Quantcast
  1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Gorący temat – jak obniżyć koszty ogrzewania?

Poradniki

5 miesięcy temu

Gorący temat – jak obniżyć koszty ogrzewania?

Dodatki Wyposażenie
20
0
0
20
0

Jak obniżyć koszty ogrzewania i oszczędzać energię? Jest kilka sprawdzonych sposobów, które pozwalają obniżyć wysokie rachunki.

Sezon grzewczy to dla wielu osób czas zmagania się z wysokimi rachunkami — w tym roku jeszcze wyższymi niż w ubiegłych latach. A gdy za oknem śnieg, wiatr i zawierucha, każdy chciałby, żeby kaloryfery przyjemnie grzały, a z tyłu głowy nie kołatała się myśl „ile mnie to będzie kosztować?”. Jak obniżyć koszty ogrzewania i oszczędzać energię? Jest kilka sprawdzonych sposobów, które pozwalają obniżyć wysokie rachunki. Ważna jest kontrola. I inteligentne nowoczesne rozwiązania.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Wiedziałeś o tym, że jeśli obniżysz temperaturę powietrza tylko o 1 stopień Celsjusza, zaoszczędzisz 6-7% energii? Ale jak oszczędzać energię nie rezygnując z komfortu cieplnego? Mamy na to odpowiedź: świadome zarządzanie ogrzewaniem. Nie musisz jednak codziennie rano przed wyjściem do pracy biegać od kaloryfera do kaloryfera i skręcać go na minimum. Jest technologia, która zrobi to za Ciebie. To i o wiele więcej.

Inteligentne głowice termostatyczne, bo o nich mowa, możesz zamontować w jednym, dwóch lub we wszystkich swoich kaloryferach w mieszkaniu. Co to daje? To daje naprawdę duże oszczędności – 15% już przy standardowym używaniu. A z czasem, gdy wypracujesz sobie personalizowane harmonogramy — nawet do 25% oszczędności. Robi wrażenie, prawda? To mała zmiana, a wielki efekt. Zwłaszcza że analitycy prognozują zwiększenie kosztów ogrzewania nawet o 400%!

Kilka podstawowych rad na dobry początek:

  • Nie ogrzewaj mieszkania, jeśli nikogo w nim nie ma. Głowica skręci ogrzewanie do temperatury eko, gdy wychodzisz do pracy.
  • Nie grzej w sypialni, jeśli wieczorem oglądasz serial w salonie. Włącz kaloryfer, dopiero gdy nadejdzie czas wieczornej kąpieli. Głowica termostatyczna Appartme obniży temperaturę we wnętrzach nieużywanych.
  • Gotujesz i pieczesz obiad dla całej rodziny? W aplikacji skręcisz kaloryfer w kuchni do minimum. 
  • Sen jest zdrowszy, gdy w sypialni panuje niższa temperatura. Ustaw harmonogram grzania w aplikacji tak, aby było ciepło, gdy się kładziesz, chłodniej gdy śpisz pod ciepłą kołdrą, i znów ciepło, gdy budzik zadzwoni i nadejdzie czas pobudki.

Zaskoczą Cię rozmiary oszczędności, które uzyskasz dzięki tym kilku prostym krokom. 

Sprawdź też: Smart Home w mieszkaniu. Z jakich inteligentnych rozwiązań warto skorzystać?

Inteligentny sposób na ogrzewanie — elektroniczna głowica termostatyczna 

Co jest w tej głowicy takiego niezwykłego, co pozwoli Ci realnie wpłynąć na koszty ogrzewania? Przede wszystkim nowoczesna technologia i pełna kontrola z poziomu zarówno samej głowicy, jak i aplikacji Appartme w telefonie. Tak, możesz sterować ogrzewaniem w mieszkaniu nawet będąc w pracy, restauracji, a nawet na nartach!

Termostatyczna głowica Appartme jest niezwykle precyzyjna i działa ze skokiem co 0,5 stopnia, możesz więc dokładnie wyregulować temperaturę. Mało tego — stosując głowicę na każdym kaloryferze, możesz podzielić mieszkanie na strefy i w każdym pokoju ustawić odpowiednią temperaturę — nie ma przecież sensu grzać z pełną mocą w pokoju, w którym aktualnie nie przebywasz, czy w łazience, z której korzystać będziesz dopiero wieczorem. 

Aplikacja Appartme pomoże Ci ustawić temperaturę komfortową na dzień i na noc, a także na weekendy, które spędzasz poza domem. Mieszkanie się nie wychłodzi, koszty spadną, a Ty i tak wrócisz do ciepłego domu! Mało? To co powiesz na to, że Twoja głowica termostatyczna Appartme sama wie, kiedy otwierasz okno i automatycznie wyłączy ogrzewanie? Nie musisz już skręcać kaloryfera, zanim będziesz chciał przewietrzyć dom.

Głowicą Appartme możesz sterować telefonem albo głosem. Telefonem oczywiście możesz to zrobić z pracy, spaceru, wakacji i dowolnego miejsca na świecie, a głosem w obrębie własnego mieszkania. „Google, obniż temperaturę w sypialni o 2°C”. „Google, włącz ogrzewanie w salonie”. „Google, zmień temperaturę w łazience na 23°C”. To Twój sposób na kontrolę rachunków. To Twój sposób na ciepłe i oszczędne mieszkanie. 

Montaż głowicy termostatycznej — zrób to sam

Nie musisz być profesjonalistą, ani posiadać specjalistycznych narzędzi, aby zainstalować głowicę Appartme. Inteligentna głowica termostatyczna do grzejnika jest banalnie prosta w montażu — wykręcasz manualną głowicę ze swojego kaloryfera, a na jej miejsce przekręcasz tę inteligentną od Appartme. W zestawie znajdziesz komplet adapterów, więc nie musisz przejmować się średnicą swoich rur i przyłączy — głowica będzie pasować!

Kiedy zamontować głowicę? Jak najszybciej. Im szybciej zamontujesz głowicę Appartme, tym szybciej zaczniesz otrzymywać niższe rachunki za ogrzewanie. Inteligentne głowice termostatyczne Appartme możesz zamontować w dowolnym momencie — na początku remontu, w trakcie przeprowadzki lub pod koniec. Kiedy chcesz. A gdy będziesz zmieniał lokum, głowice po prostu weźmiesz ze sobą do nowego domu. 

Sama głowica zasilana jest za pomocą jedynie dwóch paluszków, a dzięki technologii energooszczędnej i protokołowi Zigbee, baterie starczają aż na rok pracy! Aby zamontować głowicę, nie musisz więc kłaść dodatkowych kabli, podłączać ładowania, ani montować dodatkowych gniazdek. Wystarczą dwa paluszki. 

Do sterowania głowicą z dowolnego miejsca na świecie za pomocą aplikacji w telefonie potrzebna jest bramka Appartme Sensor Gateway, która zapewnia prawidłową komunikację między Twoim routerem WiFi a głowicą.

Montaż głowicy jest bardzo prosty, a korzyści z jej stosowania niemal natychmiastowe | źródło: appartme.pl

Sprawdź też: Jaka temperatura na piecu powinna być ustawiona domyślnie?

10 porad, jak oszczędzać ogrzewanie:

Wychodzisz z domu, obniż temperaturę grzania

Nie ma sensu grzać z pełną mocą, gdy nikogo nie ma w domu. Możesz zaprojektować harmonogram grzania lub wyłączyć ogrzewanie z poziomu aplikacji w telefonie. 

Ustaw niższą temperaturę na noc niż na dzień

 Śpisz pod ciepłą kołdrą, a sen jest zdrowszy, gdy w pokoju nie panują tropiki.

Nie wyłączaj ogrzewania, gdy wyjeżdżasz

Na powtórne ogrzanie mieszkania stracisz więcej energii niż na podtrzymanie np. 17 stopni

Spędzaj czas z bliskimi

Twoje ciało emituje minimum 36 stopnia Celsjusza, gdy oddychasz, ogrzewasz pomieszczenie. Do tego praca komputera, telewizora, etc. W pokoju, w którym nikogo nie ma, obniż temperaturę jednym kliknięciem w telefonie. Każdy stopień mniej, to niższy rachunek za ogrzewanie.

Projektuj harmonogram grzania

Ustaw automatyczne grzanie gdy wstajesz lub wracasz z pracy. To prosta optymalizacja kosztów.

Podziel mieszkanie na strefy

 Podziel mieszkanie na strefy grzania i ustal w aplikacji temperaturę odpowiednią dla każdej z nich. W łazience tuż przed kąpielą chcesz mieć cieplej, w korytarzu temperatura stała, choć niższa niż w salonie, w kuchni podczas gotowania praktycznie możesz wyłączyć kaloryfer.

Wietrz intensywnie, ale krótko

Otwórz okna na oścież. Nie musisz nawet skręcać kaloryferów. Inteligentna głowica termostatyczna wykryje nagłe obniżenie temperatury i sama wyłączy ogrzewanie. 

Nie zasłaniaj okien, gdy świeci słońce

Energia słoneczna to czyste złoto — grzeje bezkosztowo. W słoneczne dni Twoje kaloryfery nawet nie pomyślą o włączeniu się. 

Nie blokuj kaloryfera

Nie zasłaniaj grzejnika zasłoną, obudową czy meblami — daj mu pracować i swobodnie oddawać ciepło.

Uszczelnij okna i przymykaj drzwi

Nie wpuszczaj do mieszkania zimnego powietrza, chyba że wietrzysz celowo. Przez nieszczelności w oknach i drzwiach ucieka sporo ciepła. Wymień uszczelki, to zrobi dużą różnicę. Przymykaj też drzwi pomiędzy pokojami — ciepło nie będzie uciekać do przedpokoju i pomieszczeń, w których panuje niższa temperatura.

Sprawdź też: Najtańsze ogrzewanie domu – jakie wybrać?

20
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.