1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Sprawdź, jaki blender powinien się znaleźć w Twojej kuchni! Kielichowy czy ręczny – oto jest pytanie…

Poradniki

2 lata temu

Sprawdź, jaki blender powinien się znaleźć w Twojej kuchni! Kielichowy czy ręczny – oto jest pytanie…

Kuchnia Wyposażenie
5
0
0
5
0

Obecnie chyba nikt nie ma już wątpliwości, że blender to sprzęt niezbędny w każdej kuchni. Jednak na rynku znajdziesz tak wiele modeli, że pewnie w głowie zrodzi Ci się pytanie: jaki blender wybrać? Odpowiedzi poszukamy wspólnie w tym poradniku.

Jaki blender wybrać?

Odpowiedź na pytanie „jaki blender wybrać?” wcale nie jest taka prosta, ponieważ przed zakupem musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych spraw. Nie zdziw się też, że w czasie lektury tego artykułu wielokrotnie spotkasz się z wariacją pytania: „Jaki blender do…?”. Jeśli chcesz mieć w kuchni naprawdę trafiony sprzęt, musisz się zastanawiać, jakie potrawy zamierzasz przygotowywać z jego pomocą.

Blender
Kobieta robi sok w blenderze

Główną funkcją blendera jest rozdrabnianie różnych produktów. W zależności od jego mocy, liczby obrotów oraz czasu blendowania możesz zmielić je na drobne kawałki, zmiksować na gładką masę albo nawet upłynnić. Poza tym masz do wyboru kilka rodzajów tego sprzętu: blender kielichowy, ręczny, do smoothie, do koktajli, próżniowy, wielofunkcyjny, wysokoobrotowy… Próbując więc ustalić, jaki blender wybrać, warto dowiedzieć się czegoś o każdym z nich.

Do czego najlepiej się sprawdza blender kielichowy?

Blender kielichowy składa się z silnika oraz zamontowanego na nim pojemnika. Zazwyczaj stawia się go na blacie kuchennym, aby był zawsze pod ręką. Jeśli więc zastanawiasz się nad pytaniami w rodzaju „jaki blender do smoothie?” albo „w czym wygodnie zrobić koktajl?”, wiedz, że blender kielichowy to zdecydowanie coś dla Ciebie. Po prostu wrzucasz do kielicha owoce, warzywa, płatki owsiane i nieco chłodnego płynu (lub inne dowolne składniki), wciskasz odpowiedni przycisk – i gotowe! Koktajl powstaje praktycznie bez Twojego udziału!

Musisz się jednak zastanowić, jak dużo owoców i warzyw będziesz miksować na smoothie za jednym zamachem. Kielich o większej pojemności pozwoli Ci przygotować porcję odżywczej przekąski dla siebie i członków swojej rodziny. Z kolei w blenderze sportowym z wygodnym bidonem zrobisz koktajl gotowy do zabrania na wynos. W blenderze kielichowym o odpowiednio dużej mocy rozdrobnisz również mrożone owoce lub lód, dzięki czemu smoothie stanie się wyjątkowo orzeźwiające.

Blender kielichowy
Blender kielichowy

Blender kielichowy oczywiście sprawdzi się również w innych sytuacjach, np. do zrobienia puree, zupy krem czy gładkiego sosu. Jednak ponieważ składniki trzeba przelewać i przekładać do pojemnika, nie jest to tak wygodne, jak w przypadku kolejnego typu tego sprzętu, czyli blendera ręcznego.

Do jakich potraw przyda Ci się blender ręczny?

Tak jak wspomniano, blender ręczny to sprzęt zaprojektowany do rozdrabniania składników bezpośrednio w garnku lub innym naczyniu. Zajmuje niewiele miejsca (zmieści się nawet w szufladzie!), a przy tym bez trudu zmieni zupę w krem, zaś zielony groszek lub ziemniaki w puszyste puree. Poradzi sobie również ze zrobieniem koktajlu lub smoothie – ale natrudzisz się przy tym zdecydowanie bardziej niż w przypadku blendera kielichowego.

Kobieta robi mus blenderem ręcznym
Kobieta robi mus blenderem ręcznym

Blender ręczny często nazywa się „żyrafą” z powodu wyglądu – ostrza umieszczone są na bardzo wydłużonej końcówce, którą montuje się do silnika stanowiącego zarazem wygodną rączkę. Blender żyrafa zmieści się w wysokim i wąskim naczyniu, więc jest idealny do zrobienia domowego majonezu (pod warunkiem, że ma odpowiednio dużą moc – ale o tym na końcu). Urządzenie sprawdzi się także wtedy, gdy chcesz mieć poręczny blender bezprzewodowy.

Mikser, siekacz, rozdrabniacz… – wszystko w jednym, czyli blender wielofunkcyjny

Blender wielofunkcyjny to sprzęt z całym wachlarzem akcesoriów w zestawie. Zazwyczaj posiada i żyrafę, i trzepaczkę, i rozdrabniacz. Bardziej rozbudowane urządzenia są wyposażone w naczynie z wymiennymi tarczami do ścierania warzyw i owoców, a nawet kielich, w którym przygotujesz smoothie.

Blender wielofunkcyjny
Blender wielofunkcyjny

Taki blender z pojemnikiem to najlepsza odpowiedź na pytanie: „jaki blender do pesto albo guacamole?” Zmiksowane składniki możesz bowiem zostawić w środku, a jeśli chcesz zblendować coś innego, po prostu montujesz na silniku kolejną końcówkę. Podanie pasty w taki sposób może nie jest zbyt eleganckie, ale w gronie najbliższych zdecydowanie wystarczy; ponadto osoba, która ma akurat dyżur zmywania naczyń, z pewnością Ci za to podziękuje. Pamiętaj tylko, aby dla swojego bezpieczeństwa najpierw wyjąć ostrza z pojemnika.

Blender próżniowy – co to takiego?

Blender próżniowy to idealny blender do koktajli, zwłaszcza gdy przygotowujesz je na zapas lub na wynos. Wygląda jak tradycyjny model kielichowy, jednak został wyposażony w technologię próżni. Polega ona na odessaniu z pojemnika powietrza przed procesem blendowania. Jakie ma to znaczenie dla powstającego smoothie?

Mężczyzna testuje blender próżniowy
Mężczyzna testuje blender próżniowy | Źródło: blendman.pl

Pod wpływem tlenu warzywa i owoce dość szybko tracą część swoich cennych właściwości. Zmienia się też ich kolor i smak. Po zmiksowaniu w tradycyjnym blenderze koktajl jest wyraźnie spieniony i po jakimś czasie zaczyna się rozwarstwiać (łatwo to zaobserwować na przykładzie gęstych, zielonych napojów). Jeśli wypijasz smoothie od razu, nie ma to aż takiego znaczenia. Ale gdy przechowujesz je kilka godzin w lodówce lub zabierasz do pracy, poczujesz wyraźną różnicę między napojem zblendowanym bez technologii próżni a tym z jej użyciem.

O mocy blenderów słów kilka

Moc blendera przekłada się na czas potrzebny do uzyskania odpowiedniej konsystencji produktu. W przypadku wielokrotnie już wspomnianych świeżych koktajli im jest krótszy, tym lepiej.

Blender ręczny vs blender kielichowy

Blender ręczny zazwyczaj ma mniejszą moc (od naprawdę małych, w granicach 200 W, do 750-800 W) niż blender kielichowy (ok. 1000 W). Co za tym idzie, blender stojący z kielichem szybciej poradzi sobie z uzyskaniem gładkiej, aksamitnej konsystencji. Wracając do kwestii robienia domowego majonezu, blender ręczny powinien mieć moc minimum 600 W (i dodatkowo funkcję turbo), aby sos się nie zwarzył.

Blender kielichowy i ręczny w kuchni
Blender kielichowy i ręczny w kuchni | Źródło: braun.com

Blender wysokoobrotowy

Szukając odpowiedzi na pytania: „jaki blender do masła orzechowego?”, „jaki blender do kruszenia lodu?” albo „jaki blender do mrożonych owoców?” z pewnością natkniesz się na określenie „blender wysokoobrotowy”. Dlaczego? Ponieważ tego rodzaju sprzęt ma nie tylko imponującą moc (nawet 1500-2000 W), ale i prędkość. Dochodzi ona do 35 tys. obrotów na minutę, co umożliwia błyskawiczne:

  • przygotowanie domowego masła orzechowego – z dowolnych orzechów,
  • zblendowanie mrożonych i świeżych produktów – obniżenie temperatury znacznie spowalnia proces utraty składników odżywczych oraz pozytywnie wpływa na smak koktajlu,
  • zmiksowanie najbardziej łykowatych warzyw liściastych na gładki, płynny mus bez wyczuwalnych kawałków – poddaje się temu nawet jarmuż czy seler naciowy.
Wysokoobrotowe urządzenie
Wysokoobrotowe urządzenie | Źródło: galeriagastro.pl

Dla porównania najlepsze blendery ręczne osiągają jedynie ok. 20 tys. obrotów na minutę. Z kolei te słabsze (o mniejszych mocach) mają prędkość maksymalnie do 16 tys. obrotów. Nic więc dziwnego, że blender wysokoobrotowy przygotuje smoothie w mniej niż minutę!

Blender sportowy

Blender sportowy, czyli blender z pojemnikiem do zabrania na wynos, zazwyczaj ma najmniejszą moc (w okolicy 350-500 W). Poradzi sobie z dość miękkimi lub drobno pokrojonymi owocami czy warzywami i pozwoli przygotować poręczną porcję koktajlu.

Zobacz: Wybieramy blender sportowy – podpowiadamy, co należy mieć na uwadze

Jak widzisz, choć blender kuchenny powstał głównie w celu przygotowywania potraw o gładkich, jednolitych konsystencjach, może to być sprzęt wielozadaniowy. Im więcej ma akcesoriów w zestawie, tym bardziej przypomina mini-robota kuchennego! Jeśli chcesz zaspokoić swoje kulinarne potrzeby, nie wystarczy, że po prostu kupisz pierwszy lepszy rozdrabniacz. Jaki blender wybrać? Po lekturze tego artykułu z pewnością już to wiesz! Teraz możesz więc zacząć porównywać określone modele, aby trafić na ten jedyny.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.