1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Wybieramy oczyszczacz powietrza! Jakie są rodzaje oczyszczaczy powietrza, jak duże powierzchnie obejmują i ile kosztują?

Poradniki

5 miesięcy temu

Wybieramy oczyszczacz powietrza! Jakie są rodzaje oczyszczaczy powietrza, jak duże powierzchnie obejmują i ile kosztują?

Wyposażenie
5
0
0
5
0

Oczyszczacz powietrza uwalnia mieszkanie od smogu i innych zanieczyszczeń. Planujesz jego zakup, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Omawiamy różne rodzaje tych urządzeń i ich dodatkowe funkcje, by ułatwić Ci satysfakcjonujący wybór.

Oczyszczacz powietrza – w jaki sposób działa?

Zastanawiasz się, jak działa oczyszczacz powietrza? To bardzo proste – po włączeniu zanieczyszczone powietrze jest zasysane i przeprowadzane przez szereg filtrów. Gdy zostanie pozbawione szkodliwych związków, aparatura wydmuchuje je do pomieszczenia. Wszystkie tego typu urządzenia działają w ten sam sposób. Jaki oczyszczacz powietrza będzie zatem najlepszym wyborem dla Ciebie?

Rodzaje oczyszczaczy powietrza

Na rynku dostępnych wiele modeli poprawiających jakość powietrza w domach. Określ swoje potrzeby. Czy chcesz, by filtr usuwał wyłącznie smog, dym papierosowy oraz inne zanieczyszczenia? A może jeszcze zależałoby Ci na jonizowaniu lub nawilżaniu powietrza? Osobną kategorią są oczyszczacze przeznaczone dla alergików. Poniżej znajdziesz przydatne informacje o poszczególnych sprzętach.

Sprawdź też: Podpowiadamy, jak nawilżyć powietrze w pokoju – skuteczne metody

Standardowy, zwykły oczyszczacz powietrza na smog

Podstawowe wersje oczyszczaczy radzą sobie ze szkodliwym dla zdrowia smogiem – problemem nie tylko dużych miast, ale też małych wsi. Najlepszy oczyszczacz powietrza przy okazji usuwa kurz, dym papierosowy, roztocza, drobnoustroje, przykre zapachy. Musi być jednak wyposażony w filtr HEPA. Nawet gdy stan powietrza na zewnątrz bywa określany jako dobry, musisz liczyć się z tym, że sytuacja ta drastycznie zmieni się zimą. Dlatego warto mieć w domu taki sprzęt do zwalczania zanieczyszczeń.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

Jeśli zauważyłeś, że masz w swoim mieszkaniu suche powietrze, możesz pokusić się o oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Poprzez łączenie tych dwóch funkcji nadaje się do niedużych przestrzeni, w których trudno o miejsce na postawienie osobnych akcesoriów. Oczyszczacz i nawilżacz powietrza szczególnie polecany jest do sypialni. Zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu ułatwia zasypianie, a także korzystnie wpływa na jakość snu.

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem

Chcesz zadbać o zdrowie swoje oraz swoich bliskich? Rozważ wybór oczyszczacza powietrza z jonizatorem. Urządzenie to poza usuwaniem zanieczyszczeń uwalnia głównie jony ujemne, czyli aniony. Zwalczają one wirusy, bakterie, zarodniki pleśni, alergeny. Gdy zauważasz u siebie nadmierne zmęczenie, częste bóle głowy czy apatię, może to być sygnał, że w Twoim domu występuje zbyt wysokie stężenie jonów dodatnich.

Oczyszczacz powietrza dla alergików

Osobny rodzaj stanowią oczyszczacze dla alergików. Wyposażone są w wysokiej klasy filtry HEPA, będące w stanie zatrzymać nawet mikroskopijne cząsteczki mogące powodować choroby układu oddechowego, w tym alergie wziewne. Zamiast pozbywać się z domu dywanów, zasłon i koców uznawanych za elementy sprzyjające rozwojowi alergenów, zainwestuj w urządzenie skutecznie z nimi walczące.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oczyszczacz powietrza?

Redukowanie zanieczyszczenia powietrza, walka z alergenami, bakteriami, wirusami i przykrymi zapachami oraz poprawa ogólnego stanu psychofizycznego – oto, co daje Ci oczyszczacz powietrza. Jaki wybrać? Czym się kierować, by jego działanie było dla Ciebie satysfakcjonujące? Prezentujemy kluczowe kwestie.

Koszta

Pierwsze kryterium, które musisz wziąć pod rozwagę podczas wyboru swojego oczyszczacza powietrza, to cena. Warunkuje ją między innymi wyposażenie w dodatkowe funkcje (np. nawilżacza czy jonizatora), typ wykorzystanych filtrów, automatyzacja. Dlatego cena tych urządzeń waha się w 2021 roku od około 300 do nawet 8000 zł. Jeśli jednak zależy Ci na skutecznym oczyszczaczu, jego koszt nie powinien być jedyną decydującą kwestią.

Przestrzeń, którą obejmuje

Podczas wybierania oczyszczacza sprawdź, do jak dużych przestrzeni jest zalecany. Mniej wydajny sprzęt gwarantuje czyste powietrze w pokoju o powierzchni około 12 m2. Najlepsze modele mają zasięg aż do 95 m2. Pamiętaj o podstawowej zasadzie, wpływającej na ich wydajność – jeden oczyszczacz powietrza na jedno pomieszczenie.

Rodzaj filtrów

Serce każdego oczyszczacza stanowią filtry powietrza. Zwykle urządzenia wyposażone są w potrójny system filtracji. Składają się na niego: filtr wstępny, HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air Filter – wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy powietrza) oraz węglowy. Najważniejsze jest jednak środkowe zabezpieczenie, bo to ono zatrzymuje wszystkie drobiny. Zwróć uwagę, by oczyszczacz miał filtr z oznaczeniem H13 lub H14, ich efektywność wynosi bowiem ponad 99,95%.

Głośność pracy

Nie lekceważ też innego ważnego parametru – głośności pracy. Sprzęt elektroniczny postawiony w sypialni musi pracować cicho, by nie zakłócał snu. Producenci zwykle podają do wiadomości, ile decybeli wytwarza oczyszczacz. Dobrym rozwiązaniem jest model pracujący w kilku trybach, dzięki czemu możesz dostosować jego pracę do aktualnych potrzeb.

Wyświetlacz, dodatkowe funkcje, połączenie z aplikacją

Podczas zakupów przyjrzyj się, jakie dodatkowe funkcje oferują oczyszczacze. Wiele z nich wyposażono w wyświetlacz informujący o poziomie zanieczyszczeń w pomieszczeniu czy podświetlenie. Automatyczny oczyszczacz powietrza samodzielnie ocenia jego jakość i włącza się, gdy w pokoju pojawi się najmniejsze zagrożenie dla zdrowia. Cenisz możliwość mobilnego zarządzania urządzeniami w domu? Wybierz filtr sterowany za pomocą aplikacji w telefonie.

Sprawdź też: Temperatura pokojowa, czyli jaka? Optymalna temperatura w domu – jaka powinna być?

Nawet we własnym domu narażony jesteś na szkodliwe działanie smogu, a także innych czynników. Poprawa komfortu snu oraz ogólnego stanu psychicznego, fizycznego – oto, co oferuje oczyszczacz powietrza. Czy warto inwestować w tego rodzaju akcesoria? Bez wątpienia! Przemyśl tylko, na jakim typie oczyszczacza Ci zależy i pamiętaj o kluczowych rzeczach, które trzeba mieć na względzie podczas podejmowania decyzji o zakupie.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.