1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Las w szkle – jak dbać? Wskazówki pielęgnacyjne

Poradniki

2 lata temu

Las w szkle – jak dbać? Wskazówki pielęgnacyjne

Rośliny
15
0
0
15
0

Las w szkle to niezwykła kompozycja, o którą należy dbać w odpowiedni sposób. Sprawdź, do jakich zasad musisz się zastosować, by Twoje kwiaty w szkle zachwycały doskonałym wyglądem przez długie lata! Przybliżamy każdy aspekt pielęgnacyjny, który wpłynie na las w słoiku! 

Idealne stanowisko na las w szkle. Jak dbać o odpowiednie warunki?

Najważniejszym punktem, zaraz po tym, gdy wiesz już, jak zrobić las w słoiku, jest zapewnienie mu odpowiedniego miejsca. Szczególnie ważną wskazówką, na którą należy zwracać uwagę, jest unikanie miejsc nadmiernie słonecznych. Rośliny zamknięte w szkle, narażone nawet na niedługotrwałe działanie promieni słonecznych, zwyczajnie się ugotują.

Niezależnie, czy nasze kompozycje w szkle składają się z sukulentów, czy też innych, znacznie gorzej znoszących słońce roślin – nie można dopuścić do ich nadmiernego nagrzewania. Efekt cieplarniany sprawi, że rośliny doznają poparzeń lub całkiem obumrą. Złe stanowisko rozpoznasz po tym, że na mchu oraz kwiatach zaczną pojawiać się brązowe plamy.

W takim razie gdzie umieścić las w szkle? Jak dbać o rośliny do lasu w słoiku, by nie groziły im poparzenia? Wystarczy, że na miejsce docelowe wybierzesz stanowisko jasne – lecz nie z bezpośrednio padającymi promieniami słonecznymi. Najlepiej, jeśli znajdzie się on w odległości 1,5-3 metrów od okna.

Sprawdź też: Zimowy las w słoiku — poradnik jak przekształcić zwykły las w szkle na świąteczną ozdobę!

Jakie rośliny powinny być hodowane w głębi mieszkania, a które bliżej okna? Lepszy dostęp do światła z pewnością powinny mieć wszelkie sukulenty w szkle, natomiast inne rośliny takie jak paproć lub fikus bonsai będą tolerować mniejsze ilości nasłonecznienia. Gdy zauważysz powyciągane pędy – oznacza to, że rośliny mają deficyt światła i należy przestawić je bliżej okna.

Las w szkle – jak dbać o odpowiednie nawodnienie

Jak podlewać ogród w szkle? Czy w ogóle należy nawadniać las w szkle? Jak dbać o to, by rośliny miały zapewnioną idealną ilość wilgotności w słoju? Przepis na to jest bardzo prosty! Wystarczy… NIE PODLEWAĆ! Zamknięty las w słoiku nie wymaga dodatkowego nawadniania. Dzieje się tak dlatego, że woda znajdująca się w naczyniu nie ma jak wyparować. We wnętrzu słoja tworzy się tak zwany zamknięty obieg wody.

Nadmiar wody w takiej kompozycji nie zwiastuje niczego dobrego. Najbardziej prawdopodobny w tym momencie jest scenariusz, w którym wszystkie znajdujące się tam rośliny po prostu zgniją. Nawet jeśli początkowo będzie wydawać nam się, że wody jest niewystarczająco – zaraz po skropleniu się na ściankach wróci ona z powrotem do podłoża, niszcząc tym samym korzenie roślin. 

Zdarzają się jednak wyjątki, w których rośliny w szkle potrzebują niewielkiej dolewki wody. Dzieje się tak, gdy zamknięcie słoja jest nieszczelne lub gdy wietrzymy słój (co w przypadku dobrze przygotowanej kompozycji nie jest potrzebne). Problemy z gospodarką wodną w pierwszej kolejności zaobserwujesz na mchu – może się on skurczyć i zmienić kolor. Po takiej obserwacji należy niezwłocznie dolać wody do lasu w słoiku. Inną wskazówką może być przesuszona ziemia odstająca od ścianek naczynia.

A jak dbać o las w szkle otwarty? Należy go traktować zupełnie jak roślinę rosnącą w donicy bez odpływu – stosować dość często małe dawki wody. Gdy wlejemy na raz zbyt wiele – rośliny zgniją.

Kaktusy i sukulenty w słoiku

Rośliny nieprzepadające za podwyższoną wilgotnością – podobnie jak naturalne elementy ozdobne, takie jak patyczki lub szyszki – nie odnajdą się w zamkniętym lesie w szkle. Prawdopodobieństwo pojawienia się na nich pleśni lub gnicie są niezwykle wysokie. Sucholubny las w szkle – jak dbać o taką kompozycję?

Oczywiście kaktusy i sukulenty w szkle prezentują się doskonale – jednak do takiej kompozycji wybierz otwarte naczynie. Podlewanie ogranicz do minimum, w szczególności w miesiącach zimowych.

Kompozycja pustynna nie może mieć w sobie takich samych elementów jak taka, w której znajdują się rośliny zielone. Rośliny w szkle preferujące suszę wymagają bardzo luźnego, kamienisto-piaszczystego podłoża. Oprócz sukulentów w słoju możemy umieścić chrobotek reniferowy czy rośliny powietrzne, takie jak oplątwy.  

Rośliny zielone

Znakomite rośliny do lasu w słoiku to między innymi paprocie, fikusy, fitonie, bluszcze, alokazje, filodendrony i wiele, wiele więcej… Szklany pojemnik z zamknięciem to dla nich doskonałe miejsce. Mają stale zapewnioną wysoką wilgotność z powodzeniem imitującą warunki, w których rosną naturalnie.

Sprawdź też: Niewymagające kwiaty doniczkowe: 15 niezniszczalnych roślin dla zapracowanych, początkujących i nie tylko!

Tak jak wspominaliśmy – to, jak pielęgnować takie rośliny w zakresie nawadniania, jest niezmienne. Woda, która znajduje się w naczyniu od początku hodowli, wystarczy roślinom na wiele lat!

W przypadku, gdy wybierzemy na ich uprawę szklany pojemnik bez zakrętki – należy je traktować podobnie jak kompozycje z kaktusami i sukulentami. Jedynymi różnicami są konieczność częstszego podlewania i użycia innej, nieco cięższej mieszanki ziemi.   

Czy las w szkle wymaga nawożenia? Jak dbać o ten aspekt? 

Ogromnym plusem roślin uprawianych w szklanych naczyniach jest brak konieczności ich nawożenia. Dokładnie tak samo, jak ich dodatkowo nie podlewamy – nie wymagają one dostarczania składników pokarmowych.

Obieg materii, który polega na poborze przez rośliny składników odżywczych z gleby, a następnie odrzucenie starych części, które ulegają obumarciu i przekształceniu w idealną pożywkę dla roślin, jest perfekcyjnym mechanizmem. Z tego powodu dodatkowe „dokarmianie” roślin nie jest konieczne.

W słoju nie umieszczamy kwiatów, które wymagają bardzo intensywnego nawożenia. Najlepiej radzące sobie rośliny w szkle muszą charakteryzować się wysokim zapotrzebowaniem na wilgotność i niezbyt szybkim wzrostem. Jeśli wpadniesz na pomysł sadzenia w słoju na przykład słonecznika – może to zakończyć się przykrym rozczarowaniem. Z naszych innych artykułów bez kłopotu stworzysz swój własny las w słoiku – jak zrobić taką kompozycję, jakie rośliny wybrać czy jak je ozdobić – wystarczy jedynie wpisać w wyszukiwarkę poszukiwaną frazę!

Choroby i szkodniki – jak uratować las w słoiku?

Pojawiające się w szklanym ogrodzie grzyby, mikroorganizmy lub bakterie są nieodłączną częścią posiadania tego typu kompozycji. Odpowiadają one za szereg dobroczynnych działań, takich jak rozkładanie martwej materii czy mineralizowanie związków organicznych. Pielęgnują one skutecznie nasz las w szkle. Jak dbać o ich prawidłowy rozwój? Jak rozróżnić je od szkodliwych objawów chorób lub żerowania szkodników?

Najłatwiej stwierdzić, że jeśli nie dzieje się nic niepokojącego – w słoiku nie latają muszki, nie mamy do czynienia z pleśnią czy grzybami kapeluszowymi – nie warto reagować. Objawy, które wskazywałyby na to, że coś jest nie tak, należy zwalczać delikatnymi, niechemicznymi środkami.

Sprawdź też: Popularne kwiaty doniczkowe – 15 najciekawszych pozycji!

Na pozbycie się pleśni wystarczy domowa mikstura składająca się z ciepłej wody, łyżki octu spirytusowego oraz połowy łyżeczki płynu do mycia naczyń. Delikatne przecieranie zainfekowanych miejsc powinno rozwiązać problem.

Gdy dzieje się coś złego z podłożem – najprościej jest je wymienić lub zastosować delikatny środek grzybobójczy. Jeśli zauważysz objawy zbyt późno, a grzyb chorobotwórczy opanuje rośliny – niestety musisz wymienić całą kompozycję, uprzednio dokładnie czyszcząc naczynie.

Grzyby kapeluszowe należy usuwać zaraz po ich delikatnym wyrośnięciu. Na zwalczenie muszek natomiast wystarczą żółte lepy – więcej o nich dowiesz się z artykułu Ziemiórki – jak się pozbyć nieznośnych muszek? Sposoby na ziemiórki!

Co w momencie, gdy las w szkle zbytnio się rozrośnie? Jak dbać o odpowiednie przycinanie?

W jaki sposób rozrasta się las w szkle? Jak dbać o jego dobre prowadzenie? Zamknięty las w słoiku nie jest zbyt problematyczny – rośliny tam rosnące ulegają tak zwanej miniaturyzacji, w efekcie czego ich przycinanie nie jest zbyt częstą praktyką. Sprawa wygląda inaczej, gdy mówimy o otwartej kompozycji – tam rośliny rosną prędzej niż w donicy!

W jaki sposób zabrać się do przycinania roślin w szkle? Z pewnością nie możesz zapomnieć o tym, że kwiaty rosnące w zamkniętym środowisku są bardzo przyzwyczajone do wysokiej wilgotności powietrza, więc gdy otworzysz słój, musisz się spieszyć. Do ucinania wyciągniętych lub nieestetycznych pędów użyj zdezynfekowanych nożyczek. Gdy efekt będzie zadowalający, zakręć naczynie – gotowe!

Nigdy nie ścinaj roślin w szkle niemal do zera – mogą tego nie przetrwać. Przy okazji ujarzmiania niesfornych pędów możesz usunąć martwe lub niezdrowo wyglądające części roślin.

Mamy nadzieję, że las w szkle – jak dbać o taką kompozycję, co robić, a czego nie – znasz już na wylot i nie popełnisz żadnych błędów pielęgnacyjnych, które są dość nagminne. Czy masz swój własny ogród w słoiku? Zrobiłeś go samodzielnie czy kupiłeś gotową kompozycję? Koniecznie opowiedz nam oraz innym czytelnikom o swoich doświadczeniach w sekcji komentarzy! 

Jeżeli interesują Cię również inne, niestandardowe kompozycje – sprawdź te artykuły:

15
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *