1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Fikus tępy — jak wyhodować bonsai najmniejszym kosztem? Wszystko o pielęgnacji, chorobach i podcinaniu figowca tępego

Ogród i balkon

3 lata temu

Fikus tępy — jak wyhodować bonsai najmniejszym kosztem? Wszystko o pielęgnacji, chorobach i podcinaniu figowca tępego

DIY Rośliny
8
0
0
8
0

Fikus tępy to piękna roślina, która idealnie nadaje się do stworzenia drzewka bonsai. Wystarczy wybrać okaz w wymarzonym rozmiarze i rozpocząć jego formowanie, które wymaga jednak trochę cierpliwości. Jakiej pielęgnacji wymaga ficus ginseng?

Fikus tępy — jak wygląda i skąd pochodzi?

W środowisku naturalnym figowiec tępy występuje w Australii, Azji, a także krajach zaliczających się do zachodnich wybrzeży Afryki. Jego charakterystyczną cechą jest niezwykle ułożenie pnia i korzeni. Roślina ta osiąga maksymalnie 1 m wysokości, wyróżnia się płytkim systemem korzeniowym, a u dorosłych okazów z pewnością zauważysz skręcone korzenie powietrzne. Co najważniejsze — fikus (bonsai) ma błyszczące, małe liście oraz nie kwitnie. Uważaj na jego trujący sok mleczny – po dotknięciu zawsze staraj się myć ręce.

Uprawa fikusa tępego

Jeżeli marzysz o pięknie prezentującej się roślinie – zdecydowanie wybierz drzewko bonsai.  Pielęgnacja fikusa jest kluczowa do osiągnięcia zdrowo rozwijającego się okazu. Przed zakupem zbierz potrzebne informacje na jego temat, przygotuj odpowiednie miejsce, podłoże i narzędzia do nadania mu nietypowej formy.

Fikus tępy
Fikus tępy jest rośliną dość trudną w uprawie

Sprawdź też: Najlepsze kwiaty do sypialni. Jakie gatunki wybrać?

Stanowisko

Ficus ginseng najlepiej rośnie w słonecznym i jasnym miejscu. Nie narażaj go na działanie bezpośredniego światła słonecznego, ponieważ liście fikusa są wrażliwe na poparzenia. Zapewnij roślinie temperaturę przekraczającą 15°C. Najlepiej pomiędzy 18°C (zimą) a 25°C (latem). Co ciekawe – drzewko lubi ciepło, więc w okresie letnim możesz wynieść je na zewnątrz.

Podłoże

Do uprawy fikusa powinieneś użyć półprzepuszczalnego podłoża, najlepiej wzbogaconego w próchnicę i substancje pokarmowe. Idealnym rozwiązaniem jest przygotowanie mieszanki ziemi kompostowej z torfem lub gruboziarnistym piaskiem. Oczywiście możesz również zakupić gotowe specjalistyczne podłoże, które bez problemu znajdziesz w sklepie ogrodniczym. Na dnie donicy koniecznie umieść warstwę drenażu, zapewnisz tym sposobem korzeniom rośliny dostęp do powietrza.

Podlewanie

Czego szczególnie potrzebuje fikus tępy? Podlewanie tej rośliny jest bardzo istotną kwestią. Aby utrzymać ją w prawidłowej kondycji, zwróć szczególną uwagę na to, żeby podłoże było stale umiarkowanie wilgotne. Jeżeli przelejesz drzewko, niestety, ale nie odwdzięczy się ono pięknym wyglądem. Nawadniaj roślinę często, lecz mniejszymi ilościami wody.

Nawożenie

Bonsai ficus ginseng wymaga również nawożenia raz na dwa tygodnie w okresie od wiosny do jesieni, a raz na miesiąc przez pozostałe miesiące  w roku. Miej na uwadze fakt, że bardzo łatwo przesadzić z ilością nawozu, więc stosuj mieszanki organiczne. Dzięki temu dostarczysz roślinie niezbędnych pierwiastków, a także poprawisz strukturę gleby.

Rozmnażanie

Rozmnażanie Fikusa tępego nie sprawi Ci trudności. Wystarczy, że pozyskasz wierzchnie pędy, które następnie ukorzenisz. Pamiętaj jednak, aby wcześniej umieścić ich końcówki w naczyniu z letnią wodą. Pozbędziesz się w ten sposób trującego soku mlecznego. Gdy części fikusa się ukorzenią, rozpocznij uprawianie i pielęgnację nowych sadzonek.

Choroby

Fikus tępy (bonsai) jest bardzo wrażliwy na działanie suchego powietrza i zbyt wysoką temperaturę. Takie warunki sprzyjają przede wszystkim rozwojowi szkodników, np. przędziorków, co prowadzi nie tylko do zeschnięcia liści, ale i zahamowania wzrostu rośliny oraz jej obumierania. Drzewko to także pada ofiarą miseczników (brązowe miseczki na pędach i innych częściach rośliny). Ponadto pamiętaj, że bonsai ficus źle znosi, chociażby najmniejsze błędy uprawowe. Może zareagować dosyć gwałtownie na zaniedbanie, np. zrzucić z dnia na dzień wszystkie liście.

Formowanie fikusa tępego na drzewko bonsai

Jeżeli Twoim marzeniem jest pięknie rozwijający się fikus tępy, to formowanie tej rośliny jest kwestią, z którą koniecznie musisz się zapoznać. Drzewko bonsai wymaga regularnego cięcia, ponieważ nieustannie rośnie. Gdy chcesz nadać mu kształtu już od sadzonki, w pierwszych latach usuń przeważającą część pędów. Ponadto, aby lepiej wyeksponować pień, wytnij wszystkie cienkie gałązki. W kolejnych latach formuj roślinę zgodnie z upodobaniami, a także przycinaj liście — będzie to stymulować ją do wytwarzania coraz to nowych pędów i zielonych części. 

Gdy fikus jest wystarczająco rozwinięty, nadaj mu odpowiedniego kształtu za pomocą drutu. Dzięki temu proste gałązki uformują się w ciekawy sposób. Możesz nagiąć je pod odpowiednim kątem, tak aby drzewo miało np. horyzontalnie rozszerzone gałęzie. Pamiętaj jednak, żeby zdjąć drut, gdy pędy ulegną zdrewnieniu, w przeciwnym razie zacznie on wrastać w korę. 

Fikus tępy — jak go zaaranżować? 

Jeżeli zastanawiasz się nad kompozycją z użyciem fikusa, powinieneś ją odpowiednio zaplanować. Drzewko bonsai należy do dość uniwersalnych roślin, dzięki czemu wpasuje się w różnego typu wnętrza. Za sprawą prostoty idealnie zaprezentuje się zarówno w modernistycznie urządzonych pomieszczeniach, jak i w klasycznych przestrzeniach. Jeśli jesteś fanem minimalizmu i nie przepadasz za przesadnymi dekoracjami, fikus z pewnością przypadnie Ci do gustu.

Sprawdź też: Podpowiadamy, jak nawilżyć powietrze w pokoju – skuteczne metody

Fikus tępy w szczególności zachwyci miłośników stylu boho. W połączeniu z drewnianymi elementami, jasnymi dodatkami — zielony kolor rośliny znacznie ożywi wnętrze. Co więcej, możesz użyć minimalistycznej doniczki do podkreślenia prostoty drzewka bonsai. Pamiętaj jednak o przestrzeganiu zasad pielęgnacji, w szczególności nie narażaj drzewka na przeciągi. Fikus z pewnością odwdzięczy się pięknym wyglądem!

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *