1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Rośliny w szkle — jakie rośliny wybrać do lasu w słoiku? Jakie rośliny można uprawiać w szkle?

Poradniki

1 rok temu

Rośliny w szkle — jakie rośliny wybrać do lasu w słoiku? Jakie rośliny można uprawiać w szkle?

Rośliny
10
3
0
10
3

Rośliny zamknięte w szkle to wyjątkowy sposób na dekorację mieszkania. Mały ekosystem w szklanym naczyniu to doskonały pomysł na prezent. Przeczytaj nasze rady dotyczące lasu w słoiku i sprawdź sposoby na rośliny w szkle, które przygotowaliśmy!

Rośliny w szkle — podstawowe informacje

Rośliny w szkle, czyli tzw. las w słoiku, to mały ekosystem, który we wnętrzu szklanego słoja wytwarza własny mikroklimat. W jego skład mogą wchodzić różne rośliny, ale obowiązkowy jest mech gromadzący w sobie wodę potrzebną do funkcjonowania roślin w tak nietypowych warunkach. Pomysł na las w słoiku zrodził się w wyniku eksperymentów naukowych. Miały one na celu stworzenie samowystarczalnego ekosystemu w szkle.

rośliny w szkle czy warto w nie inwestować
Rośliny w szkle są oryginalną dekoracją

Za jednego z twórców ogrodów w szkle uważa się Davida Latimera, który umieścił trzykrotkę w słoju w 1960 roku, ostatni raz podlał ją w 1972 roku i szczelnie zamknął. Swoją roślinę pokazał światu w 2013 roku — trzykrotka miała się dobrze i bardzo się rozrosła. Dziś moda na rośliny w szkle trwa w najlepsze. Można zarówno kupić gotowe kompozycje, jak i stworzyć swój własny las w słoiku. W wielu miastach organizowane są nawet warsztaty z wykonywania ogrodów w szkle. Nic dziwnego, że ozdoby te stały się popularnym pomysłem na prezent. Są niewymagające w utrzymaniu i pasują do różnych rodzajów wnętrz.

Sprawdź też: Wybieramy kwiaty do biura. Jakie rośliny doniczkowe poradzą sobie w biurowych warunkach?

W jaki sposób można uprawiać rośliny w szkle? Różne formy szkła na rośliny

Rośliny zamknięte w szkle mogą prezentować się bardzo różnorodnie. Do wykonania lasu używa się zwykłych, dużych słoików (np. po ogórkach), jak również specjalnych pojemników w bardziej wymyślnych kształtach. Szkło może przybierać różne formy, co nadaje ozdobie unikatowego wyglądu i charakteru. Oczywiście naczynie może występować też w różnych rozmiarach. Wszystko zależy od tego, jakie rośliny mają znaleźć się w środku. Słoje muszą być zamykane — najczęstszym sposobem zamknięcia naczynia jest przykrywka z korka.

W jaki sposób można uprawiać rośliny w szkle?
Rośliny w szkle, czyli natura zamknięta w słoiku

Ze względu na to, że do lasu w szkle można wykorzystać właściwie dowolne, zamykane naczynie, łatwo można się w takie zaopatrzyć. Największy wybór efektownych słoików znajduje się w internecie, jednak coraz częściej pojawiają się one także w sklepach stacjonarnych. Można je kupić w popularnych sklepach budowlanych czy kwiaciarniach.

Rośliny do lasu w słoiku — te gatunki będą idealne

Jakie rośliny do lasu w szkle wybrać? W szkle sprawdzą się wszystkie gatunki, które lubią wilgoć. Mogą to być np.: skrzydłokwiat, bluszcz, asplenium, widliczka, fitonia, pilea, paproć, trzykrotka, asparagus czy peperomia. Gatunków nadających się do uprawy w słoiku jest jednak znacznie więcej. Wybierając roślinę dla siebie, bierz pod uwagę nie tylko jej stosunek do wilgoci, ale też rozmiar, jaki może osiągnąć. Twój las musi mieścić się w słoiku.

Gatunki idealne do hodowli w szkle
W szkle możesz uprawiać przeróżne gatunki roślin

Charakterystycznym przypadkiem są sukulenty. Jeśli decydujemy się na zasadzenie w szklanym lesie właśnie ich, słoik musi pozostawać otwarty i co jakiś czas należy podlewać znajdujące się w nim rośliny.

Pojedyncze rośliny w szkle — jakie wybrać, jak zasadzić i jak o nie dbać?

Rośliny w szkle wcale nie muszą tworzyć „lasu”. Równie dobrze w słoikach mogą prezentować się pojedyncze okazy. Podłoże można dodatkowo ozdobić np. kamieniami. Najefektowniej jako samotne rośliny wyglądają małe drzewka, np. portulacaria czy figowiec tępy.

Pierwszym krokiem w przygotowaniu podłoża dla rośliny jest wyłożenie na dnie naczynia keramzytu ogrodniczego. Następnie należy wyłożyć po jednej warstwie: ziemi, piasku i węgla aktywnego. Całość ponownie przykrywa się ziemią. W tak przygotowanym podłożu sadzi się roślinę i jeśli jakieś jej korzenie pozostają widoczne — należy je przykryć kolejną warstwą ziemi. Ostatnim etapem jest wyłożenie mchu i ewentualnych ozdób w postaci kamieni czy figurek.

Dekoracje w szkle które łatwo pielęgnować
Pielęgnacja roślin w szkle nie jest skomplikowana

Rośliny w szkle — jak pielęgnować ten mały ogród? To bardzo łatwe! Las w słoiku nie wymaga bowiem dużej uwagi. Z reguły podlewa się go tylko raz — tuż po zrobieniu. Jeśli decydujesz się na zakup gotowego lasu, ten krok masz już za sobą. Czasami jednak zaleca się wyparowanie starej i nalanie nowej wody. O tym powinien poinformować Cię sprzedawca. Poza tym las w słoiku wymaga jedynie sprawdzania raz w miesiącu, czy wszystko z nim w porządku.

Czasami na ścianach naczynia zbiera się zbyt dużo wody. Wtedy warto na chwilę uchylić pokrywkę i pozwolić wilgoci nieco odparować. Zdarza się, że w słoiku jest zbyt sucho — wtedy trzeba natomiast dolać nieco wody. Woda używana do podlewania lasu w słoiku nie może być twarda. Jeśli w naczyniu zauważysz niepokojące objawy jak np. plamki na liściach — koniecznie reaguj.

Rośliny w szkle — inspiracje z Instagrama

Lasy w słoikach są efektownym elementem dekoracji wnętrz. Są też bardzo fotogeniczne, dlatego w sieci znajduje się całe mnóstwo inspiracji z wykorzystaniem tych małych ekosystemów. Przyjrzyjmy się niektórym z nich:

Słoik z roślinami nie musi być nudny! Można w nim umieścić wiele oryginalnych dekoracji. To dobry sposób na spersonalizowanie szkła, gdy dajemy je komuś w prezencie.

Poza minimalistycznymi dekoracjami wewnątrz słoika mogą znajdować się figurki przedstawiające np. postacie z ulubionych filmów. Powyżej przykład dla fanów Lilo i Stich.

Szklany pojemnik nie musi być zwykłym słoikiem z przykrywką. W wyborze naczynia ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia. Daj się ponieść!

Może na tyle szafki zalega Ci stary dzbanek? Teraz już wiesz, jak go wykorzystać! Las w słoiku można wykonać w duchu less waste.

Las w słoiku może mieć także zastosowanie praktyczne. Świetnie sprawdzi się np. jako podstawka pod lampkę nocną i nada sypialni wyjątkowego klimatu.

Sprawdź też: Kwiaty zimowe – sprawdź, jakie rośliny najwcześniej rozwijają swoje pąki kwiatowe!

Niezależnie od tego, czy kupisz gotowy słoik z roślinami, czy wykonasz swój własny las, z pewnością niezwykle ożywi on wnętrze Twojego mieszkania. Skorzystaj z powyższych inspiracji i ciesz się wyjątkowym ekosystemem w swoim domu.

10
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *