1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Nawadnianie kropelkowe – na czym polega, jakie są jego zalety i jak je zamontować?

Poradniki

2 lata temu

Nawadnianie kropelkowe – na czym polega, jakie są jego zalety i jak je zamontować?

Rośliny
7
3
0
7
3

Nawadnianie kropelkowe to niezwykle wygodne rozwiązanie mające bardzo wiele zalet, które opisaliśmy w naszym artykule. Podpowiadamy w nim także, jak zamontować system nawadniania kropelkowego.

Nawadnianie kropelkowe – co to właściwie jest?

Mikronawadnianie, czyli właśnie nawadnianie kropelkowe, polega na zainstalowaniu specjalnych linii kroplujących, które dostarczają roślinom optymalną ilość wody. Są one bardzo precyzyjne i wypuszczają wodę dokładnie tam, gdzie jest potrzebna, czyli bezpośrednio do korzeni. Roślina jest podlewana wolno, ale równomiernie, co pozwala jej lepiej się rozwijać.

rośliny nawadniane kropelkowo
Systemy nawadniania kropelkowego sprawdzą się zaróno w przypadku mniejszych, jak i większych upraw

Istnieją trzy rodzaje nawodnień kropelkowych: taśma kroplująca, linia kroplująca i węże kroplujące. Różnią się elastycznością, grubością ścianek, umiejscowieniem kroplowników. Sposób ich instalacji jest dość podobny.

Gdzie nawadnianie kropelkowe sprawdzi się najlepiej?

System nawadniania kropelkowego sprawdzi się doskonale w przypadku podlewania konkretnych egzemplarzy roślin. Nie nada się na przykład do zwartych obszarów pokrytych roślinnością, takich jak na przykład trawniki.

Sprawdź też: Pomysł na tani taras. Jak tanio zbudować i urządzić taras? Podpowiadamy!


Pierwotnie ten system nawadniania używany był przede wszystkim w szklarniach oraz tunelach foliowych. Obecnie jest coraz powszechniej stosowany w ogrodnictwie i sadownictwie. Możemy je spotkać przy żywopłotach, skalniakach, rabatach warzywnych, sadach. Co ciekawe – linie kroplujące stosowane są nawet na balkonach i tarasach przy roślinach posadzonych w pojemnikach. Zważywszy na plusy tego rozwiązania – nie powinno to dziwić. A jakie właściwie są te wspomniane korzyści?

Plusy i minusy nawadniania kropelkowego

Zanim przystąpisz do montażu węży kroplujących wchodzących w skład systemu nawadniania kropelkowego, przeczytaj, jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania.

Zalety nawadniania kropelkowego

Do największych plusów zorganizowania dla roślin systemu nawadniania kropelkowego należy niewątpliwie oszczędność czasu. Oczywiście, najpierw ten system trzeba zamontować. Jednak później nie musisz każdego dnia biegać z konewką lub wężem ogrodowym pomiędzy roślinami.

Nawadnianie kropelkowe pozwala także na zoszczędzenie dużej ilości wody. Podczas tradycyjnego podlewania jej straty są dość duże, a same rośliny są wręcz zalewane nadmiarem cieczy. Przy kropelkowym dostarczaniu wody – jej dostawy są niewielkie, ale regularne – i to jest klucz do sukcesu.

kropelkowe nawadnianie kwiatów
Kropelkowe nawadnianie pozwala na zaoszczędzenie dużych ilości wody

Kolejną zaletą takiego podlewania jest fakt, że nie moczymy liści roślin, co nie dość, że pozwala uniknąć na przykład poparzeń w upalne dni, to ogranicza do minimum możliwość wystąpienia chorób grzybiczych na liściach roślin, nie są one bowiem polewane wodą jak przy tradycyjnym podlewaniu.

Dzięki precyzyjnemu podawaniu wody do korzeni roślin ograniczamy wilgotność gleby, a to utrudnia rozwijanie się chwastom.

Sprawdź też: Narzędzia w promocji na morele.net! Sprawdź, czy coś wpadnie Ci w oko

W dłuższej perspektywie i ostatecznym rozrachunku nawadnianie kropelkowe jest bardziej oszczędne od tradycyjnego podlewania. Wiadomo, że na początku musisz wydać dość sporą kwotę w zorganizowanie odpowiedniego systemu. Jednak warto spojrzeć na to jak na inwestycję pozwalającą na zaoszczędzenie pieniędzy i czasu.

Wady nawadniania kropelkowego

Do wad możemy zaliczyć – wspomniane już powyżej – koszty. Poza ceną zainstalowania systemu nawadniania kropelkowego musisz liczyć się także z wydatkami na konserwację oraz naprawy.

Jeżeli posiadasz niewielką ilość roślin lub traktujesz swoją małą uprawę eksperymentalnie i nie wiążesz z nią przyszłości, zastanów się, czy inwestycja w system nawadniania kropelkowego jest zasadna.

System nawadniania kropelkowego – od czego zacząć? Jak go zamontować?

Montaż linii kroplującej na szczęście nie jest skomplikowany. Można to zrobić na dwa sposoby. Jeden z nich to zamontowanie jej na powierzchni ziemi, pomiędzy roślinami. Natomiast drugi sposób to umieszczenie linii (bądź taśmy lub węża) kroplującej pod ziemią. Rurki kroplujące łączy się z rurami zasilającymi za pomocą specjalnych złączek.
Podczas instalacji linii kroplującej na powierzchni ziemi należy pamiętać o tym, by otwory znajdowały się z boku, a nie z dołu (dzięki temu nie będą zapychać się ziemią).

system nawadniania kropelkowego w sadownictwie
Nawadnianie kropelkowe doskonale sprawdza się w zadownictwie

Jakiej wody należy używać do nawadniania kropelkowego? Musi to być woda filtrowana. Konieczny będzie także reduktor ciśnieniowy. Dlaczego? Ponieważ podlewanie kropelkowe to system niskociśnieniowy, tak więc wysokie ciśnienie wody mogłoby uszkodzić instalację.

Sprawdź też: Pielęgnacja roślin doniczkowych – praktyczne porady

Jak ułatwić sobie zainstalowanie systemu nawadniającego? Możesz po prostu kupić system nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu. Jest to gotowy zestaw, który zawiera wszystkie elementy. Będziesz więc miał pewność, że posiadasz wszystko, czego potrzebujesz, nie tracąc przy okazji czasu na żmudne poszukiwania poszczególnych produktów i dopasowywanie ich do siebie.

Nawadnianie kropelkowe do doniczek – czy warto? Ile kosztuje?

Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoje kwiaty na tarasie i balkonie będą pięknie wzrastać, a nie chcesz przy tym ciągle martwić się o to, że możesz zapomnieć o podlewaniu – rozważ zastosowanie nawadniania kropelkowego do doniczek. Zapewni ono dostarczenie wody o odpowiedniej godzinie, nie musisz więc martwić się o to, że musisz wstać wcześnie rano, by zdążyć z podlewaniem przed palącym słońcem. Fakt, że nie ma Cię w domu, gdy słońce już zajdzie za horyzont, a to najlepsza pora na podlanie roślin, także nie będzie już stanowił problemu. Twoje kwiaty będą nawodnione dokładnie wtedy, gdy będzie to dla nich najlepsza pora i to odpowiednią ilością wody. Jeżeli często wyjeżdżasz – takie rozwiązanie tym bardziej jest dla Ciebie idealne. Koszt instalacji dla 30 kwiatów to około 300-400 złotych.

Nawadnianie kropelkowe roślin w doniczkach
Jeżeli często podróżujesz – warto pomyśleć nad nawadnianiem kropelkowym do doniczek

Jeżeli chcesz zadbać o swoje rośliny, to dobrze, byś wiedział, jakie szkodniki mogą im grozić i jak je zwalczać. Pomogą Ci w tym nasze artykuły:

7
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *