1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Ile kosztuje fotowoltaika? Cena instalacji fotowoltaicznej

Poradniki

6 miesięcy temu

Ile kosztuje fotowoltaika? Cena instalacji fotowoltaicznej

Budowa i remont
5
0
2
5
0

Fotowoltaika – cena montażu, poszczególnych elementów i koszt użytkowania. Zobacz, czy w Twoim przypadku opłaci się inwestycja w to popularne rozwiązanie. Zdradzimy przykładowe cenniki.

Interesuje Cię fotowoltaika? Nie wiesz, czy to rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Sprawdź z nami, ile kosztuje fotowoltaika, czy ceny paneli fotowoltaicznych nie zwalają z nóg i na czym to wszystko polega!

Czym jest fotowoltaika? Cena jest wysoka?

Czy fotowoltaika się opłaca? Z roku na rok zdecydowanie zyskuje ona na popularności. Nic dziwnego – instalacja fotowoltaiczna się opłaca. Sam zakup może wydawać się dość spory, jednak inne rozwiązania często okazują się znacznie droższe.

fotowoltaika cena
Fotowoltaika – cena końcowa zależy od bardzo wielu czynników

Inwestycja w fotowoltaikę zwraca się średnio po 10 latach od zamontowania. Zdecydowanie polecana jest dla osób, które nie zamierzają przeprowadzać się przez dłuższy czas. Dzięki niej mogą być zasilane wszystkie urządzenia elektryczne w domu. 

Sprawdź też: Ekologiczny dom. Ile kosztuje i jak go zbudować?

Koszt fotowoltaiki do domu, wraz z montażem, wynosi średnio od 15 000 zł do 30 000 zł. W zależności, na jakie komponenty postawimy – cena będzie odpowiednio niższa lub wyższa. Najdroższe są oczywiście ogniwa fotowoltaiczne, następnym wydatkiem jest falownik oraz stelaż, a na samym końcu montaż. 

Jak droga jest fotowoltaika? Cena za poszczególne elementy

Wiesz, już ile mniej więcej kosztuje fotowoltaika. Cena ostateczna natomiast tyczy się poszczególnych elementów. W jaki sposób rozkładają się koszta? W jaki sposób wybrać odpowiednie komponenty? Przyjrzyj się im!

Ceny paneli fotowoltaicznych

Ile kosztują panele fotowoltaiczne? Cena ogniw zależy od kilku aspektów:

 • mocy,
 • wydajności,
 • materiału, z którego są wykonane.
fotowoltaika cena
Niektóre panele fotowoltaiczne doskonale współgrają z dachówkami

Panele fotowoltaiczne stanowią około 45% ceny końcowej. Oznacza to, że wydamy na nie mniej więcej 9 000 zł. Wyróżniamy dwa rodzaje:

 • panele monokrystaliczne (ciemne) – charakteryzują się ciemnoniebieskim lub czarnym zabarwieniem. Są to ośmiokąty wykonane z monokryształu krzemu. Za pojedynczy panel w tym przypadku zapłacimy od 750 do 1 200 złotych. Ich sprawność wynosi 15-20%;
 • panele polikrystaliczne (jasne) – ten jasnoniebieski panel fotowoltaiczny o kształcie kwadratu lub prostokąta jest zrobiony z polikryształu krzemu. To rozwiązanie jest tańsze, koszt za panel wynosi od 650 do 750 złotych. Sprawność w tym przypadku wynosi 14-16%.

Powyżej wspomniana sprawność to określenie zdolności do przetwarzania promieni słonecznych w energię elektryczną. Zastosowany kolor, a zatem materiał ma niebanalny wpływ na wydajność tych paneli.

morele.net_korzystne oferty

A które z nich lepiej wybrać? Pomijając aspekt finansowy, musimy dobrać takie panele, które zadowolą nas swoją wydajnością oraz zmieszczą się na ograniczonej powierzchni. Nie mając zbyt wiele miejsca, lepiej postawić na panele monokrystaliczne

Ile kosztuje falownik?

Przetwornik, inwerter, przekaźnik, czy też falownik to niezbędny element, który musimy kupić. To dzięki niemu jesteśmy w stanie zmienić prąd stały w prąd zmienny. Dzięki niemu nie będziemy mieć najmniejszych kłopotów z poprawną pracą wszystkich urządzeń w domu.

Sprawdź też: Ile prądu zużywa suszarka do ubrań? Jaką wybrać?

Podsumowując – na falowniku opiera się niemal cała fotowoltaika. Cena za inwerter wynosi około 4 000 złotych. Stanowi to mniej więcej 20% całego kosztu instalacji

Budowa stelaża pod fotowoltaikę

Oczywiście każda instalacja fotowoltaiczna musi mieć swój stelaż. W tym przypadku należy przyszykować się na kolejne 20% całej kwoty, co w założeniu wydatku rzędu 20 000 złotych będzie stanowić 4 000 złotych. 

instalacja fotowoltaiczna
Czarne panele fotowoltaiczne to dobre i bardzo eleganckie rozwiązanie

W tej samej sekcji znajdują się również inne niezbędne elementy. Rachunek obejmuje także śruby montażowe oraz okablowanie. W ten sposób wydaliśmy już znaczną większość budżetu i pozostaje już tylko jedno – zatrudnienie specjalistów, którzy mają doświadczenie w montażu instalacji fotowoltaicznych.  

Montaż

Samodzielne podjęcie się montażu instalacji fotowoltaicznej może przysporzyć nam wielu kłopotów. Nie mając doświadczenia w takich sprawach, nie warto porywać się na to samodzielnie. Zatrudnienie profesjonalnych osób to koszt w wysokości około 3000 złotych.

Dzięki skorzystaniu z pomocy specjalistów będziemy mieli pewność, że zadbają oni o każdy aspekt montażowy. Ponadto wykwalifikowane osoby mogą zapewnić nam gwarancję poprawnego działania, a nawet zadbać o wykonanie zadania w niższej cenie, jeśli skorzystamy z usług producenta, gdzie oferta montażu jest w cenie. Dobra hurtownia fotowoltaiczna z pewnością będzie znakomitym wyborem.

Fotowoltaika z magazynem energii – cena

W przeciwieństwie do wyżej opisywanych – fotowoltaika z magazynem energii będzie kosztować znacznie więcej. Dzięki niej zyskujemy te same zalety co poprzednio, czyli oszczędność na prądzie, którego ceny wciąż idą w górę, przyczyniamy się do ochrony środowiska, a także jesteśmy całkiem niezależni energetycznie. Magazyn energii to jednak spory koszt. Jest to dodatkowy wydatek rzędu 30 000 zł przy zastosowaniu instalacji fotowoltaicznej 5 kW.

panele fotowoltaiczne
Panele fotowoltaiczne to w wielu przypadkach doskonały wybór

Jak za to prezentuje się fotowoltaika 10 kW? Cena takiej instalacji może sięgnąć nawet 85 000-95 000 złotych. Z kolei inwestując w 3 kW, trzeba przyszykować się na znacznie mniejszy wydatek, w wysokości około 45 000 złotych.

Ile kosztuje użytkowanie fotowoltaiki?

Czy to już koniec kosztów, które generuje fotowoltaika? Cena związana z eksploatacją nie jest zbyt wysoka i zawiera tylko kilka obowiązkowych działań. Są to dość standardowe czynności, o których warto pamiętać.

Przede wszystkim – czyszczenie paneli. Dzięki temu nie musimy obawiać się o to, że będą miały one z czasem gorszą wydajność. Maksymalnie można przeprowadzać ten zabieg cztery razy w roku, choć nie jest to konieczność. Ceny wahają się między 8 zł, a 20 zł za 1 m2 lub 10-25 zł za sztukę

Sprawdź też: Ile prądu zużywa klimatyzacja? Jak obliczyć?

Drugi koszt, który wynika z użytkowania paneli fotowoltaicznych, to przegląd. O ile panele solarne wymagają okresowej kontroli co roku, tak producenci fotowoltaiki zalecają zamawianie tej usługi raz na 2 lata. Użytkownicy jednak zwykle decydują się na to mniej więcej co 4-5 lat. 

Moc instalacji fotowoltaicznej a koszt – cennik

W zależności od mocy ceny różnią się między sobą. Panel fotowoltaiczny 1000 W będzie o wiele tańszy niż taki, który oferuje 3 kW, 5 kW lub nawet 9 kW. W jaki sposób przedstawiają się ceny? Oto przykładowe kwoty za zestawy:

 • 1 kW – 4 000-8 000 zł,
 • 3 kW – 8 000-15 000 zł,
 • 4 kW – 10 000-20 000 zł,
 • 6 kW – 13 000-30 000 zł,
 • 9 kW – 20 000-40 000 zł.
fotowoltaika cena
Montaż instalacji fotowoltaicznej najlepiej zlecić specjalistom

„Fotowoltaika cena za 1 kW” to bardzo często poszukiwana fraza. W przypadku domu jednorodzinnego najczęściej wybieranymi instalacjami są te, których moc wynosi od 3 kW do 6 kW. W takim przypadku trzeba szykować się na wydatek rzędu 8 000-30 000 złotych. Pamiętać także należy, że na im większą moc się zdecydujemy, tym niższa cena za 1 kW

Mamy nadzieję, że wiesz już, ile kosztuje fotowoltaika. Cena jest według Ciebie odpowiednia, czy wydaje Ci się zbyt wysoka? Koniecznie podziel się swoimi przemyśleniami i zdradź, czy instalacja fotowoltaiczna pojawi się również w Twoim domu!

5
0

Podziel się:

Komentarze (2)

a co ci znajomi polecili? bo mnie hymon i to była dobra polecajka. prawie 9 lat z tą instalacją i zero problemów. widać już światełko w tunelu, zaczyna się powoli zwracać, więc jest dobrze 😉

faktycznie takie to są mniej więcej koszty. na szczęście inwestycja jest opłacalna. co warto wziąć pod uwagę, to dopasowanie projektu do naszych możliwości, oraz jakość firmy z którą współpracujemy. my akurat wybraliśmy polecaną przez znajomych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *