1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Czy dach jednospadowy to dobry pomysł? Zalety, konstrukcja, charakterystyka i inne

Poradniki

2 lata temu

Czy dach jednospadowy to dobry pomysł? Zalety, konstrukcja, charakterystyka i inne

Budowa i remont
10
0
0
10
0

Bryła domu jest czymś, co naprawdę trzeba przemyśleć, bo po zakończonej budowie trudno ją zmienić! Jednym z najpopularniejszych zwieńczeń polskich domów jest dach jednospadowy. Jakie ma wady i zalety? Jak wygląda konstrukcja dachu jednospadowego?

Dach jednospadowy – co to jest?

Dach jednospadowy (inaczej: dach pulpitowy lub jednopołaciowy) to zadaszenie z jedną, skośną połacią. Jednorodzinny dom z dachem jednospadowym czy garaż jednospadowy umieszczony przy brzegu działki to częsty widok w naszym kraju. Taki dach dobrze wygląda zwłaszcza na budynkach w nowoczesnym stylu.

Wady i zalety dachu jednospadowego

Co trzeba wziąć pod uwagę przed wyborem konstrukcji dachu? Zastanów się nad kilkoma pytaniami.

 • Czy poddasze ma być użytkowe? Jeśli tak, to w jakim stopniu chcesz z niego korzystać? Skosy, które występują również w połaciach jednospadowych, zawsze zabierają nieco przestrzeni. Dach jednopołaciowy może być mniej lub bardziej płaski, więc ma spory potencjał.
 • Jak intensywne są opady śniegu w okolicy? Jeśli śnieg w zimie oglądasz nie tylko na zdjęciach, ale również za oknem, dach jednopołaciowy to dobra opcja. Uważaj jednak, aby spadek nie był za mały.
 • Jaki masz budżet? Im bardziej skomplikowana bryła dachu, tym więcej wyniesie budowa. Dach jednospadowy należy do tańszych rozwiązań.
Dach jednospadowy
Dach jednospadowy czyli bardzo popularne zastosowanie w polskich domach | Źródło: muratordom.pl

Zobacz: Rodzaj dachu: dach naczółkowy – charakterystyka, zalety, konstrukcja

Zastanawiasz się, czy wybrać dach dwuspadowy czy jednospadowy? Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Najczęściej wymieniane przez architektów i ekipy budowlane plusy dachu jednospadowego to:

 • prosta konstrukcja,
 • niewielkie straty ciepła,
 • możliwość zastosowania na wąskich, długich budynkach oraz na granicy działki,
 • nowoczesny wygląd,
 • brak konieczności stosowania dodatkowego odwodnienia,
 • możliwość umieszczenia instalacji fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych.

A co z wadami? Jeśli dach ma mały kąt nachylenia, problemem może być zalegający śnieg oraz silny wiatr. Wymaga to starannego zabezpieczenia okapów. Z kolei większy spadek wiąże się z wyższymi kosztami budowy.

Konstrukcja dachu jednospadowego

Do budowy połaci o raczej niewielkim stopniu nachylenia wykorzystuje się następujące rodzaje konstrukcji dachu jednospadowego:

 • krokwiowa – elementy nośne (krokwie) opierają się na zewnętrznej ścianie i słupach. Ich rozmiar zależy głównie od ostatecznego ciężaru dachu (czyli m.in. rodzaju pokrycia), a maksymalna rozpiętość ścian budynku wynosi 6 m,
 • krokwiowo-zastrzałowa – dodatkowe ukośne deski (zastrzały) zwiększają wytrzymałość i sztywność więźby. Największa rozpiętość ścian wzrasta do 7 m,
 • płatwiowo-kleszczowa – liczne dodatkowe elementy wzmacniające (płatwie pośrednie, oparcie na murłatach, słupy podporowe) pozwalają na rozpiętość ścian do 12 m. Tę konstrukcję można też stosować w dachach o większych skosach, jednak zmniejsza to dozwolony rozstaw ścian do 6 m.
Konstrukcja dachu jednospadowego
Konstrukcja dachu jednospadowego | Źródło: muratordom.pl

Na duży kąt nachylenia dachu jednospadowego pozwala zastosowanie konstrukcji z wiązarów kratowych. Na budowę docierają najczęściej prefabrykowane elementy, co sprawia, że montaż jest szybszy i łatwiejszy. Wymaga to jednak niezwykle dokładnego rozplanowania i wymierzenia każdej części konstrukcji.

Gdzie sprawdzi się dach jednopołaciowy?

Dach jednopołaciowy sprawdzi się na budynkach przy brzegu działki (garażach, domkach narzędziowych, budynkach gospodarczych, altanach itp.) Skos zapewnia odpływ wody opadowej na stronę właściciela gruntu, a nie sąsiada.

Ze względu na niskie koszty jest popularny również wśród właścicieli ogródków działkowych. Mały, letni domek jednospadowy nie jest inwestycją wymagającą ogromnych nakładów finansowych. Ten rodzaj zadaszenia dobrze wygląda także na dobudówkach oraz długich wąskich budynkach.

Jak pokryć dach jednopołaciowy?

Jeśli chodzi o pokrycie dachu jednospadowego, możesz wybierać spośród wszystkich materiałów nadających się na dachy skośne:

 • dachówek betonowych i ceramicznych,
 • blachodachówek,
 • blachy płaskiej i trapezowej,
 • płytek włóknocementowych,
 • papy.

Najbardziej popularna jest blachodachówka oraz grubsza od niej blacha trapezowa. To materiały dość tanie i uniwersalne, którymi można pokrywać nawet lekkie konstrukcje (np. narzędziowy domek z dachem jednospadowym). Są dostępne w wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu bez problemu znajdziesz coś pasującego do Twojego projektu.

Pokrycie dachu jednopołaciowego
Pokrycie dachu jednopołaciowego | Źródło: jaspol-domy.pl

Pamiętaj, że im większe nachylenie dachu, tym bardziej rzuca się w oczy jego pokrycie. Zadbaj więc o to, aby było ono spójne z elewacją i całością budynku. Z kolei bardziej płaskie dachy jednospadowe wymagają sztywniejszego poszycia odpowiednio zabezpieczonego przed działaniem wilgoci.

Cena za wykonanie dachu jednospadowego

Dach to jeden z najważniejszych elementów domu – nic więc dziwnego, że jego budowa wiąże się ze sporymi kosztami. Ile kosztuje dach jednospadowy? Jak już wspomnieliśmy, ze względu na prostotę konstrukcji jednopołaciowej koszty budowy są relatywnie niskie.

Ostateczna cena zależy od wielu czynników: m.in. wielkości dachu, wybranych materiałów budowlanych oraz robocizny. Oto orientacyjne ceny ewentualnych surowców i usług:

 • Drewno. Jodła ok. 600 zł/m³, sosna/świerk 700-900 zł/m³, modrzew 1000 zł/m³.
 • Poszycie. Membrana dachowa ok. 10 zł/m², papa na deskowaniu 35 zł/m² + koszt ułożenia ok. 20 zł/m².
 • Pokrycie. Blacha trapezowa 30-40 zł/m², dachówka ceramiczna 60 zł/m² + koszt pracy dekarza 20-30 zł/m².
 • Dodatkowe elementy. Chodzi o orynnowanie, okna dachowe itp. Koszt musisz oszacować na podstawie wielkości dachu.

Jak zrobić dach jednospadowy? Poradnik krok po kroku

Mało kto decyduje się na to, żeby własnoręcznie wybudować dom. Najlepiej pracę powierzyć zaufanej, sprawdzonej ekipie budowlanej, która doskonale wie, jak zrobić dach jednospadowy. Jednak również przyszli mieszkańcy domu muszą przejść pewną drogę, aby ów dach powstał. Co powinieneś zrobić krok po kroku?

 1. Projekt dachu – możesz wybrać gotową propozycję albo poprosić o projekt indywidualny. Znajdą się w nim np. informacje o materiałach potrzebnych do wykonania więźby dachowej. Na tym etapie ustal też, jaki będzie kąt nachylenia dachu.
 2. Budowa więźby dachowej – skonsultuj projekt z zatrudnioną ekipą, aby ustalić, który rodzaj konstrukcji dachu jednospadowego najlepiej się sprawdzi.
 3. Wykonanie poszycia – poszycie z papy lub folii membranowej zabezpiecza drewnianą więźbę przed działaniem warunków atmosferycznych. Papa na deskowaniu szczelnie zabezpiecza poddasze, dzięki czemu z pokryciem dachu można poczekać. Jeśli zdecydujesz się na folię, musisz szybko przejść do kolejnego etapu, ponieważ nie jest ona odporna na działanie promieniowania UV.
 4. Pokrycie dachu wybranym materiałem – najczęściej blachą trapezową, ale w grę wchodzi również blachodachówka, dachówki itp.
 5. Zamontowanie systemu rynnowego – czyli rynien, pasów nadrynnowych i okapów dachowych (a czasami również podbitki okapów).

Dach jednospadowy to popularny rodzaj zadaszenia. Czy słusznie? Oczywiście! Z jednej strony dach pulpitowy pozwala na stworzenie funkcjonalnego poddasza czy zainstalowanie paneli słonecznych, a z drugiej lepiej niż płaski dach znosi obciążenie w postaci śniegu i nie wymaga skomplikowanego systemu odwadniania. To również rozwiązanie nowoczesne i ekonomiczne, które sprawdza się na nieustawnych działkach lub granicach posesji.

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *