1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Ile kosztuje remont łazienki? Koszt remontu (robocizny) oraz materiałów w 2021 roku

Poradniki

3 lata temu

Ile kosztuje remont łazienki? Koszt remontu (robocizny) oraz materiałów w 2021 roku

Budowa i remont Łazienka
22
6
8
22
6

Remont łazienki — ile kosztuje? Podajemy przykładowy kosztorys remontu łazienki o powierzchni 5 m2. Jak dobrze zaplanować prace i dokonać przeglądu produktów? Ile trwa remont łazienki? Ile kosztuje wykończenie łazienki w 2021?

Koszt remontu łazienki w 2021 — podstawowe informacje o przygotowaniu kosztorysu

Remont łazienki w bloku powinieneś zacząć od przygotowania szczegółowego kosztorysu. To pomieszczenie może bowiem przysporzyć wiele problemów ze względu na przyłącza wody. Zmiana położenia przyłączy wody i odprowadzania ścieków wiąże się z koniecznością kucia ścian i przyłączem rur w inne miejsce. Koszt jest zależny od jakości ściany, długości przeciągnięcia rur i materiału hydraulicznego. Wartość ta może oscylować w okolicach od 100 do 600 zł.

Remont łazienki koszt kosztorys jest bardzo ważny
Przygotowanie kosztorysu jest bardzo ważne przy planowaniu przebudowy łazienki

W kolejnym etapie szacowania kosztów trzeba też wziąć pod uwagę ułożenie płytek, malowanie sufitu, a także zakup armatury, mebli, sprzętu AGD oraz akcesoriów łazienkowych. Nie powinieneś też zapomnieć o robociźnie, która będzie powiązana ze stopniem skomplikowania instalacji i jakością wykonywanych usług.

Sprawdź też: Mała łazienka z prysznicem – pomysły i aranżacje

Warte rozważenia jest także skorzystanie z pomocy architekta. Fachowa pomoc pozwoli ci nie tylko wykorzystać w pełni przestrzeń, lecz także odpowiednio oszacować ilości materiałów do kupienia i zadbać o odpowiednią jakość wybieranych produktów. Musisz się jednak liczyć z dość dużym dodatkowym kosztem. Specjaliści w dziedzinie urządzania wnętrz żądają kilku, a nawet kilkunastu tysięcy za swoje usługi. Jednak tańsze biura projekt małej łazienki mogą wykonać za kilkaset złotych. Architekci pomogą zweryfikować marzenia i dokonać rzetelnego przeglądu możliwych cięć w kosztorysie. 

Co należy uwzględnić przy obliczaniu kosztów remontu łazienki?

Obliczanie kosztów może okazać się wyzwaniem, gdy nie mamy wiedzy na temat aktualnych cen i materiałów, których należy użyć, decydując się na remont łazienki. Kosztorys powinien uwzględniać nie tylko elementy armatury i płytki, lecz także podkłady czy syfony. Kolejną kategorią cennika jest oświetlenie, meble i akcesoria.

Cena materiałów budowlanych

Zaczynając remont, powinieneś w pierwszej kolejności dokonać zakupu materiałów budowlanych, które są konieczne do przeprowadzenia prac wykończeniowych w łazience. Ważnym elementem jest hydroizolacja powierzchni, która pozwoli Ci zabezpieczyć się przed wilgocią i w efekcie — grzybem i pleśnią. W przypadku krzywych ścian warto też zainwestować w wyrównującą zaprawę tynkarską. Pozwoli to równo ułożyć płytki i utrzymać łazienkę w dobrym stanie na lata. Nadprogramowym kosztem mogą być też dodatkowe rury przy konieczności zmiany układu przyłączy hydraulicznych. Szacunkowa wartość materiałów budowlanych może oscylować wokół kilkuset złotych, zależnie od jakości materiałów i stopnia zaawansowania przebudowy hydrauliki.

Cena sanitariatu

Dużą część budżetu pochłonie także zakup umywalki z baterią, wanny lub prysznica, toalety oraz pralki. W tym przypadku koszty pochłoną około kilka tysięcy złotych. Nieodzownym elementem łazienki są także płytki, do których zakupu musimy też doliczyć koszt fugi. W tym wypadku ogromne znaczenie ma marka, wielkość i faktura materiału. Za metr bieżący trzeba liczyć od 50 do 300 zł w średniej półce cenowej. Nieodzownym elementem każdej łazienki jest także lustro, które wraz z dodatkami i meblami jak szafki na ręczniki, pochłoną kolejne kilkaset złotych.

Cena robocizny — biały montaż

Cena robocizny jest niezwykle złożona i zależy od wielu czynników, wielkości łazienki i elementów do przyłączenia czy montażu. Biały montaż sanitariatu pochłonie ok. 500-800 zł. W kosztorys wliczone tu są podstawowe sprzęty jak wanna czy miska WC. Nie ujmuje to natomiast kosztów samego zakupu tych sprzętów. Dodatkowe przyłączenie bidetu czy dodatkowej umywalki będzie się wiązało z kolejnymi wydatkami.

Cena robocizny — glazura i malowanie

Najwięcej czasu pochłania natomiast kładzenie płytek, gdyż wiąże się z nałożeniem podkładów, opcjonalnie ogrzewania podłogowego i fugowania. Z tego powodu remont małej łazienki może Cię wynieść nawet kilkaset złotych tylko w aspekcie płytek. Do tego należy doliczyć malowanie ścian i sufitu, co przy małej przestrzeni będzie stosunkowo tanie i nie powinno przekroczyć 200 zł. Poza tym, jeśli ściany nie są równe — wówczas musisz jeszcze wyrównać poziomy przy pomocy gładzi. Usługa ekipy remontowej będzie wówczas droższa o mniej więcej 200 zł.

Cena robocizny — usunięcie starego wykończenia

Mieszkania z drugiej ręki wymagają jeszcze jednego, dodatkowego etapu, którym jest skucie starego wykończenia. Etap reinstalacji urządzeń i usuwanie płytek pochłonie kolejne kilkaset złotych, do których należy doliczyć kontener, który zabierze pozostałości materiałów i gruzu.

Cena remontu łazienki — robocizna (aktualne ceny w 2021 roku)

Cena robocizny ekip remontowych w 2021 roku jest niestety wyższa w stosunku do poprzednich lat. Wpływ ma na to przede wszystkim sytuacja pandemiczna, w której ludzie zaczęli częściej na nowo urządzać swoje mieszkania. Obecna sytuacja na rynku jest związana z lokalizacją, gdyż musisz się liczyć z wyższymi kosztami w dużym mieście niż małej miejscowości.

Remont łazienki i jego koszt potrafią przyprawić o zawrót głowy
Jakie są aktualne ceny remontu łazienki w 2021 roku?

Szacunkowe koszty przedstawiają się następująco:

 • skucie starych płytek — 20-25 zł/m2, 
 • wyrównanie powierzchni — 8-12 zł/m2,
 • hydroizolacja — 15-25 zł/m2,
 • malowanie sufitu lub ścian jednokrotne — 4-5 zł/m2,
 • układanie glazury i fugowanie — 30-120 zł/m2,
 • biały montaż urządzeń sanitarnych — 60-100 zł za sprzęt,
 • montaż akcesoriów i mebli łazienkowych — 10-50 zł za sztukę.

Pamiętaj, że wszystkie koszty podlegają negocjacji, a im większa łazienka lub stopień zaawansowania prac, tym bardziej można próbować rozmawiać o bardziej atrakcyjnej ofercie z ekipą remontową.

Cena remontu łazienki — materiały. Wersja budżetowa oraz ze „średniej” półki cenowej

Robocizna jest jedną składową kosztów remontu łazienki. Drugą częścią jest zakup materiałów. Jest on oczywiście zależny od jakości i marki produktów. Poniżej znajduje się zestawienie budżetowe w dwóch wariantach — w tańszej wersji i w średniej klasie cenowej.

Wersja budżetowa:

 • płytki na podłogę — od 15-20 zł/m2,
 • płytki ścienne — od 15-20 zł/m2,
 • fuga — 30 zł za 2 kg,
 • klej do płytek — 15 zł/1 kg,
 • grunt — 5 zł/1 kg,
 • farba — 15 zł/1 litr.

Całkowity koszt zakupu wszystkich materiałów powinien także zakładać użycie folii zabezpieczających, krzyżyków do płytek i innych mniejszych przyrządów, których nie ujęto w kosztorysie. Niemniej jednak koszt małej łazienki może oscylować w okolicy 500 zł, jeśli zdecydujesz się na tańsze materiały. Pamiętaj jednak, że niezwykle ważna jest też jakość wykonania. Dlatego czasami warto dołożyć kilkaset złotych, by cieszyć się wymarzoną łazienką przez lata. Jeśli chodzi o położenie płytek – nie muszą one znajdować się na wszystkich ścianach, można je położyć na przykład tylko w pobliżu wanny lub prysznica oraz w okolicy umywalki.

Wersja ze średniej półki cenowej:

Nie chcąc przepłacić, ale jednocześnie mieć materiały godne polecenia, warto rozejrzeć się za średnią półką ceną. Przynajmniej w kilku najważniejszych dla Ciebie elementach:

 • płytki na podłogę — 25-30 zł/m2,
 • płytki ścienne — od 15-20 zł/m2,
 • fuga — 40 zł za 2 kg,
 • klej do płytek — 25 zł/1 kg,
 • grunt — 15 zł/1 kg,
 • farba — 35 zł/1 litr.

Koszt zakupów zwiększył się w znacznym stopniu. Warto jednak przemyśleć, czy bardziej opłaca się kupić farbę lateksową dobrej jakości, którą wystarczy pokryć sufit dwuwarstwowo, czy tańszy wariant i pomalować sufit jeden raz lub dwukrotnie. Analogiczna sytuacja będzie w każdym elemencie łazienki. Należy ustawić sobie priorytety i zdecydować czy warto zainwestować w produkty o większej estetyce i lepszej jakości.

Ile kosztuje remont łazienki 5m2? Przykładowy kosztorys

Łazienka o powierzchni 5 m2 należy do mniejszych pomieszczeń, jednak nie musi oznaczać ograniczeń w urządzaniu wnętrz. Wybierając kolory i materiały, które nadadzą optycznej przestrzeni, możesz stworzyć swoje małe spa w mieszkaniu. Remont całościowo będzie kosztował kilka tysięcy, jednak efekt może przejść najśmielsze oczekiwania.

Podsumowując koszty robocizny i materiałów, warto włączyć do budżetu kolejną pozycję w postaci dodatków takich jak ręczniki, świeczki czy mydelniczka.

Remont łazienki koszt - ile wyjdzie za robociznę?
Dobór koloru oraz materiałów pozwala powiększyć optycznie wnętrze łazienki

Sprawi to, że łazienka będzie funkcjonalna, a jednocześnie przytulna. Na dodatkowe elementy możesz przeznaczyć kilkaset złotych, jeśli bardzo zależy Ci na estetyce, jednak proste elementy w eleganckiej formie znajdziesz w sklepach już za kilkadziesiąt złotych.

Reasumując, pełen remont może wynieść od 5 tysięcy do kilkunastu tysięcy. Chcąc dodatkowo oszczędzić, można się zdecydować, by pewne prace wykonać samodzielnie. Pamiętaj jednak, że prace hydrauliczne czy wykończeniowe są precyzyjne i rzutują na efekt. Nie mając wiedzy i doświadczenia, można dokonać większych zniszczeń niż mieć z tego realnych korzyści. Dlatego warto przemyśleć, czy jest to dobry krok. Dodatkowym kosztem może być konsultacja architekta wnętrz, którego pomoc wyniesie kilkaset dodatkowych złotych.

Jakie nieprzewidziane koszty mogą pojawić się przy remoncie łazienki?

Remont łazienki to jednak nie tylko prace wykończeniowe i wybór materiałów. To także nieprzewidziane wypadki, które mogą zaburzyć plan działania. Do takich wypadków należą przeciekające rury, źle ułożone płytki czy uszkodzenie materiałów podczas montażu. O ile przypadkowe zdarzenia są nie do uniknięcia, o tyle warto wybrać doświadczoną ekipę, która nie spowoduje zniszczeń w mieszkaniu. Może to generować nie tylko dodatkowe koszty, lecz także wydłuży czas trwania remontu. A jest on uciążliwy zarówno dla samych mieszkańców, jak i najbliższych sąsiadów.

Sprawdź też: Jak powinna wyglądać łazienka dla niepełnosprawnych? W jaki sposób ją urządzić?

Ile trwa remont łazienki?

Remont łazienki może trwać od kilku dni do kilku miesięcy. Czas wykonania małego retuszu, który nie wymaga kucia płytek, będzie zależny od tego, jak szybko będą schły płytki. Kolejne działania związane z montażem i końcowym wykańczaniem może zająć kilka dni. Duże znaczenie ma tu zaangażowanie ekipy budowlanej i przygotowane materiały. Brak komplikacji i konieczności wyjazdu po brakujące części znacznie przyspiesza prace i pozwala cieszyć się piękną łazienką dość szybko.

Remont łazienki koszt i czas
Czas remontowania łazienki jest uzależniony od jej wielkości oraz wykorzystywanych materiałów

Kluczowym elementem każdego remontu jest odpowiednie planowanie i rzetelne wykonywanie prac przy użyciu materiałów, które są bezpieczne i jakościowo dobre. Kolejnymi składowymi są estetyka i dobranie akcesoriów, uzupełniających całokształt. Wszystko powinno być zgodne z własnym poczuciem estetyki i wybranym stylem. Efektem jest zadowolenie domowników z nowo wyremontowanej łazienki, będącej jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu.

22
6

Podziel się:

Komentarze (8)

Łazienka 1,8 x 1,8 M2 na 2,6 wysokość, płytki, sufit podwieszany, hydraulika, biały montaż plus meble bez składania 10 tyś.
Taniej nie biorę.

Przy takich cenach to na kość do zupy bym nie zarobił . ale przy cenach materiału zwłaszcza kleju 15 zł za kilo to już bym się dorobił . pozdrawiam glazurników

Witam ile można wziasc za położenie 14,5 metra kwadratowego płytek ściennych standardowych co na blokach pod wynajem kładą, wliczając prostowanie ścian. I ile za położenie płytek podłogowych gdzie też wylewkie najpierw trzeba zrobić by wyrównać. Podłoga wychodzi 8,5 metra kwadratowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *