1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Świerk – roślina uniwersalna, piękna jako drzewo i użyteczna w formie drewna

Ogród i balkon

2 lata temu

Świerk – roślina uniwersalna, piękna jako drzewo i użyteczna w formie drewna

Rośliny
3
1
0
3
1

Świerk jest pięknym drzewem, które przez cały rok ozdabia ogród. Ciepły odcień drewna wprowadzi również przytulną atmosferę do środka domu. Zastanawiasz się, jak dobrze zaaranżować ogród ze świerkami? Podpowiadamy!

Świerk – zakres występowania i popularne odmiany

Świerk pospolity to wysokie drzewo sięgające średnio od 40 do 50 metrów. Jego pierśnica osiąga nawet do dwóch metrów średnicy. Rośnie głównie na północnym wschodzie i południu Polski. Nie występuje w centralnej części kraju – rejon ten nazywa się pasmem bezświerkowym. Nie można tam znaleźć naturalnie występujących drzew tego rodzaju prawdopodobnie przez mniejszą ilość opadów.

Świerk pospolity to jedyna odmiana tej rośliny, która na terenie naszego kraju rośnie dziko, bez ingerencji człowieka. Świerki pospolite mogą żyć nawet kilka tysięcy lat. W tej perspektywie niedziwne jest to, że obradzają szyszki dopiero w okolicach 40 roku życia. Kwiatostany drzewa mają jasnoczerwony, wpadający w róż lub jasnozielony kolor.

Świerk
Świerk czyli roślina, która pięknie będzie wyglądała w twoim ogrodzie!

Sprawdź też: Jakie drzewka do ogrodu wybrać? Najładniejsze gatunki, które upiększą Twój ogród

Drzewo występuje też na północy Europy w okolicach bałtycko-nordyckich. Najpopularniejsze odmiany to świerk serbski i kłujący, szczególnie kłujący ‘Białobok’. Niektóre z gatunków są wielkości krzewów (‘Acrocona Pusch’ osiąga 40 centymetrów wysokości) i można je spotkać w ogrodach w formie żywopłotów. Serbski dorasta do trzydziestu metrów i jest najszybciej rosnącą odmianą tego drzewa. Świerk kłujący ma srebrny odcień i kłujące igły. Jego odmiana ‘Białobok’ charakteryzuje się jasnymi końcówkami na igłach i wyjątkową odpornością na mróz i susze.

Wiecznie zielony gość w ogrodzie – inspiracje i aranżacje

Nie zawsze pomysł na aranżację ogrodu przychodzi z łatwością. Jednak wiele odmian świerków pozwala na stworzenie ciekawych kompozycji. Mrozoodporna roślina będzie ozdabiać ogród przez cały rok, niezależnie od sezonu. Wiele odcieni świerków może tworzyć ciekawe zestawienie.

Uniwersalna roślina w doniczkach
Uniwersalna roślina w doniczce | Źródło: pinterest.com

Niewielka odmiana świerka białego ciekawie prezentuje się w masywnych donicach na schodach prowadzących na taras. Dodatek jasnych kamieni dobrze kontrastuje z ciemnymi iglastymi gałązkami świerka. Jak widać, roślina stoi w świetle słońca na schodach. Jest to idealne ułożenie chroniące przed silnym wiatrem.

Dość nietypowy świerk w ogrodzie
Dość nietypowy świerk w ogrodzie | Źródło: pinterest.com

Świerk atrakcyjnie wygląda też w samym centrum ogrodu otoczony kolorowymi kwiatami lub mniejszymi krzewami. Masywne drzewo dobrze prezentuje się jako główna ozdoba zieleńca. Pamiętaj o tym, że swoim wyglądem i wielkością może przyćmić drobniejsze rośliny, dlatego zachowaj umiar i harmonię podczas aranżowania przestrzeni.

Piękna roślina w twoim ogrodzie
Piękna roślina w twoim ogrodzie | Źródło: pinterest.com

Świerk ‘Białobok’ swoim oryginalnym wyglądem przyciągnie wzrok niejednego miłośnika roślin. Niewielkie drzewko świetnie sprawdzi się w formie żywopłotu. Łatwo się go formuje, jednak zostawiając go w naturalnej formie, nie tracimy jasnych igieł na końcach gałązek. Pięknie będzie się prezentować pośród jasnych kwiatów i niewielkich roślin.

Szczypta porad, jak dbać o świerki

Świerk pospolity to niewymagające drzewo. Najlepiej rozwija się w żyznej, wilgotnej glebie. Potrzeby glebowe tego drzewa można skojarzyć z miejscami, w których występuje. Świerkowe lasy można spotkać w górach – często droga na szczyt prowadzi przez aromatyczny las iglasty.

Rośnie na słonecznych stanowiskach oraz jest mrozoodporny. Igły pokrywające drzewo mogą obumierać, jeśli świerk będzie za bardzo narażony na zanieczyszczone powietrze. Drzewo najlepiej rozrasta się w pełnym nasłonecznieniu. Niektóre odmiany świerka, np. świerk kłujący, mogą się rozwijać w miejscach z nieczystym powietrzem.

Świerk w domu – choinka i świąteczne stroiki

Świerk pospolity to jedno z popularniejszych drzewek bożonarodzeniowych. Jest w przystępnej cenie i pięknie pachnie. Nie należy jednak do wytrzymałych rodzajów choinek – igły zaczynają się sypać już po kilku godzinach od zakupu. Świerk srebrny jest w stanie dłużej posłużyć za aromatyczną choinkę, jednak jest kłujący i zdecydowanie droższy od odmiany pospolitej. Przed przyniesieniem drzewka do domu, pamiętaj o odpowiednim zahartowaniu go.

Udekorowany świątecznie świerk pospolity
Udekorowany świątecznie świerk pospolity | Źródło: muratordom.pl

Stroiki ozdabiające pomieszczenia podczas świąt najczęściej robi się z uciętych gałązek świerków. Wybierane jest właśnie to drzewo iglaste ze względu na swój wyjątkowo aromatyczny zapach. W ciekawy sposób można je zaaranżować z innymi kojarzonymi ze świętami dodatkami np. szyszkami lub suszonymi pomarańczami z dodatkiem goździków.

Drewno świerkowe w wystroju domu

Drewno świerkowe we wnętrzach wprowadza przytulną atmosferę. Meble z drewna świerkowego cechują się jasnym, prawie białym kolorem wpadającym w żółte tony. Jest to lekki, wytrzymały materiał, silnie podatny na obróbkę mechaniczną. Jak każde drewno, narażony jest na atak grzybów i pleśni.

Meble świerkowe są jednym z klasycznych wyborów podczas urządzania góralskich wnętrz. Odwiedzając miejscowości otoczone górami, najczęściej spotkasz się z drewnianym wykończeniem wnętrza góralskiej chatki. Meble są ozdobione tradycyjnymi wzorami odpowiednimi dla danego regionu. Jest to możliwe dzięki podatności świerka na obróbkę mechaniczną. Meble świerkowe to idealny dodatek nie tylko do takich miejsc, ale również do przytulnych wnętrz w skandynawskim stylu. Z dodatkiem stonowanych kolorów i dobrego oświetlenia, świerk wprowadzi przytulną atmosferę do pomieszczenia.

Świerk na budowie

Świerk używany jest też do budowy domów. Najczęściej jednak wybierany jest do konstrukcji schodów i wykładania podłóg. Świerk rzadko pęka podczas obróbki mechanicznej, jednak nie jest odporny na wilgoć. Dzięki swojemu jasnemu kolorowi wykorzystuje się go do wykonania elementów, które służą również za dekorację – filarów lub łuków ozdobnych. Podatność na obróbkę sprawia, że materiał ten sprawdza się do personalizacji mebli.

Świerk, tak jak każde drewno, wymaga impregnacji. Zabezpiecza ona przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak silne deszcze. Impregnując świerkowe deski, można dodać blasku jasnemu, naturalnemu odcieniowi drewna. Preparatów do ochrony jest wiele. Oleje, impregnaty, lakierobejce i woski nie tylko zabezpieczą drewno przed wodą, ale też nadmiernym ścieraniem. Jeśli chcesz całkowicie zmienić wygląd konstrukcji, używając farby, możesz przemalować jasne deski na wybrany kolor.

Świerkowa podłoga
Świerkowa podłoga | Źródło: budujemydom.pl

Świerk pospolity jest drzewem, które ozdabia ogród przez cały rok. Jasny odcień materiału sprawia, że świerkowe meble wkomponują się w wiele rodzajów wnętrz, a aromatyczna choinka przystroi pomieszczenia na święta. Masz świerk pospolity w ogrodzie? Podziel się tym w komentarzu!

3
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *