1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Sztuczna trawa na balkon – jak ją wybrać i położyć?

Ogród i balkon

8 miesięcy temu

Sztuczna trawa na balkon – jak ją wybrać i położyć?

Balkon Budowa i remont
9
0
0
9
0

Jeśli chcesz, by na Twoim balkonie wiosna trwała cały rok, możesz rozważyć wyłożenie tego miejsca sztuczną trawą. Jak się za to zabrać? Sprawdź, która sztuczna trawa najlepiej nada się do tego celu i jak ją zamontować.

Czym jest sztuczna trawa i jak jest wykonana?

Sztuczna trawa to wykładzina imitująca trawnik, która nadaje się o zastosowania wszędzie tam, gdzie brakuje zieleni, lecz nie ma możliwości zasadzenia prawdziwej trawy. Stanowi więc sposób na zmianę oblicza takich przestrzeni jak taras czy balkon. Zwykle wykonywana jest z włókien polipropylenowych.

sztuczna trawa na balkon

Zobacz: Podłoga na balkon – jaką podłogę na balkon wybrać, by była praktyczna i piękna?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów modeli, od tych, w których trawa wydaje się być naturalna aż po te, które z założenia mają dać efekt boiskowej murawy. Produkty tego typu sprzedaje się w rolkach – w zależności od sposobu montażu, przestrzeń można wypełnić wykładziną na stałe, lub ponownie zwinąć ją, gdy się znudzi, lub gdy nastaje lato.

Zalety i wady sztucznej trawy

Sztuczna trawa dostępna jest w wielu różnych kolorach, dzięki czemu z łatwością można dopasować wykładzinę do aranżacji danego balkonu. Warto wspomnieć, że niektóre z produktów zachowują wyższy poziom realizmu niż inne – niektóre do złudzenia przypominają trawę łąki lub ogrodu, inne zaś stawiają na powierzchnię maksymalnie jednolitą, bez miejsca na grę barw czy cieni. Różnorodność w tym aspekcie jest niezwykle ważna, ponieważ kluczem do dobrego wyglądu pomieszczenia jest dobrze dobrana wykładzina.

Trawa balkonowa nie wymaga niemal żadnych zabiegów pielęgnacyjnych – wystarczy okresowe odkurzanie czy mycie. Cechuje ją również duża odporność na warunki atmosferyczne i wilgoć, dzięki czemu nawierzchnia ta może znajdować się na zewnątrz nawet przez cały rok. Nie wymaga podlewania, nawożenia i koszenia. Dobrej jakości sztuczna trawa nawet bez pielęgnacji pozostaje taka sama nawet przez wiele, wiele lat i będzie odporna zarówno na wysokie temperatury, jak i promieniowanie UV.

Sztuczna trawa
Źródło: urzadzamy.pl

Wiele osób zwraca szczególną uwagę na dość niską cenę tego rozwiązania – za metr kwadratowy sztucznej trawy zapłacimy zwykle od 30 do 80 złotych. Dzięki temu rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością także wśród osób niedysponujących pokaźnym budżetem na innego rodzaju zmiany. Już sam dobór odpowiedniej barwy i faktury wykładziny jest w stanie nie do poznania odmienić tarasy i balkony, zapewniając im dobry wygląd nawet bez gotowej aranżacji.

Ponadto, sztuczna trawa to rozwiązanie niezwykle łatwe w użyciu. Jej montaż zwykle obejmuje tylko pobieżne przygotowanie nawierzchni – trawa może być kładziona na dowolne podłoże, materiał, z którego zostało ono wykonane, pozostaje więc bez znaczenia. W zależności od potrzeb, w jednych pomieszczeniach możemy pozostawić sztuczną trawę luzem i zwijać, gdy tylko zajdzie potrzeba, zaś w innych miejscach można spróbować przytwierdzić ją do podłoża.

Sztuczna trawa
Źródło: homebook.pl

Sztuczna trawa ma jednak kilka dość istotnych mankamentów, które szczególnie często dają o sobie znać wtedy, gdy zdecydujemy się na zakup produktu niskiej jakości. Mowa tu przede wszystkim o walorach estetycznych – niektóre z trawników cechuje niezbyt przyjemny, całkowicie pozbawiony realizmu wygląd. Taki trawnik wygląda płasko i nijako, przez co stworzenie zadowalającej aranżacji może być znacznie utrudnione.

Inna wada obejmuje kwestię użytkowania. Jeżeli trawnik będzie szorstki, a źdźbła ostre lub twarde jak szczecina, dużo straci on na swoim uroku. Po takiej powierzchni nie będziemy w stanie chodzić bez obuwia. Czynnik ten nie jest istotny w przypadku trawy przeznaczonej na przykład dla ogródków barowych, jednak w kwestii domowego zastosowania odgrywa już dużą rolę.

Sztuczne trawy przegrywają z tradycyjnymi kafelkami na jeszcze jednym polu. Ze względu na właściwości wykładziny, czyszczenie z niej zabrudzeń jest zadaniem dość trudnym. Pomiędzy źdźbłami łatwo gromadzi się kurz, okruszki lub zwierzęca sierść. Sztuczny trawnik może nie być więc najlepszym wyborem dla alergików lub osób, dla których częste odkurzanie stanowi dość duży problem.

Kiedy warto zdecydować się na sztuczną trawę?

Temat sztucznej trawy to coś, z czym zdecydowanie powinni się zapoznać właściciele mało przytulnego balkonu lub tarasu. Sama tylko jej obecność potrafi zupełnie odmienić pomieszczenie, zachęcić do przebywania w nim i uczynić je absolutnie wyjątkowym na skalę całego domu lub mieszkania. Jeśli więc chcesz mieć miejsce, które będzie mienić się zielenią nawet podczas długich, zimowych miesięcy, warto rozważyć tę oryginalną nawierzchnię.

Ten sposób pokrycia świetnie sprawdza się również wtedy, gdy powierzchnia płytek lub posadzki balkonu zaczyna wyraźnie tracić swój urok, pojawiają się na niej głębokie rysy czy trudne do usunięcia plamy. Wcale nie musimy rozważać generalnego remontu czy wymiany płytek – sztuczna trawa na ich powierzchni nie tylko przykryje wszelkie niedoskonałości, ale i uchroni przed powstawaniem kolejnych zniszczeń, w szczególności uszkodzeń mechanicznych.

Rośliny ze sztuczną trawą na balkonie
Źródło: komfort.pl

Sztuczna trawa na balkon to również idealna propozycja dla tych, którzy chcieliby wprowadzić do tego pomieszczenia odrobinę naturalnych akcentów, lecz nie w smak im sezonowość i wymagająca pielęgnacja balkonowych kwiatów. Wystarczy rozwinąć rolkę, by na tarasie czy balkonie zapanowała atmosfera niczym z ogrodu lub łąki.

Jakie formy przyjmują sztuczne trawy i czym sugerować się przy ich wyborze?

By sztuczna trawa na balkon doskonale prezentowała się w tym fragmencie mieszkania, kluczowy jest dobór odpowiedniego jej modelu. Mowa tu w szczególności o dwóch charakterystykach, a są to grubość włókien oraz ich kolor. Trawa o szerokich, gęsto rozmieszczonych źdźbłach będzie wydawać się pełniejsza, nieco bardziej naturalna. Chodzenie po niej będzie przyjemne, o ile włókna nie będą zbyt twarde.

W kwestii wyboru koloru sztucznej trawy panuje dość duża dowolność. By mieć pewność, że dany odcień będzie dobrze wyglądał w zestawieniu z posiadanym już przez nas wyposażeniem, warto sugerować się często występującymi w aranżacjach tego rodzaju połączeniami. Minimalistyczne, skąpane w bieli balkony bardzo dobrze prezentują się w połączeniu z soczystą zielenią, na przykład w kolorze limonkowym.

piękny widok z sztuczną trawą
Źródło: trawa-krajobrazowa.pl

Do bardziej stonowanych aranżacji i egzotycznych mebli dobrze pasuje zaś zielony w odcieniu butelkowym. Stanowić będzie dobre tło dla wyposażenia o jaśniejszych barwach i pięknie je wyeksponuje. W przypadku chęci sprawienia niespodzianki najmłodszym domownikom, na trawie można nanieść różnego rodzaju malunki lub kupić taką z już gotowym wzorem, na przykład motywem linii boiska piłkarskiego.

Jak zamontować sztuczną trawę na balkonie?

Sztuczna trawa na balkon cechuje się bardzo niskimi wymaganiami w związku z umiejętnościami, jakie musi posiadać właściciel mieszkania, by umieścić ją w przestrzeni pomieszczenia. W rzeczywistości proces ten obejmuje wyłącznie przygotowanie podłoża. Należy z niego usunąć wszelkie przedmioty, które mogłyby być przyczyną nierówności i wybojów na wykładzinie. Nieco więcej zachodu czeka Cię, jeśli pragniesz na stałe związać ją z podłogą.

Sztuczna trawa musi być wówczas przyklejona mocnym klejem, na przykład poliuretanowym, silną taśmą lub zabezpieczona za pomocą wkrętów. Układając wykładzinę należy pamiętać, by wszystkie fragmenty były zwrócone źdźbłem w jednym kierunku. To pozwoli uniknąć nieestetycznych prześwitów oraz wrażenia różnicy w kolorze i zwiększy naturalność efektu. Po wszystkim należy przeczesać wykładzinę w kierunku przeciwnym do nachylenia włókien w celu wizualnego zwiększenia objętości trawnika.

Sztuczna trawa na balkon to niezwykle ciekawy sposób na uczynienie tego miejsca przyjaznym i wręcz zapraszającym do relaksu. To rozwiązanie pozwala urządzić naprawdę wyjątkowe, pełne zieleni pomieszczenie, którego zalety docenisz w szczególności zimową porą.

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.