1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Listopad w ogrodzie – jakie prace ogrodowe powinieneś wykonać? Podpowiadamy!

Ogród i balkon

2 miesiące temu

Listopad w ogrodzie – jakie prace ogrodowe powinieneś wykonać? Podpowiadamy!

Ogród Rośliny
13
0
0
13
0

Listopad w ogrodzie to pora na ostatnie zbiory, porządki i przygotowanie do zimy. Jesień należy do chłodnych pór roku, w związku z czym niektóre gatunki będą wymagać przesadzenia lub osłon. Jak wygląda kalendarz prac w tym okresie? Podpowiadamy. 

Jak wygląda listopad w ogrodzie? Pracowicie!

Listopad w ogrodzie to czas na ostatnie zbiory oraz porządkowanie grządek tak, aby rośliny były gotowe na nadejście zimy. Gatunki wrażliwe na zimno trzeba dobrze zabezpieczyć, natomiast te, które potrzebują systematycznego nawadniania, obficie podlać. Jesienią kluczowe jest także nawożenie – zasilenia składnikami odżywczymi wymagają w szczególności świeżo posadzone drzewka owocowe, grządki warzywne oraz trawnik.

Przygotowanie do zimy

Przed nadejściem zimy trzeba zadbać o właściwe przygotowanie roślin do przejścia w stan spoczynku. Odpowiednim miesiącem na wykonanie tego typu prac jest właśnie listopad. Co robimy w ogrodzie, aby był on gotowy na zimowe mrozy? Kluczowe jest:

 • okrycie ciepłolubnych gatunków liśćmi, słomą, agrowłókniną lub gałązkami iglaków,
 • wyściółkowanie gleby wokół roślin – kora ochroni je przed gwałtownymi zmianami temperatury, zabezpieczy także przed nadmiernym przesychaniem.
listopad w ogrodzie
W listopadzie w naszym ogrodzie możemy cieszyć się pięknymi kolorami – pamiętajmy jednak, by odpowiednio zadbać o nasze rośliny

To jednak nie są jedyne elementy, o które musisz zadbać, by na wiosnę cieszyć się na nowo pięknym ogrodem. Co jeszcze należy zrobić? Podpowiadamy!

Listopadowe prace ogrodowe

Jak wygląda jesienny kalendarz prac w ogrodzie? Listopad, jak się okazuje, jest bardzo pracowitym miesiącem. Konieczne jest nie tylko zabezpieczenie roślin ozdobnych przed chorobami, szkodnikami i mrozem, lecz także zebranie ostatnich zbiorów. W przypadku wielu warzyw najlepszy czas to październik i właśnie listopad. Prace w ogrodzie, które są niezbędne przed zimą, to również przesadzenie niektórych gatunków i przezimowanie ich w cieple oraz uporządkowanie ogrodu, w tym trawnika.

Zabezpieczenie roślin ozdobnych przed chorobami, szkodnikami i mrozem

Listopad w ogrodzie polega na właściwym zabezpieczeniu roślin przed wieloma szkodliwymi czynnikami. Kluczowe prace pielęgnacyjne to:

 • jesienne opryski drzew owocowych – uchronią je one przed rozwojem chorób drobnoustrojowych,
 • osłonięcie części nadziemnych oraz korzeni roślin sadowniczych – takie rozwiązanie zapewni ochronę przed mrozem,
 • zastosowanie osłon utrudniających dostęp do roślin dzikim zwierzętom.

Ogród warzywny – ostatnie zbiory i przygotowanie do zimy 

Jak wygląda listopad w ogrodzie? Kalendarz ogrodnika zakłada, że jest to ostatni czas na zbiory. W jesiennym okresie obfite plony dają warzywa korzeniowe oraz rodzina kapustowatych: rzodkiewka, kalafior, kapusta, jarmuż czy też kalarepa. Część z nich nadaje się do kiszenia, natomiast pozostałe można przerobić na zupy i zapasteryzować. Po zakończeniu zbiorów należy oczyścić grządki i usunąć z nich resztki roślinne, konieczne jest także przekopanie gleby.

listopad w ogrodzie_zbiory warzyw
Listopad to czas na ostanie zbiory oraz zabezpieczenie roślin przed zimą

Listopad to też dobra pora na wysianie warzyw ozimych, takich jak cebula, czosnek oraz wczesne odmiany marchwi, kopru, pietruszki i szpinaku. Siew przed okresem zimowym pozwoli przyspieszyć zbiory oraz uchroni rośliny przed szkodnikami. Stanowisko pod warzywa ozime należy odpowiednio przygotować, najlepiej na miesiąc przed terminem siewu. Powinno ono być dobrze nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru. Glebę należy oczyścić z resztek roślinnych, można także zastosować nawożenie kompostem. 

Zimowanie roślin wrażliwych na mróz

Na czas zimy warto przenieść niektóre rośliny do ciepłych pomieszczeń. Dotyczy to w szczególności gatunków wieloletnich, uprawianych w pojemnikach na balkonach i tarasach. Mniej odporne na mróz są np.:

 • bananowce,
 • cytrusy,
 • daktylowce,
 • eukaliptusy,
 • granaty,
 • hibiskusy,
 • oleandry,
 • oliwki,
 • sagowce,
 • strelicje.

Przed wniesieniem roślin do domu warto je przyciąć, aby nie zajmowały dużo miejsca. Natomiast ich pielęgnacja zimą polega na rzadszym podlewaniu, lecz tak, aby nie dopuścić do całkowitego wysuszenia bryły korzeniowej.

Sprawdź też: Jesień w ogrodzie – jak przygotować ogród na chłodniejszą aurę?

Jeśli chodzi o gatunki mało odporne na mróz, ale zimujące w gruncie, aby uchronić je przed niekorzystnym wpływem niskich temperatur, niezbędne jest okrycie, kopczykowanie oraz wyściółkowanie. Pierwsza z wymienionych prac dotyczy krzewów zimozielonych, kopczykowania wymagają gatunki takie jak np. róże, natomiast wyściółkowanie za pomocą kory, liści lub igliwia jest niezbędne w przypadku magnolii i rododendronów.

Listopad w ogrodzie – czas na porządki

Listopad w ogrodzie wiąże się z wieloma pracami porządkowymi, począwszy od zebrania opadających liści, przez ścięcie i usunięcie zaschniętych części roślin, po wyeliminowanie osobników dotkniętych chorobami. Jesienią należy dokonać także przeglądu bulw i kłączy przechowywanych w pomieszczeniach. Jeśli któreś z nich zostały porażone grzybem, należy je usunąć oraz zastosować środek grzybobójczy.

Pielęgnacja oczka wodnego w listopadzie 

Listopad w ogrodzie wymaga wyczyszczenia dna oczka wodnego. W tym celu należy usunąć gnijące resztki roślin, a także poprzycinać suche i zżółknięte pędy. Jeśli zbiornik jest głęboki, ryby w nim przezimują, natomiast gdy jest on płytki, trzeba go opróżnić z wody i przenieść hodowane gatunki do akwariów. Kiedy nadejdą pierwsze przymrozki, warto pamiętać o regularnym wykonywaniu przerębli, tak, aby oczko wodne nie pokryło się w całości lodem. W sklepach ogrodniczych dostępne są tzw. sztuczne przeręble – warto skorzystać z tego rozwiązania. 

Sprawdź też: Jesienne grabienie liści – konieczność czy niepotrzebna czynność?

Pielęgnacja trawnika w listopadzie

Jesienią należy odpowiednio zadbać także o trawnik. Prace pielęgnacyjne, które warto wykonać w listopadzie to:

 • jesienna aeracja za pomocą odżywki w płynie,
 • jesienne nawożenie mieszankami z potasem i fosforem,
 • wapnowanie trawnika,
 • wykonanie ostatniego koszenia tak, aby przycięta trawa miała około 4 centymetrów,
 • usunięcie liści opadających z drzew (w tym celu można użyć mioteł, grabi lub spalinowego odkurzacza),
 • zabezpieczenie trawnika przed kretami,
 • zebranie skoszonej trawy i zgrabionych liści do foliowych worków w celu ich kompostowania.

Zabezpieczenie narzędzi na zimę

Przed zimą należy zabezpieczyć nie tylko rośliny, lecz także narzędzia oraz sprzęt ogrodniczy. Warto wszystko dokładnie wyczyścić z resztek roślin i ziemi oraz, aby pozbyć się bakterii, przetrzeć metalowe elementy delikatnym płynem do dezynfekcji. W przypadku niektórych maszyn może być konieczne także naoliwienie odpowiednim smarem – takiej pielęgnacji wymagają np. kosy spalinowe czy też traktorki. Oczywiście zgromadzony sprzęt powinien być przechowywany w suchym miejscu, z daleka od wilgoci.

listopad w ogrodzie_narzędzia ogrodowe
Narzędzia przed zimą należy wyczyścić i zabezpieczyć przed wilgocią

Jeśli chodzi o infrastrukturę służącą do podlewania roślin, należy ją przed zimą opróżnić z wody. Warto zamknąć zawór doprowadzający i odkręcić wszystkie krany, aby nadmiar wody nie gromadził się w rurach. Węża ogrodowego najlepiej odłączyć, zdemontować i przenieść do suchego pomieszczenia. Układając go, trzeba dopilnować, aby na gumie nie tworzyły się zagięcia. Podobnie wygląda sprawa z opryskiwaczem, należy go porozkręcać i przechowywać w miejscu dobrze zabezpieczonym przed wilgocią i mrozem. 

Ogród zimą 

Przygotowanie do zimy ogrodu wymaga systematycznych i regularnych prac. Kluczowe są nie tylko porządki, lecz także zabezpieczenie roślin przed mrozem, ostatnie nawożenie, przeniesienie niektórych gatunków do cieplejszego miejsca oraz obfite podlewanie. Bardzo ważna jest również odpowiednia pielęgnacja i konserwacja sprzętu ogrodniczego. Dzięki zastosowaniu porad wspomnianych w niniejszym artykule roślinność obudzi się do życia wiosną i będzie pięknie kwitnąć, a narzędzia ogrodnicze będą zawsze sprawne i gotowe do pracy. 

13
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.