1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Dobry wybór do ogrodu: wysokie trawy ozdobne. Jak je uprawiać? Jakie gatunki wybierać?

Ogród i balkon

2 lata temu

Dobry wybór do ogrodu: wysokie trawy ozdobne. Jak je uprawiać? Jakie gatunki wybierać?

Ogród Rośliny
15
2
1
15
2

Wysokie trawy ozdobne to obecnie bardzo modny i estetyczny element każdego terenu zielonego. Jakie typy traw najlepiej sprawdzą się do ogrodu? Na co trzeba zwrócić uwagę podczas ich pielęgnacji? Wszystkiego dowiesz się z artykułu!

Trawy ozdobne – krótka charakterystyka

Trawy ozdobne wysokie znalazły stałe miejsce w wielu ogrodach. Te rośliny mają bowiem wiele atrakcyjnych cech, dzięki którym wpasowują się zarówno w rozległe tereny zielone, jak i niewielkie działki prywatne. Ich główną zaletą jest przede wszystkim łatwość w pielęgnacji, dlatego nawet początkujący ogrodnik poradzi sobie z hodowlą. Na uwagę zasługuje również fakt, iż występują one w wielu odmianach, co pozwala na stworzenie idealnej kompozycji dopasowanej do charakteru konkretnego miejsca.

pampas
Trawa pampasowa jest bardzo popularna

Sprawdź też: Południowoamerykańska trawa pampasowa w Twoim ogrodzie — wszystko o uprawie trawy pampasowej

Wysokie trawy ozdobne – najlepsze gatunki

Wysokie trawy ozdobne w ogrodzie wyglądają niezwykle estetycznie i efektownie, dlatego są znacznie częściej wybierane niż gatunki o niskiej i średniej wielkości. Na szczególną uwagę zasługuje trawa pampasowa, osiągająca nawet 3 m wysokości. Jej wygląd jest charakterystyczny, ponieważ składa się ona z rozłożystych kęp przyozdobionych białymi lub różowymi wierchami. Ciekawa alternatywa dla pampasu to miskant chiński, który może mierzyć do 2 m. Ten gatunek z kolei cechuje się liśćmi o jasnozielonej barwie, a także pięknymi, szarymi kwiatostanami, dzięki czemu nadaje się między innymi do ozdabiania oczek wodnych.

Pielęgnacja traw ozdobnych

Powinieneś jednak pamiętać, że pomimo prostej pielęgnacji o trawy wysokie ozdobne również należy odpowiednio dbać. Głównym problemem dla wielu osób może być wybór metody, ponieważ musi być ona ściśle dostosowana do konkretnego gatunku. Jeżeli dobrze poznasz zasady postępowania z każdą rośliną, możesz być pewny, że odpłacą Ci się one pięknym oraz zdrowym wyglądem przez długi czas. Postępowanie zgodnie z zaleceniami sprawi, że Twój ogród zyska nowy blask.

Jaka gleba?

Na wzrost każdej rośliny wpływa jej otoczenie. To bowiem z niego roślina czerpie energię i może dzięki niej odpowiednio się rozwijać. Zwróć przede wszystkim uwagę na dobór odpowiedniej gleby i sposób siewu. Nie możesz sadzić trawy ozdobnej zbyt gęsto, ponieważ sprzyja to przenoszeniu się chorób pomiędzy roślinami. Wybór gleby jest uzależniony od gatunku trawy, jednak zwykle w większości przypadków idealnie sprawdzi się podłoże piaszczyste bądź gliniaste. Ważne, żeby było ono żyzne i w jak największym stopniu przepuszczalne.

Nawożenie

Każda roślina wygląda i rośnie dużo lepiej, gdy do jej uprawy stosuje się dodatkowe nawozy. Pomimo że gatunki ozdobne nie wymagają szczególnej pielęgnacji, z całą pewnością dodatkowe witaminy i minerały im nie zaszkodzą. Najczęściej wysokie trawy ozdobne do ogrodu bardzo dobrze przyjmują wieloskładnikowy nawóz mineralny, który powinieneś zaaplikować wiosną. Po upływie zimy w glebie występuje zazwyczaj niedobór składników potrzebnych do prawidłowego wzrostu.

Nasłonecznienie

Trawy ozdobne potrzebują również odpowiedniej dawki słońca, dzięki której mogą prawidłowo rosnąć. Zdecydowana większość odmian najlepiej rozwija się na pełnym słońcu. Pamiętaj jednak, że gatunki o pstrych liściach potrzebują go mniej. Posadzenie tej rośliny w cieniu nie jest dobrym pomysłem, ponieważ przyczynia się to do osłabienia i nadmiernej wiotkości liści, a więc nie wygląda ona ani zdrowo, ani estetycznie.

Podlewanie

Bez odpowiedniego nawodnienia żadna roślina nie będzie się rozwijać. Miej jednak na uwadze, że zarówno niedobór, jak i nadmiar wody jest szkodliwy oraz to od odmiany trawy ozdobnej zależy, jak często, a także, w jakich ilościach trzeba ją podlewać. W szczególności pamiętaj o dostarczeniu wody na początkowym etapie wzrostu trawy oraz w czasie susz. Później jednak to ona sama absorbuje niezbędne składniki z podłoża. Inaczej wygląda to w przypadku, gdy uprawiasz ją w donicy. Wówczas musisz sam zadbać o podlewanie roślin. Unikaj także moczenia zewnętrznych części łodyg, gdyż niesie to ryzyko chorób grzybowych.

Zimowanie

Gatunki ozdobne bardzo dobrze znoszą zimno. Jednak niektóre z nich muszą być koniecznie zabezpieczone przed mrozem, ponieważ nie przetrwają minusowych temperatur. Przygotowania na zimę zacznij już jesienią. Dobry pomysł to okrycie trawy włókniną ogrodową lub też gałęziami iglaków. Niezwykle popularna trawa pampasowa jest jednak znacznie bardziej wrażliwa na zimno i najlepiej, gdy ten gatunek zwiążesz sznurkiem, okryjesz włókniną, a przy ziemi zabezpieczysz roślinę torfem, korą lub nawet grubą warstwą liści.

wysokie trawy ozdobne - pampas
Należy odpowiednio zabezpieczać wysokie trawy ozdobne przed zimnem, wiatrem i śniegiem

Rozmnażanie

Trawy ozdobne można rozmnożyć na kilka sposobów. Dużo zależy od jej gatunku, jednak zdecydowanie najczęściej następuje to poprzez podział kęp. Ten zabieg wykonuje się wiosną i niesie on dużo pozytywnych skutków. Mamy bowiem nie tylko większą liczbę roślin, lecz także odmładzamy trawę, ograniczamy jej nadmierne rozrastanie, a także przedłużamy jej żywotność, dzięki czemu uratujemy ją nawet po ciężkiej zimie.

By podzielić roślinę, musisz wykopać ją z gruntu ostrym narzędziem, otrzepać z nadmiaru ziemi, a następnie pociąć kępę mateczną na mniejsze części. W przypadku traw wysokich doskonale sprawdzi się szpadel. Nie zapomnij usunąć martwych i chorych korzeni. Dopiero później możesz posadzić rośliny na wcześniej przygotowanej żyznej glebie. Kluczowe jest również regularne nawadnianie w pierwszych tygodniach od podziału.

Przycinanie

Przycinanie to także istotny element pielęgnacji trawy ozdobnej. Ma ono wpływ na ich kondycję i wygląd. Najlepszy moment na ścinanie odmian ozdobnych to okres wiosenny, zacząć możesz nawet od połowy marca. Przycinaj roślinę nie więcej niż 10 cm nad ziemią. Jeżeli zrobisz to zbyt blisko gleby, możesz uszkodzić młode pędy. Nieco inaczej musisz postępować z trawami ozdobnymi wysokimi. Przycinanie wykonaj nieco wyżej, około 20 cm od podłoża. Duże ułatwienie stanowi związanie kęp, ponieważ rosną one zazwyczaj szeroko i ich równe skrócenie jest znacznie utrudnione.

Jakie trawy sadzić jesienią?

Pomimo że jesień nie jest uważana za najlepszy moment do sadzenia nowych roślin, niektóre trawy bardzo dobrze radzą sobie z mrozem i mogą zimować w glebie. Taki właśnie gatunek to kostrzewa sina.  To nieduża trawa osiągająca około 20-30 cm wysokości, a jej kwitnienie przypada na okres letni. Bardzo dobrze czuje się ona w środowisku ciepłym i nasłonecznionym, jednak sprawdzi się również w niskich temperaturach i cechuje ją odporność na różnego typu choroby.

Byliny również są chętnie uprawiane ze względu na łatwość w ich pielęgnacji. Wszystkie rośliny tego typu zimują w gruncie i z łatwością przystosowują się do nowych warunków. Co więcej, rzadko zapadają na choroby typowe dla traw i z reguły nie są atakowane przez szkodniki. Podczas sadzenia postaw na te byliny, które występują w Polsce, ponieważ one bardzo dobrze dostosowują się do panującego tu klimatu i srogich zim.

wysokie trawy ozdobne - pampas
Nie wszystkie wysokie trawy ozdobne muszą być sadzone wiosną lub latem

Sprawdź też: Trawy ozdobne do ogrodu – wysokie, niskie, wieloletnie. Rodzaje, sadzenie, przycinanie. Wszystko o trawach ozdobnych

Ceny wysokich traw ozdobnych

Duża zaleta wysokich traw ozdobnych to także ich cena. Niedużym kosztem możesz urządzić ogród i posadzić w nim różnorodne odmiany roślin. Niezwykle atrakcyjna cenowo jest na przykład trzęślica trzcinowata osiągająca około 80 cm wysokości. Kupisz ją za naprawdę niewielką cenę. Najdroższe gatunki to popularny miskant chiński oraz trawa pampasowa.

Jak widać, trawy ozdobne to bardzo proste w pielęgnacji i efektownie wyglądające rośliny. Sprawdzą się zarówno w przydomowym ogródku, jak i na dużych terenach zielonych, takich jak parki. Jeżeli chcesz jednak, aby dopełniały one ładny widok, musisz dbać o nie zgodnie z zaleceniami. 

15
2

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.