1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Kaktus – doskonały pomysł na prezent. 5 najciekawszych propozycji

Ogród i balkon

2 lata temu

Kaktus – doskonały pomysł na prezent. 5 najciekawszych propozycji

Rośliny
7
0
0
7
0

Kaktus jest jednym z najpopularniejszych sukulentów. Na swoją rozpoznawalność zapracował egzotycznym, pustynnym wyglądem, łatwością w pielęgnacji oraz mnogością doskonale prezentujących się odmian!

Wybierając roślinę na prezent, zwróć uwagę na to, że kaktus jest jedną z popularniejszych opcji. Dlaczego? Ponieważ nie ma on wygórowanych wymagań i jest rośliną łatwo dostępną. Nada się perfekcyjnie dla osób zapominalskich, lecz ceniących sobie interesujący wystrój wnętrz. Przedstawiamy najciekawsze propozycje, które z pewnością zadowolą obdarowaną osobę!

Kaktus kwitnący – czy wszystkie kaktusy kwitną?

Czysto teoretycznie wszystkie kaktusy kwitną – jednak, by niektóre z nich wypuściły kwiatostany, muszą zostać spełnione pewne warunki. Zwykle jest to zapewnienie przezimowania, odpowiedniego nasłonecznienia, temperatury, a także regularnego nawożenia z określoną częstotliwością i właściwą dawką po okresie spoczynku. Egzemplarze, które mają zapewnioną taką pielęgnację, a wciąż nie kwitną – mogą być po prostu za młode.

Kaktus - odpowiednia pielęgnacja
Odpowiednio pielęgnowany kaktus odwdzięczy się pięknymi kwiatami

Do kwitnienia najłatwiej doprowadzić następujące odmiany kaktusów:

 • grudnik;
 • Lobivia;
 • Rebucja;
 • Mamilaria;
 • Notokaktus.

Sprawdź też: Kaktusy doniczkowe – rodzaje, pielęgnacja, podlewanie. Wszystko o kaktusach w domu

Wybierając kwitnący kaktus w sklepie, uważaj na sztuczki marketingowe! Niektórzy producenci sprzedają kaktusy ze sztucznymi kwiatami, które przyklejają na klej na gorąco. Nie dość, że prawdopodobnie będziesz zawiedziony faktem, że dałeś się nabrać – kaktus potraktowany w ten sposób może mieć pod spodem uszkodzenie, które po usunięciu ozdoby będzie prezentować się bardzo nieestetycznie.

Kaktus bożonarodzeniowy lub wielkanocny

Kaktus wielkanocny oraz grudnik to rośliny podobne do siebie w pokroju. Różni je okres, w którym przypada czas kwitnienia oraz moment, gdy należy zapewnić im spoczynek. Odpowiednio – kaktus bożonarodzeniowy, czyli grudnik wypuszcza pąki kwiatowe zimą, za to kwitnienie kaktusa wielkanocnego przypada na początek wiosny.

morele_pakowanie prezentów

Te rośliny są bardzo łatwo dostępne. Miłośnicy niewymagających kwiatów doniczkowych docenią wręczenie im któregoś z tych kaktusów nieposiadających cierni. Kaktusy te najczęściej kwitną na kolor różowy, czerwony lub biały. Dopasuj kolor kwiatów do wystroju domu lub gustu osoby, której będziesz chciał wręczyć kaktusa bożonarodzeniowego lub wielkanocnego!

Kaktus bez kolców – opcje bez cierni

Oprócz wcześniej wspomnianych – kaktusa wielkanocnego oraz grudnika – istnieje wiele innych propozycji tych sukulentów, które nie posiadają cierni. Są to między innymi:

 • Jazgrza Williamsa;
 • Ariocarpus;
 • Rhipsalis baccifera;
 • Echinopsis subdenudata;
 • Astrophytum myriostigma;
 • Astrophytum asterias.

Sprawdź też: Jak pielęgnować i uprawiać grudniki?

Wybierając któryś z wyżej wymienionych odmian, możesz obdarować dziecko, starszą osobę lub niezdarnego kolegę, albo koleżankę. Podarowując kaktus bez kolców możesz wyrazić troskę o osobę, której go wręczasz oraz zapewnić jej bezpieczeństwo w razie konieczności przesadzenia kaktusa.

Kompozycje z sukulentów

Obdarowując osobę wielbiącą estetykę i ładny wystrój – pomyśl nad kompozycją z sukulentów! Rośliny o bardzo zbliżonych wymaganiach doskonale będą współegzystować. Wybierając różnokształtne odmiany kaktusów lub dodając do nich inne sukulenty, z pewnością otrzymasz doskonały efekt. Niemalże każdy sukulent jest inny – różnią je pokroje liści, kolory i wymagania pielęgnacyjne, dlatego dobierz te, które mają podobne zapotrzebowanie na światło, temperaturę i podlewanie.

 Kompozycję możesz stworzyć, używając jedynie kaktusów. Posadzenie kilku różnych egzemplarzy (zachowując odpowiednią odległość) w niskiej doniczce będzie znakomitym pomysłem! Zapewnij im dobre podłoże i stwórz własną, niepowtarzalną – być może nieco kłującą kompozycję!

Wybierając opcję, na którą będą składać się również inne rośliny wymagające sporej ilości słońca oraz skąpego podlewania – dostosuj zarówno podłoże, naczynie, jak i same elementy kompozycji. Sukulent w szkle niemalże zawsze prezentuje się doskonale – jednak to rozwiązanie wymaga niezwykłej uważności, by na pewno nie przelać znajdującej się w niej rośliny. Szklane naczynie nada się znacznie bardziej do roślin wymagających dużej ilości wody oraz wysokiej wilgotności powietrza.

Niestandardowe opcje – tańczący kaktus, neonowy kaktus

Wśród młodzieży w ostatnim czasie bardzo popularny stał się tańczący kaktus. Zabawka ta pochodzi z Azji, jednak to w Polsce cieszy się znacznie większą rozpoznawalnością. Dlaczego? Dlatego, że twórca kaktusa umieścił w repertuarze rzekomo 200 piosenek, które wesoło lecą z głośniczka, a jedną z nich jest „utwór” polskiego wykonawcy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby była to jakaś miła kołysanka. Kaktus zabawka jest skierowany do małych dzieci, a polska piosenka opowiada o zażywaniu kokainy. Ten podarunek sprawdzi się dla nastolatków podążających za trendami i chcącymi otrzymać kaktusa, którego widzieli w social mediach.

Kaktus neon to strzał w dziesiątkę zarówno dla młodzieży, jak i młodych dorosłych posiadających pokój lub mieszkanie w stylu retro. Lampka w kształcie tego rozpoznawalnego sukulentu nada świeżości i oryginalności wnętrzu.

Unikaj farbowanych, żywych sukulentów. Kaktusy, a także inne rośliny, które zostają pokryte farbującymi substancjami nie dość, że odbierają roślinie dostęp do słońca, zaklejają jej aparaty szparkowe, to na dodatek są bardzo trudne w zmyciu i najlepiej nawet nie próbować tego robić, ponieważ możemy im tym dodatkowo zaszkodzić. Jeżeli przypadkiem zdarzyło Ci się kupić taki egzemplarz – otocz go opieką. Odpowiednio podlewany,  nawożony i wystawiony na słoneczne stanowisko w końcu powinien odżyć. Na rynku jest tak wiele naturalnie kolorowych kwiatów i roślin, że na pewno znajdziesz w przyszłości lepszą opcję dla siebie.

Sprawdź też: Choroby roślin doniczkowych – szkodniki i inne przyczyny

Mamy nadzieję, że po tym artykule poznałeś nieco bliżej te posiadające ciernie sukulenty. Kompozycje, które możesz stworzyć z ich użyciem, z pewnością przypadną do gustu osobie, której postanowisz ją wręczyć. Która z powyższych propozycji najbardziej przypadła Ci do gustu? Czy uważasz, że kaktus to dobry pomysł na prezent? Wypowiedz się w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać inne sukulenty, sprawdź koniecznie poniższe artykuły:

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.