1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Czy calathea zebrina jest rośliną dla każdego? Jakie wymagania pielęgnacyjne posiada?

Ogród i balkon

2 lata temu

Czy calathea zebrina jest rośliną dla każdego? Jakie wymagania pielęgnacyjne posiada?

Rośliny
8
1
1
8
1

Calathea zebrina jest żywozieloną ozdobą z rodziny marantowatych, na którą warto się zdecydować. Twój wzrok przyciągną zamszowe paski czyniące z niej niepowtarzalny okaz. Jak dbać o tę tropikalną roślinę? Czy chcesz poznać tajniki jej pielęgnacji?

Calathea zebrina — czy jest trudna w uprawie?

Calathea zebrina — uprawa tego gatunku nie powinna sprawić trudności. Wystarczy, że wykażesz odrobinę zaangażowania. Jeżeli zależy Ci na jej prawidłowym rozwoju, musisz pamiętać o jej specyficznych wymaganiach. Mimo że kwiat calathea zebrina jest rośliną tropikalną, bez obaw odnajdzie się w Twoim domu. Zadbaj o odpowiednie stanowisko, a także o wysoką wilgotność powietrza. Podobnie jak inne marantowate, tak i ta odmiana dobrze czuje się w miejscach półcienistych.

Jak wygląda i skąd pochodzi calathea zebrina? 

Calathea zebrina zwana również ostrzeszynem, w naturze występuje na terenach Ameryki Południowej, Środkowej oraz na Karaibach. W Polsce jest ona chętnie uprawiana w doniczkach. Trudno przejść obok niej obojętnie, zwłaszcza nie zwracając uwagi na zachwycające liście, które wyglądają jak ręcznie malowane. Z pewnością zauważysz pasiaste wzory obecne na powierzchni blaszki liściowej. Przypominają one umaszczenie zebry, stąd też wzięła się nazwa gatunkowa. 

Calathea zebrina
Calathea zebrina to absolutnie zjawiskowa roślina

Kalatea (możemy spotkać również zapis „kalathea”) pasiasta potrafi osiągnąć około 90 cm wysokości. Jej piękne ozdobne liście wyrastają z bardzo krótkiego kłącza. Ogonek liściowy ma pochewkę, a z niej wyrasta kolejny zielony wachlarz o owalnej i dużej blaszce (około 60 cm długości). W dotyku jest on aksamitny, pokryty krótkimi włoskami obejmującymi całą powierzchnię. Gdy roślina zakwita (w uprawie domowej bardzo rzadko), pojawiają się dodatkowo kwiatostany mierzące od 7 do 10 cm przypominające kuliste grona. Kwiat calathea stanowi efektowną dekorację wszystkich wnętrz. 

Sprawdź też: Jak Calathea ornata powinna być pielęgnowana? Sprawdź tajniki jej uprawy!

Ten gatunek, podobnie jak wszystkie marantowate, określa się również mianem modlących roślin. Wszystko za sprawą blaszek liściowych ustawiających się wieczorami do góry. Ponadto kalatea należy do kwiatów oczyszczających, które wykazują zdolności odkażające powietrze ze szkodliwych substancji oraz toksyn. Dzięki temu rośliny mogą zadbać o to, aby zneutralizować szkodliwe gazy, wchłaniając je i rozkładając. Dodatkowo poprawie ulega wilgotność i jakość powietrza — wszystko za sprawą wydajnego przetwarzania dwutlenku węgla (CO2) w tlen.

Czy calathea zebrina ma jakieś specjalne wymagania pielęgnacyjne?

Kwiat doniczkowy calathea ma kilka specjalnych wymagań. Gatunek ten dobrze czuje się w stanowiskach jasnych o rozproszonym świetle lub półcienistych. Najlepszym pomysłem będzie usytuowanie jej w oknie od strony wschodniej. Takie położenie dostarczy jej dostateczną ilość światła. Dzięki temu kwiat odpowiednio wybarwi liście. Pamiętaj, że kalatea nie znosi przeciągów oraz gwałtownej zmiany temperatur.

Calathea zebrina oraz inne rośliny doniczkowe
Calathea zebrina będzie pięknie prezentować się w każdym wnętrzu

Gatunek ten wymaga dużej wilgotności powietrza, a także temperatury w granicach 18-25°C. Ponadto codziennie powinieneś zraszać liście przegotowaną, letnią wodą. Co więcej, dobrym pomysłem jest ustawienie doniczki na podstawce z wodą oraz kamyczkami. Kalatea pasiasta właściwie rozwija się w podłożu próchniczym, dobrze przepuszczalnym, zdrenowanym, o lekko kwaśnym pH. W tym celu najlepiej użyj mieszanki dla roślin wilgociolubnych, wzbogaconą o perlit lub keramzyt.

Sprawdź też: Calathea orbifolia – jak wygląda, skąd pochodzi i jak się z nią obchodzić? Wszystko o kalatei okrągłolistnej!

Kwiat calathea — cena tego okazu mieści się w przedziale 20-70 zł, wszystko zależy od wielkości danego egzemplarza. Jeżeli poszukujesz efektownej rośliny, która nada Twojemu wnętrzu oryginalnej atmosfery, wybierz zebrinę. Wystarczy, że zadbasz o kilka ważnych kwestii pielęgnacyjnych, a będziesz mógł cieszyć się pięknymi liśćmi. 

8
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *