1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Kwiaty oczyszczające powietrze w domu: 15 roślin doniczkowych, które pomagają pozbyć się toksyn i kurzu we wnętrzu

Ogród i balkon

8 miesięcy temu

Kwiaty oczyszczające powietrze w domu: 15 roślin doniczkowych, które pomagają pozbyć się toksyn i kurzu we wnętrzu

Rośliny
12
0
0
12
0

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze są chętnie wybierane do polskich domostw. U Ciebie także mogą zagościć gatunki, które neutralizują szkodliwe substancje takie jak formaldehyd czy też benzen. Jakie kwiaty oczyszczające powietrze wybrać?

Kwiaty oczyszczające powietrze: naturalny filtr we wnętrzu

oczyszczające rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze w naturalny sposób usuwają toksyny takie jak benzen, toluen, formaldehyd czy też aceton. Hodowane w domu lub mieszkaniu, poprawiają zdrowie oraz samopoczucie domowników. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Naukowcy wykazali, że niektóre gatunki są w stanie filtrować zanieczyszczenia i absorbować je tak, aby nie szkodziły one człowiekowi.

W jakich pomieszczeniach warto uprawiać rośliny oczyszczające powietrze?

Kwiaty doniczkowe oczyszczające powietrze potrafią neutralizować toksyny występujące np. w dymie tytoniowym, oparach pieców, wykładzinach podłogowych, środkach czyszczących, odplamiaczach, farbach, opakowaniach, lakierze do paznokci czy też tuszach. Aby móc w pełni wykorzystać ich potencjał, najlepiej je uprawiać w pomieszczeniach takich jak pokój dzienny, kuchnia, salon, sypialnia, łazienka. Strategicznie rozmieszczone rośliny będą chronić domowników nieustannie, każdego dnia.

15 kwiatów doniczkowych oczyszczających powietrze w domu

NASA zaleca, aby na każde 10 metrów kwadratowych w domu lub mieszkaniu przypadała przynajmniej jedna roślina o dobroczynnych właściwościach. Jednakże nie wszystkie gatunki wykazują taką zdolność. Jakie zatem wybrać kwiaty oczyszczające powietrze do sypialni? Które z gatunków neutralizujących toksyny nadają się do tego, aby je hodować w łazience? Jak pielęgnować rośliny doniczkowe, by spełniały dobrze swoje zadanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Aloes

aloes oczyszczający powietrze

Jednym z popularnych kwiatów oczyszczających powietrze w domu jest aloes zwyczajny. Gatunek ten absorbuje benzen, dwutlenek węgla, formaldehyd oraz tlenek węgla, a przy tym ma niewielkie wymagania. Aby dobrze rósł, wystarczy go umiejscowić na jasnym stanowisku, nawozić raz w miesiącu (w okresie wzrostu) i sporadycznie podlewać. Sukulent gromadzi wodę w grubych liściach, dzięki czemu niestraszna mu susza ani też zapominalstwo właściciela.

Anturium

Anturium to bardzo piękne kwiaty oczyszczające powietrze w mieszkaniu. Poza oryginalnym wyglądem ich cechą charakterystyczną jest także zdolność do neutralizowania amoniaku, formaldehydu i ksylenu. Pielęgnacja rośliny polega na zapewnieniu jej jasnego stanowiska z rozproszonym światłem, daleko od przeciągów. Natomiast jeśli chodzi o zapotrzebowanie na wodę, wskazane jest jej regularne zraszanie oraz podlewanie, gdy podłoże jest przesuszone.

Bluszcz pospolity

Różne gatunki bluszczu są znane z tego, że absorbują toksyny. Przykładowo, Hedera Helix potrafi neutralizować benzen, formaldehyd, ksylen, tlenki węgla, a także toluen i trójchloroetylen. Warto hodować ten okaz w szczególności w pomieszczeniach, do których wpada dym papierosowy. Pielęgnacja bluszczu jest bardzo prosta – wystarczy go zasadzić w żyznej, zasadowej glebie i dużo podlewać, tak, aby podłoże nie przeschło. Odmiany o barwnych liściach lubią słońce, natomiast pozostałe mogą być bez obaw trzymane w zacienionych miejscach.

Chryzantemy

Chryzantema wielokwiatowa to gatunek, który bardzo skutecznie filtruje powietrze, usuwając z niego amoniak, benzen, formaldehyd, ksylen, toluen oraz trójchloroetylen. Roślina ta jest łatwa w uprawie, zarówno w gruncie, jak i w doniczkach. Aby pięknie rosła, wystarczy ją raz dziennie podlewać, oraz nawozić specjalnym nawozem wieloskładnikowym. Zimą należy ograniczyć nawadnianie i zaprzestać zasilania preparatami odżywczymi.

Dracena

Bardzo ciekawe kwiaty do sypialni oczyszczające powietrze to także draceny. Rośliny doniczkowe osiągają imponujące rozmiary, co wpływa na ich walory dekoracyjne. Dodatkowo potrafią one skutecznie neutralizować toksyny takie jak benzen, formaldehyd, tlenek węgla, toluen oraz trójchloroetylen. Większość gatunków dracen wymaga dużego nasłonecznienia przy jednoczesnym częstym i obfitym podlewaniu oraz zraszaniu.

Epipremnum

Epipremnum to bardzo modne pnącze, które oczyszcza powietrze z benzenu, formaldehydu i tlenku węgla. Roślina jest często spotykana w polskich domach ze względu na jej dekoracyjny wygląd i bardzo łatwą pielęgnację. Większość gatunków nie potrzebuje dużych doniczek, ponieważ ich system korzeniowy jest ubogi. Do szczęścia wystarczy im jedynie światło rozproszone oraz systematyczne podlewanie. Epipremnum można przyzwyczaić do rzadszego nawadniania, da się je także łatwo rozmnażać poprzez przycinanie pędów i ukorzenianie ich w wodzie.

Ficus Benjamina

Bardzo eleganckie kwiaty oczyszczające powietrze w mieszkaniu to fikusy płaczące (inaczej fikusy lub figowce Benjamina). Roślina neutralizuje większość toksyn, w tym między innymi amoniak, benzen oraz formaldehyd. W warunkach domowych może osiągnąć nawet 2 metry, co czyni z niej silnego sprzymierzeńca w walce ze szkodliwymi substancjami. Pielęgnacja tego gatunku nie powinna sprawić większej trudności – wymaga on światła rozproszonego oraz częstego i obfitego podlewania, gdy ziemia w doniczce przeschnie.

Ficus elastica Robusta, Ficus elastica Tineke

Figowiec sprężysty, czyli inaczej ficus elastica także należy do gatunków oczyszczających powietrze. Roślina neutralizuje między innymi benzen, formaldehyd, ksylen oraz toluen. Do uprawy tego okazu niezbędne jest częste podlewanie i zraszanie oraz słoneczne stanowisko. W zamian odwdzięczy się on dużym przyrostem,  pięknym wyglądem i skuteczną ochroną dróg oddechowych przed szkodliwymi substancjami. Odmiana Robusta ma ciemnozielone liście, natomiast Tineke zachwyca złoto-białymi zdobieniami.

Filodendron pnący

Wiele odmian filodendronów oczyszcza powietrze z toksyn, np. amoniaku, benzenu czy też formaldehydu. Wśród nich znalazł się także filodendron pnący, czyli Philodendron scandens. Gatunek ten jest łatwy w uprawie i, jeśli zapewni mu się dobre warunki, bardzo szybko rośnie. W warunkach domowych może osiągnąć nawet 3 metry wysokości, aby tak się stało, konieczne jest światło rozproszone oraz zabiegi pielęgnacyjne. Wskazane jest regularne podlewanie, nawożenie, zraszanie oraz przesadzanie do większych donic.

Palma Areca

Palma Areca, nie dość, że świetnie nawilża powietrze, to jeszcze oczyszcza je z toksyn takich jak dwutlenek węgla, formaldehyd czy też ksylen. Gatunek ten jest polecany w szczególności dla osób, które mają problemy z układem oddechowym i zatokami. Pielęgnacja nie jest trudna – areka lubi dużo rozproszonego światła oraz regularne podlewanie (tak, aby nie dopuścić do wysuszenia podłoża). Jednym z najważniejszych zabiegów niezbędnych dla jej prawidłowego rozwoju jest także regularne zraszanie liści, najlepiej co 2-3 dni.

Palma bambusowa

Poza areką, kwiatem doniczkowym oczyszczającym powietrze jest także palma koralowa (Chamaedorea seifrizii). Roślina usuwa benzen, formaldehyd, ksylen, toluen oraz trójchloroetylen, a do tego prezentuje się bardzo elegancko. Jakie ma wymagania? Do jej prawidłowego wzrostu niezbędne będą: wilgotne podłoże, dużo rozproszonego światła oraz systematyczne przesadzanie do większego pojemnika. Tak jak w przypadku innych palm, bardzo ważne jest, aby zapewnić wysoką wilgotność, np. poprzez zraszanie lub ustawienie nieopodal doniczki nawilżacza powietrza.

Paproć

Paproć to także bardzo skuteczny oczyszczacz powietrza. Roślina neutralizuje toksyny takie jak: benzen, ksylen, formaldehyd czy też trójchloroetylen. Na rynku jest dostępnych wiele różnych gatunków – najpopularniejsze z nich to paprotka zwyczajna (Polypodium vulgare), ciemnotka okrągłolistna (Pellaea rotundifolia) niekropień (Adiantum raddianum) oraz nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata). Ich wymagania są dość podobne – preferują one stanowiska półcieniste i częste zraszanie oraz podlewanie.

Przeczytaj: Paproć — wszystko o pielęgnacji paprotki. Uprawa rośliny oczyszczającej powietrze. Poradnik

Sansewieria

rośliny oczyszczające

Sansewiery to bardzo polecane kwiaty do sypialni oczyszczające powietrze. Ich największymi zaletami są niewielkie wymagania względem podlewania, zjawiskowy wygląd oraz neutralizacja zanieczyszczeń takich jak benzen czy też formaldehyd. Najpopularniejsze gatunki hodowane w polskich domach to sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata), sansewieria cylindryczna (Sansevieria cylindrica) oraz sansewieria smukła (Sansevieria gracilis).

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiaty to idealne kwiaty oczyszczające powietrze do sypialni lub łazienki. Roślina o pięknych kwiatach, które przypominają wyglądem skrzydła, lubi wysoką wilgotność oraz częste podlewanie i zraszanie. W polskich domach można spotkać różne gatunki Spathiphyllum, wszystkie z nich są bardzo pożyteczne, ponieważ potrafią usunąć z powietrza toksyny: aceton, amoniak, benzen, formaldehyd, ksylol czy toluen.

Zielistka

Popularne rośliny oczyszczające powietrze to także zielistki. Są one niedrogie i łatwe w uprawie, mają ciekawy wygląd oraz potrafią pochłaniać dwutlenek węgla, benzen i ksylen. Większość gatunków preferuje jasne stanowiska oraz podlewanie dopiero wtedy, gdy wierzch ziemi w doniczce jest suchy. Zielistki lubią także zraszanie przegotowaną wodą oraz regularne zasilanie nawozem w okresie wegetacyjnym.

Właściwości i rola roślin oczyszczających powietrze: przydatne informacje

NASA odkryła kwiaty oczyszczające powietrze na początku lat 90. XX wieku. Testy przeprowadzone w zamkniętych pomieszczeniach o małym przepływie powietrza stały się podstawą dla prowadzonych obecnie badań roślin domowych i ich niezwykłych zdolności. Wykazały one, że niektóre gatunki potrafią neutralizować niebezpieczne dla zdrowia toksyny takie jak np. aceton. Substancja ta jest powszechnie stosowana w lakierach oraz zmywaczach do paznokci.  

kwiaty oczyszczające powietrze

Inne szkodliwe związki występujące w powietrzu, które mogą zostać skutecznie zneutralizowane przez popularne kwiaty doniczkowe to benzen oraz dwutlenek węgla. Pierwsza z wymienionych substancji może doprowadzić do wystąpienia objawów takich jak ból głowy, nudności, wymioty czy osłabienie, natomiast zatrucie dwutlenkiem węgla skutkuje utratą przytomności, a w krytycznych przypadkach może nawet wywołać zgon.

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze neutralizują także:

  • formaldehyd – to jeden z najczęściej stosowanych związków chemicznych, który w dużych stężeniach może doprowadzić do wystąpienia astmy oskrzelowej;
  • styren – substancja ta działa negatywnie na układ nerwowy ośrodkowy i obwodowy, drażni także błony śluzowe. W dużych ilościach może się przyczynić do zaburzeń świadomości, porażenia ośrodka oddechowego, a nawet wywołać śmierć.  

Kwiaty oczyszczające powietrze mogą uchronić przed niekorzystnym działaniem tlenku węgla, toluenu oraz trichloroetylenu. Substancje te, wdychane w wysokich stężeniach, wywołują bóle i zawroty głowy, zatrucie nimi prowadzi także do wystąpienia drgawek, omdleń, wymiotów oraz problemów z oddychaniem. Jak widać, wokół nas jest wiele substancji, które szkodzą zdrowiu, dlatego warto posiadać w domu co najmniej kilka wymienionych wyżej okazów. Należycie pielęgnowane, odwdzięczą się, chroniąc przed negatywnym wpływem toksyn obecnych w powietrzu. 

12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.