1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak rozpoznać prusaki? Jak się ich pozbyć? Skąd się biorą?

Poradniki

1 rok temu

Jak rozpoznać prusaki? Jak się ich pozbyć? Skąd się biorą?

Szkodniki
7
2
1
7
2

Prusaki to nieproszeni goście w każdym domu. Niestety, te szkodniki szybko się namnażają, a co więcej, mogą przenosić choroby. Jak rozpoznać prusaki? I jak się ich pozbyć najszybciej? Jakie środki na prusaki będą skuteczne?

Po mieszkaniu biega tajemniczy owad podobny do karalucha? Sprawdź, czy masz do czynienia z prusakiem. Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda prusak, w jakim miejscu najczęściej bytuje, czy gryzie i przenosi choroby. Poznasz domowe sposoby i chemiczne środki pomocne w zwalczaniu prusaków. Jest to przydatna dawka informacji.

Jak wygląda prusak?

Prusak jest owadem uskrzydlonym z rzędu karaczanów, który pochodzi z rodziny  zadomkowatych. Nazywany jest szkodnikiem sanitarnym, którego pochodzenie wywodzi się z Azji. Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób znalazł się w Europie, aż w końcu pojawił w Polsce, to nie będzie zaskoczeniem, że przybył do nas wraz z rozwojem handlu między narodami. Otóż podczas wymiany handlowej został przetransportowany wraz z produktami lub na ich opakowaniach. Szybko zaaklimatyzował się do nowych warunków, stając się gatunkiem inwazyjnym.

Zatem, jak wyglądają prusaki? Prusak nie jest dużym owadem. Jego długość może osiągnąć od 10 do 15 mm. Jak rozpoznać, z jakiej płci intruzem mamy do czynienia? Otóż samice są większe od samców i mają ciemniejszą barwę. Prusak samiec jest brązowożółtej barwy i posiada dwie ciemne pręgi na tułowiu. Z głowy wystają długie, cienkie czułki, którymi prusaki nieustannie poruszają.

Ich odnóża posiadają pazurki i przylgę, dzięki czemu bez problemu poruszają się po gładkich i pionowych powierzchniach. Mają skrzydła, które wykorzystują do lotu szybowego lub jako spadochron. Na szczęście, nie potrafią latać jak np. muchy, ale za to przemieszczają się w błyskawicznym tempie.

prusaki
Prusaki potrafią żywić się nawet pastą do zębów

Gdzie bytują prusaki w mieszkaniu?

Nie bez powodu prusaki są nazywane szkodnikami sanitarnymi. Bytują tam, gdzie znajdują się przede wszystkim resztki jedzenia. W przypadku braku dostępu do żywności prusak zadowoli mydłem, pastą do zębów, lub nawet klejem. Podczas długiej głodówki, prusaki potrafią stać się kanibalami, atakując słabsze osobniki i pożerając je. Prowadzą nocny tryb życia i unikają światła. W dzień kryją się pod podłogami i w szczelinach.

Skąd biorą się prusaki w domu? Otóż my sami wnosimy je do mieszkań i domów. Prusaki mogą znajdować się wszędzie, na opakowaniach produktów, w sprzęcie kuchennym, a nawet na bagażu wakacyjnym. Prusaki przemieszczają się i wprowadzają do domów, i mieszkań, z pobliskich fabryk żywności, i restauracji. Są tam, gdzie jest ciepło i jest jedzenie.

Sprawdź też: Szkodnik żywiak chlebowiec – najważniejsze informacje i sposoby zwalczania

Widzisz te małe, biegające owady po podłodze i zastanawiasz się, skąd wychodzą prusaki? Warto sprawdzić, czy ich gniazda znajdują się pod szafkami w kuchni, przy listwach podłogowych i w szafkach kuchennych. Tam najczęściej można je spotkać. Dokładnie sprawdź okolice kuchenki, przy której gotujesz. Jest to dla nich najlepsze miejsce na rozwój. Są to miejsca zacienione, do których często nie dociera światło. Zazwyczaj w tych miejscach znajdują się resztki jedzenia, dlatego ważne jest systematyczne sprzątanie takich miejsc. Rzadziej sprzątane miejsca są idealne do bytowania i rozwoju prusaków.

Prusak domowy lubi też ciepłe i wilgotne pomieszczenia, więc sprawdź, czy czasem nie wędruje po Twojej łazience.

Czy prusaki gryzą – negatywny wpływa owada w mieszkaniu

Na pewno zastanawiasz się, czy prusaki gryzą. Otóż prusaki nie gryzą, ale stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Prusak domowy może przenosić salmonellę, zarodniki pleśni i zwiększa możliwość zachorowania na infekcje żołądkowo-jelitowe. Zanieczyszcza żywność bakteriami, pleśnią i odchodami. Przenosi także skrajnie niebezpieczne choroby jak trąd, cholera, gruźlica i pasożyty.

prusaki samica
Samica prusaka

Bardzo szybko się rozmnażają, dlatego prusaki w bloku, stanowią ogromne zagrożenie dla wszystkich rodzin. Zignorowanie tego faktu, może skończyć się plagą prusaków w bloku. Wtedy konieczna będzie dezynsekcja wszystkich mieszkań, klatki i piwnicy.

Domowe sposoby na prusaki

Możesz wypróbować domowe sposoby na prusaki, ale nie masz gwarancji, czy się ich pozbędziesz. Wypróbuj roztwór amoniaku, umyj nim podłogę i inne podejrzane miejsca. Możesz także rozsypać suszone kwiaty złocienia dalmatyńskiego w miejscach, gdzie pojawiają się prusaki. Sięgnij po proszek do pieczenia wymieszany z cukrem pudrem, istnieje przekonanie, że taka mieszanka odstrasza szkodniki. Wypróbuj też sposób z liściem laurowym, pokrusz i rozsyp w kuchni w miejscach, w których mogą się znajdować.

Domowe sposoby na prusaki mogą, ale nie muszą być skuteczne. Pamiętaj jednak, że te owady potrafią bardzo szybko się rozmnażać, więc trzeba działać natychmiast. Jeżeli uważasz, że środki chemiczne są ostatecznością, to tymczasowym rozwiązaniem może być pułapka na prusaki.

Sprawdź też: Najczęściej występujące robaki w domu — wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Wszystkie wyżej wymienione domowe sposoby mogą zawieść i wtedy należy sięgnąć po bardziej drastyczne środki owadobójcze.

Chemiczne środki zwalczania prusaków

Domowe środki na prusaki mogą być niewystarczające, ponieważ są to niezwykle odporne owady. Wtedy koniecznym jest sięgnięcie po środki owadobójcze. Dostępne są silne środki na prusaki w postaci żelu, aerozolu lub proszku.

W przypadku ogromnej inwazji prusaków pomyśl o fachowej dezynsekcji. Profesjonaliści działają szybko i skutecznie. Jeśli mieszkasz w bloku, reaguj zanim będzie za późno i opanują każde mieszkanie lub całe osiedle.

prusaki w domu
Jak pozbyć się prusaków z domu?

Prusaki a karaluchy – co je różni?

Już wiesz, jak wygląda prusak. Te owady są różnie określane, niektórzy twierdzą, że jest to robak podobny do pluskwy lub wygląda jak karaluch. Zarówno prusaki i karaluchy są zaliczane do karaczanów.

Mimo że są owadami, które na pozór mogą wydawać się podobne, to są między nimi zasadnicze różnice. Karaluch jest o wiele większy, osiąga długość do 20-25 mm, więc jest o 10-15 mm większy od prusaka. Różni je barwa – żółtobrązowy pancerz mają prusaki, natomiast karaluchy ciemnobrązowy. Samice i samce prusaków za pomocą skrzydeł mogą szybować (nie latać), natomiast u karaluchów rozbudowane skrzydła posiadają tylko samce, a samice mają bardzo ograniczoną ich formę.

Jak wiemy, prusak domowy lubi wilgotne i ciepłe pomieszczenia, dlatego często do bytowania wybierają mieszkania i domy. Jest w nich ciepło i nie brakuje pożywienia. Karaluchom nie są straszne niższe temperatury, więc oprócz domu można je spotkać w piwnicach.

morele.net_korzystne oferty
7
2

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *