1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czystek w ziołolecznictwie. Na co pomaga?

Poradniki

2 lata temu

Czystek w ziołolecznictwie. Na co pomaga?

Rośliny Zdrowie
9
0
2
9
0

Czystek to zioło, które w ostatnich latach mocno zyskuje na popularności. Sprawdź, jak stosować czystek do picia, na co pomaga, a kiedy nie należy go stosować. Zdradzimy również, czy możliwa jest uprawa czystka w domowym zaciszu!

Na co pomaga czystek? Właściwości lecznicze zioła

Czystek jest krzewem, który w naturze rośnie w okolicy Morza Śródziemnego. Dorasta tam do 2 metrów, natomiast w naszych ogrodach raczej nie będzie wyższy niż 1,5 metra. Ma on bardzo charakterystyczne kwiaty w kolorze fioletu, różu lub bieli. Jego liście oraz łodygi są pokryte delikatnym meszkiem, przez co wydają się matowe i szarozielone. Ich zapach jest przyjemny, ziołowy i dość intensywny.

Czystek - krzew
Kwiaty czystka mogą być fioletowe, różowe lub białe – w zależności od odmiany

Zdrowotne właściwości czystka obecne są w liściach, łodygach i kwiatach. Znajdziemy tam bogactwo polifenoli. Są to przeciwutleniacze, które neutralizują wolne rodniki, wzmacniają układ odpornościowy, a także działają przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie. Polifenole pomagają w prowadzeniu zdrowego trybu życia. Dzięki nim obniżone jest ryzyko zachorowania na zwykłe infekcje, ale również ciężkie choroby, takie jak miażdżyca, cukrzyca, a nawet nowotwory. 

A co powiesz na czystek na trądzik? W tej roli też sprawdza się doskonale. Oprócz tego poprzez regularne stosowanie zaobserwować można działanie przeciwstarzeniowe.

Sprawdź też: Zioła do picia dla każdego!

By uzyskać te wszystkie efekty, stosować można czystek do picia, kremy lub kosmetyki wzbogacone o czystek, ewentualnie suplementy diety zawierające ten składnik. W tym artykule jednak gwiazdą będzie herbatka z czystka, czyli napar, który samodzielnie przygotujesz w łatwy sposób!

Jak pić czystek?

Skoro wiesz już, co to jest czystek, na co pomaga i kto powinien pić czystek – warto dowiedzieć się też, jak go spożywać. Przepis na napar z czystka nie jest skomplikowany i wierzymy, że każdy bez najmniejszego kłopotu będzie w stanie go przygotować.

Najprościej, jeśli do przygotowania naparu odmierzysz łyżeczkę suszu roślinnego i zalejesz go 150 mililitrami wrzącej wody. Parzenie czystku powinno trwać od 5 do 10 minut pod przykryciem. Na rynku znaleźć możesz również to zioło w formie herbatki ekspresowej – w jej przypadku należy postępować dokładnie tak samo.

Suszony czystek
Do herbatek ziołowych wykorzystuje się susz roślinny

By wzbogacić smak i aromat, możesz dodać do naparu cytrynę lub imbir, szczególnie gdy dopiero zaczynasz z nim przygodę. Pamiętaj, że efekty będą zauważalne dopiero po regularnym stosowaniu!

Kiedy pić czystek – rano czy wieczorem? Najlepiej, jeśli będziesz przygotowywać napar zarówno z rana, jak i pod wieczór. Nie zaszkodzi również jeszcze jedna filiżanka w porze obiadowej – czyli czystek możesz pić do 3 razy dziennie.

A jak długo można pić czystek? Dietetycy polecają stosowanie kuracji przez 2-4 tygodnie. Po tym czasie zamierzone efekty powinny zostać osiągnięte.

Czystek – jak smakuje?

Napar z czystka nie jest powalający w smaku – dominują w nim lekko gorzkie, ziołowe nuty. Mimo tego herbatka tak przyrządzona nie jest zbyt intensywna, a dodatkowo można regulować jej smak poprzez długość parzenia.

Jeśli napar z czystka jest dla Ciebie zbyt mocny – wystarczy, że nieco skrócisz czas jego parzenia lub wsypiesz mniejszą ilość suszu. Już po 5 minutach możesz odcedzić zioła lub wyciągnąć torebkę.

Czystek możesz również posłodzić na przykład stewią lub dodać do niego imbir czy też cytrynę. Zmieni to delikatnie smak i być może sprawi, że rutyna picia naparu stanie się dla Ciebie znacznie przyjemniejsza!

Z czym nie łączyć czystka?

Wiesz już prawie wszystko o tym, jak stosować czystek. Z czym nie łączyć tego naparu? Szczególnie nie zaleca się popijać nim posiłków, by nie wpływał on na przyswajanie składników odżywczych.

Oprócz tego nie ma innych składników, z którymi kłóciłby się czystek. Opinie negatywne na jego temat mogą dotyczyć jedynie nieprawidłowego spożywania lub niegustowaniu w smaku naparu.

Sprawdź też: Odwar – co to jest? Jak przygotować zdrowotny wywar?

Czy istnieją jakieś negatywne skutki, o które może przyprawić nas czystek? Objawy oczyszczania nie należą do najprzyjemniejszych. Szczególnie na początku regularnego spożywania naparów mogą pojawić się takie nieprzyjemności jak:

  • senność,
  • większa ilość wyprysków,
  • bóle głowy,
  • nudności,
  • ogólne pogorszenie samopoczucia.

Przeciwwskazania – kto nie powinien pić czystka?

Zwykle nie ma żadnych przeciwwskazań – czystek mogą popijać ludzie od najmłodszych lat aż do późnej starości, a napar nie wchodzi w interakcję z innymi lekami. Warto jednak skonsultować spożywanie czystka w niektórych stanach.

Czystek a leki na nadciśnienie, czystek na dnę moczanową – czy w takich przypadkach można to łączyć? Nie powinno to stanowić przeciwwskazania, jednak najlepiej skonsultować taką decyzję z lekarzem. Połączenie leków i ziół często nie jest wskazane, dlatego upewnij się, czy Twoje problemy zdrowotne nie będą miały wpływu na możliwość spożywania naparów z czystka.

Różowe kwiaty czystka
Różowe kwiaty czystka do złudzenia przypominają krzew dzikiej róży

Decyzję w związku z rozpoczęciem diety wzbogaconej o czystek powinny również skonsultować kobiety karmiące piersią. Czystek w ciąży to także kontrowersyjny temat – lekarz w obu przypadkach powinien znać nasze plany. Natomiast jeśli chcemy podawać czystek małym dzieciom – warto, by pediatra wydał na to zgodę. 

Sprawdź też: Macerat krok po kroku. Co to jest i jak go zrobić?

Zdarzają się również uczulenia na to zioło. W przypadku reakcji alergicznej nie warto bagatelizować objawów. Jeżeli zaobserwowałeś coś niepokojącego lub chcesz się uchronić przed ewentualnymi uczuleniami – przed rozpoczęciem stosowania czystka zgłoś się na testy alergiczne.

Czy można hodować czystek? Uprawa i suszenie

Dobrą wiadomością dla fanów ogrodnictwa jest fakt, że czystek można uprawiać na balkonie, tarasie czy nawet w domu. Należy jednak dobrze dobrać mu ziemię, stanowisko i dbać o niego w odpowiedni sposób. 

Czystek należy uprawiać w przepuszczalnej glebie, na słonecznym, ciepłym i osłoniętym od wiatru stanowisku. Krzew ten nie wymaga zbyt częstego nawożenia, chyba że rośnie w domu – wtedy przez pierwszy rok należy regularnie go dokarmiać. Ta roślina nie jest mrozoodporna, więc wraz z pierwszymi chłodnymi dniami należy przenieść ją do domu. 

Kwitnący na biało czystek
A tak wygląda czystek kwitnący na biało – całkowicie różni się od odmian różowych czy fioletowych

Jak suszyć czystek? Wystarczy, że zaraz po zebraniu rozłożysz go na tacce wyściełanej ręcznikami papierowymi w ciepłym, ciemnym i przewiewnym miejscu. Po dniu lub dwóch wymień ręczniki papierowe na świeże i wyczekuj całkowitego wysuszenia części roślinnych. Po około 2-3 tygodniach Twój własny susz będzie gotowy.

Mamy nadzieję, że czystek i jego właściwości są Ci już dobrze znane, a wieść o tym, że można hodować go w domowym zaciszu, zachęciła Cię do jego uprawy! W jaki sposób stosujesz czystek? Popijasz napary z czystka czy może stawiasz na suplementy diety wzbogacone o ten składnik? Koniecznie daj nam znać w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać inne znakomite zioła – na home.morele.net znajdziesz znacznie więcej! Oto kilka sugerowanych artykułów:

9
0

Podziel się:

Komentarze (2)

No i nie było odpowiedzi z czym nie łączyć, tylko że nie popijać nim posiłków. A ja jutro rano wypije czystek bialy, różowy i żywicowych razem, koło południa razem z pokrzywą, wczesnym popołudniem z szałwią, popołudniem z rozmarynem, późnym popołudniem z lawendami, wieczorem z goździkami, w nocy z imbirem, przed snem z kurkumą a jak się przebudze to jeszcze z czosnkiem. A jak mi się coś stanie to za to odpowiecie, bo według was nie można „łączyć” tylko z posiłkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *