1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe kwitnące — na czerwono, biało, kwitnące nawet zimą — propozycje

Ogród i balkon

3 lata temu

Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe kwitnące — na czerwono, biało, kwitnące nawet zimą — propozycje

Rośliny
10
0
0
10
0

Kwitnące kwiaty doniczkowe to nie tylko piękna ozdoba dla domu, ale i element poprawiający samopoczucie. Kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok to rośliny, które warto mieć w swoim domu czy biurze. Jakie gatunki będą najlepszym wyborem?

Kwiaty doniczkowe kwitnące — dlaczego warto je mieć w domu?

Kwiaty doniczkowe kwitnące to element, o który warto wzbogacić wystrój nie tylko ze względów estetycznych. Te rośliny mogą mieć pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie, a nawet zdrowie. Kwiaty produkują tlen i zwiększają wilgotność powietrza, dzięki czemu lepiej się oddycha. Dodatkowo niektóre rośliny doniczkowe zwalczają bakterie, wirusy czy grzyby. Eliminują też szkodliwe substancje, mogące pojawić się w powietrzu za sprawą używanych przy remontach klejów, lakierów i tapet. Dzięki działaniu tych roślin można więc uniknąć bólów głowy lub łzawienia oczu.

kwiaty doniczkowe kwitnące
Kwiaty są doskonałą ozdobą domu i ogrodu

Kwiaty doniczkowe to również remedium na złe samopoczucie. Zapach niektórych gatunków działa uspokajająco i antydepresyjnie. Dodatkowo zieleń roślin wpływa pozytywnie na psychikę i dodaje energii.

Kwitnące kwiaty doniczkowe — kwitną nawet zimą!

Kwiaty doniczkowe kwitnące to okazy, które kwitną przez bardzo długi czas. Ich okres kwitnienia zazwyczaj trwa od lutego do października, a część okazów kwitnie nawet zimą.

Kwiaty doniczkowe kwitnące zimą i jesienią doskonale czują się w warunkach domowych. Należy o nie dbać poprzez regularne podlewanie, nawożenie, a z czasem, gdy się rozrosną — przesadzanie do większych donic. Ważne jest również, by zapewnić roślinie odpowiednie dla jej gatunku warunki. Niektóre kwitnące kwiaty doniczkowe lubią bezpośrednie słońce, a inne niekoniecznie — weź to pod uwagę, rozmieszczając je w pomieszczeniu.

Kwiaty doniczkowe kwitnące zimą
Widok kwiatów zimą napawa optymizmem

Dzięki zakupowi kwitnącego kwiatka doniczkowego i regularnemu usuwaniu obumarłych kwiatostanów będziesz mógł długo cieszyć się pięknymi roślinami w swoim otoczeniu.

W jakich kolorach znajdziemy kwitnące kwiaty doniczkowe do wnętrz?

Kwitnące kwiaty prezentują całe spektrum barw. Można wyróżnić m.in. domowe kwiaty doniczkowe kwitnące na biało, czerwono, fioletowo czy pomarańczowo. Część kwiatów doniczkowych łatwo poddaje się krzyżówkom, więc dostępne w sklepach gatunki prezentują bardzo szeroką gamę kolorystyczną. Kupując kwiaty doniczkowe wieloletnie, można łatwo udekorować każdą przestrzeń.

Sprawdź też: Kwiaty domowe – jakie kwiaty doniczkowe do domu wybrać? Popularne, modne, najpiękniejsze kwiaty doniczkowe

Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe kwitnące — top 7 propozycji

Wśród wielu okazów znajdują się niezliczone gatunki i odmiany roślin, które warte są uwagi. Ciekawymi propozycjami są egzotyczne kwiaty doniczkowe lub odmiany pnące. Wiele kwiatów posiada też unikalny kształt liści i kwiatostanu. Poniżej przedstawiamy 7 propozycji najpiękniejszych kwiatów kwitnących.

Anturium

Ten kwiat doniczkowy posiada wiele odmian, a każda z nich jest pięknym okazem. Anturium to tropikalna roślina o liściach w kształcie serca. Najczęściej spotykaną barwą jej kwiatów jest czerwień. Mogą mieć one również kolor fioletowy lub różowy. Z krzyżówek tej rośliny powstały także przepiękne dwukolorowe odmiany.

Anturium
Anturium występuje również w innych kolorach niż czerwony

Skrzydłokwiat

Jeśli chodzi o kwiaty doniczkowe kwitnące na biało, to jednym z najładniejszych okazów jest skrzydłokwiat. Ta roślina posiada charakterystyczny kolbiasty kwiatostan. Dodatkowo ma duże, obszerne liście, które nadają jej objętości. Skrzydłokwiat jest dla Ciebie, jeśli interesują Cię mało wymagające kwiaty doniczkowe. Lubi on zacienione miejsca, a kiedy potrzebuje wody, jego liście sygnalizują to poprzez opadanie.

Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat to doskonała roślina na prezent | źródło: kb.pl

Begonia

Wśród kwiatów doniczkowych kwitnących na wyróżnienie zasługuje również begonia. Tę roślinę zdobią nie tylko liczne przepiękne kwiaty, ale i nietypowe liście. Mogą być one zielone, brązowe lub nawet czerwone. Dzięki niespotykanej barwie pięknie eksponują kwiat i nadają mu unikalnego wyglądu.

Begonia
Istnieje bardzo wiele odmian begonii

Hoja

Kwitnące kwiaty doniczkowe pnące reprezentuje hoja, która posiada grube, błyszczące liście. Roślina nie lubi dużej ilości słońca, ale nie przepada też za mocnym cieniem. Hoja jest wymagająca i czasem dopiero po kilku latach odpowiedniej opieki obrodzi w kwiaty. Warto jednak poświęcić jej czas, bo wydaje piękne koliste kwiatostany.

Hoja
Hoja posiada grube, mięsiste liście i może nawet zakwitnąć – jednak tylko w naprawdę dobrych warunkach

Kalanchoe

Ten sukulent liściowy to mało wymagający kwiat doniczkowy. Drobne kwiaty kalanchoe zebrane są grupowo i tworzą białe, żółte, czerwone lub pomarańczowe kwiatostany. Roślina otoczona błyszczącymi liściami to piękna ozdoba odpowiednia na parapet.

Kalanchoe
Kalanchoe ma charakterystycznie powycinane liście oraz dużo malutkich kwiatów

Zwartnica

Kwitnące kwiaty doniczkowe cebulowe to grupa, do której należy efektownie wyglądająca zwartnica. Roślina pochodząca z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej ma długą łodygę i kwiat o średnicy 30 cm. Jej kwiaty spotykane są w kolorze białym, czerwonym, pomarańczowym lub różowym.

Skrętnik

Ten kwiat kwitnący prawie cały rok to okaz o obfitym i różnokolorowym kwiatostanie. Kwiaty skrętnika mogą być niebieskie, fioletowe, różowe lub białe. W niektórych odmianach jego kwiaty są dwukolorowe i tworzą jeszcze ładniejszy efekt wizualny.

Storczyk, czyli przepiękna orchidea, która kwitnie cały rok

Poza głównym rankingiem należy wyróżnić jeszcze storczyka, który jest jednym z najpiękniejszych okazów wśród kwiatów doniczkowych kwitnących cały rok. Niezwykła uroda i różnorodność gatunkowa przyczyniły się do spopularyzowania orchidei, którą można znaleźć w większości domów.

Sprawdź też: Odmiany storczyków – najpiękniejsze gatunki storczyka. Jaką orchideę wybrać i jak dbać? Podpowiadamy!

Ten domowy kwiat doniczkowy jest piękny, ale i wymagający. Storczyki lubią światło ze wschodu i południowego zachodu, dlatego nie w każdym pomieszczeniu będą dobrze rosnąć. Ponadto najlepiej rozwijają się przy regularnych kąpielach wodnych. Jest to kwiat dla osób, które lubią zajmować się roślinami. Przy odpowiedniej opiece storczyk będzie zdobił mieszkanie i cieszył oko przez bardzo długi czas.

Kwiaty doniczkowe - storczyk
Storczyk jest często wręczany jako prezent – jednak przez to, że jest wymagający warto wiedzieć czy dana osoba lubi zajmować się roślinami

Warto zadbać o przestrzeń w domu lub biurze i zazielenić ją roślinami. Doniczkowe kwiaty kwitnące są dobrą propozycją dla tych, którzy chcą cieszyć się pięknymi okazami przez większą część roku. Pamiętaj, że kupując kwiaty kwitnące, upiększysz swoją przestrzeń, a w niektórych przypadkach zyskasz nawet lepsze samopoczucie i czystsze powietrze.

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *