1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jesienne kwiaty wieloletnie – jakie wybrać? Przegląd najpiękniejszych gatunków jesiennych kwiatów

Poradniki

9 miesięcy temu

Jesienne kwiaty wieloletnie – jakie wybrać? Przegląd najpiękniejszych gatunków jesiennych kwiatów

Rośliny
4
0
0
4
0

Gdy nadchodzi jesień, większość kwiatów zaczyna przekwitać. Istnieje jednak wiele gatunków roślin, które pokazują się od swojej najlepszej strony właśnie w tej porze roku. Oto najpiękniejsze jesienne kwiaty.

Jesienne kwiaty w ogrodzie

Wraz z końcem lata wiele osób decyduje się na wymianę sadzonych w ogródku roślin na nowe, jesienne kwiaty. Ta pora roku kojarzy się nieodzownie z czasem przekwitania wielu roślin, dlatego tak dobrym pomysłem jest ubarwienie ogrodu gatunkami, którym nie przeszkadzają niższe temperatury. Mnóstwo roślin kwitnących tylko jesienią utrzymuje bujny kwiatostan aż do pierwszych przymrozków.

jesienne kwiaty

Jesienne kwiaty w ogrodzie stanowią wyjątkową dekorację samą w sobie, jeśli jednak chcemy nadać otoczeniu klimat. Jeszcze lepszy efekt wizualny możemy uzyskać, gęsto obsiewając nimi rabaty. Niektóre z gatunków można też z powodzeniem przeznaczyć na kwiaty cięte. Sprawdź zestawienie czterech najpiękniejszych kwiatów, których prawdziwy urok można podziwiać wyłącznie jesienią.

Rozchodnik okazały (Sedum spectabile)

Jego cechą charakterystyczną są silne, grube łodygi, na których osadzone są bujne korony różowych lub jasnofioletowych kwiatów. Ich mięsiste liście dobrze magazynują wodę, czyniąc ten gatunek rośliny odpornym na susze i umożliwiając mu prawidłowy rozwój nawet w wysuszonej słońcem glebie.

Należy do grupy sukulentów i pochodzi z krajów Dalekiego Wschodu, jednak jego występujące dziko okazy można spotkać także w Polsce. Świetnie nadaje się do uprawy w ogrodzie jako jeden z jesiennych kwiatów. Kwitnie od sierpnia do końca września, a jego łodygi mierzą nawet do 50 cm wysokości.

Sedum spectabile

Byliny tego gatunku zwykle zdobią skalniaki, jednak pięknie prezentować się będą również w ogrodzie. Rozchodnik okazały nie należy do roślin wymagających–można sadzić go nawet w jałowej glebie, nie wymaga regularnego podlewania, oraz świetnie radzi sobie w czasie przymrozków. Byliny zimują w glebie, co znaczy, że roślina nie musi być wykopywana na zimę.

Aster krzewiasty (Aster dumosus)

Astry krzewiaste to kwiaty niezwykle efektowne. Uwagę zwracają ich intensywnie fioletowe, różowe lub białe płatki, układające się w kształt gwiazdy. Rośliny te najlepiej prezentują się w ogrodzie skałkowym, jednak obsiewa się nimi również rabaty.

Zaczynają kwitnąć we wrześniu i utrzymują kwiaty aż do późnej jesieni, niekiedy nawet do połowy listopada. Łodyga osiąga około 50 cm wysokości, w niektórych przypadkach wymaga też podparcia.

Aster dumosus

Astry krzewiaste cenione są za swoją wytrzymałość i stosunkowo niskie wymagania co do jakości gleby oraz temperatur. Najlepiej rośnie w miejscu wyeksponowanym na promienie słoneczne. Aster dumosus może kwitnąć obficie nawet pomimo czasowych niedoborów wody, trzeba jednak pamiętać o podlewaniu ogrodu w okresie lipca, gdy dni są gorące i suche. Roślina jest w stanie przetrwać mrozy zimy, najlepiej jednak przyciąć ją krótko zaraz po zwiędnięciu.

Wrzos pospolity (Calluna vulgaris)

Wrzosy współcześnie występują niemal na wszystkich kontynentach. Preferują gleby kwaśne, bujnie więc porastają między innymi torfowiska. Ich gęsto osadzone na łodydze fioletowe, różowe lub białe kwiaty są niemalże symbolem jesieni, dlatego też wiele osób decyduje się zasadzić wrzosy w swoim ogrodzie wraz z początkiem tej pory roku.

Calluna vulgaris

Wrzosy kwitną zazwyczaj od sierpnia do października, jednak w przypadku niektórych odmian okres kwitnienia przypada wyłącznie na ten ostatni miesiąc. Te jesienne kwiaty nie są zbyt wymagające, przypadną więc do gustu osobom zabieganym. Nie tolerują za to nadgorliwości w kwestii podlewania – wrzosy bardzo źle znoszą nadmierną wilgoć. Można nimi obsiewać rabaty lub ścieżki, jednak świetnie sprawdzą się również w roli rośliny doniczkowej.

Zobacz: Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe kwitnące — na czerwono, biało, kwitnące nawet zimą — propozycje

Wiciokrzew Browna (Lonicera × brownii)

Wiciokrzew Browna to pnącze mogące osiągać nawet ponad 3 metry długości. Jego cechą charakterystyczną są niezwykle żywe, ciepłe i intensywne barwy kwiatów. Występują one w różnych kolorach, zasadniczo jednak roślina kwitnie przede wszystkim na żółto i pomarańczowo. Niektóre fragmenty są również ogniście czerwone.

Lonicera × brownii

Pnącze kwitnie od czerwca do października. Wraz z początkiem jesieni zaczynają pojawiać się na nim pomarańczowe jagody. Wiciokrzew Browna to nie jest rozwiązanie popularne w polskich ogrodach, a sama roślina jest dość wymagająca w utrzymaniu – źle znosi niedobory wody, kwaśną glebę oraz ekspozycję na mocne słońce. Zdecydowanie warto się do niego przekonać – feeria kolorów na jego kwiatach doskonale komponuje się z barwami jesieni.

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.