1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Kwiaty jesienne wieloletnie – jakie wybrać?

Poradniki

7 miesięcy temu

Kwiaty jesienne wieloletnie – jakie wybrać?

Rośliny
10
1
0
10
1

Gdy nadchodzi jesień, większość kwiatów zaczyna przekwitać. Istnieje jednak wiele gatunków roślin, które pokazują się od swojej najlepszej strony właśnie w tej porze roku. Oto najpiękniejsze kwiaty jesienne wieloletnie.

Wśród ogrodników jednymi z najchętniej wybieranych są kwiaty ogrodowe wieloletnie. Jesienne odmiany zachęcają pięknym wyglądem i nieskomplikowaną pielęgnacją. Sprawdź, jakie są jesienne kwiaty oraz które kwiaty wieloletnie kwitnące jesienią wybrać!

Kwiaty jesienne wieloletnie w ogrodzie

Wraz z końcem lata wiele osób decyduje się na wymianę sadzonych w ogródku roślin na nowe, jesienne kwiaty ogrodowe wieloletnie. Ta pora roku kojarzy się nieodzownie z czasem przekwitania wielu roślin, dlatego tak dobrym pomysłem jest ubarwienie ogrodu gatunkami, którym nie przeszkadzają niższe temperatury. Mnóstwo roślin kwitnących tylko jesienią utrzymuje bujny kwiatostan aż do pierwszych przymrozków.

jesienne kwiaty
Wieloletnie kwiaty kwitnące jesienią to doskonały wybór

Kwiaty jesienne wieloletnie w ogrodzie stanowią wyjątkową dekorację samą w sobie, jeśli jednak chcemy nadać otoczeniu klimat. Jeszcze lepszy efekt wizualny możemy uzyskać, gęsto obsiewając nimi rabaty. Niektóre z gatunków można też z powodzeniem przeznaczyć na kwiaty cięte. Sprawdź zestawienie czterech najpiękniejszych kwiatów, których prawdziwy urok można podziwiać wyłącznie jesienią.

Rozchodnik okazały (Sedum spectabile)

Jego cechą charakterystyczną są silne, grube łodygi, na których osadzone są bujne korony różowych lub jasnofioletowych kwiatów. Te  kwiaty kwitnące jesienią wieloletnie mają mięsiste liście, które dobrze magazynują wodę, czyniąc ten gatunek rośliny odpornym na susze i umożliwiając mu prawidłowy rozwój nawet w wysuszonej słońcem glebie.

morele.net_korzystne oferty

Należy do grupy sukulentów i pochodzi z krajów Dalekiego Wschodu, jednak jego występujące dziko okazy można spotkać także w Polsce. Świetnie nadaje się do uprawy w ogrodzie jako jeden z jesiennych kwiatów. Kwitnie od sierpnia do końca września, a jego łodygi mierzą nawet do 50 cm wysokości.

Sedum spectabile
Spraw, by Twój ogród był kolorowy nawet po lecie!

Byliny tego gatunku zwykle zdobią skalniaki, jednak pięknie prezentować się będą również w ogrodzie. Rozchodnik okazały nie należy do roślin wymagających – można sadzić go nawet w jałowej glebie, nie wymaga regularnego podlewania, oraz świetnie radzi sobie w czasie przymrozków. Byliny zimują w glebie, co znaczy, że roślina nie musi być wykopywana na zimę.

Aster krzewiasty (Aster dumosus)

Astry krzewiaste to niezwykle efektowne jesienne kwiaty wieloletnie. Uwagę zwracają ich intensywnie fioletowe, różowe lub białe płatki, układające się w kształt gwiazdy. Rośliny te najlepiej prezentują się w ogrodzie skałkowym, jednak obsiewa się nimi również rabaty.

Sprawdź też: Jesienne kwiaty. Poznaj rośliny kwitnące jesienią!

Zaczynają kwitnąć we wrześniu i utrzymują kwiaty aż do późnej jesieni, niekiedy nawet do połowy listopada. Łodyga osiąga około 50 cm wysokości, w niektórych przypadkach wymaga też podparcia.

Aster dumosus kwiaty jesienne wieloletnie
Astry mogą przyzdobić Twoje podwórko na długo!

Astry krzewiaste cenione są za swoją wytrzymałość i stosunkowo niskie wymagania co do jakości gleby oraz temperatur. Te kwiaty jesienne wieloletnie najlepiej rosną w miejscu wyeksponowanym na promienie słoneczne. Aster dumosus może kwitnąć obficie nawet pomimo czasowych niedoborów wody, trzeba jednak pamiętać o podlewaniu ogrodu w okresie lipca, gdy dni są gorące i suche. Roślina jest w stanie przetrwać mrozy zimy, najlepiej jednak przyciąć ją krótko zaraz po zwiędnięciu.

Wrzos pospolity (Calluna vulgaris)

Wrzosy współcześnie występują niemal na wszystkich kontynentach. Preferują gleby kwaśne, bujnie więc porastają między innymi torfowiska. Ich gęsto osadzone na łodydze fioletowe, różowe lub białe kwiaty są niemalże symbolem jesieni, dlatego też wiele osób decyduje się zasadzić te kwiaty kwitnące jesienią w ogrodzie wraz z początkiem tej pory roku. 

Calluna vulgaris kwiaty jesienne wieloletnie
Wrzosy to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych jesiennych kwiatów

Wrzosy kwitną zazwyczaj od sierpnia do października, jednak w przypadku niektórych odmian okres kwitnienia przypada wyłącznie na ten ostatni miesiąc. Te kwiaty jesienne wieloletnie nie są zbyt wymagające, przypadną więc do gustu osobom zabieganym. Nie tolerują za to nadgorliwości w kwestii podlewania – wrzosy bardzo źle znoszą nadmierną wilgoć. Można nimi obsiewać rabaty lub ścieżki, jednak świetnie sprawdzą się również w roli rośliny doniczkowej.

Sprawdź też: Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe kwitnące nawet zimą

Wiciokrzew Browna (Lonicera × brownii)

Wiciokrzew Browna to pnącze mogące osiągać nawet ponad 3 metry długości. Jego cechą charakterystyczną są niezwykle żywe, ciepłe i intensywne barwy kwiatów. Występują one w różnych kolorach, zasadniczo jednak roślina kwitnie przede wszystkim na żółto i pomarańczowo. Niektóre fragmenty są również ogniście czerwone.

Lonicera × brownii kwiaty jesienne wieloletnie
Wiciokrzew to raczej mało popularny wybór – lecz prezentuje się naprawdę okazale!

Pnącze kwitnie od czerwca do października. Wraz z początkiem jesieni zaczynają pojawiać się na nim pomarańczowe jagody. Wiciokrzew Browna to nie jest rozwiązanie popularne w polskich ogrodach, a sama roślina jest dość wymagająca w utrzymaniu – źle znosi niedobory wody, kwaśną glebę oraz ekspozycję na mocne słońce. Zdecydowanie warto się do niego przekonać – feeria kolorów na jego kwiatach doskonale komponuje się z barwami jesieni.

Sprawdź też: Jesienne dekoracje we wnętrzach – dom w barwach jesieni

Mamy nadzieję, że znasz już kwiaty jesienne wieloletnie. Który z nich najbardziej przypadł Ci do gustu? A może masz własnych ulubieńców na tą porę roku? Koniecznie podziel się w sekcji komentarzy swoimi przemyśleniami!

10
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *