1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Jesienne kwiaty na balkon – jakie wybrać?

Ogród i balkon

1 miesiąc temu

Jesienne kwiaty na balkon – jakie wybrać?

Balkon Rośliny
17
0
0
17
0

Które jesienne kwiaty na balkon wybrać? Jak się za to zabrać? Choć większość przystraja balkony kwiatami nie później niż z początkiem lata, tę piękną, naturalną ozdobę równie dobrze możemy wprowadzić w to miejsce także jesienią.

W tym artykule dowiesz się, jakie kwiaty na balkon na jesień doskonale się sprawdzą. Znajdą się tu zarówno kwiaty na balkon słoneczny, niewymagające kwiaty na balkon, jak i kwiaty na taras długo kwitnące. Poznaj rośliny na balkon na jesień i ciesz się ich kolorami nawet wtedy, gdy już liście opadną z drzew!

Jesienne kwiaty na balkon – czy warto?

Wraz ze schyłkiem lata, kiedy kończy się najcieplejszy czas w roku, wiele najpopularniejszych kwiatów balkonowych zaczyna tracić swój urok, stopniowo przekwitają, a ich płatki opadają. Niektórzy wieszczą wówczas koniec sezonu na pięknie upstrzone balkony, lecz dla innych zaś dopiero się on zaczyna. W końcu jesienne kwiaty balkonowe wcale nie są gorsze od swoich wiosennych czy letnich znajomych – mogą wymagać jednak nieco innych warunków, by mogły poprawnie się rozwijać.

jesienne kwiaty na balkon
Jesienne kwiaty na balkon wprowadzą nieco koloru wokół Twojego domu

Sprawdź też: Niebieskie kwiaty doniczkowe, ogrodowe i balkonowe

Coraz chętniej sięgamy po jesienne kwiaty na balkon, które i w tą porę roku mogą upiększyć nasz dom z zewnątrz. Często są one bardzo odporne, a także kolorowe, dzięki czemu wyróżniają się na tle szarej pogody.

morele.net_korzystne oferty

5 najpopularniejszych roślin kwitnących jesienią. Jakie jesienne kwiaty na balkon wybrać?

Istnieje całe mnóstwo jesiennych kwiatów, więc decyzja na temat tego, które z nich wybrać, na pewno nie będzie należeć do najłatwiejszych. W doborze możemy więc sugerować się najpopularniejszymi na jesiennych balkonach okazami.

Astry jesienne – delikatne, lecz niezwykle charakterystyczne

Ich nazwa pochodzi od łacińskiego słowa astra, oznaczającego gwiazdę. Wystarczy szybki rzut oka na ich ukwiecenie, by przekonać się, że nazwa ta nie została im nadana bez powodu. Ich liczne płatki rozchodzą się gwieździście, przyciągając wzrok. Występują w różnych barwach, najczęściej spotyka się jednak astry fioletowe, różowe lub kremowo-różowe.

Astry jesienne
Astry doskonale nadają się zarówno do uprawy, jak i tworzenia jesiennych ozdób

Kwitną od sierpnia do końca listopada. Są to zdecydowanie jesienne kwiaty na taras długo kwitnące. Astry preferują przepuszczalną glebę. Przed posadzeniem ich warto wysypać na dnie donicy warstwę drenażową, która pozwoli im lepiej odsączać nadmiar wody, nie dopuszczając tym samym do ich przegnicia. Doniczki, w których będzie kwitnąć roślina, powinny też być wyposażone w odpływ wody.

Wrzos – król popularnych roślin kwitnących jesienią

Nie ma chyba osoby, dla której kwitnące wrzosy nie są jednoznacznym sygnałem, że właśnie nadeszła jesień. Te piękne, lecz i oryginalne kwiaty rozpoznawalne są nawet z daleka – mieniące się fioletem pola to klasyka jesiennego krajobrazu. Dlatego też warto zaprosić wrzosy na swój balkon. Jak żadne inne rośliny jesienne nadadzą temu miejscu wyjątkowy klimat, kojarzący się z ostatnimi promieniami letniego słońca.

Wrzosy jesienne kwiaty na balkon
Wrzosy to zdecydowanie najbardziej kojarzące się z jesienią kwiaty

Wrzosy doskonale prezentują się w balkonowych skrzynkach, jednak wymagają za to pewnej troski. Rosną na terenach wilgotnych, a niekiedy wręcz podmokłych, należy je więc obficie podlewać. By rosły zdrowo i pięknie kwitły, potrzebują też kwaśnego i przepuszczalnego podłoża.

Chryzantemy doniczkowe – barwne jesienne kwiaty na balkon

Chryzantemy to kolejne jesienne kwiaty na balkon nieodłącznie kojarzące się z tą porą roku. Świetnie sprawdzają się również jako kwiaty na taras na jesień, zachwycając swoimi kwiatostanami – obfitymi i o dużej objętości. To, co czyni je tak pożądanymi okazami ozdobnymi, to ich różnorodność barwna. Chryzantemy mogą być białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, różowe lub czerwone. Z tego i wielu innych względów doskonale nadają się na kwiat cięty.

Chryzantemy doniczkowe
Chryzantemy to jesienne kwiaty na balkon, które wniosą wiele koloru do Twojej codzienności!

Nie wymagają szczególnie intensywnego podlewania, ale należy pamiętać o regularności w tej kwestii. Chryzantemy bardzo lubią jesienne słońce, nie warto więc pozbawiać ich ekspozycji na nie, a odwdzięczą się bujnym ukwieceniem, które utrzyma się jeszcze długo po rozkwicie. Są to doskonałe kwiaty na balkon słoneczny

Rozchodnik okazały – idealne kwiaty dla zabieganych

Rozchodnik okazały może kojarzyć się nieco z ozdobnymi trawami, lecz nie można odmówić mu barwnego kwiecia. Występuje najczęściej w odmianach rozkwitających na intensywnie różowo oraz fioletowo. Rośliny te to znakomite kwiaty balkonowe na jesień, a jego kolorowymi płatkami możemy się zwykle cieszyć od sierpnia aż do późnego października.

Sprawdź też: Jesienne kwiaty. Poznaj rośliny kwitnące jesienią!

Rozchodnik znacznie mniej niż inne jesienne kwiaty na balkon reaguje na zmieniające się otoczenie. Jest rośliną dość wytrzymałą i niewiele trudnych warunków jest w stanie mu zaszkodzić – toleruje okresowe braki wody i nie przeszkadza mu słabej jakości gleba. By rósł jak na drożdżach i kwitnął obficie, wystarczy mu tylko dostęp do promieni słonecznych oraz ziemia dobrze przepuszczająca wodę. Rozchodniki to zdecydowanie niewymagające kwiaty na balkon.

Aksamitka – jesienne kwiaty na balkon długo utrzymujące się 

Uroczymi kwiatami aksamitki możemy cieszyć się nie tylko jesienią, ale i przez całe lato. Może kwitnąć zarówno w ogrodzie, jak i w donicach. Jako roślina jest dość niewymagająca, co czyni ją odporną za zmieniające się warunki – dzięki temu z powodzeniem zachowuje swoje piękno nawet u schyłku letnich miesięcy. Powstrzymują ją dopiero niskie temperatury, nadchodzące wraz z pierwszymi przymrozkami.

jesienne kwiaty na balkon - aksamitka
Piękne, pomarańczowe aksamitki doskonale prezentują się jesienią

Rośliny te wyróżniają się kolorystyką, która jak żadna inna kojarzy się z jesienią – ich płatki mają rude, pomarańczowo-żółte barwy. Ich cechą charakterystyczną są także mocno wycięte, ozdobne liście. Jesienne rośliny na balkon, jaki są aksamitki, lubią słońce oraz żyzne, przepuszczalne podłoże. W ich przypadku nie ma potrzeby obfitego podlewania, jednak należy pamiętać o tym, by było ono przeprowadzane w sposób regularny.

Jesienne dekoracje balkonu – jak zaaranżować balkon o tej porze roku?

Same kwiaty to jednak nie wszystko – wraz z nimi warto zakupić jesienne dekoracje balkonu. Do tworzenia jesiennych kompozycji zachęcą liczne ozdoby nawiązujące do tej pory roku, masowo sprzedawane na targach oraz w sklepach. Mogą to być na przykład sztuczne dynie, trawy ozdobne oraz różne drewniane akcesoria. Ustawienie ich pomiędzy doniczkami z kwiatów, na przykład w ozdobnych wiklinowych koszach, stworzy niesamowity klimat, który zachęci do częstszego przebywania w tej części budynku.

Dużym wzięciem cieszy się również bajecznie kolorowa i charakterystyczna kapusta ozdobna. Atrakcyjną propozycją dla fanów mniej krzykliwych dekoracji balkonu będą zimozielone krzewy liściaste, a konkretnie ich odmiany doniczkowe. Do najpopularniejszych okazów z tej grupy należą między innymi bukszpany, trzmielina Fortue’a czy kiścień Waltera. Duży wybór krzewów i bylin tego rodzaju zachęca do stworzenia balkonowej kompozycji, która nie straci swojego uroku nawet z nadejściem zimy.

Sprawdź też: Jesienne dekoracje we wnętrzach – jak ozdobić dom w modnych barwach jesieni?

Jesienny balkon zdecydowanie potrzebuje też odpowiedniego oświetlenia. Warto postawić na miękkie, rozproszone światło, koniecznie o ciepłej barwie, która pięknie zaakcentuje czerwone, złote i żółte odcienie roślin balkonowych, powszechnie kojarzące się z kolorystyką tej pory roku. Najlepiej wyglądać będą tu lampiony lub sznury światełek, na przykład w formie luźno wiszących żarówek – wprowadzą one w przestrzeń balkonu uczucie ciepła i uczynią go jeszcze bardziej przytulnym.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jakie jesienne kwiaty na balkon wybrać. Czy możesz zasugerować jeszcze inną odmianę? W jaki sposób aranżujesz swój balkon na chłodniejsze miesiące? Koniecznie podziel się w sekcji komentarzy swoimi wskazówkami!

17
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.