1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Wrzosy w domu: jak je pielęgnować we wnętrzu?

Poradniki

7 miesięcy temu

Wrzosy w domu: jak je pielęgnować we wnętrzu?

Dekoracja wnętrz Rośliny
11
2
0
11
2

Wrzosy w domu stały się popularnym sposobem na dekorację wnętrza. Te piękne rośliny doniczkowe dodają mieszkaniu barwnych kolorów i zachwycają swoim zapachem. Czy ich uprawa w warunkach domowych jest możliwa?

Czym właściwie są wrzosy? Te popularne rośliny kwitną jesienią i mogą pięknie wyglądać nawet do końca października. Zazwyczaj spotyka się je w ogrodach, gdzie tworzą kompozycje wraz z innymi kwiatami. Czy wrzosy można trzymać w domu? Przez lata ozdoby te były obwiniane za ściąganie zła i nieszczęścia na domowników, dlatego zrezygnowano z trzymania ich w domach. Dziś jednak odchodzi się od szkodliwych przesądów, a fioletowo-różowe dekoracje na nowo pojawiają się na parapetach.

W tym artykule dowiesz się, jak dbać o wrzosy w domu, jaka ziemia do wrzosów powinna zostać zastosowana, jak sadzić wrzosy i jak często podlewać. Wrzosy w domu mogą naprawdę pięknie kwitnąć i nie sprawiać najmniejszych kłopotów. Sprawdź, jak je pielęgnować!

Wrzosy w domu: jak je uprawiać? Zasady pielęgnacji

Jeśli zastanawiasz się, czy można trzymać wrzosy w domu – mamy dobrą wiadomość. Kwiaty te z powodzeniem rosną na balkonach mieszkań, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji mogą spędzić nawet do kilku tygodni w środku, aby cieszyć oko domowników. Jak pielęgnować wrzosy w domu, aby wytrzymały w domu jak najdłużej?

Nasłonecznione miejsce dla wrzosów
Wrzosy możesz uprawiać w doniczce w domu, na tarasie lub balkonie

Kiedy sadzić wrzos pospolity?

W większości przypadków kwiaty kupione w sklepie są ulokowane w doniczkach produkcyjnych i zwykłej, torfowej glebie, która nie spełnia potrzeb rośliny. Wrzosy wymagają wtedy przesadzenia do nowej (zwykle również większej) doniczki. Procedurę można wykonać jesienią, najlepiej w okresie od września do października. Podczas procesu zachowaj ostrożność, by nie naruszyć delikatnych korzeni.

Jak sadzić wrzosy w domu? Jaka ziemia do wrzosów?

Istotne znaczenie ma prawidłowy dobór gleby. Wrzosy w doniczce mają specyficzne wymagania. To właśnie podłoże gra tu kluczową rolę. Te fioletowe ozdoby najlepiej czują się w lekko kwaśnym środowisku o pH ok. 3,5-5. Ziemia powinna być żyzna i przepuszczalna.

wrzosy w domu
Warto wybrać odpowiednią mieszankę ziemi do wrzosów

Pielęgnacja wrzosów w domu musi uwzględniać również optymalne nawodnienie. Glebę należy regularnie podlewać, unikając przy tym przelania. Zbyt wysoka wilgoć przyczyni się do śmierci rośliny, dlatego koniecznie zachowaj umiar.

Stanowisko, przycinanie i pielęgnacja wrzosów

Zarówno na zewnątrz, jak i w domowych warunkach, kompozycje z wrzosami lubią nasłonecznione stanowiska. Potrzebują więc miejsca w słonecznej części mieszkania. Mimo wszystko nie przepadają natomiast za dużym ciepłem, dlatego należy pamiętać o ustawieniu wrzosów daleko od kaloryferów, w chłodnym pokoju.

morele.net_korzystne oferty

Jak pielęgnować wrzosy w doniczce trzymane w domu? Unikaj stawiania kwiatów w przeciągu. Źle znoszą silne, zimne powiewy wiatru oraz brak słońca.

Sprawdź też: Jesienne kwiaty wieloletnie – jakie wybrać? 

Kiedy przycinać wrzosy w domu? Robimy to zawsze w miesiącach wiosennych. Kwiaty kwitnącą wiosną należy przyciąć po kwitnieniu (w maju lub czerwcu), a te kwitnące latem i późną jesienią wraz z początkiem wiosny (marzec lub kwiecień). Dzięki temu zabiegowi będziesz mieć piękne wrzosy. Przycinanie ich zapewnia doskonałe kolejne kwitnienie.  

Jaką doniczkę wybrać dla wrzosów?

O czym pamiętać podczas przesadzania rośliny? Przede wszystkim zwróć uwagę na rozmiar doniczki – wrzosy dobrze czują się w szerokich, ale płytkich modelach. Pomocne okażą się również otwory na dnie doniczki, które ułatwią odprowadzanie nadmiaru wody. Dzięki nim roślina nie zgnije.

wrzosy w doniczce
Piękne wrzosy do domu w kolorze fioletu doskonale sprawdzą się na jesień

W przypadku wrzosów najważniejsza jest szerokość pojemnika, w jakim się znajdują. Dużo mniejsze znaczenie ma jego wysokość. Korzenie mają maksymalnie 15 cm długości, dlatego wrzosy dobrze odnajdują się również w płytkich doniczkach.

Sprawdź też: Kiedy przycinać wrzosy i wrzośce? Jak to robić?

Ozdobne kwiaty – to mogą być wrzosy w domu. Dekoracje, jakie można z ich użyciem stworzyć, są niesamowite. Efekt wow może zrobić już sama osłonka, w jakiej umieścimy wrzosy. Kompozycje z różnokolorowych odmian to oddzielny temat, nad którym warto się pochylić i wybrać idealny zestaw, który będzie pasować do Twoich upodobań. 

Jak często podlewać wrzosy w domu?

Kwiaty wymagają regularnego podlewania, gdyż nawet chwilowe przesuszenie może spowodować ich śmierć. Upalnym latem najlepiej jest zapewniać im wodę każdego dnia. Jeśli chcesz przedłużyć żywotność rośliny, wybieraj miękką wodę w temperaturze pokojowej.

podlewanie wrzosów
Po zakupie warto przesadzać wrzosy

Podlewanie powinno obejmować wyłącznie ziemię – omijaj liście oraz kwiaty. Wilgotne części będą bardziej podatne na rozwój grzybów i pleśni. W pielęgnacji wrzosów w domu ważna jest równowaga. Szkodzi im nie tylko zbyt mała ilość wody, ale też zbyt duża. Aby uniknąć przelania, przed podlaniem sprawdź, czy gleba nie jest sucha. Powinna być stale wilgotna, ale nigdy mokra. Wrzosy na balkonie są łatwiejsze w pielęgnacji, ponieważ nawet jeśli zmoczy je deszcz, cyrkulacja powietrza jest na tyle dobra, że z powodzeniem wysusza kwiaty.

Czy wrzosy doniczkowe wymagają nawożenia?

Estetyczne, fioletowo-różowe wrzosy w doniczkach potrzebują dodatkowych składników odżywczych. Dzięki nim dłużej zachowują piękny wygląd i są bardziej odporne na czynniki chorobotwórcze. W pielęgnacji tych kwiatów powinny zatem pojawić się nawozy odpowiednie dla roślin kwasolubnych. Dobrze sprawdzą się produkty przeznaczone np. do azalii, ale warto sięgnąć po te dedykowane wrzosom.

Nawożenie wrzosów
Możesz tworzyć różnorodne kompozycje z wrzosów, a każdy z nich wymaga takiego samego nawożenia

Wrzosy w domu zwykle nawozi się niewielkimi, mocno rozcieńczonymi dawkami. Produkty te mają za zadanie między innymi dodatkowo zakwasić ziemię. Podczas zakupu koniecznie unikaj nawozów wapniowych – są one nieodpowiednie dla wrzosów i sprawiają, że te szybko marnieją.

Jak przeprowadzić zimowanie wrzosów?

Chociaż wrzosy są dość odporne na chłód, potrzebują specjalnych warunków w czasie zimy. Dzięki temu w kolejnym sezonie znowu udekorują Twoje mieszkanie.

Osoby dysponujące ogródkiem powinny przenieść wrzosy na zewnątrz, aby w spokoju przezimowały. W takiej sytuacji warto wkopać donicę do gruntu, a następnie umieścić w niej kwiaty. Wrzos delikatnie przysypuje się igliwiem, co zabezpiecza go przed podmuchami wiatru. Jeśli zdecydujesz się na taki krok, poszukaj w swoim ogrodzie spokojnego i – w miarę możliwości – ciepłego miejsca. Podobny zabieg możesz wykonać, stawiając wrzosy na balkonie. Zamiast sadzenia do gruntu, zgrupuj wszystkie rośliny w jednym miejscu, owiń agrowłókniną i podsyp korą.

zimowanie wrzosów
Wrzosy można z powodzeniem przezimować

Przekwitnięta roślina nadal wymaga podlewania, jednak znacznie rzadszego. Należy ją podlać w słoneczne dni, gdy gleba zacznie robić się sucha, by zapobiec jej przesuszeniu. Wiosną warto zająć się podcinaniem pędów z przekwitłymi kwiatami. Taki zabieg sprawi, że dekoracyjna roślina odżyje i zakwitnie na nowo. Dobrą praktyką jest również dostarczenie wrzosom niewielkiej porcji nawozu, który wzmocni je po trudnym okresie zimy.

Ratowanie uschniętego wrzosu

Wrzosy w domu są niezwykle wrażliwe na nieodpowiednią pielęgnację, dlatego często dochodzi do ich przesuszenia. W takiej sytuacji możesz spróbować podcięcia zwiędłych pędów. Zdarza się, że wówczas roślina zaczyna na nowo wypuszczać kolejne kwiaty – jeśli zostanie wzmocniona nawozem, może odzyskać dawny, bujny wygląd.

Sprawdź też: Jak uratować uschnięty wrzos? Sprawdź, jak dbać o wrzosy

Wrzosy to wyjątkowa dekoracja wnętrza, która pozwala na wprowadzenie do domu nieco jesiennego klimatu. Chociaż rośliny te raczej nie zostaną w środku na stałe, jeśli zapewnisz im odpowiednie warunki, poprawią Ci humor podczas długich, ciemnych wieczorów przed zimą.

11
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *