- Home
- /
- Ogród i balkon
- /
- Jak uratować uschnięty wrzos? Sprawdź, jak dbać o wrzosy
Spis treści
Jak uratować uschnięty wrzos? Czy istnieją sprawdzone i skuteczne metody na uratowanie wrzosów? Poznaj praktyczne porady oraz sprawdź, jak poprawnie uprawiać wrzosy w ogrodzie i doniczce.
Wrzosy należą do roślin wieloletnich, aczkolwiek często zdarza się, że nie dożywają do kolejnego sezonu. Przyczynami takiego stanu mogą być między innymi niewłaściwa pielęgnacja, źle dobrane podłoże, brak zabiegów pielęgnacyjnych, a nawet nieodpowiednie stanowisko do uprawy. Wrzosy powszechnie znane są, jako jesienne kolorowe rośliny, a tak naprawdę to niewielkie krzewinki, które przez cały rok są zielone, a swoje kwitnienie rozpoczynają dopiero od końca lipca do listopada – czyli wtedy kiedy wiele roślin przygotowuje się do odpoczynku. Wrzosy uprawiane są w doniczkach i często przechowywane w domu na parapecie, a także na zewnątrz na tarasach czy balkonach oraz są hodowane w ogrodzie.
Uschnięty wrzos to poważny sygnał świadczący o tym, że pewien element pielęgnacji zawiódł – może nim być np. zbyt małe lub intensywne podlewanie. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego wrzosy brązowieją, co zrobić z wrzosami po zimie i jak powinna wyglądać uprawa wrzosu w domu, zapoznaj się z radami zawartymi w naszym artykule.
Wrzosy w ogrodzie i domu – wymagania uprawowe
Uprawa wrzosu w domu jest bardzo trudna, aczkolwiek możliwa. Niemniej jednak należy pamiętać, że wrzosy to przede wszystkich rośliny ogrodowe, więc domowe warunki mogą im po prostu nie sprzyjać. Wrzosy traktowane są jako rośliny sezonowe, które swoją popularność osiągają jesienią – wtedy można zauważyć największy wysyp wrzosów w różnych przepięknych kolorach (białym, różowym, fioletowym, purpurowym, czerwonym, pomarańczowym czy żółtym).
W ogrodzie wrzosy potrafią żyć wiele lat, jednak aby tak było, konieczne jest zapewnienie właściwych warunków oraz odpowiedniej pielęgnacji. Są to rośliny pokroju krzaczastego osiągające około 25-40 cm wysokości i szerokości. Najlepiej rozwijają się i rosną w glebie kwaśnej oraz przepuszczalnej o umiarkowanej wilgoci. Właściwy odczyn gleby powinien być kwaśny o pH 3,5-4,5. Wrzosy uwielbiają stanowiska nasłonecznione, a na okres zimy niektóre odmiany wymagają dodatkowego zabezpieczenia przed mrozami.


Jak dbać o wrzosy w doniczkach? Przede wszystkim po zakupie wrzosu w doniczce należy go przesadzić. Idealna będzie szeroka donica, do której wsypujemy keramzyt stanowiący warstwę drenażu. Wrzosy mają płytki system korzeniowy, więc donica nie musi być głęboka – wystarczy pojemnik o średnicy ok. 15 cm. Co najważniejsze, doniczki muszą mieć otwory odpływowe chroniące korzenie przed zaleganiem wody.
Wrzosy w doniczkach pielęgnacja – podsumowanie najważniejszych informacji:
- płytka szeroka donica o średnicy minimum 15 cm
- gleba kwaśna o pH 3,5-4,5 (torf lub podłoże do roślin wrzosowatych)
- stanowisko słoneczne i osłonięte przed wiatrem
- regularne podlewanie
Wrzosy w doniczkach najlepiej przechowywać na balkonie lub tarasie. Są to głównie rośliny ogrodowe, więc uprawiane w domu szybko zmarnieją. Jeśli chcesz przez chwilę trzymać wrzosy w domu, to maksymalnie może to być kilka dni. W tym okresie trzymaj je w słonecznym miejscu z dala od kaloryfera.
Sprawdź też: Wężownica, czyli roślina o nazwie sansewieria – pielęgnacja, rozmnażanie, rodzaje
Dlaczego wrzosy brązowieją i usychają?
Zastanawiasz się, dlaczego wrzosiec usycha? Najczęstszą przyczyną brązowiejących i usychających wrzosów jest nieodpowiednia pielęgnacja. Wrzosy, mimo że wydają się być nieskomplikowanymi roślinami to są dość trudne w uprawie. Wymagają odpowiedniego podłoża, stanowiska, a także zabiegów pielęgnacyjnych.
Sprawdź, czy nie przesadzasz z nadmiernym podlewaniem. Wrzosy lubią umiarkowaną wilgotność, a zbyt duża ilość wody niekorzystnie wpływa na system korzeniowy i kondycję całej rośliny. Podobnie jest w drugą stronę – brak wody może być przyczyną usychania rośliny. Dla wrzosów najlepsze jest lekko wilgotne podłoże. Jeśli uprawiasz wrzosy w doniczce, poza właściwym podlewaniem, zadbaj o drenaż w postaci piasku wymieszanego z ziemią lub keramzytu, a także o otwory odpływowe w doniczce.
Istotna jest woda, którą podlewasz wrzosy. Powinna być odstana i pozbawiona wapnia, który źle działa na rośliny. Jeśli do podlewania wrzosów używasz wody z kranu, wlej do niej nawóz zakwaszający. I co najważniejsze, upewnij się, że ziemia, w której uprawiasz wrzosy, ma odczyn kwaśny.
Jak uratować uschnięty wrzos? Praktyczne porady
Wrzos usycha, co robić? Uschnięte wrzosy po zimie to bardzo częsty problem, z którym spotykają się właściciele wrzosów. Taka kondycja, mimo że nie jest dobra, nie przesądza o konieczności wykopania rośliny z ogrodu i wyrzuceniu jej na kompostownik. Jak uratować uschnięty wrzos? Przytnij zaschnięte pędy wrzosów, zostawiając 1/3 ich wysokości. Następnie umiarkowanie podlewaj roślinę odstaną wodą lub deszczówką. Jeśli zauważysz nowe pędy, wzmocnij roślinę nawozem.
Pamiętaj, aby odpowiednio zabezpieczyć wrzosy przed zimą. W tym celu wcześniej przesadź wrzos z donicy do ziemi, obficie podlej wodą i okryj agrowłókniną, gałązkami jedliny lub siatką cieniującą. Nie zaleca się stosowania folii, słomy czy liści – ograniczają swobodną cyrkulację powietrza, powodując gnicie roślin.
Jeśli Twoje wrzosy usychają, zastanów się, jakie etapy pielęgnacji wymagają natychmiastowej poprawy. Sprawdź odczyn gleby i warstwę drenażową, a także dokładnie przeanalizuj sposób podlewania, nawożenia, stopień nasłonecznienia stanowiska, sposób zabezpieczania roślin przed przymrozkami oraz termin i jakość zabiegów pielęgnacyjnych.
Pamiętaj, że wrzos nie jest pokojową rośliną, dlatego najlepiej rozwija się i rośnie w ogrodzie, na balkonie lub na tarasie.
Jak często podlewać wrzosy?
Wrzosy, jak często podlewać? Rośliny uwielbiają lekko wilgotne podłoże. Nie przesadzaj z nadmiarem lub niedoborem wody, a najlepiej wrzosy podlewaj regularnie. Zbyt częste podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni, a brak wody do gubienia pąków i listek, a co za tym idzie do stopniowego usychania rośliny.
Ziemia, w której uprawiane są wrzosy, powinna być lekko wilgotna, ale nie mokra. Warto kontrolować suchość podłoża, szczególnie w okresie letnich miesięcy. Do podlewania roślin używaj wody odstanej lub deszczówki. Jeśli rośliny podlewasz wodą z kranu, odczekaj, aż wapń osiądzie na dnie naczynia lub zastosuj nawóz zakwaszający.
Podczas podlewania wrzosów nie mocz liści, a strumień wody kieruj na podłoże. Taka praktyka chroni wrzosy przed chorobami grzybowymi, które są szkodliwe dla roślin.
Sprawdź też: Laurowiśnia wschodnia – uprawa i pielęgnacja wiśni laurowej
Jak pielęgnować wrzosy? Podstawowe zasady
Jak pielęgnować wrzosy? Po zakupie wrzosu zacznij od jego przesadzenia do gruntu lub szerokiej donicy o pojemności minimum 15 cm. W gruncie rośliny najlepiej sadzić w odległości 20-30 cm od siebie. Po posadzeniu rośliny obficie podlej wodą glebę, a na ziemię połóż warstwę kory sosnowej – chroni przed przymrozkami, ogranicza parowanie wody i wzrost chwastów, a po rozłożeniu zakwasza glebę.
Posadź wrzosy w słonecznym stanowisku i zadbaj o właściwy odczyn gleby, czyli kwaśny. Przekop ziemię ogrodową i zmieszaj ją z torfem o odczynie pH 3,5-4,5 oraz dodaj przekompostowaną korę sosnową. Odpowiednio przygotowane podłoże to kluczowy etap sadzenia wrzosów, który wpływa na żywotność rośliny. Jeśli uprawiasz wrzosy w donicach, sprawdź, czy pojemnik ma otwory, dzięki którym wypłynie nadmiar wody. Zastosuj warstwę drenażową, a następnie wsyp kwaśną, próchniczą i przepuszczalną glebę. Przechowuj donice w słonecznych miejscach osłoniętych przed wiatrem. Do podłoża możesz też dodać ziemię z naturalnego wrzosowiska oraz szczepionkę mikoryzową.


Wrzos, jak pielęgnować? Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym rozkrzewiającym wrzosy jest cięcie pędów. Przycinanie wrzosów to zabieg, który należy powtarzać każdego roku po ich kwitnieniu, czyli późną jesienią lub dopiero wczesną wiosną. Warto uważać z przycinaniem, ponieważ zbyt wczesne jesienne cięcie, zwiększa wrażliwość na mróz.
Jak przycinać pędy wrzosów? Wiosną na przełomie marca i kwietnia przytnij zaschnięte pędy w miejscu, gdzie wyrastają już nowe zielone listki. Po cięciu obserwuj pogodę, a w przypadku wystąpienia przymrozków, osłoń krzewy przed mrozem agrowłókniną.
Odmiany ogrodowe wrzosów są bardziej wymagające, niż te, które rosną w naturalnym środowisku. Co najważniejsze, nie wymagają obfitego nawożenia. Należy dozować nawożenie, a stosowane środki poza dostarczaniem składników odżywczych, powinny zakwaszać glebę. Wiosną zastosuj nawóz wolnodziałający nawet o mniejszej dawce, niż zaleca producent. Glebę wokół roślin okrywaj korą sosnową, która działa na glebę zakwaszająco. Pamiętaj o regularnym podlewaniu i odpowiednim zabezpieczeniu przed przymrozkami.
Źródło obrazka głównego: kb.pl