1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Walka z ćmą bukszpanową. Jak zwalczyć tego szkodnika? Jakich preparatów używać?

Ogród i balkon

1 rok temu

Walka z ćmą bukszpanową. Jak zwalczyć tego szkodnika? Jakich preparatów używać?

Rośliny Szkodniki
13
3
3
13
3

Zwalczanie ćmy bukszpanowej to nie lada wyzwanie w trakcie jesiennych przygotowań do zimy. Przy przeglądaniu krzewów bukszpanu możesz natrafić na charakterystyczną białą pajęczynę i kokony z larwami. Dowiedz się, na czym polega zwalczanie szkodnika żerującego na bukszpanie.

Ćma bukszpanowa – opis gatunku, jak zidentyfikować?

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) to motyl nocny pochodzący z Azji. Naturalnie występuje na terenie Chin, Tajwanu, Indii czy Korei. W Europie szkodnik ten pojawił się na skutek importowania roślin. Co ważne, na Starym Kontynencie ćma nie stanowi pożywienia ani dla ptaków, ani dla nietoperzy. Wskutek braku naturalnych wrogów jej populacja zwiększa się w zastraszającym tempie. Bytowanie ćmy bukszpanowej na krzewach ma swoje następstwa w postaci miejsc ogołoconych z liści, co z czasem może prowadzić do obumierania rośliny. Zagrożone pojawieniem się tego szkodnika są wszystkie odmiany bukszpanu, również najczęściej spotykany w Polsce bukszpan wieczniezielony.

ćma bukszpanowa

Jak zidentyfikować ćmę bukszpanową? Larwy tego szkodnika mają jasnozielony kolor, dobrze stapiający się z liśćmi i gałązkami krzewu. Najmłodsze osobniki, których długość nie przekracza 4 cm, tworzą białe, wełniste przędze wyraźnie widoczne na roślinie. Z biegiem czasu i dorastaniem larwy przybierają brązowy odcień. Młode spędzają czas głównie na obgryzaniu liści.

Dorosłe osobniki wykazują aktywność w porze nocnej. Zazwyczaj poszukują nowych roślin do zasiedlenia i obficie się mnożą. Motyle mogą przybierać postać o białym lub brązowym ubarwieniu skrzydeł. Męskie osobniki w poszukiwaniu samicy migrują nawet na znaczne odległości (do 10 km), dlatego żaden ogrodnik nie może czuć się całkowicie bezpiecznie. Niezbędne będą regularne działania, które pomogą ochronić krzewy przed inwazją tego szybko namnażającego się szkodnika. Przeglądanie gałązek i listków rośliny oraz stosowanie pułapek z feromonami może przynieść informacje na temat miejsc żerowania owadów.

Objawy żerowania ćmy bukszpanowej

ćma bukszpanowa szkodnik

Szkodniki żerujące na bukszpanie dają o sobie znać poprzez nadgryzione i pożółkłe liście. Roślina zaatakowana przez ćmy często zaczyna obumierać. Pojawiają się na niej także charakterystyczne białe pajęczyny i zielono-szare kłębowiska. Co bardziej uważni ogrodnicy pomiędzy liśćmi dostrzegą też odchody szkodnika. Krzewy bukszpanu będące celem ataku ćmy zaczynają się przerzedzać i tracą swoją gęstość.

Zwalczanie ćmy bukszpanowej

Wielu ogrodników wpisuje w wyszukiwarkę frazę „ćma bukszpanowa jak zwalczać”, mając nadzieję, że Internet wesprze ich w walce z tym żarłocznym szkodnikiem. Proces pozbywania się ćmy bukszpanowej powinien być przeprowadzony w ciepłych miesiącach, czyli w okresie kwiecień-październik. Gdy wypatrzysz na swoich krzewach symptomy żerowania owada, czas sięgnąć po sprawdzone metody.

Pułapki feromonowe

Pierwszym etapem w procesie zwalczania szkodnika jest obserwacja krzewu. W sytuacji, gdy pojawią się oznaki bytowania ćmy bukszpanowej, należy zamontować pułapkę feromonową dostępną w sklepach ogrodniczych. Sprawdzi się ona wyłącznie do zwabienia i eliminacji samców, które są niezbędne do „produkcji” nowych larw. Pułapka pomoże ograniczyć populację szkodnika. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się w przypadku ogródka o powierzchni do ok. 400 m2. W przypadku posiadania większego ogrodu warto sięgnąć po więcej pułapek.

Jak zamontować pułapkę feromonową? Transparentne pudełeczko ma dołączony korek z feromonem, który umieszcza się w pułapce. Na sam koniec tak stworzoną zasadzkę warto wypełnić wodą z dodatkiem detergentu (na przykład płynu do mycia naczyń). Gotową pułapkę zawieszamy na krzewie bukszpanu bądź na wbitym obok paliku.

Opryski i preparaty chemiczne

Inną skuteczną metodą, którą warto wykorzystać w walce z ćmą bukszpanową, jest oprysk środkami dostępnymi w sklepach ogrodniczych. W tym celu stosuje się biopestycydy, które zawierają bakterie wyjątkowo zabójcze dla ćmy bukszpanowej. Biopestycydy będą w stanie sprawić, że zaledwie w ciągu trzech dób zostanie wybita ćma bukszpanowa. Kiedy oprysk będzie najskuteczniejszy? Preparat należy aplikować przy odpowiedniej temperaturze – idealnie rano lub wieczorem. Zwróć uwagę, że środki mikrobiologiczne będą działać efektywniej, jeśli krzew zostanie osłonięty ciemnym materiałem.

Usuwanie mechaniczne/strumieniem wody

Choć ręczne usuwanie larw bywa czasochłonne, jest przydatnym wsparciem w trakcie procesu ich zwalczania. Do tej czynności warto założyć rękawice ogrodnicze i sięgnąć po siatkę na kiju, do której będziesz strząsać owady. Usuwanie strumieniem wody to drugi sposób na pozbycie się żarłocznych młodych osobników. Przydaje się do tego dysza, dzięki której można w bardziej kontrolowany sposób zrzucać osobniki na ziemię.

Naturalni wrogowie ćmy bukszpanowej

Na terytorium Europy ćma bukszpanowa nie ma naturalnych wrogów. Nie stanowi też diety dla żadnego gatunku ptaków czy innych zwierząt. To zła wiadomość dla ogrodników, którzy muszą sobie radzić z tym żarłocznym szkodnikiem samodzielnie.

W naturalnym rejonie występowania ćma bukszpanowa musi się obawiać szerszenia azjatyckiego, dla którego stanowi pożywienie i cel ataku. W Europie jednak próżno go szukać – dlatego też najlepszym remedium na atak owada będzie skorzystanie ze środków opisanych powyżej.

Jakie rośliny atakuje ćma bukszpanowa?

Ćma bukszpanowa, jak sama nazwa wskazuje, atakuje przede wszystkim bukszpany. Larwy chętnie zjadają liście dowolnych odmian tej rośliny. Szkodnik nie wykazuje przy tym zainteresowania innymi roślinami. Ćmy nie przenoszą się zatem na sąsiednie krzewy innych gatunków. Ograniczenie diety owada tylko do jednej rośliny znacznie ułatwia walkę z nim. Profilaktycznie warto więc dokładnie przeglądać krzewy bukszpanu w swoim ogrodzie – właśnie pod kątem występowania w nich kokonów z larwami.

ćma bukszpanowa działanie

Zwalczanie ćmy bukszpanowej trzeba traktować bardziej jako długotrwały proces niż jednorazową czynność. Nie jest łatwo zwalczyć wszystkie osobniki, które obficie się mnożą, składając jaja w najgłębszych partiach krzewu od spodniej strony liści.

Kolejnym problemem jest duży zasięg oddziaływania szkodnika, który w poszukiwaniu samicy może przebyć nawet 10 kw. Nie da się przecież kontrolować okolicy ani posesji sąsiadów, lecz można natomiast regularnie przeglądać listki bukszpanu w poszukiwaniu larw czy specyficznej białej pajęczyny. Prewencyjnie warto zastosować pułapkę feromonową. Dzięki niej od razu zauważysz motyle, które wpadły do środka.Jeśli w Twoim ogrodzie ćma bukszpanowa stanowi problem, oprysk odpowiednią substancją chemiczną może być skutecznym rozwiązaniem. Dobrze dobrany preparat niszczy przewody pokarmowe larw, uniemożliwiając ich dalsze żerowanie. Metodą pomocniczą jest ręczne strząsanie owadów z krzewów czy oprysk liści wodą pod ciśnieniem, na przykład przy pomocy pistoletu z wąską dyszą, która zapewni silny i precyzyjny strumień.

Przeczytaj: Domowe sposoby na mszyce. Skuteczne metody zwalczania mszyc

13
3

Podziel się:

Komentarze (3)

Cudowna wiadomość. Jak to zwykle bywa, przyroda całkiem dobrze radzi sobie sama. A jeśli już chcemy pomóc, przestańmy wybiórczo zabijać jej elementy ( pestycydy, herbicydy, preparaty „przeciw”)

To nie do końca prawda. Na moich krzewach bukszpanu pojawiły się larwy na które ewidentnie polują sikorki modraszki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *