1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Kiedy siać łubin? Jak wygląda ta roślina?

Ogród i balkon

2 lata temu

Kiedy siać łubin? Jak wygląda ta roślina?

Rośliny
12
1
0
12
1

Jak wygląda łubin ogrodowy? Kiedy siać tę roślinę? Poznaj jej różne odmiany! Sprawdź również, kiedy siać łubin na poplon.

Łubin to często wybierana roślina na poplon ze względu na dużą zawartość azotu. Zielonej masy szybko przybywa zwłaszcza w takich odmianach jak wąskolistna, dlatego można cieszyć się nią już w niedługim czasie po wysiewie. Jak uprawiać łubin? Kiedy dokładnie go siać? Jakie inne odmiany warto poznać? Tego wszystkiego dowiesz się z niniejszego poradnika. Zapraszamy do lektury!

Jak wygląda łubin? Uprawa rośliny

Łubin to roślina zielna, która w zależności od odmiany może dorastać nawet do 2 metrów wysokości. Charakterystyczne dla niej są liście, które zbierają się w dłoniastą formę składającą się nawet z kilkunastu listków. Łubin kwitnie na przeróżne barwy – od jasnej bieli do nawet ciemnego fioletu. Pąki kwiatowe mają intensywny zapach. Ceniony jest przede wszystkim za zawarty w nim azot w bardzo dużych ilościach. Zwykle to bylina, która przetrwa do 6 lat.

Jak wygląda kwiat łubinu?
Kwiat łubinu robi ogromne wrażenie

Łubin występuje naturalnie w Ameryce Północnej. W Polsce zaczęto go uprawiać głównie ze względu na jego właściwości. Stosuje się go jako nawóz zielony. Warto zaznaczyć, że nie jest skomplikowany w uprawie. Nie wymaga bardzo żyznej gleby, radzi sobie na piaszczystych stanowiskach, lecz trzeba go hodować przynajmniej na półcienistych obszarach. Podlewać tylko na początkowych etapach wzrostu, później okazjonalnie przy długotrwałych suszach. Warto obserwować, czy naszą plantację nie zaatakowały mszyce, ślimaki czy przędziorki. Oprócz szkodników zwracaj uwagę na pojawianie się częstych chorób typu mączniak prawdziwy czy rzekomy.

Sprawdź też: Jak wygląda kocimiętka? Jak uprawiać tę roślinę?

Kiedy siać łubin ogrodowy?

Kluczowe pytanie, które zwykle pojawia się w przypadku tej rośliny, to kiedy siać łubin ogrodowy? Powinieneś wysiewać go pod koniec kwietnia. Zazwyczaj nasiona tej rośliny kiełkują po ok. 3 tygodniach. Jeśli chodzi o inne odmiany (np. wąskolistny lub żółty), często wysiewa się je już w marcu. Jest to zalecane ze względu na wcześniejsze kwitnienie rośliny. Jest ona bowiem dekoracją wielu ogrodów, więc zwykle warto na nią postawić.

Natomiast kiedy siać łubin na poplon? Najlepiej robić to w lipcu, czyli po zbiorze roślin ozimych. Ponownie dobrym rozwiązaniem jest siew odmiany wąskolistnej ze względu na jej szybki wzrost. W sierpniu natomiast nie należy stawiać na łubin żółty, gdyż jego powolny rozwój w pierwszych tygodniach może sprawić, że nie zdąży on – tak jak byśmy tego chcieli – wyrosnąć przed nadejściem zimy.

Łubin – odmiany, które warto znać

Łubin występuje w różnych odmianach. Do tej pory zbadano ponad 200 gatunków tej rośliny. Do najpopularniejszych należą zdecydowanie: trwały, wąskolistny, żółty czy ogrodowy.

Łubin trwały

Jego uprawa powinna wiązać się z dużą ostrożnością. Mimo pięknego wyglądu (kwiaty kwitną na różne kolory) jest to zwykle roślina trująca ze względu na posiadanie przez nią alkaloidów.

Łubin wąskolistny

Uprawiany przede wszystkim w celach gospodarczych. Jego nasiona zawierają sporo tłuszczów oraz białka, dlatego służą one zwłaszcza do karmienia bydła. Osiąga około metra wysokości. Warto wspomnieć, że jest on jednoroczny.

Łubin żółty

Jest on jednoroczną rośliną. Zwykle dorasta do ok. 50 centymetrów. Zgodnie z nazwą kwitnie na żółto. Wykorzystuje się go przede wszystkim jako nawóz zielony, więc jego najważniejsza funkcja związana jest z gospodarką.

Sprawdź też: Jak wygląda niecierpek? Gdzie sadzić ten kwiat?

Łubin ogrodowy

Spokojnie osiąga metr wysokości. Najczęściej ma 120-150 centymetrów. W zależności od genów roślina wypuszcza piękne i intensywnie pachnące pąki kwiatowe o różnych kolorach. Są one zwykle białe, żółte, pomarańczowe, niebieskie, różowe, czerwone lub fioletowe.

Różne odmiany łubinu to odmienne barwy kwiatów
Kwiaty łubinu mogą przybierać przeróżne kolory w zależności od odmiany tej rośliny

Jak widzisz, roślina ta występuje w różnych odmianach. Powinieneś wybrać konkretny jej gatunek w zależności od tego, jakie efekty chcesz uzyskać. Odpowiedz sobie na pytanie, czy chcesz wysiewać łubin wiosną jako dekoracja ogrodu, czy może siać roślinę jako poplon.

A czy Ty wysiewasz łubin w swoim ogrodzie? Uprawiasz go ze względu na jego atrakcyjne pąki kwiatowe czy w celu uzyskania zielonego nawozu? Daj nam koniecznie znać w sekcji komentarzy, co sądzisz o tej roślinie. Cenne porady dotyczące uprawy są zawsze mile widziane!

Jeśli interesują Cię inne tematy związane z wysiewem różnych roślin, sprawdź nasze wybrane artykuły. Wiedza w nich zawarta z pewnością przełoży się na Twoją udaną, przydomową uprawę!

12
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *