Fikus – jak dbać o figowca, by cieszyć się pięknymi, lśniącymi liśćmi i doskonałym pokrojem rośliny? Podpowiadamy co robić, a czego zdecydowanie nie, aby uprawa figowca była prosta, przyjemna i satysfakcjonująca!
Fikus – jak dbać o figowca? Co robić, a czego nie?
Fikusy uchodzą za jedne z najbardziej delikatnych, podatnych na choroby oraz reagujących na zmianę położenia choćby o milimetr – jak jest w rzeczywistości? Dokładnie tak samo! Są to niezwykle kapryśne rośliny doniczkowe, które potrafią obrazić się na swojego właściciela nawet za obrócenie doniczki.
Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest oznaczenie doniczki, z której strony ustawiona jest ona na stałe – wtedy nawet przy konieczności przeniesienia jej bez problemu odstawimy ją na miejsce. Fikus benjamin z pewnością odwdzięczy Ci się mnóstwem nowych listków, jeśli nie będziesz na siłę zmieniać jego przyzwyczajeń.
Przeróżne figowce takie jak Ficus Benjamina, Ficus Lyrata czy fikus tępy nie będą zadowolone, jeśli w ich sąsiedztwie będą palone papierosy. Dym również może być powodem, dlaczego fikus zrzuca liście.
Sprawdź też: Fikus – najpiękniejsze odmiany figowców, które odmienią każde wnętrze!
Najlepiej, jeśli jedyne co robimy, to stosujemy się do poniższych zaleceń, czasem poprzecieramy liście z kurzu (w przypadku dużych odmian takich jak figowiec sprężysty czy fikus dębolistny) oraz nie będziemy zmieniać położenia doniczki. Nasza roślina z pewnością nam podziękuje za zapewnienie jej spokoju do wzrostu.
Prawidłowe stanowisko i podłoże dla fikusa
Odpowiednie miejsce dla fikusa może się różnić w zależności od odmiany. Egzemplarze o ciemniejszych, zielonych liściach poradzą sobie nawet w głębi pokoju, za to najlepszym miejscem dla figowców o ozdobnych liściach będzie wystawa jasna, osłonięta nieco od promieni słonecznych.
Wybierając podłoże dla fikusa, zwróć uwagę, by nie było zbyt ciężkie. Lekkie mieszanki zapobiegną przelaniu rośliny, a keramzyt wysypany na dno doniczki zapewni dobry odpływ wodzie i łatwy dostęp powietrza nawet od spodu.
Fikus bonsai ma dodatkowo jeszcze jedno wymaganie – jego doniczka nie może być zbyt głęboka. Nie produkuje on zbyt dużo korzeni, a dodatkowo niska opcja – najlepiej ceramiczna – będzie prezentować się doskonale jako element dekoracyjny. Artykuł o tematyce „fikus bonsai – jak dbać” rozwieje Twoje wszystkie wątpliwości co do zadbania o tę odmianę figowca.
Ważną kwestią jest również poziom wilgotności i temperatura wokół naszego fikusa. Różne odmiany pochodzą z różnych miejsc i na przykład fikus lirolistny powinien mieć znacznie wyższą wilgotność niż fikus bonsai. Pielęgnacja każdego z nich nieco się różni, lecz nie są to drastyczne różnice. Wysokość wilgotności wokół każdego z nich nie powinna być niższa niż 50%, a temperatura pomieszczenia nie powinna nigdy spaść poniżej 18 stopni Celsjusza.
Fikus, jak dbać o jego prawidłowe nawodnienie?
Nie ma chyba bardziej wybrednej rośliny, jeśli chodzi o wodę niż fikus. Jak dbać o ten aspekt? Wystarczy, że będziesz podlewać figowca regularnie, odstaną, przefiltrowaną wodą. Nawet jedno opóźnienie podlewania lub przelanie może skutkować zrzuceniem liści przez fikusa.
Podczas podlewania zapewnij roślinie sporą ilość wody, po odczekaniu kilku minut po podlaniu opróżnij podstawkę z jej nadmiaru. Pamiętaj, by zimą nieco ograniczyć podlewanie – rośliny wtedy potrzebują znacznie mniej nawodnienia.
Sprawdź też: Syngonium – jak o nie dbać? Tajniki pielęgnacyjne zroślichy w pigułce
Figowce wymagają nawożenia. Stosuj wybrany nawóz, w zależności od odmiany – do roślin zielonych, roślin o ozdobnych liściach lub konkretny, adresowany właśnie do figowców. Nie przekraczaj dawki sugerowanej przez producenta – możesz w ten sposób zaszkodzić fikusowi.
Piękne duże liście posiada zarówno fikus dębolistny, jak i fikus sprężysty. Jak dbać o ich piękny połysk? Nie pomijaj tego zabiegu pielęgnacyjnego! Regularnie przecieraj je miękką szmatką namoczoną w odstanej, przefiltrowanej wodzie lub preparacie specjalnie do tego przeznaczonym. Istnieją również odmiany o drobnych liściach – takie jak fikus Benjamin. Pielęgnacja jego liści może odbyć się pod prysznicem, wystarczy zabezpieczyć ziemię i polewać roślinę wodą prosto z słuchawki, aby pozbyć się kurzu.
Fikus i ostre cięcie – jak dbać o nowe sadzonki? W jaki sposób formować figowca?
Cięcie figowca jest dość łatwe. Jak rozmnożyć fikusa? Wystarczy przygotować ostre, czyste narzędzie (nóż lub sekator) i uciąć kilkucentymetrową sadzonkę z przynajmniej 5-7 liśćmi. Po odcięciu pozwól nieco przeschnąć ranom nowo odciętej rośliny, a następnie umieść ją w naczyniu z wodą i węglem aktywnym (takim z apteki, koniecznie niesłodzonym).
Tak przygotowana sadzonka wypuści korzenie w ciągu kilku tygodni – około 3-4. Natomiast, by móc posadzić roślinę w docelowym podłożu, poczekaj, aż korzenie całkowicie się wykształcą (będą miały przynajmniej kilka centymetrów).
Ukorzeniając fikusa w ten sposób, zadbaj o to, by liście nie były zamoczone w wodzie i kontroluj jej czystość. Jeśli zauważysz, że coś jest nie tak – wymień ją na świeżą, wciąż nie zapominając o węglu aktywnym.
Formowanie, to coś, co wybitnie lubi fikus. Jak dbać o jego dobry pokrój? Wystarczy co jakiś czas ściąć wierzchołek rośliny, co będzie ją stymulować do wypuszczenia bocznych pędów i rozkrzewiania się.
Przesadzanie rośliny wykonuj wtedy, gdy korzenie wystają przez dziurki w dnie doniczki, a także co roku, gdy jest młoda – w późniejszych latach wystarczy wymiana wierzchniej warstwy ziemi. Stosuj mieszanki ziemi opisane powyżej.
Choroby i szkodniki, które atakują fikusa
Najczęściej atakującymi fikusy szkodnikami są miseczniki oraz przędziorki. To bardzo często spotykane robaczki, które skutecznie potrafią zniechęcić człowieka do tworzenia domowej dżungli. Ich bytowanie można łatwo zauważyć – rośliny nimi zainfekowane stają się oklapnięte, zaczynają mieć ubytki na liściach i łodygach, a także zwykle widoczne są insekty. Dla fikusów charakterystyczne jest w tym momencie gubienie liści. W szczególności tę cechę zaobserwujemy, jeśli naszym zielonym podopiecznym jest fikus benjamin. Jak dbać o wyrównanie rachunków z nieproszonymi gośćmi?
Sprawdź też: Kaktus – doskonały pomysł na prezent. 5 najciekawszych propozycji
W przypadku inwazji szkodników należy niezwłocznie działać. Przygotuj środki, które skutecznie zwalczą nieproszonych gości – dzięki temu artykułowi poznasz je bez problemu, a także dowiesz się, czy to nie przypadkiem choroba na tle grzybiczym lub bakteryjnym.
Choroby objawiające się zmianami na liściach zwykle są skutkiem tego, że figowiec jest zbyt obszernie podlewany. Jeśli zauważysz cokolwiek niepokojącego – w pierwszej kolejności sprawdź korzenie i wymień ziemię, w której znajduje się fikus. Pielęgnacja po zapoznaniu się dokładnie z sytuacją z pewnością zostanie dobrze dobrana. W tym momencie będziesz mógł bez problemu sprawdzić, czy korzenie są w dobrym stanie oraz, czy na pewno nie zalęgły się tam żadne szkodniki i w razie problemów od razu zadziałasz.
Czy według Ciebie figowce to trudne kwiaty doniczkowe? Czy stosujesz jakieś inne sztuczki pielęgnacyjne, by Twoje fikusy były jeszcze piękniejsze? Koniecznie podziel się nimi w komentarzu!
Jeśli chcesz pozostać w tematyce ogrodowej – koniecznie sprawdź te artykuły:
- Czy jemioła to symbol, który oznacza coś dobrego? Poznaj jemiołę bliżej i sprawdź, co ma znaczyć!
- Kwiaty w wazonie – co zrobić, aby stały dłużej? Pomysły na przedłużenie żywotności ciętych bukietów
- Petunia zwisająca, czyli surfinia – uprawa, pielęgnacja, porady
- Rododendron – odmiany w różnych kolorach idealne do Twojego ogrodu!
- Turkuć podjadek – jak zwalczyć tego szkodnika? Jak wygląda i co zjada?
- Syngonium – odmiany, czyli rodzaje zroślichy. Które z nich są najpopularniejsze?