1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Petunia zwisająca, czyli surfinia – uprawa, pielęgnacja, porady

Ogród i balkon

3 lata temu

Petunia zwisająca, czyli surfinia – uprawa, pielęgnacja, porady

Rośliny
15
2
1
15
2

Surfinie to idealne kwiaty na balkon słoneczny. Świetnie znoszą upały, a ich zwisające pędy niesamowicie zdobią elewację domu. Zobacz, jak pielęgnować tę roślinę, aby odwdzięczyła się pięknymi, pełnymi i mocno wybarwionymi kwiatami.

Surfinia a petunia – czy to ta sama roślina?

Surfinia to odmiana petunii ogrodowej o dłuższych pędach pełnych zachwycających kwiatów. Zwisający pokrój to cecha charakterystyczna surfinii, chętnie wykorzystywana przez polskich miłośników kwiatów, którzy chcą stworzyć swoją oazę, nawet gdy mają do dyspozycji jedynie skromny balkon. Natomiast petunie, z uwagi na bardziej wzniesione i mniej opadające łodygi lepiej prezentują się posadzone w stojącej donicy ustawionej tuż przy ogrodowych schodkach.

surfinia
Źródło: wikipedia.org

Zobacz: Hibiskus do ogrodu, czyli ketmia syryjska. Uprawa, pielęgnacja, przycinanie

Surfinia, z uwagi na dość wymagające warunki oraz dużą wrażliwość na zmiany temperatury powietrza, nie nadaje się do samodzielnego rozmnażania. W polskim klimacie jest więc traktowana na równi z roślinami jednorocznymi. Po zakończonym sezonie sadzonkę się po prostu wyrzuca, a wiosną kupuje nową. Trudno konkurować innym roślinom kwitnącym z piękną surfinią, która kwitnie wyjątkowo obficie i długo przez cały sezon letni.

Surfinia – odmiany rośliny

Petunie kaskadowe, czyli surfinie, występują w imponującej liczbie odmian. Dlatego też możesz dobrać je do indywidualnych preferencji, realizując w ten sposób nawet najbardziej śmiałą koncepcję dekoratorską. Możesz zdecydować się na jednobarwne, ale też nawet trójkolorowe odmiany.

Miłośnicy żółtych surfinii powinni zainteresować się Victorian Yellow. W przypadku fanów czystej, eleganckiej bieli idealnie sprawdzi się odmiana Bianca czy Table White. Z kolei dla tych, którym marzy się mocna plama koloru, na pewno zachwycą się intensywnie wybarwionymi na czerwono odmianami Giant Purple, Table Dark Red czy Deep Red. Klasyka koloru, czyli róż w odcieniu charakterystycznej magenty, na pewno sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzeba mocnych barw. Nie warto zapominać też o odmianach w tonacjach niebieskiego – zwłaszcza o Happy Sophia czy Sky Blue.

Petunia Victorian Yellow
Źródło: pinterest.nz

Ci, którzy obawiają się, że nagłe upały zniszczą im rośliny, powinni zwrócić uwagę na odmianę Surfinia Vista. Charakteryzuje ją przede wszystkim zdecydowanie większa odporność na zewnętrzne warunki pogodowe, głównie deszcz i wysoką temperaturę. Ten typ zachwyca też obfitym i długim kwitnieniem, dlatego też jest chętnie wybierany jako ozdoba wiszących donic i przydomowych skrzyń. Piękne, różowe kaskady przyciągają spojrzenia domowników, gości i sąsiadów.

Wyjątkowo pięknie prezentuje się odmiana Rubina F2, która wyróżnia się soczyście różowymi kwiatostanami. Urodą nie ustępuje jej petunia kaskadowa o łososiowych kwiatach, którą można uprawiać w wiszących pojemnikach. Pięknie wyglądać będzie również surfinia niebieska, zdecydowanie rzadziej spotykana na polskich balkonach i w ogródkach.

Jak sadzić surfinie?

Do sadzenia surfinii odpowiednia będzie żyzna i przepuszczalna gleba. W przypadku donicy stojącej ważne jest, aby na dnie miała ona otwory do odprowadzania wody. Aby drenaż był lepszy, na dnie można nasypać odrobinę keramzytu lub kamyczków. Roślinę należy wyjąć z doniczki, w której została kupiona, a następnie umieścić ją w wypełnionym ziemią miejscu docelowym. Sadzonki nie należy umieszczać zbyt głęboko, aby nie gniła, ani też zbyt płytko, aby jej korzenie nie uległy przesuszeniu. Surfinia, aby wspaniale kwitnąć i dawać z siebie wszystko, co najlepsze, potrzebuje regularnego nawożenia i nawadniania.

Sadzenie surfinii
Źródło: fajnyogrod.pl

Jak dbać o surfinie?

Surfinie, z uwagi na polski klimat, należy zabezpieczać przed przymrozkami. Eksponowanie ich na balkonach czy w donicach ogrodowych należy rozpocząć w połowie maja – pierwsze wiosenne przymrozki mogłyby na dobre uszkodzić roślinę. Surfinie nie boją się mocnego słońca. Nadają się zatem na południową ekspozycję i silnie nasłonecznione balkony. Optymalne podłoże to około 5 pH, czyli takie, które jest kwaśne i przepuszczalne.

Kluczowe dla uzyskania pięknych kwiatów jest regularne podlewanie surfinii. W okresie lata można to robić nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Aby nasycenie koloru było jak najlepsze, a roślina ładnie się rozwijała, warto włączyć do stałych zabiegów pielęgnacyjnych płynny nawóz przeznaczony do kwiatów balkonowych. Szeroki wybór odpowiednich preparatów znajdziesz w profesjonalnych sklepach ogrodniczych, ale też marketach budowlanych. Przekwitłe kwiatostany są niepotrzebnym obciążeniem dla rośliny, dlatego też warto na bieżąco się ich pozbywać. Ta sama zasada dotyczy uszkodzonych na skutek deszczu czy burzy poczerniałych kwiatów. Im szybciej przytniemy zasuszone miejsce rośliny, tym prędzej odbije na nowo i zachwyci nas ponownie swoim pięknem.

Czasami roślinę może dopaść choroba. Jak uratować surfinię, gdy pojawi się na niej np. szara pleśń? Należy wówczas sięgnąć po wywar ze skrzypu. Podobna metoda sprawdza się też w przypadku mączniaka prawdziwego. Przed opryskiem zarażone części rośliny należy usunąć.

Surfinia a zima – jak zabezpieczyć surfinie przed mrozem?

Wielu miłośników kwiatów balkonowych chciałoby po letnim sezonie móc przezimować surfinie. Czy jest to w ogóle możliwe? Niektórzy rozważają zebranie nasion i samodzielne wysianie ich po to, aby wraz z nadejściem wiosny otrzymać nowe sadzonki. Niestety, w domowych warunkach nie będzie z tego nic dobrego. Można natomiast przedłużyć żywotność kupionej uprzednio petunii kaskadowej w chłodnym i jasnym pomieszczeniu – na przykład w strefie gospodarczej, garażu z oknem czy komórce. Optymalna temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić około 10°C.

W okresie spoczynku nie powinno się podlewać surfinii tak często, jak wiosną i latem. Wystarczy tylko nie doprowadzić do ich zasuszenia. Na przełomie końca zimy i początku wiosny można przenieść roślinę do nieco cieplejszego pomieszczenia, w którym temperatura nie powinna jednak przekraczać 16°C. Warto wówczas wykonać cięcie odmładzające oraz częściej podlewać surfinię. W okresie kwietnia i maja kwiat można już nawozić preparatem do roślin balkonowych. Kupując nawóz, warto zwrócić uwagę, aby w swoim składzie miał sporo żelaza. Najłatwiej zaspokoić wszystkie potrzeby na składniki odżywcze poprzez zakup nawozu przeznaczonego do tej właśnie odmiany. Po 15 maja, czyli po wiosennych przymrozkach, roślinę można wystawić na balkon lub do ogrodu.

Surfinia na balkonie
Źródło: homebook.pl

Podejmując próbę przezimowana surfinii, należy zdawać sobie sprawę, że szanse na sukces są nieduże. W przypadku tego gatunku najlepiej będzie nabyć nową sadzonkę wyhodowaną w szklarni. Jeżeli jednak masz doświadczenie ogrodnicze i warunki, a obserwacja, jak z małego ziarenka powstaje wyjątkowej urody kwiat, to coś, co przynosi Ci radość, możesz kupić nasiona surfinii i pokusić się o ich wysianie. Pozyskanymi w ten sposób sadzonkami możesz ukwiecić niskie rabaty w ogrodzie lub umieścić je w wiszących doniczkach. Z pewnością będą cieszyć oczy domowników spędzających czas przed domem.

Najczęstsze choroby surfinii

Surfinie, tak jak inne rośliny, nie są wolne od chorób. Ich prawdziwą zmorą jest szara pleśń, która powoduje porażenie liści. Pierwszym symptomem choroby są plamy i przebarwienia. Niedługo później dochodzi do narastania szarej pleśni, którą ciężko przeoczyć. Sprawdzoną metodą jest pozbycie się liści i kwiatostanów zaatakowanych przez chorobotwórcze zarodniki. Roślinę warto wesprzeć w walce z chorobą, stosując naturalny oprysk, przygotowany na bazie wody i wywaru ze skrzypu. W tym okresie można też nieco rzadziej podlewać roślinę.

Innym poważnym schorzeniem dotykającym surfinie jest rdza. Objawia się ona charakterystycznymi plamami, które od strony spodniej liścia mają pomarańczową barwę. Jest to symptom obecności chorobotwórczych zarodników. Podobnie jak w przypadku szarej pleśni, rozwiązaniem jest odcięcie chorych liści i spryskanie rośliny substancją grzybobójczą dostępną w sklepach ogrodniczych. Pomóc może też wyciąg z czosnku. W tym czasie zalecane jest ograniczenie częstotliwości podlewania.

Choroby rośliny
Źródło: aptekadlaroslin.pl

To, co może być kolejną zmorą dla Twojej surfinii, jest mączniak prawdziwy. Jak sugeruje jego nazwa, objawia się białawym nalotem na liściach i kwiatach. Po pewnym czasie widać, jakie spustoszenie sieje na roślinie, tworząc na zdrowych liściach nieestetyczne szaro-brązowe plamy. Wsparciem dla rośliny będzie wycięcie zaatakowanych części i spryskanie surfini wywarem ze skrzypu. Pomocą w powrocie do zdrowia będzie rzadsze podlewanie i ustawienie rośliny w pomieszczeniu o niższej temperaturze.

Surfinie to wyjątkowo kolorowe i wdzięczne rośliny, idealnie nadające się do ozdabiania balkonów i tarasów – również tych z ekspozycją południową. Gatunek ten znakomicie znosi silne słońce i rzadko kiedy ma poparzenia słoneczne, dlatego sprawdza się również podczas lipcowych i sierpniowych upałów. Jak każda inna roślina doniczkowa, jest narażona na występowanie kilku chorób, zwłaszcza szarej pleśni, rdzy czy mączniaka prawdziwego, jednak z łatwością sobie z nimi poradzisz.

Źródło obrazka głównego: fajnyogrod.pl

15
2

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *