1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Zimna Zośka – kiedy wypada i co to jest?

Ogród i balkon

2 lata temu

Zimna Zośka – kiedy wypada i co to jest?

Rośliny
10
0
0
10
0


Planujesz wysiew warzyw lub umieszczenie sadzonek w gruncie, ale słyszałeś, że nie należy tego robić przed zimną Zośką? A czym właściwie jest zimna Zośka i kiedy wypada? Co łączy ją z zimnymi ogrodnikami?

Niektórzy uważają, że zwracanie uwagi na zimną Zośkę i trzech ogrodników nie ma racji bytu. Z kolei inni co roku obserwują pogodę i zawsze dopasowują wysiewy i sadzenie roślin właśnie do wspomnianych trzech ogrodników oraz imienin Zofii. Jakie to daty?

Zimna Zośka – co to jest?

Często zdarza się, że w maju następuje nagłe załamanie pogody. Wielu ogrodników ma na to wyjaśnienie – wszystko przez zimną Zośkę! Czyli przez co dokładnie? Dzięki wieloletnim obserwacjom atmosferycznym zauważono, że załamanie pogody następuje bardzo często w imieniny Zofii. Zimna Zośka, czyli 15 maja, to dzień, kiedy często nagle ponownie pojawiają się nocne przymrozki. Przyjmuje się, że po tym terminie noce powinny być wolne od minusowych temperatur. Skąd bierze się taki stan rzeczy? Po długim czasie występowania wyżu barycznego następuje zmiana cyrkulacji atmosferycznej. Wiąże się to z napływem zimnego powietrza polarnego na teren Europy Środkowej. To ono jest odpowiedzialne za majowe przymrozki.

zimna zocha i trzech ogrodników_majowe przymrozki
Jeżeli chcesz cieszyć się pięknym ogrodem – zwróć uwagę na zimną Zośkę!

Zimna Zośka i trzech ogrodników 

Zimni ogrodnicy, zwani także trzema ogrodnikami, to trzy dni poprzedzające tak zwaną zimną Zośkę. Kim są wspomniani jegomoście? Przedstawiamy:

 • Pankracy – obchodzi imieniny 12 maja,
 • Serwacy – jego imieniny przypadają na 13 maja,
 • Bonifacy – ma imieniny 14 maja.

Sprawdź też: Stewia – zdrowy zamiennik cukru pozbawiony kalorii!

Po imieninach trzech ogrodników nadchodzą imieniny Zofii. Zimna Zośka przypada – jak pisaliśmy powyżej – 15 maja.

Co zimna Zośka oznacza w praktyce?

Poranne przymrozki w połowie maja mogą zaszkodzić roślinom, dlatego wielu ogrodników woli zaczekać do 16 maja z sadzeniem kwiatów czy warzyw. Jeżeli jednak już znajdują się one w glebie, to w okresie 12–15 maja należy uważnie śledzić prognozy pogody i w przypadku niskich temperatur przykryć rośliny na przykład agrowłókniną. Można ją zastosować zarówno na ziemi, jak i do małych drzewek lub krzewów. Pamiętaj jednak o tym, by drzewa i krzewy w ciągu dnia odsłonić – przykryte powinny być tylko nocami.

sadzenie w ogrodzie uzależnione od zimnej zośki
Wielu ogrodników czeka z włożeniem sadzonek do grunu do 16 maja

Oczywiście wiosennymi przymrozkami nie musisz się przejmować w przypadku roślin zimozielonych, o których więcej piszemy w podlinkowanym artykule. Wiele z nich będzie stanowić piękną ozdobę ogródka. Znajdziesz wśród nich zarówno kwiaty, jak i krzewy, drzewa oraz rośliny idealne na żywopłot zimozielony.

Sprawdź też: Frezja – przepiękny kwiat w Twoim ogrodzie! Jak uprawiać frezje?

Zimna Zośka – przysłowie

Coś Ci świta, że istnieje jakieś przysłowie związane z zimną Zośką, ale nie potrafisz sobie przypomnieć, jak ono brzmi? Spieszymy z pomocą! Co ciekawe – z zimną Zośką oraz z trzema ogrodnikami jest związanych kilka ludowych powiedzeń. Oto one!

 • Ze Świętą Zofiją pola w kłos wybiją.
 • Święta Zofija kłosy rozwija.
 • Przed Pankracym nie ma lata, po Bonifacym mróz ulata.
 • Pankracy, Serwacy, Bonifacy – źli na ogród chłopacy.
 • Jak się rozsierdzi Serwacy, to wszystko zmrozi i przeinaczy.
zimna zośka a piękny ogród
Trzej ogrodnicy i zimna Zocha mają wpływ na prace ogrodowe wielu osób

Na koniec przypominamy, że zimna Zośka 2022 – tak jak każdego roku – wypada 15 maja. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki odnoszące się do postępowania z roślinami w związku z tym specyficznym dniem okażą się przydatne. A czy Ty masz jakieś spostrzeżenia związane z trzema ogrodnikami i zimną Zośką? Zwracasz uwagę na te dni podczas prac w ogrodzie? Podziel się z pozostałymi czytelnikami swoimi doświadczeniami!

Planujesz prace ogrodowe? Może zainteresują Cię poniższe artykuły.

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.