1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Kwiaty w wazonie – co zrobić, aby stały dłużej? Pomysły na przedłużenie żywotności ciętych bukietów

Wnętrza

3 lata temu

Kwiaty w wazonie – co zrobić, aby stały dłużej? Pomysły na przedłużenie żywotności ciętych bukietów

Rośliny
10
3
0
10
3

Świeże kwiaty w wazonie na stole są piękną ozdobą każdego pomieszczenia. Niestety, swoją rolę odgrywają dosyć krótko. Co zrobić, żeby kwiaty dłużej stały w wazonie? Jak o nie zadbać?

Cięte kwiaty w wazonie jako dekoracja wnętrza

Kolorowe bukiety zawsze świetnie komponują się z wystrojem każdej przestrzeni. Nadają jej świeżości i wprowadzają do niej nową energię. Nie bez powodu ludzie tak często wręczają sobie cięte kwiaty w prezencie. Mimo że jest to wspaniały podarunek, później nie do końca wiadomo, jak zadbać o rośliny, by przez długi czas zdobiły wnętrze. Nie wystarczy umieścić je w wodzie i postawić na stole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby utrzymać bukiet w świetnym stanie.

Kwiaty w wazonie
Bukiet świeżych kwiatów cieszy nasze oczy – co zrobić, aby ten widok trwał jak najdłużej? Są na to sposoby!

Co zrobić, żeby kwiaty dłużej stały w wazonie? Wskazówki

Świeże rośliny od lat są klasyczną dekoracją przestrzeni. Już w dawnych czasach zastanawiano się, jak ożywić kwiaty w wazonie, kiedy traciły swój atrakcyjny wygląd. Współcześnie możesz skorzystać z wielu rad florystów oraz miłośników roślin, którzy wiedzą, co zrobić, by naturalna ozdoba cieszyła oko jak najdłużej.  

Wybór odpowiedniego wazonu

Zanim umieścisz kwiaty w wodzie, wybierz odpowiednie naczynie. Wbrew pozorom dobrze dobrany wazon to połowa sukcesu. Taki pojemnik powinieneś dopasować do rozmiaru bukietu. Jeśli roślin jest niewiele i mają one długie łodygi, możesz włożyć je do podłużnego, wąskiego zbiornika. Z kolei krótkie i gęste wiązanki będą się świetnie czuły w niskim i szerokim naczyniu. Pamiętaj także o dokładnym umyciu wazonu po poprzednich kwiatach, ponieważ zgromadzone na ściankach pojemnika bakterie wpływają na szybsze gnicie roślin.

Podcinanie łodyg pod kątem

Sprawdzonym sposobem na to, co zrobić, żeby kwiaty w wazonie dłużej stały, jest skrócenie łodyg. Do tej czynności użyj ostrego narzędzia – małego sekatora lub noża – dzięki któremu nie uszkodzisz roślin podczas podcinania. Z każdej łodygi ujmij ok. 1 cm długości, wykonując cięcie pod kątem 45°. Ucięty pod skosem kwiat ma większą powierzchnię, przez którą może pobierać wodę oraz zawarte w niej składniki.

Przycięcie łodygi
Przycięcie łodygi pod odpowiednim kątem może zdziałać cuda

Usuwanie liści przy łodydze

Odpowiednio przygotowane kwiaty do wazonu powinny być pozbawione liści na dole łodygi. Jeśli są one zanurzone w wodzie, szybciej gniją i przez to zanieczyszczają wodę. Z kolei rośliny nie mogą pobierać tej mętnej cieczy i dlatego same obumierają. Jeśli zastanawiasz się, jak przedłużyć żywotność róż, wiedz, że oprócz liści musisz usunąć także kolce – ich obecność utrudnia roślinie wchłanianie płynu. A zatem przed włożeniem bukietu do naczynia, postaraj się usunąć z łodyg wszystkie elementy, pozostawiając je zupełnie nagie.

Wymienianie wody

Kwiaty w wazonie na stole długo utrzymają świeżość, jeśli będziesz regularnie wymieniał znajdującą się w naczyniu wodę. Czynność tę należy wykonywać codziennie, ponieważ w pojemniku gromadzą i rozwijają się bakterie, które powodują szybsze gnicie bukietu. Ponadto mętna ciecz wydziela nieprzyjemny zapach i niekorzystnie wygląda w szklanym, przezroczystym zbiorniku.

Sprawdź: Jakie wybrać kwiaty doniczkowe cieniolubne do mieszkania?

Stanowisko dla kwiatów

Zanim wybierzesz miejsce dla roślin, zwróć uwagę nie tylko na to, gdzie będą się najlepiej prezentować, ale przede wszystkim na warunki, które w przypadku ciętych kwiatów są bardzo wymagające. Róże w wazonie nie lubią słońca i ciepłych stref, dlatego stawiaj je w cieniu z daleka od kaloryfera i kominka. Ważne jest także to, żeby nie umieszczać bukietu w przeciągu. Pamiętaj również, że tego rodzaju rośliny nie lubią towarzystwa owoców, które w trakcie dojrzewania wydzielają gazy negatywnie wpływające na świeżość wiązanki.

Chłodzenie kwiatów w lodówce

Jeśli nie wiesz, co zrobić, żeby kwiaty dłużej stały w wazonie, skorzystaj z metod stosowanych przez profesjonalnych florystów. Umieszczają oni rośliny w specjalnych chłodniach, ponieważ pod wpływem zimnego powietrza nie więdną, rzadziej oddychają i nie tracą wody. Możesz włożyć swój bukiet na krótki czas do lodówki, by później cieszyć się świeżymi kwiatami jak prosto z kwiaciarni.

Pomysły na przedłużenie żywotności kwiatów w wazonie

Przygotowanie roślin przed wstawieniem ich do naczynia to bardzo ważny etap prac, który niewątpliwie wpływa na świeżość bukietów. Jeśli wykonujesz wszystkie powyższe czynności, ale chcesz dodatkowo wzmocnić naturalną kompozycję, możesz dodać do cieczy odpowiednie preparaty bądź produkty spożywcze. Dzięki ich właściwościom kwiaty zatopione w wodzie będą wyglądać olśniewająco.

Kwiaty w wazonie - proces schładzania
Chłodzenie kwiatów

Odżywki do ciętych kwiatów

W kwiaciarniach i sklepach wielobranżowych z pewnością znajdziesz specjalne substancje przedłużające żywotność roślin. Są dostępne w postaci proszku lub płynu, które odpowiednio dosypuje się lub dolewa do wody. Odżywki te zapobiegają szybkiemu namnażaniu się bakterii, co sprawia, że zarówno róże cięte, jak i bez w wazonie przez długi czas zachwycają swoją świeżością.

Woda z cukrem

Jeżeli nie chcesz używać chemicznych preparatów do wzmacniania roślin, możesz skorzystać z domowych rozwiązań. Jednym ze sposobów na to, jak przedłużyć trwałość goździków w wazonie, jest woda z cukrem. Ten słodki produkt spowalnia procesy gnilne i odżywia kwiaty, dzięki czemu możesz przez wiele dni cieszyć się niezmiennie świeżym wyglądem.

Zobacz: Duże kwiaty doniczkowe do domu – jakie wybrać, aby stworzyć zielone wnętrze? Polecane gatunki

Aspiryna do kwiatów

Środkiem, który ma pozytywny wpływ nie tylko na człowieka, ale również na cięte bukiety, jest aspiryna. Jej właściwości poprawiają stan roślin, chroniąc je przed wyniszczeniem przez namnażające się bakterie. Lek ten najczęściej stosuje się do ożywiania kwiatów z kolcami. Nie wiesz, co zrobić, żeby róże dłużej stały w wazonie? Wrzuć pół tabletki aspiryny do naczynia i bądź pewny, że bukiet będzie zdobił Twoje wnętrze jeszcze wiele dni.

Ocet

Woda z cukrem do kwiatów to jedna z mieszanek, które możesz przygotować we własnej kuchni. Wśród artykułów spożywczych produktem mającym zbawienne właściwości dla ciętych roślin jest również ocet. Jego roztwór z wodą i cukrem uznaje się za najmocniejszy domowy preparat wzmacniający bukiety. Wiesz już, jaką funkcję pełni substancja słodząca, ale co robi drugi składnik? Otóż powstrzymuje on rozwój bakterii powstających w wyniku procesów, które zachodzą w wodzie.

Kwiaty w wazonie i woda z cukrem
Woda z cukrem to energetyczny koktajl dla kwiatów

Wybielacz

Obok specjalnych odżywek i aspiryny istnieje jeszcze jeden chemiczny produkt, który może uratować kwiaty w wazonie. Jak przedłużyć ich żywotność? Zastosuj wybielacz. Do wody wystarczy dodać kilka kropel tej substancji do wywabiania plam, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się drobnoustrojów. To rozwiązanie jest z pewnością budżetowe, ponieważ istnieje duża szansa, że wybielacz znajduje się w Twojej łazience.

Wazon z kwiatami to nadal jedna z najlepszych dekoracji każdego wnętrza. Mimo że utrzymanie go wymaga pracy, ponieważ cięte rośliny są nietrwałe i trzeba je regularnie wymieniać, nie warto z tego powodu rezygnować z modnej ozdoby. Liczne sposoby florystów i miłośników zieleni na wzmocnienie bukietów sprawiają, że wiesz już, co zrobić, żeby kwiaty długo stały w wazonie. Jeśli będziesz korzystać z wymienionych powyżej porad, Twoje rośliny będą cieszyć oko przez wiele, wiele dni. 

10
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *