1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Kwiaty do łazienki – najlepsze gatunki do uprawy w łazienkach. Lista cieniolubnych i wytrzymałych roślin doniczkowych

Ogród i balkon

2 lata temu

Kwiaty do łazienki – najlepsze gatunki do uprawy w łazienkach. Lista cieniolubnych i wytrzymałych roślin doniczkowych

Rośliny
13
0
0
13
0

Kwiaty do łazienki mogą uczynić to pomieszczenie bardziej naturalnym, eleganckim i przytulnym. Chcesz poznać niewymagające kwiaty doniczkowe, które poradzą sobie w ciemnej łazience lub pokoju bez okna? Sprawdź niniejszy artykuł.

Kwiaty do łazienki – zielona aranżacja przestrzeni

Kwiaty do łazienki to ciekawy trend wnętrzarski, który wykorzystuje fakt, iż wilgotna łazienka jest świetnym miejscem do uprawy roślin. W pomieszczeniu tym dobrze rosną odmiany tropikalne – dzięki jego specyfice można nawet całkowicie zrezygnować ze spryskiwania ich liści wodą. W takich warunkach poradzą sobie także gatunki cieniolubne oraz niewymagające kwiaty doniczkowe, które nie lubią nadmiaru promieni słonecznych.

kwiaty łazienkowe doniczkowe

Podoba Ci się naturalna dekoracja w postaci roślin, ale nie wiesz, jakie kwiaty do łazienki wybrać? Poniżej prezentujemy listę najciekawszych gatunków – znajdziesz wśród nich zarówno takie, które wymagają stałego oświetlenia, kwiaty do pomieszczenia bez okna, jak i odmiany cieniolubne. Z naszą pomocą stworzysz w domu lub mieszkaniu modną przestrzeń – przytulną, zgodną z naturą i sprzyjającą odpoczynkowi. Taka właśnie powinna być łazienka!

Sprawdź: Kwiaty doniczkowe cieniolubne: lista pięknych i łatwych w uprawie roślin tolerujących cień

Najciekawsze kwiaty do łazienki z oknem – 5 modnych roślin

Kwiaty do łazienki to dobry pomysł, ponieważ wiele gatunków czuje się doskonale w warunkach wysokiej temperatury i wilgotności. Powietrze w innych pokojach może być dla nich za suche, tymczasem w łazience panuje wprost idealny mikroklimat, sprzyjający puszczaniu nowych pędów oraz kwitnieniu. Poniżej znajduje się lista najmodniejszych roślin, które poradzą sobie w dobrze oświetlonej łazience, wyposażonej w duże okno.

Alokazja

Alokazja (inaczej ucho słonia lub strzałoliść) to ciekawy kwiat doniczkowy, który poradzi sobie doskonale w łazience z oknem. Roślina wytwarza duże, ciemnozielone liście o falistych brzegach i dekoracyjnym unerwieniu. Dobrze się czuje przy wysokim poziomie wilgotności i dużej temperaturze. Preferuje mocno nasłonecznione stanowiska. W okresie zimowym należy zaniechać podlewania alokazji, ponieważ gatunek ten przechodzi w stan spoczynku.  

Monstera

Monstery to bardzo efektowne kwiaty do łazienki z oknem. Jeśli masz dużo miejsca, możesz postawić na odmiany o dużych rozmiarach, takie jak np. monstera dziurawa. Natomiast gdy dysponujesz raczej niewielką i wąską łazienką, lepiej nada się tzw. małpka. Rośliny potrzebują do szczęścia rozproszonego światła, wysokiej wilgotności oraz obfitego podlewania. W okresie wegetacyjnym warto je wzmocnić nawozem, wtedy błyskawicznie powiększą swoje rozmiary.

Storczyk

Idealne kwiaty do łazienki to także storczyki. Większość gatunków uwielbia rozproszone światło oraz wysoką wilgotność, a więc warunki panujące w tym pomieszczeniu będą dla nich idealne. Podłoże należy wykonać z kory, keramzytu i włókna kokosowego, wymaga ono podlewania dopiero po całkowitym przeschnięciu. W okresie wzrostu warto dodatkowo zasilić rośliny specjalnie przeznaczonym dla nich nawozem lub odżywkami, wtedy będą pięknie kwitły.

Peperomia

W łazience z oknem świetnie poradzi sobie także peperomia. Kwiat ten preferuje rozproszone światło i dużą wilgotność powietrza. Peperomia rośnie najlepiej w płytkich i szerokich doniczkach, podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie. Gatunek jest bardzo lubiany z uwagi na niewielkie wymagania – podlewa się go naprawdę rzadko. Warto to zrobić dopiero wtedy, gdy wierzchnie warstwy ziemi są wyraźnie przesuszone.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to bardzo wdzięczny kwiat do łazienki, który wprost przepada za wilgocią, a do tego wykazuje zdolność do oczyszczania powietrza z toksyn. Roślina sygnalizuje niedobór wody poprzez zwiotczenie liści, natomiast jeśli zapewni się jej sprzyjające warunki, wytwarza intrygujące kwiaty zebrane w kwiatostan o kształcie kolby. Im większa jest wilgotność, tym gatunek będzie się piękniej rozwijać oraz cieszyć oczy.

Kwiaty do ciemnej łazienki z oknem – cieniolubne rośliny

Do hodowli roślin najlepiej nadaje się pomieszczenie z oknem. Dzięki dobremu dostępowi światła może zachodzić u nich proces fotosyntezy, niezbędny do wzrostu i rozwoju. Wyjątek stanowią gatunki cieniolubne, które dobrze znoszą zarówno wysoką wilgotność, jak i niedobory promieni słonecznych. Jakie kwiaty do ciemnej łazienki wybrać? Sprawdź listę, która znajduje się poniżej. Oto rośliny, które lubią cień i poradzą sobie na słabo oświetlonym stanowisku.

kwiaty doniczkowe do łazienki

Filodendrony

Filodendrony to bardzo łatwe w hodowli kwiaty cieniolubne. Ich sercowate liście osiągają w zawrotnym tempie duże rozmiary, w warunkach domowych roślina może się piąć na wysokość nawet 2 lub 3 metrów. Gatunek ten rozwija się najlepiej, gdy w doniczce zostanie umieszczony palik, po którym może się wspinać. Dostępne są różne odmiany, od klasycznych zielonych, przez takie, które wypuszczają liście opatrzone marmurowym wzorkiem, po przyciągającą wzrok różową Pink Princess.

Bluszcz

Bluszcze to idealne kwiaty do łazienki ciemnej. Zimozielone pnącze wytwarza korzenie przybyszowe, które oplatają mocno różne elementy architektury, nadając im dekoracyjny wygląd. Gatunek czuje się doskonale w zacienionych pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, a jego wzrost można regulować poprzez przycinanie. Roślina może się wspinać wzdłuż ściany lub swobodnie zwisać, np. z półki, na której mieszczą się kosmetyki i inne akcesoria łazienkowe.

Kalatea

Do roślin cieniolubnych o bardzo dekoracyjnym charakterze zaliczana jest także Kalatea. Nie jest to gatunek łatwy w uprawie, ponieważ wymaga ciepłego i wilgotnego powietrza. Na szczęście takie warunki da się zapewnić, poprzez umieszczenie w łazience. Kalateę należy podlewać obficie dwa razy w tygodniu, tak aby miała stale wilgotne podłoże. Podobnie jak skrzydłokwiat, zasygnalizuje swoim wyglądem niedostateczną ilość wody.

Bromelia

Piękne kwiaty do łazienki to także bromelie. Rośliny o stożkowatym kształcie i jaskrawo wybarwionych przylistkach przypominających kłos, wymagają umiarkowanie nasłonecznionego stanowiska oraz wysokiej wilgotności. Aby przedłużyć kwitnienie, warto je nawozić specjalistyczną mieszanką przeznaczoną dla bromelii. Podlewanie tego gatunku polega na wlewaniu wody bezpośrednio do wykształconej przez roślinę rozety.

Epipremnum

Epipremnum to piękne i szybko rosnące pnącze o niewielkich wymaganiach. Długie pędy mogą wspinać się po podpórkach lub swobodnie zwisać. Roślina jest idealna do łazienki, ponieważ lubi wysoką wilgotność powietrza i zraszanie. Preferowane przez ten gatunek stanowiska powinny być jasne, jednak nie bezpośrednio nasłonecznione. Co do podlewania, epipremnum można przyzwyczaić zarówno do częstego, jak i rzadkiego nawadniania, np. co tydzień.

Jakie kwiaty do łazienki bez okna? Lista niewymagających roślin

Nie od dziś wiadomo, że rośliny potrzebują do życia światła słonecznego. Czy zatem można je hodować w zaciemnionym pomieszczeniu? Tak, ale pod warunkiem, że będą regularnie wystawiane na działanie promieni słonecznych lub doświetlane lampami. Inny alternatywny sposób to zakup dwóch takich samych gatunków, postawienie jednego z nich w słonecznym salonie, a drugiego w łazience i zamienianie ich co tydzień miejscami. Jakie kwiaty do łazienki bez okna wybrać? Podpowiedź znajdziesz poniżej.

Aloes

Idealne kwiaty do łazienki bez okien to aloesy. Roślina należy do sukulentów i ma niewielkie wymagania względem podlewania czy też wilgotności. Jego cechą charakterystyczną są liczne właściwości prozdrowotne – sok jest powszechnie stosowany w medycynie i kosmetyce. Jak każdy kwiat, także aloes potrzebuje do życia światła słonecznego, dlatego warto go sztucznie doświetlać. W słoneczne dni możesz wynieść okaz na południowy parapet lub balkon.

Zielistka

Zielistka to bardzo łatwa w uprawie roślina domowa. Gatunek ten lubi stanowiska jasne, z rozproszonym światłem oraz zraszanie i wilgotne powietrze. Podlewa się go dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce dobrze przeschnie. Ciekawą cechą zielistki jest zdolność do oczyszczania powietrza z toksyn takich jak formaldehyd, tlenek węgla, aceton, ksylen, amoniak czy metale ciężkie. Kwiat przyciąga również kurz oraz zmniejsza promieniowanie elektromagnetyczne.

Bambus lucky

Do łazienki bez okna można wybrać tzw. szczęśliwy bambus, czyli Dracena Sandera. Roślinę da się uprawiać zarówno w wodzie, jak i w ziemi. Dzięki niewielkim wymaganiom jest chętnie wybierana przez osoby początkujące. Gatunek preferuje umiarkowane nasłonecznienie, regularne i obfite podlewanie oraz dużą wilgotność powietrza. Wystawiany co jakiś czas na słońce, bez problemu poradzi sobie w zaciemnionej łazience.

Zamiokulkas

Zamiokulkas to kolejny przykład rośliny, którą można hodować w ciemnej łazience bez okna. Gatunek preferuje stanowiska półcieniste, toleruje także całkowite zacienienie. Należy do kwiatów ciepłolubnych i niestraszna mu temperatura na poziomie około 25°C. W okresie wzrostu wskazane jest nawożenie. Dzięki temu zamiokulkas pięknie się rozrośnie — do góry i na boki, puści także nowe pędy. Jedyne, co może mu zaszkodzić to przelanie oraz przeciągi.

Sansewieria

Sansewieria to sucholubny gatunek, który poradzi sobie w łazience bez okna pod warunkiem, że pomieszczenie będzie regularnie wietrzone. Roślina nie wymaga częstego podlewania i dobrze rośnie, zarówno na stanowiskach oświetlonych, jak i w półcieniu oraz cieniu. Smukłe liście opatrzone ozdobnym wzorkiem świetnie prezentują się w nowocześnie urządzonych wnętrzach. Jeśli w Twoim domu króluje styl minimalistyczny, sansewieria będzie świetnym wyborem.

Co zamiast kwiatów w łazience? Modne dekoracje i kompozycje roślinne

Jeśli chcesz wprowadzić do ciemnego pomieszczenia odrobinę kolorów, ale nie masz ręki do żywych roślin, możesz zainwestować w inne rozwiązania. Jako dekoracja w łazience świetnie sprawdzą się cięte kwiaty zebrane w bukiety, sztuczne rośliny oraz suszone kompozycje. Tego typu ozdoby możesz dowolnie zmieniać w zależności od nastroju, pory roku, czy też sezonu. Dużą zaletą jest także to, że nie musisz pamiętać o podlewaniu, nawożeniu, przycinaniu i innych pracach, które trzeba wykonywać przy roślinach doniczkowych.

Cięte kwiaty do łazienki

Cięte kwiaty do łazienki zebrane w bukiety i następnie umieszczone w wazonie, nadają się idealnie do tego, aby ozdobić wnętrze. Jeśli zależy Ci na eleganckim wyglądzie, sięgnij po róże. Natomiast gdy chcesz podkreślić przytulny charakter pomieszczenia, wybierz eustomy lub margaretki. Minusem tego rozwiązania jest konieczność ciągłej wymiany bukietu na świeży i, co za tym idzie, dodatkowy wydatek.

Sztuczne kwiaty do łazienki

Inne rozwiązanie to sztuczne kwiaty do łazienki. W sklepach z dekoracjami dla domu znajdziesz wiele ciekawych produktów i całych kompozycji – imitacje drzewek bonsai, sukulenty, sansewiery, paprocie, magnolie wykonane z plastiku, sztuczną trawę, a nawet girlandy z zielonych liści. To tani i niewymagający zbyt wiele pracy sposób na udekorowanie pomieszczenia. Poza kwiatem, w zestawie najczęściej jest oferowana także ozdobna donica.

Gotowe kompozycje suszonych kwiatów

Jeśli nie chcesz inwestować w cięte kwiaty do łazienki, a sztuczne imitacje roślin doniczkowych nie przypadły Ci do gustu, warto wykorzystać jako dekorację kompozycje suszonych roślin, np. gatunków polnych. Kwiaty możesz zebrać podczas spaceru z psem i następnie ususzyć. W sklepach z dekoracjami dla domu i mieszkania dostępne są także gotowe zestawy oraz wazony udekorowane naturalnym sznurkiem jutowym. Razem stanowią one idealną ozdobę dla wnętrz utrzymanych w stylistyce boho.

Żywe rośliny mogą stanowić piękną ozdobę w łazience. Do ich uprawy najlepiej sprawdzi się pomieszczenie z oknem i dostępem do światła słonecznego, chyba że sięgniesz po gatunki cieniolubne. Jeśli do łazienki nie wpadają promienie słońca, pamiętaj, by dodatkowo naświetlać hodowane okazy, w przeciwnym razie nie będą one mogły przeprowadzać procesu fotosyntezy. Alternatywnym rozwiązaniem są kwiaty cięte, suszone lub sztuczne. Roślinna dekoracja będzie wyglądać cały czas pięknie, nawet wtedy, gdy w łazience nie ma okna.

13
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.