1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Co sadzić w lipcu? Co siać w lipcu?

Ogród i balkon

2 lata temu

Co sadzić w lipcu? Co siać w lipcu?

Rośliny
15
1
0
15
1

Co sadzić w lipcu? Na działce, w ogrodzie lub na balkonie przekwitają rośliny, które wcześnie wypuściły pąki kwiatowe, zawiązują się pierwsze owoce. Mimo stosunkowo późnej pory roku wciąż jest jeszcze czas! Jakie kwiaty sadzić w lipcu? Czy jakieś warzywa jeszcze zdążą urosnąć? Co posadzić na balkonie? Przekonaj się!

Co sadzić w lipcu w ogrodzie?

Letnie miesiące oznaczają, że część roślin już przekwitła i pozostawiła po sobie wolne miejsce. Możesz je bez kłopotu wykorzystać, sadząc odpowiednie kwiaty, które jeszcze zdążą zakwitnąć w tym roku! Co można sadzić w lipcu? Jakie rośliny przyjmą się i zachwycą nasz wzrok przepięknymi kwiatostanami?

Kwiaty do posadzenia w lipcu

Lipiec to miesiąc, w którym wciąż możesz sadzić niezwykłe kwiaty jednoroczne, dwuletnie, a także wieloletnie byliny. Spora część z nich zdąży jeszcze zakwitnąć, tym samym zachwycając Twój wzrok na przełomie lata i jesieni. Niektóre wypuszczą pierwsze pąki kwiatowe w przyszłym roku – jednak takie przedwczesne planowanie ogrodu również jest mile widziane.

Co sadzić w lipcu, by jeszcze w tym roku cieszyć się z kolorowych płatków? W pierwsze dni miesiąca posadź:

 • groszek pachnący,
 • klarkię,
 • nagietek,
 • nemezję,
 • portulaki.
co sadzić w lipcu - nagietek
Piękne, delikatne nagietki posadzone w lipcu zakwitną już jesienią!

Powyżej wymienione kwiaty wraz z nadejściem astronomicznej jesieni ozdobią Twój ogród różnobarwnymi kolorami! Są to propozycje również odpowiadające na pytanie, „co sadzić w lipcu na balkonie?” – w szczególności groszek pachnący to znakomity wybór!

Warto w tym momencie również rozważyć kwestię planowania ogrodu na przyszły rok. By móc cieszyć się znakomitymi barwami od pierwszych wiosennych dni, koniecznie coś posiej! Doskonałymi wyborami będą:

 • stokrotki,
 • łubin,
 • dziewanna,
 • goździki,
 • gipsówka,
 • orlik,
 • bratki

Sprawdź też: Co sadzić w sierpniu? Rośliny na balkon i do ogrodu

Wysiew powyższych propozycji najlepiej przeprowadzić w pojemnikach, a dopiero po wykiełkowaniu i rozwinięciu się do 3-4 listków przenosić rośliny do gruntu. Jedynie groszek pachnący oraz dziewanna mogą być uprawiane od początku na planowanym stanowisku. Te kwiaty nie lubią przesadzania. Jest to również trochę za późna data na to, kiedy siać łubin – lecz i on powinien się przyjąć.

Krzewy, drzewa i roślinność wodna

Upalny lipiec to nie najlepsza pora na większe rośliny. Zakup nowych krzewów lub drzew najlepiej odłóż na potem – istnieje spore ryzyko, że najzwyczajniej się nie przyjmą. Wyjątkiem mogą być rośliny rosnące w pojemnikach, jeśli nie posadziłeś ich wcześniej – to odpowiednia pora.

Krzewiki i drzewka znacznie lepiej odnajdą się w glebie niż ciasnej donicy – jednak mimo wszystko najlepiej zakup je dopiero jesienią. Ta pora roku lub wiosna to odpowiedni czas na ich sadzenie.

Posiadacze oczek wodnych za to będą mieć nieco roboty! Upalne lato sprzyja rozwojowi niechcianych organizmów w akwenach, takich jak glony. Usuwanie ich to jedna z prac pielęgnacyjnych, których nie należy zaniedbać. Natomiast co sadzić w lipcu w stawie? To ostatni moment na kwiaty, takie jak hiacynt wodny. Oprócz tego należy usunąć wszystkie przekwitłe rośliny wodne oraz zadbać o poskromienie ekspansywnych odmian.

Co sadzić w lipcu na balkonie?

Co siać i sadzić w lipcu na balkonie lub tarasie? Te miejsca wczesnym latem możemy przyozdobić znakomitymi roślinami! Doskonałymi wyborami na wysiew będą takie rośliny jak groszek pachnący czy nemezja. Początek jesieni sprawi, że Twój balkon lub taras odżyje.

Świetnym pomysłem mogą okazać się również trawy ozdobne. Może nie są to niezwykłe, wielobarwne kwiaty na balkon – jednak ich surowy wygląd przyciąga wzrok i stanowi idealną ozdobę w zadbanej, minimalistycznej przestrzeni.

Sprawdź też: Co sadzić w czerwcu? Jakie rośliny należy wtedy siać?

Czy coś pominęliśmy? Co sadzić w lipcu… Warzywa! To jeszcze nie koniec cudownych smaków i zapachów, a te, które teraz poznasz, mogą wprost z ogródka trafić na Twój talerz!

Jakie warzywa siać w lipcu?

W lipcu można posadzić warzywa na poplon – czyli jakie? Takie, które zapełnią wolne miejsce po zebraniu wcześniejszych dojrzałych warzyw. Kiedy siać buraczki liściowe? Jak siać koperek? Które warzywa idealnie nadadzą się na poplon? Sprawdź!

Rośliny sadzone na poplon powinny znaleźć się w glebie wraz z początkiem tego ciepłego miesiąca. Co można siać w lipcu? Warzywa, które doskonale poradzą sobie w tym miesiącu, to:

 • burak liściowy,
 • sałata łodygowa
 • szpinak,
 • rzepa,
 • kalarepa,
 • kapusta pekińska,
 • koper ogrodowy,
 • roszponka,
 • szczypiorek,
 • fenkuł.

Koniec lipca to również doskonały termin na to, kiedy siać ogórki na zbiór jesienny. Każde z tych warzyw należy sadzić w ogrodzie, na odpowiednio przygotowanych grządkach. Nie należy sadzić po sobie roślin z tych samych rodzin – jak na przykład kapusty pekińskiej po kalafiorze.

Upalny, deszczowy i burzowy sezon nie sprzyja wielu roślinom. Dodatkowo wzrasta ich zapotrzebowanie na potas – zapobiega on powstawaniu problemów spowodowanych przez suszę oraz inne niesprzyjające warunki. 

Jeżeli interesuje Cię to, kiedy siać rzodkiewkę czy jak siać marchew – sprawdź nasze pokrewne artykuły! Znajdziesz w nich wszystkie potrzebne informacje!

Co sadzić w lipcu? Jakie kwiaty i warzywa w Twojej opinii powinny znaleźć się wtedy w ogrodzie? Koniecznie podziel się swoimi doświadczeniami i zaleceniami w sekcji komentarzy! Inni czytelnicy z pewnością będą Ci wdzięczni!

A jeśli chcesz poznać więcej artykułów dotyczących roślinności w okresie letnim – sprawdź koniecznie:

15
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *