1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Co pyli w październiku i listopadzie? Jesienne alergie

Ogród i balkon

1 rok temu

Co pyli w październiku i listopadzie? Jesienne alergie

Rośliny Zdrowie
5
0
0
5
0

Co pyli w październiku i listopadzie? Czy wiesz, że istnieje jeszcze coś, co pyli w listopadzie? Jakie alergie przewiduje kalendarz pylenia 2022? Sprawdź i dowiedz się, na jakie objawy alergii powinieneś się przygotować.  

Co pyli w październiku i listopadzie? Czy niska roślinność wciąż alergizuje?

Wraz z jesiennymi dniami pylenie przeróżnych roślin staje się coraz mniej odczuwalne. Czy wiesz, co pyli w październiku? Alergie powodować mogą:

co pyli w październiku i listopadzie
Objawy alergii mogą być naprawdę uporczywe

A jak reagujemy na te alergeny? Aktualne pylenie może nas przyprawić o łzawiące i zaczerwienione oczy, katar sienny lub nieżyt gardła. A czy któraś z wyżej wymienionych roślin jest czymś, co pyli w listopadzie? Dla alergików to znakomita wiadomość, ponieważ październik to ostatni miesiąc, gdy stężenie pyłków jest w jakikolwiek sposób odczuwalne.

Sprawdź też: Kalendarz ogrodnika – niezbędnik w każdym domu. Kwartał IV: październik – listopad – grudzień

Deszczowe dni to codzienność jesienią – stąd znaczna poprawa po kilku cieplejszych miesiącach. Objawy alergii nie są aż tak intensywne, ponieważ rzadziej otwieramy okna i przebywamy na zewnątrz, a same pyłki nie fruwają w powietrzu, gdy pada.  

Czy jakieś krzewy i drzewa pylą jesienią?

W kwestii drzew i krzewów nie można odpowiedzieć na pytanie: co teraz pyli? Kalendarz pyleń w tej kategorii skończył się już kilka miesięcy temu, stąd też alergia na pyłki większych roślin nikomu nie uprzykrza życia.

Sprawdź też: Co sadzić w październiku? Co najlepiej siać jesienią?

Pylenie 2022 nie uwzględnia już żadnych krzewów i drzew, jednak za kilka miesięcy alergia na pyłki powróci, a wraz z nią uporczywe objawy. Śledź nasz kalendarz alergika, by zawsze być przygotowanym na zapobieganie nieprzyjemnym reakcjom organizmu na uczulające substancje.

Grzyby – odpowiedź na to, co pyli w październiku i listopadzie

Co pyli w październiku i listopadzie? Niezmiennie od czerwca alergia na pyłki może być wywoływana przez zarodniki grzybów. Ich objawy mogą już nie być aż tak znaczne, jak w sierpniu lub we wrześniu, choć w zależności od roku mogą dawać się we znaki słabiej lub mocniej.

co pyli w październiku i listopadzie
To, co pyli w październiku i listopadzie może naprawdę uprzykrzać życie alergikom

Pogoda dla alergików szczególnie wskazuje na grzyby pleśniowe Cladosporium lub Alternaria, a także grzyby wewnątrzdomowe Penicillium i Aspergillus. Te pierwsze napotkać możemy naprawdę wszędzie, drugie są natomiast fanami wilgoci. Ich największe stężenie jest szczególnie tam, gdzie wilgotno – w łazience, garażu czy piwnicy.

Sprawdź też: Listopad w ogrodzie – jakie prace ogrodowe powinieneś wykonać? Podpowiadamy!

Intensywne deszcze, ubrania suszone w mieszkaniu czy brak poprawnej wentylacji w domu sprawiają, że grzyby mają się tam świetnie. Rozwiązaniem tego problemu mogą być osuszacze powietrza oraz oczyszczacze powietrza. Warto również rozszczelnić okna i regularnie wietrzyć wszystkie pomieszczenia.

Mamy nadzieję, że wiesz już, co pyli w październiku i listopadzie, oraz że żadne reakcje alergiczne nie będą uprzykrzać Ci życia, jeśli będziesz stosować się do naszych porad! Które z wymienionych roślin lub grzybów powodują u Ciebie objawy alergii? W jaki sposób sobie z nimi radzisz? Koniecznie podziel się w sekcji komentarzy swoimi sztuczkami!

A jeśli chcesz poznać więcej interesujących treści – sprawdź te artykuły:

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.