1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Domofon z kamerą – praktyczny stróż domowego bezpieczeństwa

Ogród i balkon

2 lata temu

Domofon z kamerą – praktyczny stróż domowego bezpieczeństwa

Wyposażenie
11
0
0
11
0

Domofon z kamerą to bardzo przydatne rozwiązanie, zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy bezpośredniego podglądu na wejście na naszą posesję. Wideodomofon to urządzenie, które naprawdę warto zainstalować!

Domofon z kamerą – dlaczego warto zainwestować?

Domofon z kamerą to ukłon w stronę bezpieczeństwa, dzięki któremu zyskujesz pełnię kontroli nad tym, kto wchodzi (lub chce wejść) na Twój teren. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w domu jednorodzinnym, czy jest to blok mieszkalny, domofon z kamerą umożliwi Ci podgląd sytuacji pod drzwiami. Urządzenie ograniczy także prawdopodobieństwo wtargnięcia na posesję niepowołanych osób.

domofon z kamerą - sposób na bezpieczeństwo w domu
Dzięki domofonowi z kamerą będziesz zawsze czuł się bezpiecznie we własnym domu

Urządzenie sprawdzi się z pewnością także we wszelkiego rodzaju biurach, w których znajdują się dokumenty i wartościowe urządzenia elektroniczne. W wielu miejscach, szczególnie na nowoczesnych osiedlach, w nowo powstałych domach jedno- lub wielorodzinnych czy biurowcach domofony z wideokamerą stały się już codziennością.

Sprawdź też: Rower w mieszkaniu – co zrobić z niechcianym lokatorem?

Zakup wideodomofonu – na co zwrócić uwagę?

Obecnie zastosowanie domofonów z kamerą jest dość szerokie, dlatego urządzenia posiadają kilka części składowych podzielonych według konkretnych funkcji. Z tego względu w sklepach możemy znaleźć m.in.:

 • unifony – urządzenia instalowane wewnątrz domu,
 • bramofony – domofony instalowane przy bramie lub drzwiach wejściowych,
 • zamki elektromagnetyczne – otwierają bramę lub drzwi na odległość.

Każdy domofon z kamerą składa się przy tym z kilku głównych części:

 • stacji bramowej, która ma służyć jako dzwonek, a dodatkowo posiada wbudowaną kamerę do wyświetlania osób, które znajdują się przed wejściem;
 • monitora zewnętrznego, który umożliwia otwieranie furtki czy bram wjazdowych. Monitor może również posiadać możliwość zapisywania rejestrowanego obrazu: gdy ktoś dzwoni, stacja bramowa robi zdjęcie przechowywane na urządzeniu;
 • zasilacza, który umożliwia łączenie stacji bramowej z monitorem;
 • niektóre wideodomofony mają także wbudowaną skrzynkę na listy.

Na co zwrócić uwagę, wybierając domofon z kamerą? Przede wszystkim na jakość dźwięku i obrazu, która zapewni skuteczne działanie domofonu i bezproblemową identyfikację gości. Warto mieć na uwadze także sposób transmisji danych i zasięg urządzenia. Przed zakupem zastanów się, czy lepszy będzie tradycyjny domofon przewodowy, czy może bezprzewodowy z odbiornikiem Wi-Fi – urządzenia tego typu często są w stanie odbierać połączenia także poprzez aplikację w smartfonie. W kwestii zasięgu warto wybrać te modele, które działają na dużą odległość (nawet do 150 m).

Cena również odgrywa ważną rolę w kwestii wyboru odpowiedniego urządzenia. Koszt zakupu i instalacji domofonu z kamerą może się wahać pomiędzy kilkuset a nawet kilkoma tysiącami złotych. Wszystko zależy od zastosowanego systemu. Dobrej jakości nowoczesne zestawy domofonów wyposażone w moduły zewnętrzne i wewnętrzne można kupić już za ok. 2-3 tys. zł.

Możliwość rozszerzenia zestawu o kolejne urządzenia jest istotna wtedy, gdy planujesz rozbudowę budynku. Staraj się uwzględnić także powiększenie liczby domowników – czynnik ten może okazać się znaczący w przyszłości. Dodatkowe akcesoria do wideodomofonów mogą znacznie usprawnić ich działanie.

Domofon jako element wyposażenia inteligentnego domu

Nowoczesne rozwiązania z zakresu technologii smart home, które współpracują z wideodomofonami, wciąż się rozwijają. Na zainteresowanie zasługuje szczególnie Google Nest, czyli system domowy od marki Google, który łączy w sobie monitoring Nest Secure i dzwonek Nest Hello. Umożliwia to przekazywanie obrazu sprzed drzwi bezpośrednio do smartfona za pomocą aplikacji, dzięki czemu możesz obserwować sytuację przed domem i błyskawicznie sprawdzić, kto w danym momencie przemieszcza się w okolicy drzwi. Jeśli dom wyposażony jest w inteligentne zamki, możesz także otwierać drzwi z poziomu aplikacji.

Alternatywą dla Nest jest aplikacja Ring – kolejny system zarządzania inteligentnym domofonem. Ring posiada podobne funkcje, co jego odpowiednik od Google. Ważną różnicą jest jednak opcja dzwonka alarmowego: Ring poinformuje domowników o sytuacji zagrożenia tak szybko, jak tylko wykryje ruch, a ponadto uruchomi kamery w celu zarejestrowania sytuacji przed domem. To szczególnie przydatna funkcjonalność w trakcie nieautoryzowanego wtargnięcia na posesję – z włamaniem włącznie.

Sprawdź też: Drzwi drewniane – idealne rozwiązanie do wewnątrz i na zewnątrz?

Czy korzystanie z domofonu z kamerą jest legalne?

Gdy decydujesz się na instalację domofonu z kamerą, musisz pamiętać, że może on monitorować jedynie Twoją posesję (wraz z przyległościami). Jeśli kamera będzie skierowana na cudzy teren prywatny (np. podwórko sąsiada), może to zostać uznane za naruszenie prywatności. Należy przy tym pamiętać, że w świetle prawa zabronione jest rozpowszechnianie wizerunków osób bez ich zgody. Samo utrwalanie wizerunku (w tym także robienie zdjęć i nagrywanie) jest jednak legalne, o czym mówi ustawa Prawo autorskie (art. 81 ust. 2).

Domofon z kamerą to niezwykle przydatne urządzenie, które w znacznym stopniu potrafi poprawić bezpieczeństwo zarówno w domu, jak i na całej posesji. Ten sprytny system prywatnego monitoringu pozwoli Ci nie tylko podejrzeć, kto dzwoni do drzwi, lecz także zarejestrować wizerunek gości – w tym także tych nieproszonych. Czy w Twoim domu pracuje już wideodomofon? Podziel się opinią na temat tego sprzętu w komentarzu!

11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *