1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Jak samodzielnie podłączyć włącznik światła? Praktyczne wskazówki dla początkującego majsterkowicza

Poradniki

3 lata temu

Jak samodzielnie podłączyć włącznik światła? Praktyczne wskazówki dla początkującego majsterkowicza

Budowa i remont DIY
6
8
0
6
8

Podłączenie włącznika światła nie musi być trudne. Jeśli wcześniej dokładnie się przygotujesz, z łatwością wykonasz to zadanie samodzielnie, bez korzystania z usług fachowców. Dowiedz się, jak podłączyć włącznik światła krok po kroku!

Jak podłączyć włącznik światła? Podstawowe zasady bezpieczeństwa przed rozpoczęciem realizacji

Samo podłączenie włącznika światła jest relatywnie proste i wymaga jedynie podstawowej wiedzy z zakresu elektryczności oraz kilku podstawowych narzędzi. Cała procedura powinna zająć kilka minut, pod warunkiem, że zadbasz o swoje bezpieczeństwo i odpowiednio się przygotujesz. Koniecznie pamiętaj o odcięciu zasilania dochodzącego do instalacji. Możesz to zrobić poprzez wyłączenie odpowiednich bezpieczników w skrzynce bezpiecznikowej. 

jak podłączyć włącznik światła
Podłączanie włącznika światła

Sprawdź też: Jak wyglądają włączniki światła w obecnych czasach? Czy nowoczesność dotarła nawet do tych z pozoru niewiele znaczących urządzeń?

Mimo wszystko, zawsze przed pracą nad gniazdkiem czy włącznikiem światła należy sprawdzić próbnikiem, czy obwód zostaw wyłączony. Zanim przystąpisz do montażu warto przeczytać instrukcję dołączoną przez producenta włącznika lub gniazdka. Znajdziesz tam chociażby schemat podpięcia kabli, który będzie potrzebny przy podłączaniu nowego włącznika. 

Czy musisz mieć specjalne uprawnienia do podłączenia włącznika światła do puszki?

Montaż włącznika światła może przerażać, gdy nie masz wcześniejszego doświadczenia. Nie ma jednak powodów do paniki – podłączenie go do puszki nie wymaga posiadania specjalnych uprawnień, a czynność może wykonać każdy. Odrobina chęci, ostrożności i samozaparcia zwykle wystarcza, żeby samodzielnie rozwiązać problem i zaoszczędzić pieniądze.

Podłączenie włącznika do światła nie jest takie trudne!
Podłączenie włącznika do światła nie jest takie trudne!

Jeżeli po przeczytaniu instrukcji i zapoznaniu się z poradnikiem nadal czujesz, że nie sprostasz zadaniu, możesz skorzystać z usług profesjonalnego elektryka. Koszt usługi, w zależności od regionu Polski, to ok. 40-70 zł za jeden włącznik.

Podłączanie włącznika światła – schemat krok po kroku

Gdy zadbałeś już o swoje bezpieczeństwo i jesteś pewny, że we włączniku nie ma prądu, czas na zorganizowanie potrzebnych narzędzi. Warto mieć ze sobą:

 • próbnik lub miernik,
 • śrubokręt lub niewielki zestaw śrubokrętów,
 • niewielki nóż (np. do tapet),
 • ewentualnie; poziomicę.

Tak podstawowe wyposażenie w zupełności wystarczy do podłączenia nowego włącznika światła. Zabieramy się za robotę!

Demontaż starego włącznika

W pierwszej kolejności musisz zdjąć stary włącznik. Czy to z powodu pożółkłego koloru, czy chęci przeniesienia się na inteligentny włącznik – stary należy zdemontować.

Demontaż starego włącznika
Demontaż starego włącznika

Delikatnie zdejmij klawisz włącznika, podważając go niewielkim płaskim śrubokrętem. W zależności od producenta, ramki mocowanie są w różny sposób. Z reguły ich wygląd zdradza sposób demontażu, który powinien być dziecinnie prosty. Po zdjęciu ramki pozostaje wyjęcie włącznika z puszki. Odkręć śruby mocujące i delikatnie wyciągnij wyłącznik. Na tym etapie warto jeszcze raz sprawdzić próbnikiem lub miernikiem, czy w wyłączniki nie płynie prąd. Jeśli nie, pozostaje odpięcie kabli i wyjęcie starego włącznika.

Przygotowanie przewodów i podłączenie

W puszce zobaczysz najpewniej trzy kolory przewodów:

 • brązowy/czarny – fazowy
 • niebieski – neutralny
 • żółto-zielony – ochronny

W pierwszej kolejności, jeśli jest taka potrzeba, usuń warstwę ochronną z kabli, odcinając ok. 0,5-1 cm izolacji przy pomocy niewielkiego noża. Następnie zajmij się podłączaniem nowego włącznika – przewód żółto-zielony doprowadzamy do bolca uziemiającego. Fazę wkładamy w otwór z jednej strony urządzenia, zaś z drugiej strony – kabel neutralny. Tutaj przyda się schemat producenta, który opisuje w jaki sposób powinieneś podpiąć kable do swojego nowego włącznika.

Przygotowanie przewodów do podłączenia
Przygotowanie przewodów do podłączenia

Po podpięciu włącznika, ale przed finalnym montażem, sprawdź czy kable nie są za długie. Jeśli nowy włącznik ciężko zmieścić w puszce, warto je skrócić, tak żeby nie prężyły.

Montaż nowej obudowy

Aby ukończyć montaż musisz przykręcić wnętrze oprawy do puszki. Jeśli chcesz mieć idealnie równe włączniki, możesz wesprzeć się poziomicą. W większości przypadków jednak wystarczy zrobić to „na oko”. Nowy włącznik powinien bez problemu zmieścić się w puszce. Mocno dokręć bolce mocujące, zamontuj ramkę i zakończ proces montażem guzików.

Na sam koniec pozostaje włączenie prądu i sprawdzenie, czy nowy włącznik odpowiednio działa. Można zrobić to przed montażem ramki, żeby w razie potrzeby mieć możliwość wprowadzenia poprawek. Oczywiście, ewentualne poprawki wprowadzamy po ponownym wyłączeniu prądu!

Podłączenie włącznika światła podwójnego – różnice

Montaż gniazdka z dwoma klawiszami, zwanego także włącznikiem świecznikowym, przypomina omówiony wyżej proces, jest jednak nieco bardziej skomplikowany i wymaga większej wiedzy. Większego problemu nie będzie jeśli tylko chcemy wymienić stary, podwójny włącznik na nowy podwójny włącznik. Wtedy nowy włącznik umieszczamy w puszce z trzema przewodami. Podłączamy do niego przewód zasilający oraz dwa kable fazowe – są one niezbędne do zasilenia różnych źródeł światła.

Ochronne i neutralne złącze możemy schować z powrotem do puszki. Świecznikowe mechanizmy charakteryzują się 3 zaciskami na przewody. Zdarza się, że producent umieszcza ich więcej i zamienia je w atrapy. Wówczas prawidłowe wejścia odnajdziemy za pomocą specjalnych oznaczeń, np. wyżłobionych strzałek. Symbol skierowany do wewnątrz to miejsce, w którym należy umieścić kabel fazowy zasilający. Pozostałe dwa zaciski są przeznaczone do przewodów fazowych zasilających dane żarówki.

Podłączenie włącznika światła podwójnego
Podłączenie włącznika światła podwójnego

W budynkach sprzed kilkudziesięciu lat możemy spotkać instalacje pozbawione przewodu ochronnego (instalacje dwużyłowe). Wówczas należy umieścić złącze neutralne w kostce lampy w oznakowanym miejscu i całość mostkować z zaciskiem neutralnym. Jeśli wydaje się to zbyt skomplikowane, na tym etapie warto skorzystać z pomocy fachowca.

Wymiana włącznika nie powinna sprawić większych problemów. Pamiętaj przede wszystkim o każdorazowym wyłączeniu prądu i zachowaniu bezpieczeństwa. Ta prosta umiejętność pozwoli zmienić swoje stare włączniki na inteligentne włączniki, dopasować włączniki do nowego koloru ścian czy finalnie odświeżyć nieco detale w swoim domu.

6
8

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *