1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Co to No Frost i jak działa ta technologia? Wszystko o lodówkach bezszronowych

Poradniki

2 lata temu

Co to No Frost i jak działa ta technologia? Wszystko o lodówkach bezszronowych

Kuchnia Wyposażenie
12
0
0
12
0

Lodówka bezszronowa (z technologią No Frost) to coraz częściej standardowe wyposażenie kuchni. Jak działa ten system? Czy warto inwestować w wyposażony w niego sprzęt? A może posiadają go wszystkie nowoczesne lodówki?

No Frost – co to jest?

No Frost – co to znaczy? W tłumaczeniu z języka angielskiego wyrażenie to można oddać jako „brak szronu”. Dzięki zastosowaniu tego systemu w chłodziarce lub zamrażarce nie powstanie więc lodowy osad, który wymusza regularne rozmrażanie w urządzeniach starszej generacji.

no frost
Lodówka z technologią No Frost

Zobacz: Szukasz nowej lodówki? Ranking lodówek 2021 – polecane modele

W jaki sposób producentom sprzętu AGD udało się to osiągnąć? Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw warto wiedzieć, skąd bierze się szron w sprzęcie chłodniczym.

Jak działa No Frost?

Warstewka lodu najczęściej osadza się na tylnych i bocznych ściankach lodówki z powodu zalegającej we wnętrzu wilgoci, najczęściej w postaci skroplonej pary wodnej. Źródłem wody w lodówce mogą być:

 • żywność (np. świeże warzywa i owoce, produkty mokre po umyciu, gorące dania),
 • wysoka temperatura na zewnątrz wymuszająca intensywną pracę sprężarki (spowodowana upałem lub bliskością gorącego piekarnika, grzejnika itp.),
 • zużyta uszczelka,
 • niewłaściwe ustawienie termostatu (na zbyt niską temperaturę),
 • awaria systemu chłodzącego.
Kobieta otwiera drzwi od lodówki bezszronowej
Kobieta otwiera drzwi od lodówki bezszronowej / Źródło: techjoy.pl

Warto pamiętać, że wszystkie te czynniki mają wpływ nie tylko na urządzenia pozbawione systemów No Frost, ale również na lodówki bezszronowe. Jednak w zwykłych chłodziarkach pojawienie się osadu o grubości powyżej 2 mm wymaga usunięcia go i dokładnego wyczyszczenia sprzętu. A jak z wilgocią radzi sobie lodówka lub zamrażarka No Frost?

Technologia opiera się na współdziałaniu kilku wewnętrznych urządzeń: czujnika wilgotności, silnika z parownikiem, wentylatora i oczyszczacza powietrza. Ułatwiają one cyrkulację gazów wewnątrz lodówki i odprowadzają nadmiar wilgoci poza komorę chłodzącą. Sprawia to, że para wodna nie skrapla się na ściankach, chroniąc je przed osadem. Dzięki temu wilgotność powietrza w lodówce jest stała, produkty żywnościowe dłużej zachowują świeżość, a Ty nie musisz usuwać nadmiaru lodu.

Pełny a częściowy No Frost – różnice

Lodówko-zamrażarka to tak naprawdę dwa urządzenia, które połączono w jednej obudowie. Poszczególni producenci mogą stosować w nich pełny albo częściowy No Frost. Jak to wygląda w praktyce?

System Total No Frost oznacza, że zarówno lodówka, jak i zamrażarka są wyposażone w tę funkcję. Jednak w urządzeniach nowszej generacji można już połączyć dwa systemy chłodzenia (tzw. Partial No Frost albo Frost Free). Zazwyczaj całkowity No Frost stosuje się w zamrażarce (która jest bardziej podatna na gromadzenie się lodu), a lodówka może posiadać chłodzenie statyczne lub statyczno-wentylatorowe (np. z dodatkowym odprowadzaniem wody, czyli Low Frost). Obydwa rozwiązania wymagają regularnego rozmrażania lodówki, jednak ten drugi zapewnia bardziej równomierne rozchodzenie się chłodu, a warstwa szronu gromadzi się dużo wolniej.

Technologia No Frost
Technologia No Frost

Wybór między lodówką z pełnym lub częściowym No Frost może wydawać się trudny. Jak wiadomo, nie istnieją technologie całkowicie pozbawione wad. Abyś mógł podjąć decyzję świadomie, warto zastanowić się, jakie plusy i minusy ma system No Frost.

Wady i zalety systemu No Frost

Zacznijmy od zalet lodówki No Frost. Podwyższona ochrona przed szronem sprawia, że sprzęt pobiera mniej prądu (nowoczesne lodówki energooszczędne zazwyczaj posiadają system No Frost). Wynika to z faktu, że sprawna wentylacja, stały poziom wilgoci i brak lodowego osadu nie wymuszają intensywnej pracy sprężarki. Dużym plusem jest także możliwość zastosowania systemu tylko w jednej komorze chłodzącej. Dla wielu osób tradycyjna lodówka z zamrażarką No Frost to urządzenie łączące najlepsze cechy obydwu technologii.

System No Frost ogranicza także potrzebę regularnego rozmrażania lodówki. Ponadto pojawiające się zanieczyszczenia łatwo usunąć za pomocą szmatki nasączonej detergentem, ponieważ jedzenie, tłuszcz i brud nie przymarzają do ścianek. Dzięki niskiej wilgotności powietrza produkty dłużej zachowują świeżość i aromat.

Jednak przed zakupem lodówki bezszronowej warto wiedzieć, że rozwiązanie to ma pewne wady. Oto najczęściej wymieniane niedogodności:

Lodówka bezszronowa
Lodówka bezszronowa / Źródło: al.to
 • Lodówka No Frost może mieć mniejszą pojemność niż jej odpowiedniczki z innym systemem chłodzenia o tych samych wymiarach – to wynik dodatkowych urządzeń wewnątrz obudowy. Jednak wnętrza większości urządzeń rozplanowano bardzo intuicyjnie, dzieląc je na różne sekcje. Dzięki temu raczej nie zauważysz, że dostępna przestrzeń jest mniejsza.
 • Niektóre produkty przechowywane w niskiej wilgotności mogą szybciej wysychać. Dotyczy to przede wszystkim serów żółtych, wędlin, owoców czy warzyw. Aby tego uniknąć, żywność podatną na przesuszenie wystarczy trzymać w wyznaczonych do tego szufladach lub pojemnikach; dobrym pomysłem będzie też owinięcie ich folią spożywczą. Istnieją też modele, w których zastosowano inteligentny system No Frost utrzymujący wyższą wilgotność, jednocześnie zapobiegając oszronieniu. Podobnie działają specjalne komory świeżości z ograniczoną cyrkulacją powietrza.
 • Ze względu na dodatkowe wentylatory lodówka No Frost może działać nieco głośniej niż sprzęt pozbawiony tej technologii.

Jak zatem widać, technologia No Frost ma więcej zalet niż wad. Przy tym słabe strony lodówek No Frost, takie jak nieco szybsze wysuszanie żywności, można w prosty sposób ograniczyć do minimum.

Na co zwracać uwagę przy zakupie lodówki No Frost?

Zarówno lodówka wolnostojąca, jak i sprzęt do zabudowy może być wyposażony w system No Frost – z łatwością dobierzesz go więc do wystroju swojej kuchni. Jakie najważniejsze parametry techniczne musisz wziąć pod uwagę przed zakupem lodówki bezszronowej?

 • Pojemność – wartość ta podawana jest oddzielnie dla chłodziarki i zamrażarki. Odpowiednia wielkość komór zależy od liczby członków rodziny, częstotliwości robienia zakupów i ilości przechowywanych artykułów spożywczych. Singlowi powinna wystarczyć lodówka o pojemności 120 l. Każdy następny domownik to konieczność dodania ok. 30 l.
 • Podział przestrzeni – specjalne komory i szuflady dedykowane konkretnym rodzajom żywności ułatwiają utrzymanie porządku w lodówce, a także zapobiegają jej wysychaniu. Po otwarciu drzwiczek w sklepie wyobraź sobie najczęściej kupowane artykuły spożywcze umieszczone we wnętrzu lodówki – w ten sposób upewnisz się co do optymalnego rozplanowania wnętrza.
 • Klasa energetyczna – najlepiej, gdy lodówka bezszronowa posiada klasę energetyczną rzędu co najmniej A. Każdy dodatkowy znak „+” przemawia na korzyść sprzętu, ponieważ oznacza niższe zużycie energii elektrycznej (w porównaniu z normą europejską pobór prądu lodówek klasy A wynosi 55%, A+ 45%, A++ 35%, a A+++ tylko 25%).
 • Zastosowany system No Frost – masz do wyboru kilka rozwiązań, które zaprezentowaliśmy wcześniej. Upewnij się więc, że konkretny system zastosowany w danej chłodziarce odpowiada Twoim potrzebom.
 • Dodatkowe funkcje – lodówki No Frost mogą mieć również szereg innych udogodnień, np. dystrybutor wody, kostkarkę do lodu, półki z powłoką antyalergiczną, panel dotykowy na drzwiach czy możliwość obsługi za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Oczywiście wszystkie te czynniki mają wpływ na cenę sprzętu. Najtańszą lodówkę No Frost kupisz już za ok. 1000 zł, ale najbardziej zaawansowane technicznie modele mogą kosztować nawet kilka tysięcy zł!
Truskawki w lodówce z technologią No Frost
Truskawki w lodówce z technologią No Frost

O czym jeszcze należy pamiętać? Po zakupie lodówki bezszronowej warto dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi. Pozwoli to na jak najdłuższe użytkowanie urządzenia. Zwróć zwłaszcza uwagę na to, gdzie spływa woda z lodówki – w sprzęcie No Frost pojemnik często znajduje się pod obudową (w pobliżu wymiennika ciepła). Regularne czyszczenie pojemnika na wodę zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów oraz wpływa na sprawną pracę systemu chłodzącego.

Technologia NoFrost cieszy się coraz większą popularnością. Od lat jest rozwijana przez największych producentów sprzętu AGD, co poskutkowało różnymi wariantami systemu (np. Total No Frost albo Partial No Frost). Warto pamiętać, że lodówki bezszronowe to urządzenia wygodne, funkcjonalne i energooszczędne, ale mają nieco mniejszą pojemność niż te z chłodzeniem statycznym i wymuszają przechowywanie pewnych artykułów spożywczych w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Wady tych urządzeń wady są jednak praktycznie nieistotne w codziennej eksploatacji. Warto więc na poważnie rozważyć zakup lodówki bezszronowej.

12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.