1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czy włączniki dotykowe to dobry wybór dla każdego? Jak wyglądają i czym charakteryzują się dotykowe włączniki światła?

Poradniki

2 lata temu

Czy włączniki dotykowe to dobry wybór dla każdego? Jak wyglądają i czym charakteryzują się dotykowe włączniki światła?

Budowa i remont Wyposażenie
11
0
0
11
0

Włączniki dotykowe są nowoczesnym i funkcjonalnym rozwiązaniem do domowych przestrzeni. Dla jednych to wielozadaniowa alternatywa względem tradycyjnych włączników, dla innych ciekawy gadżet. Prezentujemy najważniejsze atuty włączników dotykowych.

Włączniki dotykowe czy jednak klasyczne – konwencjonalne?

Przełączniki dotykowe nie bez kozery można uznać za istną rewolucję technologiczną w zakresie aranżacji przestrzeni domowej – szczególnie że najczęściej są one kompatybilne z systemami automatyki domowej, czyli np. inteligentnym zarządzaniem urządzeniami, oświetleniem czy zabezpieczeniami. Trzeba jednak zaznaczyć, że przełączniki dotykowe, chociaż wnoszą pod dach powiew technologicznej świeżości, nie są jeszcze powszechnie spotykanym rozwiązaniem. Najczęściej można je spotkać w nowoczesnych budynkach mieszkalnych, świeżo wykończonych domach i biurach.

Różnice pomiędzy włącznikami dotykowymi a klasycznymi widać nie tylko w ich funkcji, ale też budowie. Przełączniki klasyczne działają w oparciu o obwód elektryczny uruchamiany dźwignią – czyli popularnym „pstryczkiem”. Przełączniki dotykowe, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują jedynie dotyk, dzięki czemu są o wiele bardziej intuicyjne i prostsze w codziennej obsłudze.

Instalacja przełączników dotykowych nieuchronnie wiąże się jednak z wyższymi kosztami. Wysoka cena dotykowych przełączników sprawia, że wciąż trudniej im zyskać większą popularność. Jeśli dodatkowo nie mamy zainstalowanego systemu automatyki, trudno będzie wykorzystać ich możliwości w pełni. W takim wypadku wymiana może być po prostu nieopłacalna.

W jaki sposób działają i jak wyglądają włączniki dotykowe?

Przełączniki dotykowe są proste w użytkowaniu: wystarczy przyłożyć palec do ekranu, na który wbudowany jest czujnik ciepła. Przełączniki dotykowe wyglądają jak płaska płytka wyposażona w jeden lub kilka przełączników, które umożliwiają obsługę punktów świetlnych rozmieszczonych na danym obszarze.

Rodzaje włączników dotykowych

Włączniki dotykowe ze względu na swoje zastosowanie dzielą się na kilka rodzajów:

  • jednobiegunowe – najprostszy rodzaj włącznika, który uruchamia (bądź przerywa) fazę w jednym obwodzie elektrycznym;
  • dwubiegunowe – wykorzystuje się je przede wszystkim do jednoczesnego sterowania dwoma obwodami oświetlenia o różnym napięciu. Posiadają jeden przycisk funkcyjny;
  • świecznikowe – umożliwiają sterowanie wieloma źródłami światła, najczęściej posiadają dwa przyciski funkcyjne;
  • schodowe – umożliwiają sterowanie jednym obwodem instalacji oświetleniowej z dwóch miejsc. Przeznaczone są do pracy w parach (jeden włącznik na dole, drugi na górze schodów), najczęściej posiadają jeden przycisk.

Sprawdź też: Jak samodzielnie podłączyć włącznik światła? Praktyczne wskazówki dla początkującego majsterkowicza

Zalety i wady włączników dotykowych

Nowoczesne rozwiązania w postaci włączników dotykowych posiadają wiele zalet, do których zaliczyć należy w głównej mierze funkcjonalność i nowoczesny wygląd. Dużym plusem jest także kompatybilność z inteligentnymi systemami zarządzania domem; włączniki dotykowe często współpracują z domową siecią Wi-Fi. A wady? Włączniki dotykowe mają ich niewiele: są to przede wszystkim nieco wyższa cena, a także większa podatność urządzenia na uszkodzenie – często wykonywane są z delikatnego szkła.

Przełączniki dotykowe zyskują coraz większą popularność, będąc ciekawą alternatywą dla klasycznych włączników. Jeśli zależy nam na nowoczesnym i wygodnym rozwiązaniu, włączniki dotykowe będą optymalnym wyborem – zarówno w trakcie aranżacji nowego mieszkania, jak i przy odświeżaniu lokum z drugiej ręki.

11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.