1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Kominek na biopaliwo w mieszkaniu – zalety i wady biokominków

Wnętrza

3 lata temu

Kominek na biopaliwo w mieszkaniu – zalety i wady biokominków

Dekoracja wnętrz Wyposażenie
14
1
0
14
1

Kominek na biopaliwo to ciekawa alternatywa dla osób, które nie mają w domu tradycyjnego kominka na opał. Czy warto jednak rozważyć zakup i montaż biokominka? Postaramy się przedstawić najważniejsze informacje na ten temat, aby ułatwić podjęcie decyzji.

Kominek w domu tworzy niezwykle przytulny i nastrojowy klimat – mimo że jego główną funkcją jest ogrzanie budynku. W związku z tym na rynku powstały alternatywne rozwiązania w postaci m.in. kominków elektrycznych, a także biokominków. Mają one spełniać oczekiwania osób, które chciałyby np. wprowadzić podobny nastrój w mieszkaniu w bloku. Należy jednak wziąć pod uwagę, że rozwiązania te mają swoje zalety i wady – nigdy też nie zastąpią w pełni tego, co daje kominek tradycyjny. Dla rozwiania wszelkich wątpliwości skupimy się na plusach i minusach kominków na biopaliwo.

Zalety kominków na biopaliwo – zdecydowanie dla osób, które lubią ciepło i przytulny klimat w mieszkaniu

Biokominek pozwala spełnić marzenie u osób, które zawsze chciały mieć w swoich czterech kątach przytulną strefę z kominkiem, a nie mogły tego osiągnąć z uwagi na mieszkanie w bloku czy brak podłączenia. To już wystarczający plus, który do części ludzi przemówi, aby zdecydować się na jego zakup. Biokominki mogą być umieszczone praktycznie w każdym miejscu (co zostanie szerzej opisane i pokazane w dalszej części artykułu). Zdecydowanie zaletą kominka na biopaliwo jest to, że nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego. Wobec tego odchodzą też skomplikowane czynności związane z czyszczeniem komina. Dla osób, które muszą się z tym zmagać, polecamy wpis Czyszczenie komina – jak wyczyścić komin samodzielnie?, w którym są podane sposoby związane z tym procesem. Co więcej, użytkownicy tradycyjnych domowych palenisk powinni zapoznać się z poradnikiem Podpowiadamy jak palić w kominku. Sprawdź, czy robisz to dobrze!

Sprawdź też: Problem z ciągiem kominowym? Jak wymusić ciąg w kominie?

Warto podkreślić jeszcze kilka innych zalet – m.in. to, że biokominek może służyć jako dodatkowe ogrzewanie. W przybliżeniu osiąga on moc do 3 kW, co pozwala na dogrzanie podczas zimy salonu o średnim metrażu. Niepodważalnym plusem jest jednak to, że stanowi oryginalną i ciekawą dekorację. Co więcej, pasuje zarówno do pomieszczeń o nowoczesnym designie, jak i do wnętrz w stylu klasycznym (o czym też w dalszej części wpisu).

Nie bez powodu biokominki są nazywane również kominkami ekologicznymi. Podczas spalania biopaliwa nie emitują dymu i szkodliwych substancji. Co więcej, paliwo jest wytwarzane na bazie alkoholu etylowego pochodzenia roślinnego. Para wodna i śladowe ilości dwutlenku węgla to jedyne efekty spalania – a to sprawia, że dane rozwiązanie jest przyjazne dla środowiska. Przy okazji warto zaznaczyć inną zaletę, czyli łatwość w utrzymaniu czystości przez brak sadzy i popiołu.

Wady biokominków – przy użytkowaniu pieniądze idą z dymem?

Mimo iż biokominki charakteryzują się wieloma zaletami, to jednak nie pozostają całkowicie bez wad. Główną z nich są koszta eksploatacji – litr biopaliwa pozwala na około od 3 do 6 godzin utrzymywania się płomieni. Cena za 1 litr waha się natomiast najczęściej w granicach 9-15 złotych. W związku z tym ciągłe rozpalanie biokominka może się wiązać z dużymi wydatkami. Sugeruje się, aby był on użytkowany bardziej w okazjonalny sposób – do stworzenia miłej atmosfery lub jako chwilowe dodatkowe ogrzewanie w bardzo chłodne dni.

Mimo dużych kosztów związanych z ceną biopaliwa nie można zaprzeczyć, że biokominki wnoszą wiele do klimatu pomieszczenia. Można nimi też oddzielić przestrzeń w mieszkaniu, tak jak pokazane jest na powyższym przykładzie

Jeśli mowa o dodatkowym ogrzewaniu, to należy za każdym razem podkreślić, że kominek na biopaliwo absolutnie nie nadaje się na jedyne źródło ciepła w mieszkaniu. Ogień w tym przypadku ma głównie funkcję estetyczną. Oczywiście może lekko podwyższyć temperaturę w pomieszczeniu, ale jest to zdecydowanie zbyt mała moc grzewcza, aby ocieplić większą przestrzeń.

Ostatnią wadą jest to, że pomieszczenie, w którym rozpalany jest biokominek, powinno być regularnie wietrzone (co w okresie zimowym może być uciążliwe i mijające się z celem wcześniejszego rozpalania ognia). Co prawda, biopaliwo spala się bezdymowo, aczkolwiek w atmosferze uwalniana jest para wodna z dwutlenkiem węgla (właśnie z tego powodu warto zadbać o wentylację danej przestrzeni). Warto przy okazji dodać, że choć bioetanol do kominków ekologicznych jest teoretycznie bezwonny podczas spalania (chyba że zdecydujemy się na specjalne paliwo zapachowe), to jednak dla niektórych może być wyczuwalna lekko drażniąca woń.

Biokominek a kominek elektryczny – podstawowe różnice

Wiele osób myli biokominki z kominkami elektrycznymi. Tymczasem są to zupełnie inaczej działające rodzaje wkładów. Podstawowa różnica polega na tym, że kominek elektryczny tylko imituje ogień (np. za pomocą oświetlenia LED), a tak naprawdę jest zasilany energią elektryczną. Stanowi dodatkowe źródło ciepła, a głównie służy po to, aby przypominał prawdziwy kominek. Podobną rolę odgrywają biokominki, aczkolwiek w tym przypadku mamy do czynienia z prawdziwym płomieniem – poprzez spalanie bioetanolu.

Sprawdź też: Ogrzewanie domu: wybierz najlepsze ogrzewanie na sezon jesienno-zimowy

Choć oba rodzaje kominków służą jako ogrzewanie dodatkowe, to warianty elektryczne często są pod tym względem nieco praktyczniejsze, ponieważ większość modeli posiada grzałki, termowentylatory generujące ciepło czy chociażby regulację mocy grzewczej. Jednocześnie warto zaznaczyć, że sam płomień z biokominka również daje zbliżoną ilość ciepła. W kwestii kosztów eksploatacji trudno wskazać jednoznacznie – w obu przypadkach trzeba liczyć się z większymi wydatkami w postaci opłat za prąd lub ceny za biopaliwo (które, jak zostało już wspomniane, nie należy do najtańszych materiałów eksploatacyjnych).

Wybór między kominkiem ekologicznym a elektrycznym powinien wynikać przede wszystkim z indywidualnych preferencji. Kominki na biopaliwo są zdecydowanie ciekawsze przez to, że wytwarzają prawdziwy ogień. Oba rodzaje są też mało wymagające pod względem montażu – mogą być ustawiane praktycznie bez ograniczeń. Przy elektrycznych należy tylko pamiętać o tym, aby w danym miejscu znajdowało się gniazdo do podłączenia.

W jakich pomieszczeniach sprawdzi się eko kominek? Inspiracje wnętrz

Naturalnie kominek kojarzy nam się przede wszystkim jako element w głównym pomieszczeniu domu, czyli w salonie. Wyobrażenie rodzinnych spotkań przy kominku wpasowuje się w często powielane przenośne sformułowanie ogniska domowego. Zresztą umiejscowienie ma też wymiar praktyczny, bowiem chodzi o to, aby najbardziej ogrzane miejsce stanowiło centralne pomieszczenie w danym gospodarstwie domowym.

Sprawdź też: Balkon — jak go urządzić? Aranżacja balkonu — pomysły, rozwiązania, inspiracje

W przypadku biokominków możemy sobie jednak pozwolić na dużą dowolność – nie musi być on koniecznie umiejscowiony w salonie. Może to być także sypialnia, przedpokój, a nawet łazienka. Co więcej, kominki ekologiczne sprawdzą się także na zewnątrz, tzn. na tarasie, balkonie czy patio. W związku z tym klimatyczny ogień może Ci towarzyszyć podczas długich kąpieli, jak również przy chłodniejszych wieczorach spędzonych na wygodnym fotelu ogrodowym.

Biokominek nie tylko pozwala na wiele w kwestii jego umiejscowienia, ale do tego umożliwia zrealizowanie różnych koncepcji aranżacji wnętrz. W zależności od zamysłu przyszły użytkownik może wybrać wolnostojący kominek na biopaliwo, a także wariant do zabudowy (w ścianie lub zintegrowany z meblem). Tym samym z łatwością można go wkomponować do pomieszczenia w każdym stylu. W nowoczesnych wnętrzach stawia się m.in. na standardowe i niezbyt duże biokominki wiszące w czarnej obudowie, a także na podłużne wolnostojące listwy zabezpieczone szkłem, które mogą np. przy okazji oddzielać przestrzeń dzienną. Z racji, że nowoczesny design lubi kształty geometryczne, to ciekawym rozwiązaniem na aranżacje są też biokominki narożne – zwłaszcza zabudowane w ścianie betonowej.

Kominki na biopaliwo bardzo dobrze wpasowują się w nowoczesne i surowe aranżacje pomieszczeń

Zwolennicy klasycznych wnętrz również mają wiele możliwości do zaprojektowania mieszkania z biokominkiem. Kominki ekologiczne mogą być bez problemu zabudowane w cegle lub w drewnianej obudowie, dzięki czemu będą przypominały tradycyjne kominki na opał. Dodatkowo listwa, z której wydobywa się płomień, może zostać zakryta specjalnymi dekoracjami, np. w postaci ceramicznych drewienek.

Biokominek może doskonale imitować tradycyjny kominek, dzięki czemu sprawdzi się w klasycznych wnętrzach | Źródło: wnetrza-ze-smakiem.pl

Szukasz więcej inspiracji na zaaranżowanie przestrzeni, w której kominek będzie stanowił centrum towarzyskich spotkań i relaksujących wieczorów? W takim razie zachęcamy do zapoznania się z następującymi artykułami:

14
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *