Quantcast
 1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Okrywanie róż na zimę. Zobacz jak zabezpieczyć róże ogrodowe

Ogród i balkon

1 rok temu

Okrywanie róż na zimę. Zobacz jak zabezpieczyć róże ogrodowe

Ogród Rośliny
7
0
0
7
0

Okrywanie róż na zimę – zastanawiasz się jak zrobić to dobrze? Dowiesz się tego z naszego artykułu! Róże ogrodowe i róże pnące to najpopularniejsza forma ozdoby ogrodów. W związku z tym warto wiedzieć, jak je zabezpieczyć, aby przetrwały największe się mrozy.

Róże najbardziej kojarzą się jako symbol miłości, co okazywane jest przede wszystkim w formie wręczania tego kwiatu ukochanej osobie. Jednocześnie jest to też jedna z najpopularniejszych i najchętniej hodowanych kwiatów ogrodowych. Wynika to głównie z estetyki róż – ułożenia płatków i głębi ich barwy. Co więcej, choć mówiąc o różach momentalnie wyobrażamy sobie bogaty czerwony bukiet, to w rzeczywistości ten rodzaj krzewów występuje w wielu równie pięknych wariantach kolorystycznych. Chcesz dowiedzieć się więcej o różach, w tym o poradach ogrodniczych? W takim razie zachęcamy do przeczytania dalszej części wpisu.

Jak zabezpieczyć róże przed zimą? – podstawowe informacje

Warto podkreślić, że róże określane są mianem królowych kwiatów, a to ze względu na swój majestatyczny wygląd, ale i popularność. Są to najczęściej kupowane kwiaty na różne okazje, obdarowuje się nimi w momencie wyznania uczuć czy w okresie walentynek. Róże ogrodowe to też kwiaty, którymi ozdabia się parapety, balkony czy tarasy. Co ciekawe, ich uprawa sięga aż 5000 lat, z tego względu noszą również miano najstarszych kwiatów.

Sprawdź też: Jakie pnącza na balkon wybrać? Dobieramy rośliny pnące o różnych wymaganiach na balkon

Róże ogrodowe są chętnie wybierane również ze względu na słodki zapach, długi okres kwitnienia, czy różnorodność w zastosowaniu. Liczy się, że na świecie występuje około 200 dzikich gatunków róż oraz 20 tysięcy odmian szlachetnych. Róże krzewne umownie zostały podzielone na 7 grup, do których należą:

 • wielkokwiatowe,
 • rabatowe,
 • miniaturowe,
 • parkowe,
 • okrywowe,
 • angielskie,
 • pnące.

Róże mogą być uprawiane w ogrodzie – w tym wypadku najlepiej sprawdzą się rabatowe lub angielskie. Róże ogrodowe można też hodować w doniczkach, najlepiej w takim wypadku zdecydować się na miniaturowe. Róże pnące mogą zostać wykorzystane w formie żywopłotu. Innymi wariantami wykorzystania róż ogrodowych są barwne kobierce – tu dobrym rodzajem będą róże okrywowe. Nie można również zapomnieć o kwiatach ciętych, czyli różach wielokwiatowych, które zdobią domowe zacisze.

Róże pnące mogą nie tylko okrywać ściany budynku czy ogrodzenie. Niesamowicie nadają się przy podporach, takich jak pergole, altany, trejaże

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że choć róże są kwiatami bardzo wytrzymałymi, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia w okresie jesienno-zimowym, aby przetrwać niskie temperatury. Podstawowym zabiegiem, który pozwala na zabezpieczenie róż ogrodowych jest okrycie krzewów kopczykami z ziemi, torfu lub kory. Co ciekawe, za naturalną izolację dla kwiatów ogrodowych uznaje się śnieg, jednak dopiero w momencie, kiedy jest go wystarczająco dużo. Do okrycia róż warto również użyć igliwia czy agrowłókniny.

Zabezpieczenie róż przed zimą – poradnik

Odpowiednie zabezpieczenie róż ogrodowych jest istotne dla ich przetrwania w okresie jesienno-zimowym. Chociaż istnieją mrozoodporne gatunki róż, niektóre odmiany są bardzo wrażliwe na pojawienie się niskich temperatur. Za najbardziej odporne uważa się róże pnące, zaś za najmniej te doniczkowe. Jak zabezpieczyć róże na okres jesienno-zimowy? Przygotowaliśmy w formie miniporadnika najskuteczniejsze metody zabezpieczenia róż ogrodowych przed mrozem.

Wprowadzenie w stan spoczynku

Pierwszą metodą zabezpieczającą róże ogrodowe przed mrozem jest wprowadzanie ich w stan spoczynku. Wiąże się to ze stopniowym ograniczaniem podlewania i zaprzestaniem nawożenia. W tym momencie część nadziemna róż ogrodowych doniczkowych zamiera. Takie róże najlepiej przechowywać w pomieszczeniach wolnych od mrozu, pozostawiając je bez podlewania. Należy jednak co pewien czas sprawdzać stan ich cebulek. Ważne, aby nie wyschły nadmiernie oraz żeby nie zaczęła rozwijać się na nich choroba grzybowa.

Okrywanie róż

Okrywanie krzewów róży ogrodowej to dobra metoda ochrony w okresie jesienno-zimowym. Aby była skuteczna, do okrywania powinno się przystąpić późną jesienią, najlepiej w listopadzie. Zbyt wczesne okrycie może być dla róż ogrodowych niekorzystne i doprowadzić w efekcie do pojawienia się grzybów powodujących zamieranie. Zaleca się okrywać je tuż przed zamarznięciem gleby. Do okrywania róż ogrodowych najlepiej używać rozdrobnionej ziemi, która wypełni przestrzeń między pędami. Można zastosować do obsypania róż ogrodowych korę, jednak powinna być ona drobno zmielona.

Przycinanie róż

Kolejną metodą zabezpieczającą krzewy róż ogrodowych jest przycinanie, które powinno się wykonać na wiosnę. Dlaczego przycinanie róż w okresie wiosennym jest tak ważne? Ponieważ jeśli zrobimy to za późno, już jesienią, pędy róż nie zdążą zdrewnieć przed zimą, przez co roślina stanie się bardziej narażona na przemarznięcie. Jednak w czasie zbliżających się mrozów zaleca się tzw. cięcie sanitarne róż ogrodowych, które polega na wycięciu wszystkich pędów uschniętych i połamanych czy zaatakowanych przez szkodniki. Można też przyciąć zbyt duże i rozrośnięte krzewy, które uniemożliwiają pełne zabezpieczenie róż.

Jeśli chcesz odpowiednio zadbać o róże w ogrodzie, to koniecznie będzie tzw. cięcie sanitarne

Sprawdź też: Kiedy przycinać róże? Sprawdź, jak i kiedy wykonać ten zabieg pielęgnacyjny!

Kopczykowanie

Kopczykowanie jest podstawową metodą ochrony krzewów różanych przed okresem niskich temperatur. Kopczykuje się najczęściej róże rabatowe i wielkokwiatowe. Należy usypać kopczyk o wysokości około 20 cm, który ochroni miejsce okulizacji, czyli szczepienia krzewu, oraz bryłę korzeniową i nasadę pędów. Do kopczykowania należy wykorzystać mieszankę ziemi ogrodowej i przerobionego kompostu. Można też zastosować trociny czy piasek. Nie powinno się wykorzystywać do tego torfu ze względu na jego właściwości chłonące wilgoć. Róże ogrodowe powinno się kopczykować między październikiem a listopadem.

Róże pnące – zabezpieczanie przed zimą

Jeśli chodzi o pielęgnację róż pnących, należy pamiętać, że nie powinno się przysypywać ich pędów ziemią, ponieważ mogą zacząć puszczać korzenie, a po odkopaniu krzew stanie się bardziej wrażliwy na wczesnowiosenne przymrozki. W przypadku dużych i bardzo rozrośniętych krzewów należy owinąć je wraz z podporami jutą czy gałązkami iglaków. Nasady róż pnących powinno się kopczykować.

Róże pienne – zabezpieczanie przed zimą

Róże pienne, których nie da się przygiąć czy przysypać, powinno się związać i zrobić wokół nich chochoła. Do okrycia korony róż piennych warto użyć gałęzi drzew iglastych, słomianej maty czy białej agrowłókniny. Pod żadnym pozorem nie wolno stosować materiałów, które nie przepuszczają powietrza. Bardzo rozrośnięte korony róż pnących należy okrywać tylko u nasady, a ich pień owijać słomianą matą lub gałązkami iglaków.

Róże w doniczce – zabezpieczanie przed zimą

Róże w doniczce, jeśli uprawiane są na tarasie czy balkonie, najlepiej byłoby przenieść do jasnego i w miarę chłodnego pomieszczenia, w którym temperatura nie przekroczy 10 stopni. Innym sposobem zabezpieczenia róż doniczkowych jest zakopanie donicy w ziemi do wysokości podstawy krzewu.

Sprawdź też: Pielęgnacja roślin doniczkowych – praktyczne porady

Kiedy ściągamy okrycie z róż?

Moment ściągnięcia okrycia z róż ogrodowych zależy od pogody i tego, czy ustąpiły już przymrozki. Nie możesz zająć się tym zbyt wcześnie – marzec to burzliwy miesiąc, jeśli chodzi o temperatury, i może Cię zaskoczyć nagłą zmianą. Bacznie obserwuj warunki pogodowe i zapoznaj się z prognozami. Zazwyczaj bezpieczny czas na ściągnięcie okrycia to przełom marca i kwietnia – zacznij od usunięcia najgrubszych warstw, natomiast te lżejsze zdejmij na końcu.

Kopczykowanie róż to jeden z najważniejszych procesów, aby uchronić roślinę przed zbliżającymi się mrozami

Róże ogrodowe to klasyczna ozdoba domu. Aby nie stracić swoich ulubionych kwiatów przez niskie temperatury, zapewnij im odpowiednią ochronę. Wprowadź je w stan spoczynku, okryj ziemią i wykonaj przycinanie. Wyższe odmiany owiń warstwą słomy czy agrowłókniny. Wiosna już niedługo!

Chcesz generalnie zabrać się za swój ogród? W takim razie polecamy sprawdzić kalendarz ogrodnika napisany przez Macieja. Dostępne są już porady na kwartał I (styczeń-marczec), II (kwiecień-czerwiec) oraz III (lipiec-wrzesień). Ostatni będzie wkrótce, dlatego zachęcamy do obserwowania nas na bieżąco. Jednocześnie polecamy także inne artykuły związane z dbaniem o domowy ogródek:

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.