1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czym wyczyścić srebro? Czyszczenie srebra krok po kroku

Poradniki

2 lata temu

Czym wyczyścić srebro? Czyszczenie srebra krok po kroku

DIY Porządki domowe
13
1
0
13
1

Nawet tak szlachetny i długowieczny materiał jak srebro potrzebuje odrobiny opieki. Na powierzchni wykonanej z niego biżuterii osadza się niekiedy nieestetyczny nalot. Jakie są tego przyczyny? Jak można zapobiegać ciemnieniu srebra i czym czyścić wykonane z niego przedmioty?

Czyszczenie srebrnej biżuterii i innych przedmiotów – co warto wiedzieć?

Popularny mit głosi, że srebro ciemnieje pod wpływem tlenu, jednak w rzeczywistości za nieestetyczny, czarny nalot odpowiadają cząsteczki dwutlenku siarki. Substancja ta reaguje z atomami srebra, powodując powstawanie na powierzchni przedmiotu nowego związku o nazwie siarczek srebra. To właśnie on odpowiedzialny jest za charakterystyczny, ciemny osad. Dwutlenek siarki znacznie częściej występuje w powietrzu zanieczyszczonym, a więc w miastach, obszarach przemysłowych lub rejonach, do których wraz z wiatrem dociera skażone nim powietrze.

czyszczenie srebra
Czyszczenie srebrnego pierścionka z diamentem

Zobacz: Czyszczenie mosiądzu – jak to zrobić? Sprawdź najlepsze sposoby na czyszczenie mosiądzu

Mieszkając w większej aglomeracji, musimy więc szczególnie dbać o srebrną biżuterię, srebrne sztućce czy naczynia. Nie sprawi to większych problemów osobom, które znają tajniki pielęgnacji tego materiału i wiedzą, czym można go czyścić, by spod zaśniedziałej pokrywy wydobyć jego dawny blask. Na szczęście wcale nie jest to trudne. Do czyszczenia srebrnej biżuterii z powodzeniem można wykorzystać środki oraz przedmioty, które większość z nas już posiada w swoich kuchniach lub łazienkach.

Czego można użyć do czyszczenia srebra?

Do wyczyszczenia srebra można użyć zarówno metod mechanicznych, jak i chemicznych. Obie mają swoje wady i zalety, jednak do większości przedmiotów zaleca się raczej ten drugi sposób. Mechaniczne usuwanie osadu poprzez tarcie czy wydłubywanie może z łatwością porysować srebro, a problem ten jest znacznie trudniejszy do naprawienia niż samo zlikwidowanie nieprzyjemnego nalotu.

Szorowanie często prowadzi też do usunięcia nie tylko nalotu, ale i zewnętrznych warstw srebra, co na chwilę może uczynić je bardzo ładnym, jednak wkrótce najprawdopodobniej przyczyni się do powstawania jeszcze większej ilości trudnousuwalnego osadu oraz rdzy. To właśnie dlatego zaleca się raczej sposoby chemiczne oparte na delikatnych dla srebra, ale bezlitosnych dla nalotu związkach. Jednak i one nie zawsze się sprawdzą.

czyszczenie srebra pastą do zębów
Czyszczenie srebra pastą do zębów

Niektóre rodzaje używanych w procesie czyszczenia srebra substancji mogą wyrządzić dość poważne szkody innym materiałom. Jeżeli więc srebrna biżuteria jest oksydowana lub wzbogacona o jakieś dodatkowe elementy, na przykład kamienie, stanowczo odradza się wykorzystywanie technik czyszczenia chemicznego takich samych, jak w przypadku przedmiotów pozbawionych innych materiałów.

Jak czyścić srebrną biżuterię i inne przedmioty? 3 sposoby krok po kroku

Najlepsze techniki czyszczenia biżuterii w domowych warunkach łączą w sobie działanie bazujące na reakcji chemicznej oraz nieinwazyjne sposoby mycia i polerowania srebra. Przed ich przeprowadzeniem należy jednak pamiętać o kilku podstawowych warunkach. Wszelkie stosowane roztwory zawsze przygotować trzeba w naczyniach z tworzywa sztucznego, nigdy w tych wykonanych z różnego rodzaju metali. Należy więc używać plastikowej bądź szklanej miseczki.

Czyszczenie biżuterii to bardzo delikatny proces, który wymaga niemałej ostrożności. Srebrną powierzchnię zawsze należy czyścić miękką ściereczką, na przykład wykonaną z bawełny lub mikrofibry. Osad z powodzeniem doczyścisz za pomocą szczotki do masażu dziąseł. Unikaj jednak szczoteczek do zębów, ponieważ ich włókna są zbyt twarde i mogą doprowadzić do powstawania rys na powierzchni srebrnych przedmiotów.

Polerowanie srebra
Polerowanie srebra / Źródło: bhg.com

Ostatni etap czyszczenia, polerowanie, przeprowadzisz za pomocą flanelowej szmatki. W tym procesie nie używaj żadnych dodatkowych preparatów – sprawdzone domowe sposoby na skuteczne czyszczenie srebra w większości zupełnie tego nie wymagają. Nie korzystaj też z żadnych środków wybielających. Pamiętaj, że największą ostrożność zachować musisz podczas czyszczenia srebra starego – jest bardzo podatne na uszkodzenia.

Jak wyczyścić srebro folią aluminiową i solą kuchenną?

Ten ciekawy sposób czyszczenia srebra znany jest już od dłuższego czasu, jednak dla wielu osób wciąż pozostaje tajemnicą. Jest dość prosty i zajmuje około 10 minut. By wyczyścić srebro tą metodą, przyda Ci się folia aluminiowa i sól kuchenna w ilości około sześciu łyżeczek.

czyszczenia srebra folią aluminiową
Czyszczenia srebra folią aluminiową

Przygotuj naczynie (pamiętaj: nie używaj metalowych misek!), a następnie wykorzystaj folię aluminiową do pokrycia jego dna. Napełnij je gorącą wodą (około 500 ml) i wsyp do niego sól kuchenną. W tak przygotowanej kąpieli wodnej umieść srebrną biżuterię lub inny przedmiot z tego materiału. Poczekaj, aż woda wystygnie. Osusz srebro bawełnianą szmatką, a następnie wypoleruj.

Czyszczenie srebra pastą do zębów

Jak się okazuje, osad na srebrnych przedmiotach możesz zlikwidować za pomocą pasty do zębów. Sposób ten jest tani i niezwykle prosty, bo wymaga użycia wyłącznie pasty, którą należy nałożyć na czyszczone przedmioty miękką szmatką (flanelową lub bawełnianą), a następnie rozprowadzić na ich powierzchni. Delikatniej zetrzyj osad ze srebra, a następnie umyj je pod bieżącą wodą. Teraz tylko wysusz przedmiot i wypoleruj czystą szmatką.

Pasta do zębów na srebro
Pasta do zębów na srebro / Źródło: polki.pl

Uwaga: nie używaj past wybielających! W składzie często zawierają ścierające drobinki, które mogą łatwo zarysować srebrny przedmiot.

Jak czyścić srebro z pomocą sody oczyszczonej?

Czyszczenie srebra sodą oczyszczoną to już tradycja, w związku z czym na przestrzeni lat zdążyło się uformować wiele nowych przepisów na kąpiele wodne z użyciem tej substancji. Najbardziej znane jest połączenie sody łyżki oczyszczonej z łyżką octu kuchennego. Oba składniki należy wrzucić do niemetalowego naczynia, a następnie rozcieńczyć w litrze wody. Po wymieszaniu wystarczy włożyć tam srebrne przedmioty.

czyszczenie srebra sodą oczyszczoną
Czyszczenie srebra sodą oczyszczoną / Źródło: netto.pl

Taka płukanka powinna całkowicie wyczyścić zaśniedziałą biżuterię, sztućce lub inne rzeczy wykonane ze srebra. Przedmioty należy usunąć z naczynia po mniej więcej dwudziestu minutach. Teraz wystarczy przemyć je pod bieżącą wodą, wysuszyć i wypolerować, wykorzystując w tym celu flanelową lub bawełnianą szmatkę.

Jak na długo zachować blask srebrnej biżuterii?

By uniknąć tworzenia się nalotu na srebrnych pierścionkach lub łańcuszkach, wcale nie musimy rezygnować z ich ubierania. Wręcz przeciwnie – to rzadko noszona biżuteria z czasem ulega temu osadowi. By więc zapobiec tworzeniu się zanieczyszczeń na srebrnych powierzchniach, musimy im zapewnić regularne ścieranie, na przykład po prostu ubierając przedmioty na kilka godzin.

Powierzchnia dłoni, karku lub innych miejsc, które ozdabiamy biżuterią, ściera osad, dobrze więc wpływa na ten materiał. Unikaj jednak noszenia srebrnej biżuterii podczas prac domowych – niektóre związki zawarte w środkach czyszczących (na przykład w płynie do mycia szyb) mogą negatywnie wpływać na jej stan. Staraj się nie ubierać jej również w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności czy temperaturze, na przykład w kuchni czy w łazience.

Jeżeli na dłuższy czas rezygnujesz z noszenia lub używania srebrnych przedmiotów, trzymaj je szczelnie zamknięte w kuferku, szkatułce lub woreczkach strunowych, by w miarę możliwości ograniczyć im dostęp do powietrza. Pamiętaj, że po dniu noszenia na powierzchni pierścionków czy medalików osadził się pot, kurz i unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia, dlatego zawsze przed schowaniem przedmiotu umyj zabrudzone srebro.

Polerowanie srebrnego widelca
Polerowanie srebrnego widelca

Srebrne przedmioty przechowuj oddzielnie. Czarny osad na ich powierzchni może powstawać znacznie szybciej, jeżeli materiał ma bezpośrednią styczność ze złotem czy różnego rodzaju stalą. Biżuterię możesz zapakować do osobnych pudełeczek lub przeznaczyć specjalnie dla nich nową szkatułkę czy kuferek. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, dobrym pomysłem może być otoczenie srebra miękkim materiałem lub zapakowanie do osobnego woreczka.

Jak się okazuje, domowymi sposobami jesteśmy w stanie sprawnie walczyć z ciemnym nalotem na srebrnych lub posrebrzanych przedmiotach. Choć wymaga to nieco ostrożności (szczególnie w przypadku biżuterii), pełne dawnego blasku srebro zdecydowanie jest warte odrobiny starań.

13
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.