1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Okap kuchenny – co to za urządzenie? Rodzaje i montaż

Poradniki

2 lata temu

Okap kuchenny – co to za urządzenie? Rodzaje i montaż

Kuchnia Wyposażenie
3
0
0
3
0

Co to jest okap kuchenny? Na które jego rodzaje warto stawiać? Jak zamontować okap kuchenny? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w naszym artykule!

Okap kuchenny to podstawowe urządzenie w kuchni, którego nie może zabraknąć w tym pomieszczeniu. Warto wiedzieć zatem, jaki rodzaj okapu kuchennego wybrać. Jak zamontować to urządzenie? Na co zwracać uwagę podczas jego zakupu? Jakie są różnice między okapem a pochłaniaczem kuchennym? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika. Odpowiadamy też na inne pytania związane z zakupem okapu kuchennego. Zapraszamy do lektury!

Co to okap kuchenny? Cechy urządzenia

Okap kuchenny – bez znaczenia, jaki jest jego rodzaj – ma za zadanie niwelować wszelkie zapachy unoszące się w pomieszczeniu, zwłaszcza te tworzące się w trakcie gotowania. Dzięki temu urządzeniu jesteś w stanie skutecznie zabezpieczyć meble i sprzęty przed uszkodzeniami wywołanymi otaczającą Cię parą wodną. Okap kuchenny (zarówno wyciąg, jak i pochłaniacz kuchenny) jest w stanie pozytywnie wpływać na Twoje zdrowie. Dlaczego? Redukuje on również niekorzystne dla Twojego zdrowia substancje zawarte w powietrzu.

Okap kominowy jest jednym z najpopularniejszych urządzeń tego typu w Polsce
Popularny okap kominowy to najczęściej spotykane urządzenie w kuchni

Jeśli więc chcesz zadbać o czystość w swojej kuchni, a lubisz gotować dużo każdego dnia, okap kuchenny musi znaleźć się na jej wyposażeniu. Zwłaszcza taki, który będzie dostosowany do powierzchni wnętrza. O tym jednak będziemy pisać w dalszej części poradnika. Pamiętaj, że urządzenie to jest niezbędne, ponieważ pozwala zmniejszyć ryzyko osadzania się nieestetycznego tłuszczu na umeblowaniu. Jeśli kuchnia jest połączona z innym pomieszczeniem, np. salonem, nie będziesz zmuszać pozostałych mieszkańców (a także oczywiście siebie) do wdychania intensywnych zapachów przez cały dzień. W dodatku okap kuchenny tworzy poniekąd warstwę ochronną dla mebli. Drewno i okleina pod wpływem ciągle unoszącej się pary wodnej mogłyby z czasem się zniszczyć, czego raczej każdy woli uniknąć.

Sprawdź też: Modna mała kuchnia z wyspą – jak ją urządzić? Aranżacje, inspiracje, pomysły

Jaki wybrać okap kuchenny? Rodzaje okapów

Czas na zakupy, a na liście okap kuchenny. Jaki wybrać? Oto jest pytanie! Na rynku nie brakuje różnych urządzeń tego rodzaju. Na co więc postawić? Tak naprawdę głównie zależy to od Ciebie. O ile parametry działania danego sprzętu decydują o jego dopasowaniu do powierzchni wnętrza, tak w tym momencie trzeba w pierwszej kolejności rozróżnić, jakie rodzaje okapów możesz spotkać w sklepach. Przedstawmy pokrótce cztery typy tego urządzenia, a więc okapy kuchenne podszafkowe, kominowe, wyspowe i blatowe.

Okap kuchenny podszafkowy

Na początku skupmy się na wariancie podszafkowym. Okap kuchenny podszafkowy jest bowiem bardzo zgrabnym konstrukcyjnie urządzeniem, które nie rzuca się w oczy. Nadaje się przede wszystkim do małych pomieszczeń. Warto zaznaczyć, że okap podszafkowy często pracuje jako pochłaniacz kuchenny. Co to znaczy? Nie jest podłączony rurą do komina, lecz pracuje na zasadzie zamontowanego w nim filtra. Dzięki temu wystarczy, że wymienisz go co jakiś czas, aby urządzenie kontynuowało swoją skuteczną pracę. Plusem jest filtr metalowy, który można umieszczać w zmywarce.

Okap kuchenny kominowy

Jeszcze jaki wybrać okap kuchenny? A może okap kuchenny kominowy? To bardzo popularna konstrukcja, która często spotykana jest w nieco większych pomieszczeniach. Okap przyścienny, bo taką też przyjmuje nazwę ten rodzaj, swoją budową przypomina odwróconą literę T. Nie brakuje też modeli prostokątnych czy okrągłych. Zwłaszcza jego wybór pod względem kolorystycznym jest bardzo duży. W dodatku okap kuchenny kominowy może pracować zarówno jako wyciąg, jak i pochłaniacz.

Okap kuchenny wyspowy

W większych kuchniach często znajduje się miejsce na dużą wyspę. Na niej z kolei montuje się płytę do zabudowy grzewczą, a więc płytę indukcyjną lub płytę gazową. Takie zagospodarowanie przestrzeni wymusza inwestycję w okap nad wyspą. Może on pracować zarówno jako pochłaniacz, jak i wyciąg, lecz w drugim przypadku rura powinna być schowana, np. w podwieszanym suficie. Inaczej mogłaby zaburzyć wystrój wnętrza.

Okap kuchenny wyspowy, podobnie jak wariant kominowy (przyścienny), może przybierać różne formy. Oprócz tego, że występuje w odmiennych kolorach, co pozwoli Ci dopasować go do wielu aranżacji, to producenci tworzą jego wersje w kształtach prostokątnych i okrągłych. Ciekawostką są z pewnością nowoczesne okapy wyspowe, które wyglądają jak tradycyjna lampa.

Sprawdź też: Pomysły na małą kuchnię w bloku – jak ją urządzić? Mała kuchnia w bloku – wskazówki i inspiracje

Okap kuchenny blatowy

Pozostaje ostatni, coraz popularniejszy okap wysuwany z blatu, czyli mówiąc prościej – okap blatowy. Jest to znakomite pod względem estetycznego designu urządzenie, które sprawdzi się w nowoczesnych kuchniach, zwłaszcza tych minimalistycznych. Okap blatowy jest zazwyczaj wsunięty do blatu, kiedy akurat go nie używamy, więc nie rzuca się w oczy. Może pracować nie tylko jako pochłaniacz kuchenny, ale również jako wyciąg. Wtedy oczywiście jest podłączony do obiegu otwartego, czyli komina. Okap kuchenny blatowy to dobre rozwiązanie, gdy płyta indukcyjna jest położona w narożniku wnętrza i zastosowanie innego typu okapu mogłoby być problematyczne – zarówno pod względem samego montażu, jak i estetyki.

Okap kuchenny – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Przy wyborze okapu kuchennego należy zwracać uwagę na dwa bardzo ważne parametry. Jeden odnosi się do skuteczności działania tego rodzaju urządzenia. Drugi natomiast wpływa na nasz komfort codziennego życia. Zacznijmy więc od chyba najistotniejszej kwestii, a więc wydajności.

Okap kuchenny, aby był wydajny, czyli jego praca odznaczała się skutecznością, musi być dobrany indywidualnie do każdego pomieszczenia. Należy więc obliczyć kubaturę kuchni, a więc pomnożyć powierzchnię wnętrza i jego wysokość. Co robić po tej czynności? Teraz pozostaje wybranie takiego okapu kuchennego, który na poszczególnych biegach odpowiednio poradzi sobie z przefiltrowaniem powietrza w takim pomieszczeniu. Na pierwszym biegu powinien w ciągu godziny zrobić to sześciokrotnie, na drugim – dziewięciokrotnie oraz na trzecim – aż dwunastokrotnie. Pamiętaj więc, aby zwracać zawsze uwagę na te parametry podczas wyboru nowego okapu kuchennego.

Okap wysuwany z blatu jest coraz częściej spotykany w nowoczesnych kuchniach
Okap blatowy to urządzenie, które pojawia się w nowoczesnych kuchniach

Druga ważna kwestia to głośność urządzenia. Producenci często podają ten parametr przy pracy urządzenia na najwyższym poziomie. Mimo wszystko okap kuchenny będziesz na pewno użytkował na niższych biegach, więc trzeba wcześniej sprawdzić jego głośność na pierwszym i drugim poziomie. Szacuje się, że na najniższym biegu optymalna głośność to 50 dB. Jeśli zatem wybierzesz sprzęt wpisujący się w to kryterium (oraz to związane z wydajnością), prawdopodobnie będziesz zadowolony z zakupu.

Jak zamontować okap kuchenny? Okap a pochłaniacz

Okap kuchenny montuje się na dwa sposoby – albo będzie pracował w obiegu otwartym (jako wyciąg kuchenny), albo w obiegu zamkniętym (jako pochłaniacz kuchenny). Jaka jest różnica między tymi dwoma metodami? Pierwszy sposób polega na tym, że okap kuchenny (podszafkowy, kominowy, wyspowy czy blatowy) jest podłączony do komina za pomocą rury (to jednocześnie odpowiedź na pytanie, jak podłączyć okap kuchenny do komina). Dzięki temu wszystkie zanieczyszczenia oraz para wodna są odprowadzane szybem wentylacyjnym poza budynek. Jest to o wiele wydajniejszy sposób podłączenia okapu kuchennego w porównaniu z obiegiem zamkniętym.

Sprawdź też: Funkcjonalna kuchnia. Ergonomia w kuchni — zasady planowania, projekty, porady

Okap kuchenny pracujący w obiegu zamkniętym będzie nie dość, że pracował mniej skutecznie (choć wciąż zadowalająco) i głośniej, to też zmusi Cię do wymiany lub regularnego czyszczenia filtra. Najkorzystniej jest wybrać filtr metalowy, który bez problemu umieścisz od czasu do czasu w zmywarce. Nie musisz więc wtedy co chwilę inwestować w nowe i niezbędne części do prawidłowej pracy okapu kuchennego pracującego w obiegu zamkniętym.

Okap kuchenny – na jaki model więc postawić?

Jak widzisz, wybór okapów kuchennych na obecnym rynku nie jest mały i tak naprawdę to od Ciebie głównie zależy, jaki sprzęt wybierzesz. Oczywiście liczy się też kubatura pomieszczenia i rozplanowanie w nim przestrzeni. Prawdopodobnie postawisz na inny rodzaj okapu kuchennego, gdy płyta indukcyjna bądź gazowa znajdą się w rogu pomieszczenia czy na wyspie.

A Tobie jaki okap kuchenny najbardziej przypadł do gustu? Jesteś zwolennikiem wariantu podszafkowego, czy może kominowego, wyspowego albo blatowego? Na jaki rodzaj okapu kuchennego postawiłeś w swojej kuchni? Czy pracuje on w obiegu otwartym czy zamkniętym? Jesteś zadowolony ze skuteczności jego działania? Jak wygląda również sytuacja z jego głośnością? Czekamy na wszystkie odpowiedzi w sekcji komentarzy umieszczonej poniżej!

Interesują Cię tematy związane z urządzaniem kuchni? Szukasz inspiracji? Powinieneś więc zerknąć na kilka naszych innych artykułów. Mamy nadzieję, że wykorzystasz już niedługo wiedzę w nich zawartą!

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *