1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Okap kuchenny podszafkowy – jaki wybrać?

Poradniki

2 lata temu

Okap kuchenny podszafkowy – jaki wybrać?

Kuchnia Wyposażenie
6
1
0
6
1

Jak działa okap kuchenny podszafkowy? Jaki wybrać? Czy warto? Czym jest cichy okap kuchenny podszafkowy? Tego wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu!

Okap jest urządzeniem, którego wręcz nie może zabraknąć w żadnej kuchni. Dzięki niemu możesz niwelować zapachy unoszące się z przyrządzanych potraw. Nie będą one rozprzestrzeniać się z tak dużą intensywnością po całym mieszkaniu. Z tego względu ubrania czy pościel nie powinny nasiąknąć unoszącą się wonią. Jednym z rozwiązań jest okap kuchenny podszafkowy. Czy warto go wybrać? Jakie ma zalety? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Okap kuchenny podszafkowy – jak działa? Zalety i wady tego rozwiązania

Czy warto postawić na podszafkowy okap kuchenny? Zdecydowanie tak! Urządzenie to ma sporo zalet, o których należy wspomnieć. Część z nich wiąże się z konstrukcją i pracą okapu. Jeśli postawisz na okap z obiegiem zamkniętym, czyli działającym z użyciem filtra, nie tylko możesz liczyć na szybki montaż urządzenia, ale także na łatwe utrzymanie go w czystości. Wystarczy wyjęcie filtra od czasu do czasu, ręczne jego umycie lub umieszczenie go w zmywarce, a następnie ponowne zamontowanie w okapie. Wyjątkiem są filtry materiałowe, które regularnie trzeba wymieniać na nowe.

Teleskopowy okap kuchenny to dobre rozwiązanie do niewielkiej kuchni
Okap podszafkowy teleskopowy możesz wysunąć tylko wtedy, gdy gotujesz!

Kolejną zaletą jest bez wątpienia mała konstrukcja. Model podszafkowy to okap do zabudowy. Znakomicie wkomponuje się on w wystrój kuchni i nie będzie rzucać się w oczy mieszkańców czy przybyłych gości. Praktycznie nie zabiera on dodatkowego miejsca we wnętrzu, ponieważ niemal nie wystaje poza wiszącą szafkę. Warto też zaznaczyć, że okap kuchenny podszafkowy ma wbudowane podświetlanie (tradycyjna żarówka lub LED). Jego montaż nad płytą indukcyjną wpływa na komfortowe gotowanie nawet po zmroku. Sprawia, że zapalanie światła w całym pomieszczeniu nie jest konieczne.

Sprawdź też: Mała kuchnia – co zamiast stołu w kuchni? Porady, pomysły, inspiracje

Wada, którą dostrzegamy, dotyczy tylko okapu kuchennego podszafkowego pracującego z filtrem, czyli w obiegu zamkniętym. Takie rozwiązanie może nie być zbyt wydajne w dużych kuchniach lub takich, które są połączone z salonem. Inwestycja we wspomniane urządzenie prawdopodobnie nie ma wtedy sensu, więc w takich warunkach postaw na obieg otwarty lub inny rodzaj okapu kuchennego.

Okap kuchenny podszafkowy – jak podłączyć? Czy montaż jest trudny?

Montaż okapu kuchennego podszafkowego nie jest trudny, lecz nie warto instalować go w pojedynkę. Jego waga oraz nieporęczna konstrukcja sprawiają, że o wiele wygodniej przebiegnie podłączenie urządzenia, gdy zyskamy przynajmniej jedną dodatkową parę rąk do pomocy. Gdzie się go montuje? Zgodnie z nazwą instalacja przebiega pod szafką kuchenną. Jak jednak to zrobić?

Sposób montażu zależy od rodzaju okapu kuchennego podszafkowego. Model z obiegiem otwartym podłącza się do instalacji wentylacyjnej. W tym celu musisz zakupić specjalną rurę, którą łączy opisywane w niniejszym artykule urządzenie z szybem wentylacyjnym. Z kolei okap kuchenny z obiegiem zamkniętym jest niezależnym od wentylacji modelem. Działa on na zasadzie wbudowanego filtra, o którym więcej będziemy pisać w dalszej części publikacji.

Montaż okapu kuchennego podszafkowego nie jest trudny, zatem każdy powinien poradzić sobie z tym zadaniem samodzielnie – zatrudnienie fachowca wydaje się wręcz zbędne. Do instalacji potrzebne są zazwyczaj najprostsze narzędzia typu wiertarka, śrubokręt, wiertła. Pamiętaj jednak, aby zachować odpowiednią odległość między okapem a płytą indukcyjną (55 cm względem elektrycznej, 65 cm względem gazowej). 

Okap kuchenny podszafkowy – jaki wybrać? Postaw na cichy okap!

Jaki wybrać podszafkowy okap kuchenny? Zwracaj też uwagę na to, jaki filtr się w nim znajduje. Na rynku dostępne są różne warianty, więc z pewnością dostosujesz model tego urządzenia do własnych potrzeb. Jakie filtry możesz spotkać w okapach kuchennych podszafkowych? Na pewno węglowe, aluminiowe, materiałowe (włókiennicze), a także metalowe. Każdy z nich wymaga nieco innych czynności pielęgnacyjnych. 

Sprawdź też: Jak lodówka to tylko zabudowana? Wcale nie! Kuchnia z lodówką wolnostojącą też ma swoje zalety

Modele materiałowe trzeba raz na jakiś czas wymienić. Zwykle odbywa się to co kilka miesięcy – częstotliwość zmian zależy od konkretnego materiału wykorzystanego do stworzenia filtru. Mimo konieczności częstych zmian są one polecane, ponieważ dobrze wchłaniają zapachy unoszące się w kuchni. Jeśli jednak nie chcesz regularnie inwestować w nowe filtry, możesz postawić na okap podszafkowy, który jest wyposażony w modele wielokrotnego użytku, czyli filtry metalowe czy aluminiowe. Dzięki temu będziesz samodzielnie je czyścił od czasu do czasu i sporo pieniędzy zostanie w Twojej kieszeni.

Możesz wybierać okapy kuchenne z różnymi filtrami
W zależności od rodzaju filtru musisz regularnie go czyścić lub wymieniać na nowy

Cichy okap podszafkowy – zwracaj uwagę na głośność urządzenia

Cichy okap kuchenny podszafkowy jest czymś, co powinieneś mieć na uwadze – zwłaszcza gdy gotujesz dużo i wiesz, że urządzenie to będzie pracowało niemal każdego dnia. Zwracaj więc uwagę na głośność pracy okapu wyrażoną w decybelach. Podawana przez producentów wartość dotyczy zwykle działania urządzenia na pierwszym biegu. Im mniej decybeli, tym lepiej (najlepiej poniżej 50 dB)!

Jak widzisz, okap kuchenny podszafkowy to estetyczne rozwiązanie, które będzie odpowiednie przede wszystkim do niewielkich kuchni – chyba że postawisz na model pracujący w obiegu otwartym. Wybór poszczególnych typów jest szeroki – nie tylko pod względem wyglądu (okap kuchenny podszafkowy czarny lub biały), ale także rodzajów filtrów. Z pewnością znajdziesz urządzenie, które dopasujesz do własnych potrzeb. A może już jesteś po remoncie kuchni? Na jaki okap się zdecydowałeś? Czekamy na Twoje cenne uwagi w sekcji komentarzy, którą znajdziesz poniżej!

A jeśli interesują Cię inne tematy związane z kuchnią, koniecznie przeczytaj nasze wybrane artykuły! Mamy nadzieję, że zawarta w nich treść pozwoli Ci lepiej urządzić to pomieszczenie.

6
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *