1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Kuchnia w kształcie litery „U” – jak ją zaaranżować? Jakich błędów nie popełniać? Porady, inspiracje i gotowe projekty.

Poradniki

3 lata temu

Kuchnia w kształcie litery „U” – jak ją zaaranżować? Jakich błędów nie popełniać? Porady, inspiracje i gotowe projekty.

Dekoracja wnętrz Kuchnia
6
2
0
6
2

Aranżacja kuchni w kształcie litery „U” pozwoli Ci w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń. Czy to tylko z tego powodu kuchnia w kształcie litery „U” jest niezwykle popularna w tak wielu domach?

Kuchnia w kształcie litery „U” – czyli jaka?

Najprościej mówiąc, kuchnia w kształcie litery U to taka, w której meble ustawiono w kształt tej litery — oznacza to, że trzy z czterech ścian są zabudowane. Ten układ jest bardzo wygodny, dzięki niemu osoba stojąca w środku ma łatwy dostęp do potrzebnych przyborów, naczyń i składników spożywczych. Ergonomiczny wystrój kuchni zapewnia optymalne wykorzystanie przestrzeni oraz oszczędza Twój czas podczas gotowania czy sprzątania.

kuchnia w kształcie litery "U"

Zobacz: Kuchnia w kształcie litery „L”: jak funkcjonalnie zaprojektować kuchnię w takim układzie? Porady, inspiracje i aranżacje

Projekty kuchni w kształcie litery „U” – gotowe aranżacje

Jak zatem zagospodarować taką kuchnię? Warto skorzystać z rekomendacji od doświadczonych projektantów wnętrz albo też zdać się na przykładowe wizje znalezione w Internecie. Wiele salonów meblowych oferujących meble kuchenne często przygotowuje już wcześniej doskonałe aranżacje małych kuchni — nierzadko we współpracy z dostawcami sprzętu AGD. Wymarzoną kuchnię możesz oczywiście zaaranżować samodzielnie dzięki inspiracjom z sieci lub różnych magazynów. My również mamy dla Ciebie kilka porad!

Zrezygnuj z szafek

Dodatkowe wiszące szafki mogą dać zbyt klaustrofobiczny efekt, gdy z trzech stron otoczy Cię sprzęt AGD i blaty. Dobrze urządzona kuchnia w zabudowie to taka, w której przestrzeń użytkowa jest idealnie wykorzystana. Zamiast podwieszanych szafek możesz zdecydować się na ażurowe półki albo zabudować w pełni tylko jedną ścianę. Relingi i wieszaki także stają się coraz bardziej popularne – takie haczyki również tworzą miejsce na przechowywanie podręcznych przyborów.

Kuchnia w kształcie litery "U" bez szafek

Kuchnia w kształcie litery „U” z oknem

Duże okno w kuchni to kolejny powód, by zrezygnować z szafek kuchennych — przerwie ono ich linię. Kuchnia w kształcie litery „U” z oknem to gwarancja jasnej kuchni. Naturalne światło wpadające do wnętrza równoważy oświetlenie górne, dlatego pamiętaj, by nie otaczać meblami ściany, na której znajduje się okno. Unikaj obudowywania okien szafkami lub dużymi urządzeniami jak lodówka, bo w ten sposób tworzysz prawdziwie przytłaczającą atmosferę. Pod oknem może za to mieścić się blat do pracy lub zlewozmywak, jasne światło i widoki ułatwią Ci żmudne prace.

Kuchnia w kształcie litery „U” z oknem

Wyznacz złoty trójkąt w kuchni

Podczas projektowania kuchni, pamiętaj o tzw. trójkącie roboczym. Większość prac kulinarnych odbywa się w stałym cyklu między lodówką, zlewozmywakiem a kuchenką (płytą, piekarnikiem). Niezależnie, czy to mała kuchnia w kształcie litery „U”, czy duże pomieszczenie, te trzy elementy muszą być umieszczone w stosunkowej bliskości. Odległość między lodówką a zlewem nie powinna przekraczać 2 metrów, podobnie między zlewozmywakiem a kuchenką. Dystans między lodówką a kuchenką może być jednak nieco większy.

Złoty trójkąt w kuchni

Kuchnia w kształcie litery „U” wyznacza w naturalny sposób taki trójkąt. Jeśli ustawisz zlewozmywak pod oknem na środkowej ścianie, intuicyjne jest umiejscowienie płyty grzewczej po lewej stronie i lodówki po prawej. Między nimi zostaw sobie wolny obszar na szybkie odstawianie garnków i innych akcesoriów.  Uważaj, tylko by otwarte drzwiczki różnych urządzeń nie blokowały przejścia. Podobnie, przestrzeń do krojenia czy mieszania powinna dawać Ci duże pole do manewru.

Kuchnia w kształcie litery „U” z wyspą

Jeśli chcesz dodać wyspę do swojej kuchni w kształcie U, jest to świetny pomysł, zwłaszcza w większym pomieszczeniu. Kuchnia w kształcie litery „U” z wyspą to jak postawienie kropki nad „i” – w elegancki sposób zamyka przestrzeń kuchenną i jednocześnie uzupełnia ją o dodatkową przestrzeń. Na wyspie możesz umieścić nawet płytę indukcyjną z okapem nad nią, tak by trzy ściany kuchni otaczały jej serce. Możesz też wykorzystać wyspę jako stół lub barek, przy którym zasiądziecie do posiłków.

Kuchnia w kształcie litery „U” z barkiem

Kuchenny kontuar może stanowić osobną wyspę kuchenną, ale inną świetną aranżację będzie stanowiła kuchnia w kształcie litery „U” z barkiem pod oknem. To bardzo dobre rozwiązanie: właśnie wokół barku goście zbierają się na przyjęciach w kuchni. Blat barku zepnie oba ramiona pomieszczenia, możesz też przy nim umieścić wysokie stołki. Dzięki temu, kiedy już urządzisz mieszkanie, będziesz mógł cieszyć się większą przestrzennością pomieszczenia.

Kuchnia w kształcie litery „U” z barkiem
Źródło: dobrzemieszkaj.pl

Kuchnia w kształcie litery „U” otwarta na salon

Aranżacja kuchni nie musi ograniczać się do osobnego pomieszczenia. Znakomitym pomysłem jest kuchnia w kształcie litery „U” z salonem. Projekty kuchni tego typu mogą wykorzystać jeden z ciągów szafek, by stworzyć swoistą pół ściankę lub ściankę działową, oddzielającą salon od kuchni. Zastanów się, czy taka wyspa będzie służyła do spożywania posiłków jako miejsce zastępujące stół, czy też jako magazyn do przechowywania przyborów i składników.

Otwarta na salon kuchnia
Źródło: dobrzemieszkaj.pl

Możesz też odgraniczyć kuchnię od salonu lekką półką lub ażurową ścianką. Wiele osób ustawia na takich półkach wyłącznie rzeczy dekoracyjne — magazyny, ozdoby czy rośliny. Bardziej solidnym rozwiązaniem może być masywna drewniana półka, zapewniająca tylko częściową separację: wiele osób rekomenduje te pozbawione zabudowanej części tylnej, umożliwiają one osobom w kuchni obserwację salonu. Natomiast symbolicznie oddzielisz kuchnię od reszty mieszkania, gdy powiesisz na tylnej ścianie półki plakat, obraz lub mały telewizor. 

Mała kuchnia w kształcie litery „U”

Jeśli masz do dyspozycji ograniczoną przestrzeń, pamiętaj, by zostawić sobie możliwości komfortowej pracy bez ścisku. W kuchni stale ktoś przebywa, musisz więc mieć dość miejsca, by móc wymijać się z pozostałymi domownikami. Dlatego w małej kuchni również najlepiej jest rozstawić sprzęt AGD w trójkącie — tak, by lodówka i kuchenka stały przy przeciwległych ścianach. Aranżacja małej kuchni także nie powinna składać się z przytłaczających szafek kuchennych. Zamiast ciężkiej zabudowy możesz wybrać przeszklone fronty, które dodadzą pomieszczeniom lekkości.

Mała kuchnia w kształcie litery „U”
Źródło: erton.pl

Aranżacja kuchni w kształcie litery „U” – o czym należy pamiętać?

Trójkąt roboczy to zaledwie podstawa dobrej aranżacji kuchni. Kuchnię możemy podzielić na strefy, w zależności od czynności, jaką w nich wykonujemy, jak na przykład: strefa przyrządzania, gotowania, jedzenia i wreszcie zmywania. Po ustaleniu wierzchołków trójkąta warto wyznaczyć strefy w kuchni. Zlewozmywak powinien być na przykład blisko miejsca, gdzie przygotowujesz jedzenie oraz blisko strefy gotowania, abyś mógł swobodnie korzystać z wody. Strefę spożywania posiłków można umieścić z dala od zlewu.

Najczęstsze błędy w aranżacji kuchni w kształcie „U”

Najczęstszym błędem w aranżacji kuchni „U” jest właśnie zignorowanie zasad dotyczących trójkąta roboczego. Drugi w kolejności to — zlekceważenie możliwości zapewnianych przez kształt „U”. Wiele osób ignoruje fakt, że kuchnia w kształcie litery „U” ma dwa kąty, i zabudowuje je blatami, tracąc dostęp do tych segmentów. Można wykorzystać te szafki także do przechowywania przyborów kuchennych dzięki wysuwanym półkom np. typu Cargo Magic.

Innym błędem jest złe rozplanowanie kuchennego oświetlenia. Często wydaje się nam naturalne, że w kuchni typu „U” potrzebne jest tylko jedno źródło światła — żyrandol lub świetlówka na samym środku sufitu. Twój pomysł na kuchnię powinien uwzględniać jednak także dodatkowe lampki zapewniające komfortową pracę i miłą atmosferę. Wielu ekspertów poleca zastosowanie w tym celu krótkich odcinków taśm LED, z uwagi na ich energooszczędność i łatwość montażu. 

Aranżacja kuchni

Zabudowa w kształcie litery „U” to zatem bardzo funkcjonalny i praktyczny układ, dzięki któremu wszystko będzie pod ręką w trakcie gotowania. Możesz wykorzystać kuchnię w małym mieszkaniu i połączyć ją z salonem, oddzielić ją półkami, lub wzbogacić o praktyczny barek pod oknem. Jeśli pamiętasz o podstawowych zasadach urządzania wnętrz, aranżacja kuchni stanie się przyjemnością.

6
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *