1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jaki okap kuchenny kominowy wybrać?

Poradniki

2 lata temu

Jaki okap kuchenny kominowy wybrać?

Kuchnia Wyposażenie
3
0
0
3
0

Okap kuchenny kominowy jest podstawowym wyposażeniem wielu kuchni. Skutecznie pochłania zapachy gotujących się dań. Okap kuchenny kominowy to tylko jeden z kilku wariantów. Czy warto go wybrać? Jak wygląda? Wyjaśniamy!

W tym artykule skupimy się na okapie kuchennym kominowym. Jakie są jego zalety? Czy to nowoczesne rozwiązanie? Jak zamontować okap kuchenny kominowy? Wszystkiego, co najważniejsze, dowiesz się w poniższym poradniku. Zapraszamy do lektury!

Jak wygląda okap kuchenny kominowy?

Okap kominowy to jeden z najchętniej wybieranych wariantów. Jest on kupowany przez wielu użytkowników ze względu na swoją estetyczną budowę. Bowiem współczesne modele prezentują się znakomicie.

Jaki okap kominowy wybrać? Postaw na model, który będzie pasować do stylu kuchni
Okap kominowy powinien pasować do aranżacji pomieszczenia

Okap kuchenny kominowy, inaczej nazywany okapem przyściennym, przypomina zazwyczaj odwróconą literę T. Są to najpopularniejsze konstrukcje na rynku, choć nie brakuje też wersji prostokątnych czy okrągłych. Zatem fakt ten zadowoli osoby szukające mniej typowych rozwiązań. Na uwagę jednak zasługuje przede wszystkim komin okapu, który skutecznie ukrywa rurę wentylacyjną

Okap kominowy i jego zalety

Chyba największą zaletą okapu kuchennego kominowego, a jednocześnie jego główną cechą, jest niwelowanie wszelkich zapachów unoszących się w pomieszczeniu. Urządzenie dobrze radzi sobie również z ograniczaniem oparów wynikających z przypalenia. Wchłania wszelkie nieczystości unoszące się w kuchni. Okap kuchenny kominowy to przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo codziennego życia w domu albo mieszkaniu.

Sprawdź też: Okap kuchenny podszafkowy – jaki wybrać?

Nowoczesne okapy kuchenne kominowe są wyposażone w panel sterujący ułatwiający obsługę urządzenia. Dzięki temu będziesz mógł dostosować pracę urządzenia, a więc stopień wchłaniania zapachów. Dodatkowo okapy kuchenne kominowe mają oświetlenie LED, co sprawia, że gotowanie wieczorami staje się o wiele wygodniejsze – i to bez konieczności doświetlania dodatkowymi źródłami.

Warto wspomnieć, że okap kominowy to fantastyczna dekoracja każdej kuchni. Pomijając już estetyczną konstrukcję, możesz wybierać spośród różnych kolorów. Okap kuchenny kominowy czarny i okap kuchenny kominowy biały to niejedyne opcje. Dostępne są też srebrne/szare, złote, a nawet kremowe modele.

Jak zamontować okap kuchenny kominowy? Zasady instalacji

O czym warto pamiętać przy montażu okapu kuchennego kominowego, to wysokość jego instalacji. Zgodnie z normami powinien on znaleźć się 60-70 cm nad kuchenką elektryczną, a 70-75 cm – nad kuchenką gazową. W dodatku okap kominowy musi być co najmniej szerokości kuchenki. Również w jego pobliżu musi znaleźć się gniazdko elektryczne, aby podpiąć go do zasilania. Co ważne, najlepiej zamontować okap kominowy do ściany z pustaków, cegły lub betonu. Solidna konstrukcja zapobiegnie większemu hałasowi urządzenia (brak drgań). Również wybór rury do wentylacji ma znaczenie. Aby cieszyć się jak najlepszą wydajnością okapu kuchennego kominowego, należy unikać zakrętów i zastosować gładką rurę o średnicy około 15 cm.

Sprawdź też: Pomysły na małą kuchnię w bloku – jak ją urządzić? Mała kuchnia w bloku – wskazówki i inspiracje

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak wygląda i jakie główne zalety ma okap kuchenny kominowy. Liczymy też, że poradzisz sobie z jego montażem samodzielnie. Pamiętaj, że staranna instalacja zapewni jego wydajną pracę bez większego hałasu. Wybór rury wentylacyjnej też nie powinien być przypadkowy.

Oświetlenie LED to ogromna zaleta okapów kominowych
Okap kominowy zapewnia komfort w trakcie gotowania dzięki zastosowanemu oświetleniu LED

A Ty na jaki okap zdecydowałeś się w swojej kuchni? Czy wariant kominowy najbardziej przypadł Ci do gustu? A może postawiłeś na zupełnie inny model okapu kuchennego? Z niecierpliwością czekamy na Twoje uwagi w sekcji komentarzy znajdującej się poniżej!

Jeśli interesują Cię inne artykuły związane z aranżacją kuchni, zapraszamy do lektury wybranych poradników. Liczymy, że wiedza w nich zawarta przełoży się na estetycznie i praktycznie urządzone wnętrze w Twoim domu czy mieszkaniu.

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *