1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Modna mała kuchnia z wyspą – jak ją urządzić? Aranżacje, inspiracje, pomysły

Poradniki

2 lata temu

Modna mała kuchnia z wyspą – jak ją urządzić? Aranżacje, inspiracje, pomysły

Dekoracja wnętrz Kuchnia
7
0
1
7
0

Kuchnia to serce domu – to w niej często toczy się rodzinne życie. Ale co zrobić, gdy nasza kuchnia jest niewielka? Czy mała kuchnia z wyspą to dobry pomysł? Podpowiadamy, jak urządzić kuchnię, by była nie tylko modna, ale i funkcjonalna!

Mała kuchnia z wyspą – kiedy się sprawdzi?

Mała kuchnia to zmora wielu mieszkań w bloku. Niestety, bardzo często nie da się ich przebudować tak, aby połączyć salon z kuchnią i stworzyć aneks. W kuchni, która jest oddzielnym pomieszczeniem, raczej nie ma co kombinować z wyspą, bo zabierze nam zbyt dużo miejsca i utrudni poruszanie po kuchni. Zaletą wyspy jest to, że można ją obejść z każdej strony, można przy niej siedzieć, a w małej kuchni zwyczajnie nie będzie na to miejsca. Żeby wyspa miała sens i spełniała swoje zadanie, musi mieć przestrzeń.

W jakiej kuchni zatem warto pomyśleć o wyspie? Wyspa sprawdzi się w małej kuchni, ale tylko wtedy, kiedy masz kuchnię otwartą na salon, czyli tak zwany aneks kuchenny. Będzie wtedy z jednej strony spełniać funkcję dodatkowego blatu roboczego, stołu jadalnianego (szczególnie jeśli nie mamy miejsca na oddzielny stół), a także będzie oddzielać część dzienną salonu od strefy kuchennej. W kuchni zamkniętej możesz pokusić się o przedłużenie blatu roboczego i stworzenie chociażby namiastki wyspy.

mała kuchnia z wyspą

Zobacz: Pomysły na małą kuchnię w bloku – jak ją urządzić? Mała kuchnia w bloku – wskazówki i inspiracje

Jak zaplanować kuchnię w bloku?

Aranżacja małej kuchni z wyspą w bloku zależy przede wszystkim od dwóch czynników: metrażu kuchni oraz tego, czy kuchnia jest oddzielnym pomieszczeniem, czy stanowi aneks do pokoju dziennego.

W pierwszym przypadku samodzielna wyspa się raczej nie sprawdzi, bo ograniczy przestrzeń – chyba że Twoja oddzielna kuchnia ma naprawdę duży metraż, wtedy możesz ryzykować ze wstawieniem wyspy. W każdym innym przypadku będzie po prostu ciasno, a siedzenie przy wyspie wciśniętej na siłę do niewielkiej kuchni nie będzie najprzyjemniejsze. Zatem – planowanie niedużej, oddzielnej kuchni w bloku warto zacząć od policzenia, ile miejsca potrzebujesz na przechowywanie oraz ile blatu roboczego będzie Ci niezbędne. Do tego dochodzą sprzęty – lodówka, piekarnik, okap itd. Na to wszystko trzeba zaplanować miejsce i zdecydować, czy mają to być sprzęty w zabudowie, czy nie.

Reklama

Kiedy w salonie nie planujesz dużego stołu, dobrze byłoby znaleźć miejsce na posiłki w kuchni – jeśli rozmiar kuchni na to pozwala, przyda się w niej stolik, chociażby taki dla 4 osób. Na dłuższą metę jedzenie przy stoliku kawowym w salonie będzie niewygodne. Jeśli jednak chcesz mieć wyspę, można spróbować zaaranżować ją jako przedłużenie blatu roboczego – nie będzie wielką, zagracającą przestrzeń bryłą, a lżejszym, funkcjonalnym rozwiązaniem.

Zupełnie inaczej możesz planować małą kuchnię z wyspą, jeśli masz do dyspozycji salon z aneksem. Wtedy wyspa może być dodatkowym miejscem do przechowywania, blatem roboczym, a jednocześnie stołem. Trzeba tylko pamiętać, że otwarta kuchnia oznacza, że z salonu widać wszystko, co się w niej dzieje i co się w niej znajduje. W związku z tym trzeba rozważyć, czy lodówka i inne sprzęty mają być zabudowane, czy pasuje nam to, że je widać? Czy stojące na blacie akcesoria kuchenne Ci odpowiadają, czy potrzebujesz zaaranżować dodatkową przestrzeń, żeby je schować? Jeśli chcesz, żeby z poziomu kanapy w salonie nie było widać kuchennego rozgardiaszu, można zaprojektować wyspę tak, żeby z jednej strony była nieco wyższa – nieporządek w kuchni nie będzie wtedy rzucał się w oczy. Design kuchni warto planować razem z designem salonu – dobrze byłoby zachować spójność stylistyczną, bo niekoniecznie boho salon będzie współgrał z kuchnią w stylu glamour.

Blat roboczy – jaką wyspę wybrać?

Wyspa jako blat roboczy to rozwiązanie nie tylko piękne, ale i funkcjonalne. Może posłużyć jako dodatkowy blat do krojenia czy przyrządzania posiłków, ale można w niej umieścić też płytę indukcyjną (lub kuchenkę) albo zlewozmywak. W takim przypadku wyspa musi być dość szeroka – kuchenka ma z reguły ok. 60 cm, a musi jeszcze mieć wolny blat po obu stronach. Jeśli zdecydujesz się umieścić na wyspie kuchenkę, nieodłącznym jej elementem będzie także okap. Obecnie ich wybór jest ogromny – od dużych, designerskich montowanych do sufitu, po te montowane w blacie i prawie niewidoczne. Jeżeli natomiast ma być w wyspie zlewozmywak, trzeba już wcześniej doprowadzić w to miejsce przyłącza do wody.

Blat w małej kuchni

Niezależnie od tego, do czego posłuży wyspa, będzie to często używana przestrzeń, dlatego tak ważne jest, by była wykonana z dobrej jakości materiałów. Wysokojakościowym, ale i drogim wyborem jest blat marmurowy – wygląda ekskluzywnie i elegancko, niestety wymaga impregnacji i niekoniecznie jest łatwy w czyszczeniu. Tańszym, a jednocześnie bardziej trwałym materiałem, jest granit – to twardy kamień, odporny na zarysowania i plamy. Klasykiem, jeśli chodzi o blaty, jest drewno – uniwersalne i pasuje do wszystkich aranżacji kuchennych, ale niestety trzeba je regularnie impregnować, poza tym nie jest tak odporne na zarysowania jak granit. Jeszcze jedna opcja to blat kwarcowy konglomeratowy – to blat syntetyczny, odporny na zarysowania i plamy, a dodatkowo występujący w bardzo szerokiej gamie wzorów i kolorów.

O czym pamiętać przy małej kuchni w bloku – 10 wskazówek

Mała kuchnia z wyspą to wyzwanie, ale da się ją urządzić pięknie, modnie i funkcjonalnie – trzeba tylko dobrze to zaplanować i pamiętać o kilku zasadach:

  1. Zachowaj proporcje – każda kuchnia, a szczególnie ta mała, będzie wyglądać źle, jeśli wyspa będzie zbyt masywna w stosunku do pozostałych mebli albo wiszące szafki za wysokie względem stojących.
  2. Wybierz jasne kolory – na większości powierzchni użyj jasnych kolorów. Na frontach czy ścianach zastosuj biel, beże, pastele albo jasną szarość. Lekko połyskujące fronty odbijają światło, co też optycznie powiększa przestrzeń. Mocne ciemne akcenty niech będą w mniejszości.
  3. Oświetlenie doświetl kuchnię! Brak światła spowoduje, że będzie się wydawała ciemniejsza, niż jest w rzeczywistości.
  4. Odsłoń okno – jeśli masz w kuchni okno, nie zasłaniaj go ciężką firanką czy zasłoną. Im więcej naturalnego światła, tym przestrzenniej.
  5. Zamów meble na wymiar – małe kuchnie często są nieustawne, a gotowe zestawy rzadko kiedy udaje się dopasować idealnie. Najlepiej będzie zaprojektować kuchnię tak, żeby zagospodarować każdy kawałek przestrzeni.
  6. Unikaj wielu wzorów – mnogość wzorów, faktur i kolorów przytłoczy kuchnię. Wybierz motyw przewodni, raczej minimalistyczny i dodaj ewentualnie pojedyncze, mocniejsze akcenty. Jeśli lubisz paski, mogą znaleźć się na którejś ze ścian – na pewno wydłużą kuchnię optycznie.
  7. Zadbaj o harmonię – kuchnia, w której na blacie stoją noże, pojemniki na makaron, przyprawy, deska do krojenia, kwiaty i inne bibeloty zawsze będzie wydawała się zabałaganiona, a przez to mniejsza, niż jest.
  8. Usuń nadmiarowe meble – czy na pewno potrzebujesz oddzielnego stołu? Może mniej miejsca zajmie przedłużenie blatu roboczego o miejsce do siedzenia i dzięki temu zwolni się nieco przestrzeni?
  9. Zadbaj o organizację w szafkach – zastosuj organizery i pojemniki, które pozwolą Ci uporządkować szafki, a dzięki temu pochować w nich jak najwięcej rzeczy. Dzięki temu nie będziesz stawiać ich na blacie czy wyspie.
  10. Poradź się projektanta wnętrz – jeśli możesz sobie na to pozwolić, porozmawiaj z architektem wnętrz. Często takie osoby znają całą masę trików i rozwiązań, które pomogą uczynić kuchnię funkcjonalną, a jednocześnie zgodną z trendami i Twoim gustem.

Wyspa jako barek

Wyspa kuchenna z powodzeniem może zamienić się w barek i zastąpić stół jadalniany – niejednokrotnie pozwala to zaoszczędzić sporo miejsca. Poza tym to idealne miejsce na poranną kawę i prasówkę albo na wieczorną lampkę wina. Naturalnie, wtedy rezygnujemy z montowania w niej zlewu i kuchenki. Część wyspy może być zabudowana szafkami albo szufladami, ale przynajmniej z jednej strony blat musi wystawać ponad podstawę wyspy, żeby można było wygodnie siedzieć.

Ciekawym rozwiązaniem jest wstawienie z jednej strony wyspy lodówki na wino albo na napoje. Blat wyspy można wybrać dowolnie – nie będziesz na nim gotować ani zmywać, nie grozi mu więc raczej zalewanie i chlapanie, dlatego możesz pomyśleć o drewnie albo o marmurze. Zadbaj też o oświetlenie, bezpośrednio zamontowane nad wyspą. Przy dobrze doświetlonym blacie przyjemniej się siedzi, a designerska lampa podkreśli unikatowość Twojej kuchni. Warto zadbać także o to, żeby na blacie nie stały kuchenne przybory i niepotrzebne bibeloty – przy czystym stole jest znacznie przyjemniej. Do wyspy-barku obowiązkowo musisz zadbać o krzesła lub hokery, zależnie od tego, jaką wyspa ma wysokość. Świetnie sprawdzają się hokery regulowane, szczególnie jeśli w domu są dzieci.

Barek jako blat w małej kuchni
Źródło: pl.pinterest.com

Połączona wyspa ze stołem – jak urządzić?

Wyspa połączona ze stołem to świetne rozwiązanie do kuchni, w której jest wyspa. Sprawdzi się we wnętrzach mniejszych, jak i tych całkiem dużych. W mniejszej kuchni takie połączenie na pewno zajmie mniej miejsca niż oddzielna wyspa i oddzielny stół. To także rozwiązanie dobre na zwiększenie powierzchni roboczej – gdy masz dużo gotowania, dodatkowy blat na pewno się przyda. Część jadalniana stoi wtedy bliżej kuchni, a salon może pełnić rolę typowo wypoczynkową. Wśród zalet połączenia wyspy i stołu jest też ich ciekawy wygląd – łącząc blaty z różnych materiałów czy kolorów, zyskujesz nowoczesną aranżację kuchni.

Ciekawym pomysłem jest wybór wyspy nieco wyższej od stołu – daje to poczucie zasiadania do stołu, a nie siedzenia przy kuchennym blacie. Jeśli kuchnia jest wyjątkowo mała, można do wyspy zamontować stół składany albo częściowo składany. Podobne rozwiązanie to wysuwany blat stołu – jest zamontowany do wyspy, nie widać go, a w porze obiadu można go wysunąć i mieć dodatkowy blat do spożywania posiłków!

Wyspa kuchenna to od dobrych kilku lat rozwiązanie stosowane w wielu kuchniach. Nie jest to spowodowane jednak tylko przejściową modą – wyspa może pełnić szereg funkcji, od blatu roboczego po stół jadalniany. To także niezwykle stylowy i designerski element wystroju wnętrza. Mała kuchnia z wyspą – da się ją dobrze zorganizować!

7
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *