1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Wysokość blatu w kuchni – jaka powinna być? Jaka jest optymalna?

Poradniki

2 lata temu

Wysokość blatu w kuchni – jaka powinna być? Jaka jest optymalna?

Kuchnia
7
0
0
7
0

Wysokość blatu w kuchni – ile powinna wynosić? W kuchni spędza się dużo czasu, a najważniejszym elementem jej zabudowy jest blat kuchenny. To na nim dzieje się większość procesów towarzyszących gotowaniu, to także przy nim zmywamy. Podpowiadamy jaka wysokość blatu i szafek jest optymalna!

Wysokość blatu w kuchni – czy istnieje uniwersalna miara?

Aranżując kuchnię, pewnie zastanawiasz się nad powierzchnią blatu roboczego – im więcej, tym lepiej! Do sprawnego poruszania się między krojeniem, gotowaniem, podawaniem i sprzątaniem potrzeba sporej powierzchni. Dodatkowo, jeśli blat roboczy jest przedłużony i pełni funkcję stołu albo blatu barowego, najczęściej patrzy się na jego szerokość, a nie na wysokość. 

wysokość blatu w kuchni - otwarta kuchnia
Wysokość blatu w kuchni ma ogromne znaczenie!

Stosunkowo rzadko bierze się pod uwagę to, jaka powinna być wysokość blatu w kuchni, która jest przecież tak ważna! Żeby ułatwić sobie zadanie i dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, producenci stosują pewną standardową wysokość blatu w kuchni, natomiast jest to wysokość umowna, która rzadko kiedy odpowiada prawdziwym potrzebom użytkowników. Wysokość ta wynosi około 85 cm.

Jak dobrać blat w kuchni do wzrostu?

Wysokość blatu w kuchni powinno się dobrać do wzrostu – w innym przypadku będzie trzeba się mocno schylać (a długotrwałe przebywanie w takiej pozycji może nadwyrężyć kręgosłup) albo trzymać ręce zbyt wysoko, co podczas dłuższych czynności jest niekomfortowe. Nie da się dobrać wysokości blatu do wzrostu wszystkich użytkowników kuchni, szczególnie jeśli różnią się oni znacząco wzrostem. 

Sprawdź też: Czy warto kupić garnki miedziane? Jak się z nimi obchodzić? Czy są lepsze od standardowych, stalowych garnków?

Stań nad blatem i zegnij ręce w łokciach pod kątem 90 stopni – od tego miejsca odmierz około 15 cm w dół. Na takiej wysokości powinien być zamontowany blat idealny dla Ciebie. Gotowe szafki kuchenne wraz z blatami często mają jednakową wysokość, ale zawsze można pokusić się o zamówienie blatu kuchennego na wymiar – masz wtedy pewność, że zostanie dopasowany idealnie do Twoich potrzeb.

Wysokość blatu roboczego w kuchni

Wysokość blatu roboczego w kuchni jest ważna, gdyż zbyt niski albo zbyt wysoki utrudnia przyrządzanie posiłków i sprzątanie. Różne procesy kuchenne wymagają trochę innej postawy i powinny odbywać się na różnych wysokościach – na przykład wałkowanie ciasta na nieco niższym blacie, a zmywanie w miejscu, gdzie jest wyżej. Trudno byłoby jednak w kuchni zrobić oddzielne stanowiska do krojenia, smażenia, wałkowania i zmywania – prawdopodobnie nie masz na to wszystko miejsca. To dlatego wysokość blatu roboczego uśrednia się, proponując pewne uniwersalne wysokości.

Jaka powinna być wysokość blatu barowego w kuchni?

Oddzielnymi prawami rządzą się kuchenne stoły i barki – to te blaty, których zadaniem jest oddzielić przestrzeń roboczą od rekreacyjnej. W domach, gdzie kuchnia połączona jest z salonem, barek pełni funkcję rozgraniczającą te dwa pomieszczenia. Z tego względu wysokość blatu barowego w kuchni jest większa niż blatu roboczego. 

Sama idea barku ma zresztą swoją inspirację w prawdziwych barach, przy których siedzi się na wysokich hokerach. Przenosząc ją do domu, zwykle montuje się blat barowy na wysokości ponad blatem roboczym, czyli nawet do 110 cm. Żeby każdemu z domowników i gości siedziało się przy nim wygodnie, niezależnie od wzrostu – dobrym rozwiązaniem są regulowane krzesła barowe.

Optymalna wysokość szafek kuchennych

Przy pracy w kuchni istotna jest nie tylko wysokość blatów, ale także wysokość szafek kuchennych. To szczególnie ważne w przypadku osób niewysokich – sięganie po talerze czy szklanki, każdorazowo stając na palcach albo wchodząc na podest, jest niewygodne i irytujące. 

Niestety, trzeba mieć na uwadze to, że z reguły nie da się ustawić wszystkich szafek kuchennych na poziomie takim, żeby udało się sięgnąć do nich, stojąc na ziemi. Powierzchnia kuchni jest po prostu zbyt mała – szczególnie w mieszkaniach w bloku. Często stosuje się tam zabudowę pod sufit, żeby wykorzystać każdy metr. Dlatego najważniejsze szafki, z najczęściej używanymi przedmiotami, powinny znajdować się na wyciągnięcie ręki, optymalnie na wysokości 70–80 cm.

Wysokość blatu kuchennego to parametr, który szczególnie wpływa na jakość pracy przy gotowaniu – zbyt wysoki albo zbyt niski nadweręża kręgosłup i pozbawia przyjemności działania w kuchni. W sklepach można kupić gotowe szafki o standardowej wysokości, ale dobrym rozwiązaniem jest też spersonalizowanie ich i zamówienie blatu na wymiar.

Sprawdź też: Podgrzewacze do potraw – na jakiej zasadzie działają? Jak wyglądają?

A czy Ty masz dobrze dobraną wysokość blatu w kuchni? Może zamawiałeś szafki i blat na wymiar? Koniecznie podziel się z nami swoimi doświadczeniami w sekcji komentarzy!

Jeśli chcesz poznać więcej kuchennych treści – sprawdź te artykuły:

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *