1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Poradnik jak oddzielić kuchnię od salonu – pomysły dla otwartej kuchni

Poradniki

2 lata temu

Poradnik jak oddzielić kuchnię od salonu – pomysły dla otwartej kuchni

Dekoracja wnętrz Kuchnia Salon
16
0
0
16
0

Jak oddzielić kuchnię od salonu w interesujący i funkcjonalny sposób? Odpowiednia aranżacja salonu z jadalnią może całkiem odmienić wnętrze. Możesz dzięki niej optycznie powiększyć przestrzeń i lepiej ją zorganizować. Jak się za to zabrać?

Aranżacja salonu z jadalnią jest ważnym aspektem tworzenia wystroju mieszkania. Otwarta kuchnia jest funkcjonalna i optycznie powiększa dom. Czasem jednak potrzebna jest osobna przestrzeń. Jak oddzielić kuchnię od salonu? Oto najlepsze sposoby!

Jak oddzielić kuchnię od salonu? Pomysły i inspiracje

Kuchnia i salon to miejsca, które są niekiedy zwane sercem domu. W rzeczy samej to w tych właśnie pomieszczeniach domownicy spędzają najwięcej czasu. Jeszcze nie tak dawno temu obydwa te miejsca były zazwyczaj wyraźnie wydzielone przy pomocy ścian i drzwi.

Obecnie trend ten odchodzi w niepamięć. Projekt nowoczesnego domu opiera się na założeniu, w myśl którego kuchnia i salon stają się jednym integralnym pomieszczeniem. W ten sposób dawna kuchnia zamienia się w przestronny aneks kuchenny, z którego łatwo można podawać posiłki i rozmawiać z pozostałymi domownikami.

Jak oddzielić kuchnię od salonu
Oddzielona kuchnia od salonu | Źródło: dobrzemieszkaj.pl

Nowoczesna kuchnia nie musi jednak być zupełnie nieoddzielona. Istnieje wiele sposobów na częściowe lub całkowite odseparowanie przestrzeni gastronomicznej od wypoczynkowej. Konkretny pomysł należy jednak dopasować nie tylko do swojego gustu. Trzeba również zwrócić uwagę na wystrój salonu i kuchni. Umożliwi to harmonijne połączenie tych dwóch pomieszczeń przy jednocześnie stylowym ich oddzieleniu. Nie bez znaczenia jest również metraż Twojego mieszkania lub domu. Nie jest bowiem żadnym odkryciem stwierdzenie, że na większej powierzchni można pozwolić sobie na więcej.

Nim jednak zaprezentowane zostaną inspiracje na to, jak może być urządzona nowoczesna kuchnia z salonem, warto zastanowić się, gdzie taka aranżacja niekoniecznie się sprawdzi. Takimi miejscami są np. mieszkania i domy o bardzo dużym metrażu. Nieuwzględnienie w projekcie domu ściany działowej lub jej wyburzenie (co tyczy się szczególnie starych budynków) może sprawić, że w obu pomieszczeniach będzie po prostu zimno. Dużą przestrzeń trudniej jest bowiem skutecznie ogrzać, zwłaszcza jeśli linia sufitu znajduje się stosunkowo wysoko. W dużym mieszkaniu lub domu brak przegrody może także optycznie powiększyć przestrzeń w zbyt dużym stopniu, czyniąc tym samym wrażenie przytłoczenia.

Kuchnia z wyspą oddzielającą salon

Wyspa kuchenna jest jednym z popularniejszych i modniejszych sposobów wystroju powierzchni jadalno-wypoczynkowej. Nic dziwnego – jej licznych zalet nie sposób nie docenić, zarówno jeśli mowa o małych gospodarstwach domowych, jak i tych, które tworzy pokaźna gromadka domowników.

Od strony wizualnej tego typu aranżacja stołu z jadalnią tworzy naturalnie harmonizującą przestrzeń. Salon z kuchnią to bowiem dwa osobne pomieszczenia, lecz zarazem także wspólna przestrzeń. W przeciwieństwie do ścian wyspa staje się naturalnym przedłużeniem kuchni. Innymi słowy, wyspa kuchenna dzieli i łączy oba te miejsca.

Kuchnia z wyspą oddzielającą salon
Wyspa to jeden z pomysłów na oddzieleni kuchni od salonu | Źródło: domni.pl

Wyspa ma też znaczenie praktyczne. Na jej blacie można spożywać posiłki – zupełnie jak przy tradycyjnym stole. Może być również powierzchnią, na której stawia się naczynia i produkty używane do gotowania. Wyspa kuchenna nie musi ponadto być jedynie blatem z podparciem, ale może także stać się funkcjonalnym meblem z szufladami i półkami, w których zmieści się wiele kuchennych przyborów.

Kuchnia z wyspą to także dobre miejsce na upiększenie domu. W miejscu tym można postawić wazon z kwiatami lub doniczki z innymi roślinami. Jest to również doskonałe miejsce do wyeksponowania drobnych przedmiotów ozdobnych, takich jak np. porcelanowe figurki czy ramki ze zdjęciami.

Sprawdź też: Wyspa w kuchni – pomysły, inspiracje i aranżacje nowoczesnej kuchni

Przyjmuje się, że nowoczesna kuchnia zaaranżowana w ten sposób powinna być złożona ze stołu niższego o ok. 1 metr od wyspy. Niezależnie jednak od osobistych preferencji warto mieć na uwadze, że kuchenna wyspa sprawdzi się dobrze w nieco większym mieszkaniu. W małym może optycznie zmniejszyć przestrzeń i zakłócać ciąg komunikacyjny między kuchnią a salonem. W takiej sytuacji lepszym sposobem na separację kuchni i salonu jest półwysep kuchenny.

Barek do kuchni – aranżacja salonu z jadalnią

Interesującą wariacją na temat wyspy kuchennej jest barek. Podobnie jak wyspa również barek oddziela obie przestrzenie, jednocześnie je łącząc. Jego wygląd bywa niekiedy bardziej efektowny niż ma to miejsce w przypadku standardowej wyspy. Urządzając dom, można pokusić się o przykuwający uwagę barek w kolorach kontrastujących z wystrojem zarówno salonu, jak i kuchni. W ten sposób barek może stać się najważniejszym elementem dekoracyjnym obydwu pomieszczeń.

Barek do salonu i kuchni zazwyczaj przybiera formę prostego blatu. Nie oznacza to jednak, że nie ma walorów praktycznych. Przed nim można postawić hokery, czyli wysokie krzesła barowe, dzięki którym łatwiej jest spożywać posiłki. Blat, na którym można postawić akcesoria do gotowania, sam w sobie sprawia zresztą, że powiększa się przestrzeń robocza w kuchni.

Jak oddzielić kuchnię od salonu? Barek do kuchni przychodzi z odpowiedzią!
Jak oddzielić kuchnię od salonu? Barek do kuchni przychodzi z odpowiedzią! | Źródło: dom.pl

Kuchnia z barkiem to, podobnie jak w przypadku wyspy, doskonałe miejsce na montaż dodatkowego oświetlenia. Może składać się ono np. z podwieszanych lamp zamontowanych na suficie lub punktowych źródeł światła umieszczonych na suficie obniżonym albo też w oprawie nad blatem, dając tym samym efekt taki sam, co oświetlenie podszafkowe w meblach kuchennych.

Przesłony oddzielające salon z kuchnią

Trikiem pozwalającym na oddzielenie kuchni od salonu przy jednoczesnym zachowaniu pierwotnej ilości miejsca są różnego rodzaju przesłony. Wśród nich znaleźć można zarówno proste, pasujące do industrialnych wnętrz konstrukcje, jak i przesłony bardziej zdobne, które sprawdzą się w domu urządzonym w stylu klasycznym, boho lub urban jungle.

Do odseparowania kuchni od salonu można zastosować panel ażurowy. Może przybrać on kształt płyty ze wzorem, który będzie zdobił obie wydzielone przestrzenie. Panele ażurowe mogą być różnej wysokości. W zależności od indywidualnych preferencji wybrać można panel ażurowy sięgający sufitu lub trochę niższy.

Drewniana przysłona oddzielająca kuchnię od salonu
Drewniana przysłona oddzielająca kuchnię od salonu | Źródło: mjakmrowka.pl

Zamiast panelu ażurowego można postawić przesłonę drewnianą. Zabieg ten umożliwia uczynienie wnętrza bardziej przytulnym i kameralnym. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku, gdy przestrzeń kuchni i salonu jest duża. Drewniana lub ażurowa przesłona pełni funkcję wyłącznie ozdobną.

Trzeba mieć na uwadze, że nie wszędzie drewniany panel będzie wyglądał dobrze. Ładnie korespondować będzie w otoczeniu innych drewnianych elementów wystroju mieszkania, czyli drewnianych mebli i parkietu. W mieszkaniu o nowoczesnym sznycie, pełnym metalowych mebli i szklanych blatów, drewniana ścianka będzie jednak wyglądać niczym ciało obce.

Sprawdź też: Barek w kuchni, czyli pomysł na ciekawą kuchnię. Aranżacje i inspiracje

Nic nie stoi na przeszkodzie, by przesłona spełniła również użyteczną funkcję. Zamiast ażurowego panelu można postawić wąski wysoki regał – nawet sięgający sufitu. W ten sposób salon z kuchnią zostaną przedzielone, a domownicy zyskają dodatkowe miejsce na trzymanie swoich przedmiotów. Półki regału to dobre miejsce na wyeksponowanie chociażby książek kucharskich.

Ścianka działowa lub szklana kotara

Oddzielenie kuchni od salonu może przybrać także formę statycznej ściany działowej lub szklanej kotary. W obu przypadkach osiągnięty efekt można porównać do tego uzyskanego przy montażu przesłony ażurowej lub regału. Różnicą między tymi rozwiązaniami jest możliwość montażu dodatkowych elementów wystroju mieszkania lub sprzętów domowych. Przykładami takich przedmiotów są dodatkowe półki, obrazy i zdjęcia w ramkach lub też telewizor czy monitor.

Ścianka działowa między kuchnią a salonem
Ścianka działowa między kuchnią a salonem | Źródło: deko-rady.pl

Przykładem przesłony o niezwykle oszczędnej formie jest przeszklenie. Przezroczyste szyby połączone kontrastującą ciemną framugą wizualnie odseparują salon od kuchni. Z drugiej strony dzięki przeszkleniu do pomieszczenia nadal wpada dużo światła – przesłona nie pomniejsza wizualnie powierzchni. Jest to istotne zwłaszcza w mniejszych domach, w których dostępność przestrzeni może być ograniczona.

Drzwi przesuwne jako sposób na rozdzielenie kuchni z salonem

Aranżacja salonu i kuchni przy pomocy przesuwnych drzwi pozornie może wydawać się próbą przywrócenia starego porządku, w którym każde pomieszczenie było ściśle wydzielone. Nic z tych rzeczy! Ścianka działowa to rewelacyjne połączenie tradycji z nowoczesnością.

Metoda ta pozwala, w zależności od chwili, całkowicie lub częściowo zamknąć kuchnię (np. podczas przygotowywania potraw o niekoniecznie przyjemnym aromacie: smażonych ryb, gotowanej kapusty itp.) oraz połączyć kuchnię z salonem, gdy zajdzie taka potrzeba.

Drzwi przesuwne w kuchni
Drzwi przesuwne w kuchni | Źródło: twoje-mieszkanie.com.pl

Największą zaletą przesuwnych ścian jest znaczna oszczędność miejsca w mieszkaniu. Drzwi mogą się bowiem składać w harmonijkę. Jeszcze lepszy efekt można uzyskać, gdy przesuwna przesłona zostanie schowana w ścianie budynku. W już istniejących domach nie zawsze jest to możliwe ze względów bezpieczeństwa. W nowych budynkach warto zaplanować przesuwną ścianę już na etapie budowy.

Stół pomiędzy jadalnią a salonem

Na koniec rozwiązanie najprostsze i najbardziej oczywiste. Nie oznacza to jednak, że nie może być designerskie. Co jednak ważne, podobnie jak w przypadku kuchennej wyspy czy barku, stół pomiędzy jadalnią a salonem wymaga sporej ilości miejsca.

Dobór odpowiedniego stołu powinien zależeć od wzornictwa pozostałych mebli w kuchni. Stół ze szklanym blatem stojący na metalowych nóżkach nie będzie się dobrze prezentował w otoczeniu drewnianego sprzętu. Analogicznie ciężki stół z ciemnego drewna nie pasuje do skromnych w wyrazie sprzętów industrialnych czy skandynawskich.

Stół pomiędzy jadalnią a salonem
Stół pomiędzy jadalnią a salonem | Źródło: dobrzemieszkaj.pl

Oddzielenie salonu od kuchni można osiągnąć również poprzez połączenie stołu z wyspą lub barkiem. Dzięki temu zyskuje się dużą przestrzeń przydatną nie tylko podczas gotowania i spożywania posiłków, ale także w trakcie upiększania kuchni przy pomocy roślin czy ulubionych bibelotów. Duża przestrzeń sama jednak wymaga znacznej powierzchni, by zmieścić zarówno stół, jak i kuchenną wyspę.

Połączenie kuchni z salonem jest jednym z najbardziej funkcjonalnych rozwiązań we współczesnych domach i mieszkaniach. Możliwość łatwego przechodzenia między tymi pomieszczeniami oraz większa interakcja domowników znajdujących się w teoretycznie odrębnych przestrzeniach jest dziś pożądana wśród osób aranżujących swoje domowe gniazdko. Z drugiej strony duża przestrzeń może być nieco przytłaczająca. Na szczęście istnieje wiele metod, dzięki którym salon z kuchnią można uczynić miejscem bardziej przytulnym, dodając jednocześnie designerskie akcenty i tworząc niepowtarzalny wystrój tej najważniejszej spośród domowych przestrzeni.

Źródło obrazka głównego: urzadzamy.pl

16
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *