1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Odkurzacz bezworkowy – jak działa, czy warto kupić?

Poradniki

2 lata temu

Odkurzacz bezworkowy – jak działa, czy warto kupić?

Porządki domowe Wyposażenie
8
1
0
8
1

Odkurzacz bezworkowy to właściwe rozwiązanie dla alergików i mieszkających ze zwierzętami. Czy tylko? Jaki odkurzacz bezworkowy warto kupić?

Która z prac domowych jest najbardziej uciążliwa? Oczywiście, jest ich bardzo wiele i trudno wskazać jednoznacznie tę, której wykonywanie sprawia nam najwięcej trudności. To zresztą bardzo indywidualna kwestia, ponieważ każdy do domowych porządków podchodzi w nieco inny sposób. Dla jednych najbardziej nieprzyjemną czynnością jest zmywanie naczyń. Jeszcze inni nie znoszą prasowania, a i tych, którzy cierpią na samą myśl o myciu podłóg, nie brakuje. Odkurzanie, zwłaszcza gdy dysponujemy odpowiednim sprzętem, nie jest szczególnie uciążliwe. Wystarczy wyjąć odkurzacz, podłączyć go do gniazdka sieciowego, włączyć, odkurzyć interesującą nas powierzchnię i ponownie wykonać wymienione czynności, w odwrotnej kolejności.

Jest jednak dość liczna grupa klientów, dla których to właśnie odkurzanie jest najbardziej znienawidzoną czynnością wykonywaną w domach. Mowa tu przede wszystkim o alergikach. Dla alergików kurz, który wzbija się w powietrze, kiedy tylko zaczynają odkurzać, jest przyczyną sporych komplikacji zdrowotnych, na czele z łzawiącymi oczami, katarem, a w niektórych przypadkach problemami z oddychaniem czy sporym osłabieniem. W jaki sposób sprawić, że podczas odkurzania będą cierpieć mniej? Można postarać się o zakup odkurzacza przyjaznego osobom z alergiami. Za taki odkurzacz uznawany jest właśnie odkurzacz bezworkowy, czyli pierwszy wybór dla osób uczulonych i opiekujących się zwierzętami gubiącymi sierść. Cóż, kot w domu to również kłaczki w domu.

Czy jednak tylko oni powinni się nim zainteresować? Czy odkurzacz bezworkowy jest lepszy od odkurzacza workowego, dlatego właśnie ten typ warto wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, dlatego wielu klientów poszukuje jej w internecie. Niniejszym materiałem chcielibyśmy nieco ułatwić Wam podjęcie decyzji, przybliżając wady i zalety odkurzacza bezworkowego. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie, a także wskażemy renomowanych producentów, których ofercie należy przyjrzeć się ze szczególną uwagą. Odpowiemy również na pytanie o to, czy tanie odkurzacze bezworkowe to coś, co zasługuje na zainteresowanie, czy może lepiej odpuścić je sobie i przygotować nieco więcej pieniędzy na zakup urządzenia, z którego będziemy korzystać na co dzień.

odkurzacz bezworkowy
Odkurzacz bezworkowy wygląda bardzo podobnie do workowego

Odkurzacz bezworkowy – jak działa?

Zanim jednak zastanowimy się bliżej nad tym, czy warto kupić odkurzacz bezworkowy, kilka słów o tym, jak działa. Co ciekawe, nie jest to szczególnie złożona konstrukcja: ta sama zasada działania obowiązuje najlepszy odkurzacz bezworkowy, co tanie odkurzacze bezworkowe.

Sprawdź też: Najlepszy cichy odkurzacz – jaki kupić? Podpowiadamy!

Z uwagi na sposób pochłaniania nieczystości odkurzacz bezworkowy można również znaleźć pod nazwą odkurzacz cyklonowy. Wciągane powietrze i zanieczyszczenia zasysane są do komory na nieczystości (występującej tu zamiast typowego worka na śmieci znanego z odkurzaczy workowych) za pomocą wirującego elementu, generującego bardzo dużą siłę odśrodkową. Po zakończonym odkurzaniu pojemnik na nieczystości należy opróżnić z zebranego brudu, a raz na jakiś czas przemyć, by pozbyć się zanieczyszczeń, jakie przylgnęły do jego ścian podczas codziennej eksploatacji. Podobnie jak w sytuacji, gdy do czyszczenia wykorzystywany jest odkurzacz myjący.

Jako że odkurzacze bezworkowe są stosunkowo proste w budowie, uchodzą za bardzo niezawodne, a brak worków oznacza, że ich koszt eksploatacji sprowadza się niemal wyłącznie do okresowej wymiany filtrów i kosztów energii elektrycznej wykorzystanej do pracy.

Jaki odkurzacz warto kupić – workowy czy bezworkowy?

We wstępie do niniejszego materiału wspomnieliśmy o tym, że odpowiedź na pytanie o zakup jednego z dwóch typów odkurzaczy nie jest jednoznaczna. Wszystko dlatego, że obydwie konstrukcje posiadają równie dużo atutów, co mankamentów. Kwestia wyboru właściwego odkurzacza jest zatem sprawą mocno indywidualną, a decyzja powinna zostać podjęta wyłącznie na podstawie osobistych preferencji każdego użytkownika. Odkurzacz workowy czy bezworkowy? Na to pytanie odpowiemy, analizując wady i zalety każdego z nich.

Do największych plusów odkurzaczy bezworkowych należy bezproblemowa i bardzo tania eksploatacja, ponieważ nie trzeba kupować worków. To również właściwy wybór dla alergików i mieszkających ze zwierzętami – częstsze opróżnianie, wysoka jakość filtrów i zasada działania odkurzacza sprawiają, że eliminacja pyłków jest tu zdecydowanie skuteczniejsza. Alergeny nie są przechowywane w worku przez wiele dni czy tygodni, a powietrze, które wydobywa się z odkurzacza, jest od nich wolne niemal w stu procentach. Co istotne, odkurzacz bezworkowy zachowuje taką samą skuteczność ssania niezależnie od tego, w jakim stopniu zapełniony jest pojemnik na nieczystości.

opróżnianie odkurzacza bezworkowego
Pojemnik na nieczystości należy opróżnić po każdym użyciu

Odkurzacz bezworkowy ma również spore mankamenty. Konieczność częstego opróżniania i czyszczenia pojemnika na brud to najistotniejszy z nich. Oprócz tego, zwłaszcza tanie odkurzacze bezworkowe, wyróżniają się niskimi parametrami pracy, szczególnie w kwestii siły ssania. Na niekorzyść odkurzaczy bezworkowych przemawia również ich wyższa cena względem konstrukcji workowych o zbliżonych parametrach.

Co przemawia za zakupem odkurzacza workowego? Po pierwsze niższa cena. Istotna jest również nieco większa wygoda odkurzania – worek zmieniamy zdecydowanie rzadziej, niż opróżniamy odkurzacz bezworkowy. Na tym jednak atuty wydają się kończyć. Odkurzacz workowy w miarę zapełnienia worka traci siłę ssania. W dodatku powietrze, które wydobywa się z niego, niezbyt ładnie pachnie i może zawierać alergeny, zwłaszcza gdy nie dbamy o regularne czyszczenie i wymianę filtra.

Sprawdź też: Ranking odkurzaczy bezprzewodowych. Jaki odkurzacz bezprzewodowy kupić w 2022?

Widzimy już, że wybór między odkurzaczem workowym a bezworkowym wiąże się z dylematem dotyczącym tego, czy wolimy rzadziej opróżniać odkurzacz, w zamian za wyższy koszt eksploatacji i przykry zapach, czy może jednak poświęcać mu więcej czasu, zyskując tanią eksploatację i większą higienę. Który typ odkurzacza wybrać? Decyzja należy do Was.

Jaki odkurzacz bezworkowy –  na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wbrew pozorom rynek odkurzaczy bezworkowych przez kilka ostatnich lat stał się rynkiem złożonym, na którym można znaleźć sprzęt o bardzo zróżnicowanych parametrach. Osoby, które poszukują odkurzacza o niewielkich gabarytach, bez najmniejszych trudności znajdą mały odkurzacz bezworkowy. Mieszkacie w bloku i sprzątacie o niestandardowych porach? Nie chcecie sprzątaniem obudzić małej pociechy? Bez problemu znajdziecie cichy odkurzacz bezworkowy. Ważne jedynie, by wcześniej zapoznać się ze specyfikacją wybranego modelu. Choćby dlatego, że cichy odkurzacz to określenie dość subiektywne.

Najlepszy odkurzacz bezworkowy to mocny odkurzacz bezworkowy? Z pewnością można tak powiedzieć. Wysoka siła ssania to coś, co mocno ułatwia sprzątanie, niezależnie od tego, jak bardzo zabrudzoną podłogę planujemy odkurzyć. Wybierając odkurzacz bezworkowy, zwróćmy uwagę na to, jaką siłą ssania dysponuje, jak duży jest pojemnik na nieczystości oraz na jakość filtrów, zwłaszcza gdy wybieramy go z uwagi na alergię. Naturalnie kluczowym aspektem jest również cena, jednak z całą pewnością nie należy traktować jej jako ostatecznego i decydującego kryterium. Odkurzacz nie jest urządzeniem, które kupujemy często, a wręcz przeciwnie. Solidny odkurzacz jest w stanie bez problemu wytrzymać kilka, a czasem nawet kilkanaście lat eksploatacji. To jeden z tych sprzętów, przy których zakupie nie warto oszczędzać – często wyższy koszt zakupu bardzo szybko wraca do nas w postaci niższych kosztów eksploatacji. Zwłaszcza gdy wybierzemy odkurzacz bezworkowy legitymujący się wysoką klasą energetyczną.

odkurzacz rura
Kupując odkurzacz bezworkowy, zwróć uwagę na wyposażenie

Czemu jeszcze przyjrzeć się bliżej przy zakupie? Dołączonym do odkurzacza akcesoriom. Z uwagi na to, że nie są to końcówki zunifikowane, a każdy producent stosuje swoje własne połączenia i własną średnicę rury, dokupienie dodatkowych elementów w przyszłości może okazać się bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Ważne zatem, by zestaw sprzedażowy, w jakim trafia do nas odkurzacz, był jak najbardziej rozbudowany.

Osobnym tematem jest odkurzacz przemysłowy bezworkowy, jednak tu trudno cokolwiek doradzić. Wymagania wobec tego typu sprzętów są tak mocno zróżnicowane, że zdecydowanie najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z pomocy i doradztwa wyspecjalizowanego pracownika, który dobierze odkurzacz przemysłowy bezworkowy do rzeczywistych potrzeb danej firmy.

Czym jeszcze kierować się przy wyborze odkurzacza bezworkowego? Odkurzacz bezworkowy – ranking to publikacja, która może okazać się pomocna, jednak z pewnością nie w każdej sytuacji. Twórcy rankingów kierują się uniwersalnymi kryteriami, pomijając rzeczywiste potrzeby konkretnych nabywców. Owszem, warto zwrócić uwagę np. na renomę producenta, jednak cała reszta kryteriów powinna wywodzić się wyłącznie z naszego zapotrzebowania. Sytuacja jest tu znacznie prostsza niż w innych segmentach rynku. Dla przykładu ranking odkurzaczy bezprzewodowych jest znacznie bardziej potrzebny z uwagi na ich spore zróżnicowanie.

Dobry odkurzacz bezworkowy – renomowani producenci

Jak wspominaliśmy wielokrotnie, decydując się na zakup odkurzacza bezworkowego, należy wziąć pod uwagę to, jakimi opiniami legitymuje się konkretny producent. Na szczęście mamy tu spore ułatwienie – odkurzacze bezworkowe trafiły do oferty większości uznanych producentów małego AGD, dlatego z zakupem nie powinniśmy mieć większych problemów. Więcej czasu na weryfikację producenta należy poświęcić zwłaszcza w przypadku, gdy jego nazwa nic nam nie mówi na pierwszy rzut oka. Nie będzie to jednak szczególnie częsta sytuacja.

Analizując zapytania poszukujących odkurzacza bezworkowego, szczególnym zainteresowaniem cieszy się odkurzacz Bosch bezworkowy. Cóż, renoma niemieckiej firmy jest niezaprzeczalna, co potwierdzi każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z jej produktami. Mody na odkurzacze bezworkowe nie ma zamiaru przegapić również francuski konkurent. Odkurzacz Tefal bezworkowy także cieszy się zaufaniem klientów. Podobnie jak w przypadku odkurzaczy workowych, bardzo częstym wyborem jest odkurzacz bezworkowy Electrolux. Cóż, lata produkcji świetnych odkurzaczy workowych nie mogły pozostać niezauważone. Naturalnie, swoje trzy grosze do walki o polskich klientów dorzucili również Koreańczycy. Odkurzacz Samsung bezworkowy to z pewnością sprzęt wart rozważenia.

odkurzacz bezworkowy konserwacja
Konserwacja i eksploatacja odkurzacza bezworkowego nie jest trudna

Tanie odkurzacze bezworkowe – czy zasługują na uwagę?

Ostatnim z aspektów zakupu odkurzacza bezworkowego, jaki poruszymy w niniejszym materiale, jest cena. Czy warto w ogóle interesować się czymś takim jak tanie odkurzacze bezworkowe? Cóż, nie bez przyczyny do języka polskiego trafiło powiedzenie mówiące o tym, że co tanie to drogie. Czy tani odkurzacz bezworkowy będzie równie niezawodny w eksploatacji co nieco droższy, ale renomowany produkt? Nie ma na to żadnej gwarancji. Czy tanie odkurzacze bezworkowe wytrzymają równie długi cykl użytkowania, co kosztujące więcej rozwiązania uznanych firm? Nie ma co do tego żadnej pewności.

Tani odkurzacz bezworkowy może okazać się niezłym wyjściem z sytuacji, jeśli chcemy sprawdzić, jak korzysta się z tego typu sprzętu na co dzień. Może być również właściwym wyborem, kiedy z odkurzacza korzystamy naprawdę bardzo rzadko. Niezależnie jednak od intensywności użytkowania do najtańszych produktów, zwłaszcza z kategorii AGD, zawsze należy podchodzić ze sporym dystansem.

Odkurzacz bezworkowy to urządzenie, które może sprawić, że niezbyt przyjemna czynność, jaką jest odkurzanie, nie będzie kojarzyła się aż tak negatywnie, jak dotychczas. Czy zatem warto go kupić? To rozwiązanie idealne nie tylko dla alergików i posiadaczy zwierząt, równie przydatne przez cały rok, co na wiosenne porządki. Być może sprawdzi się również u Ciebie.

Sprawdź również inne materiały na temat domowych porządków:

8
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *