1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czym jest robot mopujący? Rodzaje, jaki wybrać? Podpowiadamy!

Poradniki

2 lata temu

Czym jest robot mopujący? Rodzaje, jaki wybrać? Podpowiadamy!

Porządki domowe
12
0
5
12
0

Robot mopujący to kolejne nowoczesne urządzenie, które pomoże Ci utrzymać czystość. Bez wysiłku i w higieniczny sposób wymyje za Ciebie podłogi. Czym jest odkurzacz myjący i czy warto mieć go w swoim domu? Podpowiadamy i radzimy, który warto wybrać!

Robot mopujący – co to jest?

Żyjemy w czasach, w których robotyzacja i technologia smart wzięła szturmem branżę gospodarstwa domowego. Podczas gdy do robotów odkurzających zdążyliśmy się już przyzwyczaić, producenci wciąż nas zaskakują, oferując także roboty myjące podłogi. Czym jest odkurzacz mopujący? To robot sprzątający, którego zadaniem jest mycie powierzchni płaskich. Sprawdzi się więc nie tylko w kuchniach czy łazienkach, ale i w większości przypadków także w pokojach dziennych obłożonych drewnianymi panelami.

Inteligentne urządzenie porusza się po Twoim domu automatycznie, samodzielnie wyznaczając sobie trasę i omijając przeszkody. Roboty mopujące są niewielkich rozmiarów, aby miały możliwość czyszczenia mniejszych przestrzeni i docierania do trudno dostępnych miejsc, takich jak narożniki. Docierają także do przestrzeni pod meblami. Przed zakupem warto dowiedzieć się, ile trybów pracy ma dany robot mopujący. Tego typu urządzenia mogą oferować czyszczenie na sucho, czyli zamiatanie, mycie na mokro, czyli mopowanie, w różnych trybach – najczęściej zwykłego i dokładnego mycia. Mop automatyczny obsługuje się za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej w telefonie.

Jak działa robot mopujący?

Mycie podłóg to niezbędna czynność, którą należy wykonać, aby zachować w domu czystość. Mało kto jednak to lubi, dlatego sięganie po mopa nie dla wszystkich wiąże się z przyjemnością. Na szczęście i na to powstało rozwiązanie w postaci robota mopującego. Odkurzacz mopujący samodzielnie wymyje podłogi w kuchni, przedpokoju czy łazience. Bez wysiłku, wiadra brudnej wody i bólu kręgosłupa.

Jak działa robot mopujący? W zależności od modelu urządzenia mogą mieć specjalny spryskiwacz, który zwilża powierzchnię i rozpuszcza zalegające na niej plamy. Odpowiednio zwilżoną płynem podłogę robot oczyszcza i poleruje specjalnymi bardzo chłonnymi nakładkami. Kierunkowe rozpylanie wody pozwala z większą skutecznością usunąć lepkie lub zaschnięte plamy.

Sprawdź też: Najlepszy cichy odkurzacz – jaki kupić? Podpowiadamy!

Inne roboty mogą mieć nakładane ściereczki, które czyszczą powierzchnię na sucho oraz na mokro. Nakładki pracujące na mokro mają chłonne włókna, które dokładnie myją powierzchnię. Większość robotów charakteryzuje się również funkcją zamiatania. Nakładki do pracy na sucho zbierają zanieczyszczenia, kurz, sierść, aby zapewnić jak najdokładniejsze mycie podłóg. Robot porusza się po wyznaczonej linii wzdłuż pomieszczenia. Aby zagwarantować jak najlepsze czyszczenie, należy regularnie zapełniać zbiornik na wodę lub wymieniać nakładki czyszczące na nowe.

Na co patrzeć przy zakupie robota mopującego?

Choć robot mop to nowinka technologiczna, na rynku pojawiło się ich już wiele, więc jest w czym wybierać. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze automatycznego odkurzacza myjącego? Pierwszą kwestią do przemyślenia jest to, jaki model robota wybrać. Na rynku znajdziesz urządzenia mopujące pracujące na mokro, które posiadają dodatkowo spryskiwacz, lub te pracujące z pomocą chłonnych nakładek.

Zwróć uwagę na liczbę funkcji, oraz to, czy robot ma wszystkie potrzebne Ci na co dzień tryby. Jeśli cenisz sobie wielozadaniowość, postaw na roboty sprzątające, które oprócz mycia podłóg mają także wbudowaną funkcję zamiatania lub odkurzania. Używając ich, wysprzątasz i umyjesz podłogi w trakcie jednego cyklu pracy urządzenia. Liczba funkcji wpływa, rzecz jasna, na cenę sprzętu.

robot mopujący na białej podłodze
Robot mopujący pozwoli nam umyć podłogę niemalże bez ruszania palcem

Co jeszcze może wpłynąć na wybór odkurzacza mopującego? Niektóre mają kilka dodatkowych funkcji bądź ulepszeń, które mogą zaważyć na Twojej decyzji zakupowej. Jedną z nich jest pojemność akumulatora i szybkość ładowania. Upewnij się, że kupujesz sprzęt, który może pracować wystarczająco długo. Jeśli posiadasz dużą przestrzeń do sprzątania, zainwestuj w robota mopującego, który działa dłużej na jednym ładowaniu, lub takiego, który automatycznie podłącza się do ładowania, po czym wznawia sprzątanie.

Upewnij się również, czy wybrany sprzęt jest bezpieczny dla drewnianych paneli i podłóg. Wszystkie tego typu roboty można używać na kaflach, płytkach, ale na drewnianej powierzchni działają tylko wybrane modele. Nie zapomnij zwrócić uwagi na to, czy robot posiada wbudowane czujniki, które potrafiłyby odróżnić płaską powierzchnię od dywanu. Na koniec dużym ułatwieniem w użytkowaniu robota będzie zdalne kierowanie i obsługa sprzętu za pomocą aplikacji mobilnej. Wiele nowoczesnych robotów mopujących oferuje tego typu udogodnienia. Z pozycji smartfona możesz zaplanować pracę urządzenia, uzyskać dostęp do jego funkcji i rozwiązać ewentualne problemy. W niektórych modelach możesz nawet zdalnie ustawiać strefy, w których robot ma myć podłogi.

Wady i zalety odkurzacza myjącego

Tych, którzy nie lubią sprzątać, a w których widok mopa w wiadrze budzi niechęć i szczerą odrazę, nie trzeba przekonywać o zaletach odkurzacza myjącego. Korzystanie z urządzenia myjącego zapewnia nie tylko wygodę, ale i higienę – bez konieczności używania nieporęcznych wiader czy brudnych mopów. Sprzęt wykonuje za Ciebie pracę, myjąc całą powierzchnię domu. Dużą zaletą robota mopującego jest fakt, że większość tego typu urządzeń ma dodatkowo funkcję czyszczenia na sucho. Robot uprzednio oczyści podłogę z brudu, zanim zabierze się za mycie i mopowanie. Może więc zastąpić odkurzacz w przypadkach delikatnych zabrudzeń. Jest to duża oszczędność energii, a także czasu.

Nie sprawia to jednak, że roboty mopujące nie mają żadnych wad. Podobnie jak roboty odkurzające, nie czyszczą powierzchni dogłębnie. Osoby, które wymagają lśniącej czystości i dokładności sprzątania, mogą mieć zastrzeżenia co do pracy robota. Podłogi, szczególnie w łazience czy w kuchni, charakteryzują się nierzadko trudno usuwalnymi plamami. Zdarza się, że robot nie podoła zadaniu usunięcia bardzo uporczywych zabrudzeń. Tego typu urządzenia służą przede wszystkim odświeżaniu podłóg. Kupno takiego robota nie oznacza więc, że pożegnasz się z tradycyjnym mopem na zawsze. Co więcej, tego typu sprzęty dużo kosztują – ich ceny raczej nie schodzą poniżej 1000 złotych.

Robot mopujący zastępuje domowników w niezbędnych, ale też najmniej lubianych czynnościach porządkowania domu. To duży plus tego typu rozwiązania, który z pewnością doceni wielu użytkowników. Przed zakupem warto jednak zebrać wszystkie za i przeciw oraz przemyśleć kwestię, czy mop automatyczny jest niezbędny w Twoim domu.

Sprawdź też: Wybieramy jaki robot sprzątający do 1000 zł kupić w 2021 roku! TOP 10 modeli na rok 2021

12
0

Podziel się:

Komentarze (5)

Miałam odkurzająco-mopujący xiaomi i na pewno bym go nie poleciła nikomu. To ile nerwów i kasy kosztowały mnie ciągłe awarie to dziękuję bardzo…

Ja bym jednak zwróciła uwagę, że te roboty nie myją tak dokładnie… Co prawda ja mam roborocka, który odkurza i myje, ale nie jestem zadowolona 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *