1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Zagrzybiona ściana: jak usunąć grzyba ze ściany?

Poradniki

1 rok temu

Zagrzybiona ściana: jak usunąć grzyba ze ściany?

Porządki domowe
24
3
1
24
3

Grzyb na ścianie nie tylko brzydko wygląda, ale jest groźny dla zdrowia. Co robić, gdy intruz pojawia się w Twoim domu? Nie trać czasu i dowiedz się, jak usunąć grzyba ze ściany. Sprawdź, jak zapobiegać jego powstawaniu i dlaczego jest to ważne.

Powody powstawania grzyba na ścianie

Grzyb na ścianie powstaje najczęściej w pomieszczeniach domu, w których pojawia się wilgoć. Nieestetyczne plamy często pojawiają się w łazience lub kuchni, jednak do ich powstawania dochodzi też w salonie i sypialni. Grzyb na ścianie jest wstydliwym problemem, jednak nie wynika on z brudu, ale ma związek z wadliwą konstrukcją budynku. Zanim dowiesz się, jak skutecznie usunąć grzyba ze ściany, poznaj powody jego powstawania.

jak usunąć grzyba ze ściany
Grzyb na ścianie powstały w skutek wylewu wody

Zobacz: Czyszczenie materaca: jak i czym skutecznie wymyć materac?

Do głównych przyczyn pojawienia się grzyba na ścianie należą:

 • źle wykonana izolacja budynku — rozwojowi grzybów sprzyjają tzw. mostki termiczne, czyli luki w konstrukcji budynku, przez które traci on ciepło. Najczęściej powstają one w miejscach połączeń dachu i stropu ze ścianami domu. Ściany są wtedy bardziej narażone na wilgoć i powstawanie nieestetycznych zacieków;
 • wysoka wilgotność powietrza — jeśli nie zapewnisz odpowiedniej wentylacji w kuchni lub łazience, powietrze w tych pomieszczeniach staje się wilgotne. Takie warunki sprzyjają rozwojowi grzybni;
 • nieprawidłowa wentylacja budynku — plamy na ścianach sypialni lub salonu pojawiają się również wtedy, gdy system wentylacji wywiewnej w Twoim domu szwankuje. Jeśli rzadko wietrzysz pomieszczenia i nie zapewniasz odpowiedniego przepływu powietrza, zwiększa się prawdopodobieństwo powstania grzyba na ścianie.

Osuszacz powietrza pozwoli Ci zmniejszyć szansę na powstawanie grzyba w domu:

Dlaczego grzyb na ścianie jest niebezpieczny?

Czarne plamy na ścianie wyglądają nieestetycznie, jednak znacznie większym problemem jest ich szkodliwość dla zdrowia domowników. Obecność grzyba na ścianie ma negatywny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniu. Jeśli na co dzień przebywasz w pokoju, w którym jest zagrzybiona ściana, możesz mieć problem z układem oddechowym. 

morele.net_korzystne oferty

Nawracający katar i kaszel wcale nie musi mieć związku z przeziębieniem, ale bywa efektem ubocznym działania intruza. W niektórych przypadkach mogą pojawić się reakcje alergiczne, problemy z oddychaniem, a nawet astma. Pamiętaj, że często pojawiające się infekcje układu oddechowego mogą prowadzić do dalszych problemów zdrowotnych takich jak zapalenie oskrzeli, zatok lub płuc. Grzyb na ścianie pomieszczeń, w których często przebywają domownicy, może mieć także negatywny wpływ na układ pokarmowy. 

grzyb na ścianie
Zagrzybiona ściana

Wśród innych dolegliwości zdrowotnych wymieniane są m.in. bóle głowy, problemy z koncentracją, zapalenie stawów,  choroby wątroby i nerek czy depresja. Zagrzybiona ściana może prowadzić do obniżenia odporności organizmu. Jest to szczególnie groźne w przypadku niemowląt, małych dzieci i osób starszych, które są szczególnie narażone na infekcje. Ponadto grzyby wytwarzają mykotoksyny, które mogą prowadzić do powstawania zmian nowotworowych.  Z tego powodu warto jak najszybciej dowiedzieć się, jak usunąć grzyba ze ściany i wdrożyć odpowiednie działania.

Grzyb czy pleśń — różnice

Pleśń i grzyb — te nazwy są często używane zamiennie, jednak są to dwa różne zjawiska. Jedno i drugie objawia się w postaci nieestetycznych plam na ścianie, ale zasadnicza różnica jest w rozmiarze szkód, które mogą wyrządzić. Pleśń jest bardziej powierzchowna, natomiast grzyb wnika w struktury budynku i ignorowany powoduje poważne zniszczenia. Może się zdarzyć, że zagrzybiony budynek będzie nadawał się do gruntownego remontu, a nawet rozbiórki.

Środki czystości niezbędne w każdym domu:

Grzyb na ścianie ma najczęściej postać czarnych plam, a pleśń — w zależności od rodzaju — może mieć różne barwy. Pleśń na ścianie może mieć kolor biały, szary, zielony, żółty, niebieskawy lub czarny. Czasem trudno je rozróżnić na pierwszy rzut oka i tylko testy laboratoryjne mogłyby dać 100% pewności co do charakteru plam. 

pleśń na ścianie
Pleśń na ścianie

Pleśń żywi się substancjami mineralnymi, więc jej główną pożywką będzie kurz, tłuszcz lub farba — jednym słowem wszystko, co zawiera składniki mineralne. Grzyb atakuje różne materiały, w tym strukturę budynku. Mimo zasadniczych różnic, zarówno grzyb, jak i pleśń są niebezpieczne dla zdrowia i nie należy ich bagatelizować. Skorzystaj z praktycznych wskazówek, jak usunąć grzyba ze ściany. Domowe sposoby na poradzenie sobie z problemem nie są skomplikowane i przy tym bardzo skuteczne.

Domowe sposoby na usunięcie grzyba ze ściany

Sięgnij po sprawdzone sposoby, jeśli wciąż zastanawiasz się, jak usunąć grzyba ze ściany. Silne detergenty czy woda z mydłem mogą oczyścić ścianę, natomiast znacznie skuteczniejsze są środki grzybobójcze dostępne np. w sklepach ogrodniczych. Chemiczny preparat możesz nanieść na ścianę samodzielnie, jednak pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu siebie – tu przydatna będzie maseczka, okulary oraz odzież ochronna – i najbliższego otoczenia, ze szczególnym uwzględnieniem żywności czy dziecięcych zabawek. 

Specjalistyczne preparaty często są toksyczne i szkodliwe dla zdrowia. Dlatego wiele osób szuka alternatywy i zastanawia się, jak usunąć grzyba ze ściany domowym sposobem. Najpierw dokładnie osusz ścianę, a następnie wykorzystaj produkt, który prawdopodobnie masz w domu. Doskonale sprawdzą się:

Kobieta usuwa grzyba ze ściany domowymi sposobami
Kobieta usuwa grzyba ze ściany domowymi sposobami
 • ocet spirytusowy – rozcieńczony z wodą (w stosunku woda:ocet – 4:1) ma działanie grzybobójcze;
 • soda oczyszczona – usuwa nie tylko grzyby, ale także ich nieprzyjemny zapach. Wystarczy, że zmieszasz ją z wodą, aby powstała gęsta piana i nałożysz na plamy;
 • sól kuchenna – połącz ją z wodą i nałóż na miejsce, w którym powstał grzyb. Profilaktycznie możesz także rozstawić w pokoju kilka pojemników z solą, aby wchłonęła nadmiar wilgoci z powietrza;
 • olejki eteryczne – do wody dodaj 30 kropel olejku lawendowego, goździkowego lub herbacianego i spryskaj zagrzybioną ścianę tym roztworem;
 • czosnek – domowy preparat przygotuj z połowy szklanki octu, 4 wyciśniętych ząbków czosnku i 2 łyżeczek czosnku granulowanego. Przed nałożeniem preparatu na ścianę, posyp zagrzybione miejsce sodą oczyszczoną.

Kiedy trzeba skuwać ścianę?

Czarne plamy na ścianie są groźne dla zdrowia, a oprócz tego mogą zniszczyć konstrukcję budynku. Jeśli problem trwa od wielu lat, środki grzybobójcze mogą okazać się niewystarczające. Gdy farba w zagrzybionym miejscu zaczyna się łuszczyć, należy ją usunąć. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy grzyb zaatakował strukturę tynku. Jeśli tak się stało, konieczny będzie gruntowny remont z kuciem ścian.

Czeka Cię ponowne malowanie ścian? Postaw na zmiany i wybierz farbę w ulubionym kolorze:

Mur należy odsłonić w promieniu 1 metra od zagrzybionego miejsca, aby zobaczyć, jaki jest rozmiar powierzchni zaatakowanej przez grzyby. Następnie konieczne jest dokładne oczyszczenie ściany i spłukanie jej wodą. Przed ponownym nałożeniem tynku trzeba zabezpieczyć mur specjalnym środkiem, który likwiduje pozostałe zarodniki. Po osuszeniu ściany można rozpocząć jej odbudowę. 

Skuwanie ściany przez grzyba
Skuwanie ściany przez grzyba

Gdy domowe sposoby zawodzą, a problem okazuje się poważniejszy, warto poprosić o pomoc fachowca. Specjalista potrafi ocenić rozmiar szkód i doradzić, jak usunąć grzyba ze ściany pokoju, aby kłopot zniknął raz na zawsze. Ekipa remontowa musi dysponować nie tylko umiejętnościami, ale także wiedzą na temat działania grzybów w strukturze murów. Skucie ściany to dopiero pierwszy krok do rozwiązania problemu. Zagrzybione wcześniej miejsce należy zabezpieczyć za pomocą specjalistycznych preparatów. Gruntowne odnowienie ścian daje długotrwały efekt tylko wtedy, gdy wyeliminowana zostaje główna przyczyna problemu.

Oprócz grzyba usuń też przyczynę jego powstawania

Nawet najskuteczniejsze domowe sposoby zawodzą, gdy nie przyczyna powstawania grzybów nie zostanie usunięta. Nie wystarczy wiedza, jak usunąć czarnego grzyba ze ściany — kluczowe jest rozpoznanie problemu i wdrożenie środków zapobiegawczych. W pierwszej kolejności trzeba dokładnie przyjrzeć się konstrukcji budynku, a w szczególności jego warstwie izolacyjnej. Konieczne jest usunięcie nieszczelności i zbędnych mostków termicznych – to one powodują utratę ciepła i powstawanie wilgoci.  Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest ocieplenie budynku.

Jeśli nie chcesz zmagać się z kłopotliwymi plamami na ścianach, upewnij się, czy system wentylacji w Twoim domu działa prawidłowo. Pamiętaj też, że dobra cyrkulacja powietrza w mieszkaniu utrudnia rozwój grzybów. Dlatego tak ważne jest wietrzenie pomieszczeń. Jest to szczególnie istotne w łazienkach i kuchniach, które często mają małe okna albo w ogóle. Dodatkowym wsparciem może być osuszacz powietrza – zadaniem tego urządzenia jest pochłanianie wilgoci.

czyszczenie grzyba środkiem chemicznym
Czyszczenie grzyba środkiem chemicznym

Zagrzybione ściany to problem, któremu lepiej zapobiegać niż z nim walczyć. Dzięki działaniom profilaktycznym ochronisz swój dom i zdrowie najbliższych. Jeśli jednak grzyb pojawił się już w Twoim mieszkaniu, nie daj mu się zadomowić. Sięgnij po sprawdzone środki i szybko pozbądź się intruza.

24
3

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *